۲۹۰ Comments

 1. ایرج مجیدی

  با درود به آذریان تحت استعمار
  من نمیدانم این فارسها چه چیزی بما داده اند که قرنهاست خودشان را عاقلتر و داناتر میشمارند بنظر من کسی میتواند عاقل باشد که از کینه و ریا و حسد دور باشد

  • امیر

   @ایرج مجیدی, شما اگر از ایرانی بودن صحبت میکنی من به عنوان یک ایرانی پارسی زبان میگم که آذربایجان تاج سر ایرانه اما اگر منظورت از کلمه ی استعمار جدایی آذربایجان از ایرانه بهتره بدونی تویی که از ایران جدایی نه آذربایجان…در ضمن حرف خودت بوی کینه و ریا و حسد میده.

   • یه وطن پرست

    همه باید دنبال آبادی ایران باشیم آذربایجان جزئی از ایران بوده و هست ایران مجموعه ای از اقوام؛آذری،بلوچ،خراسانی و… است مهم اینه که همه آریایی هستیم
    به امید روزی که همه کنار هم به دنبال آبادی میهن باشیم

 2. حسین

  نه پ بابک افغانی بود ؛ تورک بود دیگه ؛ توی آذربایجان هر اسطوره ای وجود داره از آن تورک هاست ؛ حالا اگر قرار به تحقیقات بیشتر دارید و خیلی دوست دارید که اسطوره های ما رو بدزدید و یا یه چیز دیگری معرفی کنید زیاد زحمت نکشید ؛ من به شما توصیه میکنم فعلا” خودتون رو از دست اعراب نجات بدید با دم گرگ هم بازی نکنید

  • امیر

   @حسین جان عزیزم همه میدونیم بابک دلاور آذربایجان بوده و شما هم بهتره بدونی برای نجات ایران از دست اعراب قیام کرده پس همان اندازه که فکر میکنی ما پارسی ها از دست اعراب در عذابیم شما هم هستی مگر اینکه با ایرانی بودن خودت مشکل داشته باشی که در اون صورت خواهش میکنم نام بابک رو به زبونت نیار و درباره ش ادعای عجیب غریب نکن که ما به ایرانی بودن بابک افتخار میکنیم و نیازی هم نداریم از کسی بدزدیمش.بابک برای ما اسطوره ی ایرانه…ایران. تکرار کن عزیزم: ایران.

  • ساسان

   @حسین, در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۳ بر روی ۵۲۳ کروموزوم ایگرگ (که تنها نسب پدری را نشان می‌دهد) از اهالی ۹۰ شهر مختلف ترکیه ۵۴ هاپلوتایپ متفاوت شناسایی شده که اکثریت آن‌ها (۹۴٫۱٪) از هاپلوتایپ‌های رایج در اروپایی‌ها و مردمان همسایه خاورمیانه‌ای است. هاپلوتایپ‌های مرتبط با اهالی آسیای میانه با تنها ۳٫۴٪، هندی‌ها ۱٫۵٪ و آفریقایی‌ها ۱٪ در اقلیت هستند.

 3. یک مرد

  واقعاکه کتاب بی هویتی بود من که خوندم بیشتر تمام اراجیفی که در ابتدا گفته بود لایق همین کتاب بود وبیشتر از روی غرض و پان فارسیسم بوده تا استدلال و منطق اکثرا مطالبش بی ربط و موذیانست بهتره حذف بشه به دو دلیل اول اینکه اصلا جنبه تاریخی ومستدل نداره دوم باعث ایجاد درگیری میشه حتما فردا نویسنده ادعا میکنه زرتشت هم از فارسا بوده وشهریار هم فارس بوده اصلا ترک اذری وجود نداره یا از نژاد مغولهاست و چرندیات دیگه نویسنده یا از تاریخ خبر نداشته یا خود را به منگی زده و با این نوشته ها تاریخ عوض نمیشه برو کتاب تاریخ وتمدن ترکهای ایران رو بخون همش با استدلال اومده و اساتید تاریخ بپرس پیرنیا وکسروی وبه منش کیا بودن جز جیره خوار رضا شاه وپهلوی که بدلیل ایجاد اتحاد مورد نظر رضا خانی چقدر تاریخ را جعل کردن توکتاباشون

  • ساسان

   @یک مرد, در ایران پان ترکیسم بر روی چند موضوع به گونه‌ای برجسته متمرکز شده است و این جریانات مورد تحریف و وارونه‌نمایی در جهت مصادره به مطلوب اندیشه‌ی پان ترکیسم قرار گرفته است[۱]:

   ضعیف نشان دادن و وابسته کردن زبان پارسی تنها به قوم پارس و کم رنگ کردن نقش زبان پارسی به عنوان زبان رسمی و مشترک اقوام ایرانی
   نشان دادن تباری غیر ایرانی برای قوم آذری (درحالی که آزمایش های DNA نشان می دهد آذری ها بیشتر ایرانی هستند تا ترک)
   ارائه‌ی آمارهای جمعیتی غیر از آمار رسمی کشور نظیر ۳۰ میلیون آذری ساکن در ایران
   یکسره رد کردن وجود اصطلاح و تبار آریایی و همچنین القاء این موضوع که واژه و نام ایران پیشینه ای ندارد
   تحریف قراردادهای ترکمنچای و گلستان و اشاره به دو تکه شدن کشوری به نام آذربایجان در پی این قراردادها
   ترک خواندن مادها، آذری‌ها، نظامی گنجوی، بابک خرمدین، اشکانیان، سکاها، سوری ها، ایلامی ها، تورانیان
   تاختن به بزرگان و نام‌آوران فرهنگی و تاریخی کشورهای پیرامون به ویژه ایران

 4. dalar

  با سلام به حضور مردم آگاه این مملکت بسیار رنج و مصیبت دیده. برای اینجانب خیلی جالب بود که عده ای هنوز (البته که نه همه) در قرن بیست و یکم در اقیانوسی از اوهام باطل خودساخته و باطل پرورده غوطه ورند. عزیزانی که هنوز چشم بصیرتتان باز است، به هر چرندی گوش نسپریم و وقت نگذاریم. کوروش هر کس بود یا نبود بیش از دو هزار سال پیش در کناره های رود ارس در نبرد با حاکم زن آن منطقه کشته شد و چگونگی این نبرد و سرانجام آن از سوی تعدادی از نقاشان بزرگ به تصویر کشیده شده و هم اکنون در برخی موزه ها نگهداری می شود (مثل اثری از نقاش ایتالیایی قرن دهم در موزه رم) در این که این شخص و معاصرانش جد ایرانیان فعلی (حداقل اجداد قسمت بزرگی از این مردم) بوده تردیدهای وجود دارد (مخصوصا با توجه به این که ایران کشور کثیرالمله ای است) و شما این مقوله ها را در کتابهای افشاگرانه دوازده قرن سکوت و برخی منابع دیگر نیز می توانید ببینید. به هر حال بالیدن به چیزی که موارد مبهم زیادی درباره آن وجود دارد و در میان اندیشمندان و روشنفکران قرون معاصر با تردید و احتیاط مورد بررسی قرار می گیرد مساله ای مربوط به (به تعبیر خفیف) خودکم بینان باید باشد.

  • ابي

   دوست عزیز ناصر بناکننده یا پورپیرار محقق و دانشمند نیست. اگه واقعاً اینطور فکر میکنی حرف هاش درباره ترک ها رو قبول داری؟؟ یا نه فقