دانلود رایگان در کتابخانه تاریخ ما

دانلود کتاب کوروش بزرگ، کبیر

نام کتاب

کوروش کبیر (دانلود+)

نویسنده

ابوالکلام آزاد – ترجمه باستانی پاریزی

 

موضوع

کوروش بزرگ + هخامنشی + ایران باستان

 

رمز ( پسورد )

www.tarikhema.org

تهیه توسط

انی کاظمی

۰۰۰۰۰ حجم دانلود کتاب

۱۰٫۰۵۱ کیلوبایت (KB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ ما


275 دیدگاه در “دانلود کتاب کوروش بزرگ، کبیر”

 1. آیدین صبوحی

  با سلام به حضور مردم آگاه این مملکت بسیار رنج و مصیبت دیده. برای اینجانب خیلی جالب بود که عده ای هنوز (البته که نه همه) در قرن بیست و یکم در اقیانوسی از اوهام باطل خودساخته و باطل پرورده غوطه ورند. عزیزانی که هنوز چشم بصیرتتان باز است، به هر چرندی گوش نسپریم و وقت نگذاریم. کوروش هر کس بود یا نبود بیش از دو هزار سال پیش در کناره های رود ارس در نبرد با حاکم زن آن منطقه کشته شد و چگونگی این نبرد و سرانجام آن از سوی تعدادی از نقاشان بزرگ به تصویر کشیده شده و هم اکنون در برخی موزه ها نگهداری می شود (مثل اثری از نقاش ایتالیایی قرن دهم در موزه رم) در این که این شخص و معاصرانش جد ایرانیان فعلی (حداقل اجداد قسمت بزرگی از این مردم) بوده تردیدهای وجود دارد (مخصوصا با توجه به این که ایران کشور کثیرالمله ای است) و شما این مقوله ها را در کتابهای افشاگرانه دوازده قرن سکوت و برخی منابع دیگر نیز می توانید ببینید. به هر حال بالیدن به چیزی که موارد مبهم زیادی درباره آن وجود دارد و در میان اندیشمندان و روشنفکران قرون معاصر با تردید و احتیاط مورد بررسی قرار می گیرد مساله ای مربوط به (به تعبیر خفیف) خودکم بینان باید باشد.

  [پاسخ]

  متین پاسخ در تاريخ شهریور ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱:۲۱ قبل از ظهر:

  @آیدین صبوحی,
  تو این دوره، با این تاریخ، با این ابر سیاهی که جلوی چشم هممون از خیلی وقت پیش گرفته به نظرت میشه به طور حتم چیزی رو واقعیت محض دونست؟ چرا عادت کردم فقط ضعف ها و پستی هایی که تو تاریخمون هست رو واقعیت بدونیم و تا میاییم به چیزی افتخار کنیم تردید می کنیم؟ همون قدر که چیزهای دیگه درسته، کتابهای تاریخی و جغرافیایی و علم و …. به همون اندازه هم عقیده ما و افتخارمون به کارشون طبیعیه. کوروش به قول شما با سپاه یه زن جنگید نه با خود یه زنگ که مرگش رو بی ارزش می دونی. کوروش هر کی که بود و هر جور که مرد، ایران و مردمش رو حداقل تو زمان خودش به سربلندی رسوند، کوروش اگه به قول شما اجداد این مردم نباشه انسانی بوده که هر انسانی با دونستن سرگذشتش، با جوانمردی و بخششها و خصلتهای انسانی که داشت مایه مباهاته، من به شخصه ترجیج میدم به قول شما اوهام پرست باشم تا اینکه به عنوان یه وحشی رام شده که با تاریخ های ساختگی تو مغزم فرو کردن زندگی کردم، من به کوروش و امثال کوروش که تو اوج دارایی و توانایی و سختی انسانیت و جوانمردی خودشون رو نفروختن افتخار می کنم. اینا اوهام نیست اوهام من ایرانی بی هویتیه که بی هیچ افتخار و پشتوانه تاریخی اسیر جهالت پیشرفته امروز شده

  [پاسخ]

  Reply

 2. علی رضا

  روزی کوروش در حال نیایش با خدا گفت: خدایا به عنوان کسی که عمری پربار داشته وجز خدمت به بشر هیچ نکرده از تو خواهشی دارم. آیا میتوانم آن را مطرح کنم؟خدا گفت: البته!

  – از تو میخواهم یک روز، فقط یک روز به من فرصتی دهی تا ایران امروز رابررسی کنم.سوگند میخورم که پس از آن هرگز تمنایی از تو نداشته باشم.

  – چرا چنین چیزی را میخواهی؟ به جز این هرچه بخواهی برآورده میکنم، اما این را نخواه.

  – خواهش میکنم. آرزو دارم در سرزمین پهناورم گردش کنم و از نتیجه ی سالها نیکی و عدالت گستری لذت ببرم. اگر چنین کنی بسیار سپاسگذار خواهم بود واگر نه، باز هم تو را سپاس فراوان می گویم.

  خداوند یکی از ملائک خود را برای همراهی با کوروش به زمین فرستاد و کوروش را با کالبدی، از پاسارگاد بیرون کشید. فرشته در کنار کوروش قرار گرفت.کوروش گفت: «عجب!اینجا چقدر مرطوب است!» و فرشته تاسف خورد.

  – میتوانی مرا بین مردم ببری؟ میخواهم بدانم نوادگان عزیزم چقدر به یاد من هستند.

  و فرشته چنین کرد. کوروش برای اینکار ذوق و شوق بسیاری داشت اما به زودی ناامیدی جای این شوق را گرفت. به جز عده ی اندکی، کسی به یاد او نبود.کوروش بسیار غمگین شد اما گفت: اشکالی ندارد. خوب آنها سرگرم کارهای روزمره ی خودشان هستند. فرشته تاسف خورد.

  در راه میشنید که مردم چگونه یکدیگر را صدا میزنند: عبدالله! قاسم! …

  – هرگز پیش از این چنین نام هایی نشنیده بودم!

  فرشته گفت: این اسامی عربی هستند و پس از هجوم اعراب به ایران مرسوم شدند.

  – اعراب؟!

  – بله. تو آنها را نمیشناسی. آن موقع که تو بر سرزمین متمدن و پهناور ایران حکومت میکردی و حتی چندین قرن پس از آن، آنها از اقوام کاملا وحشی بودند.

  کوروش برافروخت: یعنی میگویی وحشی ها به میهنم هجوم آورده و آن را تصرف کردند؟!پس پادشاهان چه میکردند؟!

  فرشته بسیار تاسف خورد.
  نقشه فتوحات ایران را به من نشان می دهی؟ می خواهم بدانم میهنم چقدر وسیع شده.
  وفرشته چنین کرد.

  – همین؟!

  کوروش باورش نمی شد. با نا باوری به نقشه می نگریست.

  – پس بقیه اش کجاست؟ چرا این سرزمین از غرب و شرق و شمال و جنوب کوچک شده است؟!

  و فرشته بسیار زیاد تاسف خورد.

  – خیلی دلم گرفت ، هرگز انتظار چنین وضعی را نداشتم. میخواهم سفر کوتاهی به آنسوی مرزها داشته باشم و بگویم ایران من چه بوده شاید این سفر دردم راتسکین دهد.

  فرشته چنین کرد، تازه به مقصد رسیده بودند که با مردی هم کلام شدند. پس ازچند دقیقه مرد از کوروش پرسید: راستی شما از کجا می آیید؟ کوروش با لبخندی مغرورانه سرش را بالا گرفت و با افتخار گفت:

  ایران!

  لبخند مرد ناگهان محو شد و گفت : اوه خدای من، او یک تروریست متحجّر است!

  عکس العمل آن مرد ابدا آن چیزی نبود که کوروش انتظار داشت. قلب کوروش شکست…

  – مرا به آرامگاهم باز گردان.
  کوروش رو به آسمان کرد و گفت: خداوندا مرا ببخش که بیهوده بر خواسته ام پافشاری کردم، کاش همچنان در خواب و بی خبری به سر می بردم.

  [پاسخ]

  Reply

 3. محمد

  سلام من قادر ب دانلود نیستم در ابتدای دالود قطع میشه و مینویسه دانلود شکست خورد اگه امکان داره یا لینکمستقیم دانلود رو برام ارسال کنید یا راهنمایی کنید چکار کنم یا دوستانی ک دان کردن بهم بگن چکار کنم

  [پاسخ]

  Reply

 4. کیوان

  دوستان باید این مسئله رو در نظر داشته باشید که هیچ چیز از تاریخ گذشتگان ما به صورت صد در صد درست نیست و در کل تاریخ بر پایه ی حدسیات و گمانه زنی ها نوشته شده. علی الخصوص تاریخ ایران باستان. چرا که در زمان باستان ، ایرانیان تاریخ نویسی نمیکردند و تمام کتابهای تاریخی که نویسندگان و تاریخ نگاران کشورمون دارن در عصر فعلی می نویسن، بر پایه ی نوشته های تاریخی تاریخ نگاران یونان باستان و مشخصا متون تاریخی شخص آقای هرودوت هست که در زمان باستان در یونان تاریخ نویسی میکرده.با کمی تفکر و تعقل میشه دید که حتی در تاریخ معاصر هم کلی تحریف و دروغ تاریخی وجود داره حالا چه برسه تاریخ باستان و افرادی که در قرن ها پیش از ما داشتن زندگی میکردن. شما تاریخ پنجاه سال پیش ایران رو هم که مطالعه می کنید، می بینید که هر کس چیزی گفته برای خودش و همه بصورت متفق القول در مورد وقایع پنجاه سال پیش که کلی هم امکانات ثبت وقایع وجود داشته، صحبت نمی کنن. حالا چطور میشه انتظار داشت که با اعتماد کامل در مورد تاریخ باستان نظر داد؟؟؟ حتی به اسامی هم نمیشه اعتماد کامل کرد. شاید شخصی که در تاریخ داره ازش به اسم کوروش یا داریوش نام برده میشه ، در واقع به خیال ما اسمش کوروش و یا داریوش بوده. البته این حرف رو در باب مثال زدم. بحث اینه که انسانها اون جوری که خودشون دوست دارن می بینن، حرف میزنن و می نویسن. همین امروز ممکنه توی خیابون جلوی چشم خودمون یه اتفاق بیوفته ولی یک ماه بعد ببینیم که همون اتفاق به هزار شکل بین مردم دست به دست شده و هرکس یک جور تعریفش میکنه. پس اینقدر نباید متعصابانه به تاریخ نگاه کرد. نه به دید منفی به تاریخ و شخصیتهای تاریخی نگاه کنید و نه با دید متعصبانه و اسطوره ای. تاریخ گذشتگان رو فقط باید بصورت داستان خوند ولی نباید به نوشته ها اعتماد کرد. در تاریخ باستان تنها چیزایی قابل اعتمادن که از اون دوران باقی مونده و می تونیم بگیم که فلان شیء یا فلان کاخ از باقیمانده های عهد باستانه ولی در مورد آدماش هیچ تضمینی بر درستی نوشته های تاریخی مورخان نیست. ضمنا… تاریخ رو صاحبان قدرت می نویسن، اون جوری که خودشون دوست دارن.

  [پاسخ]

  Reply

 5. arezoo

  ۲۰۰۰سال گذشته!اما کوروش پدر بزرگوار ایران هنوز در یادها مانده و می ماند و خواهد ماند…. .
  ما پارسی بودیم،می مانیم و خواهیم ماند…
  به کوری چشم عربان جاهلی که چشم دیدن ایران و ایرانی رو ندارن.
  هرچی از سخاوت و بزرگواری کوروش بزرگ بگیم بازم کمه.ما باید طرز فکرمونو به روز رسانی کنیم که دیگه جاهلیت و تعصبات جاهلی که هنوز تو ایران مونده از بین بره.دوستتون دارم

  [پاسخ]

  Reply

 6. تانیا

  سلام زنده باد کوروش بزرگ و زنده باد پارسیان عزیز ما ایرانی هستیم و با تاریخ غنی و محکم وپس از مطالعه کتوب مرتبط به کوروش بزرگ افسوس میخورم که ماهیت اصلی ما رو عربها از بین بردن و ما باید به گذشته خودمون افتخار کنیم و تا میتونیم فرزندانمون رو با تاریخ اصلی خودمون اشنا کنیم

  [پاسخ]

  Reply

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.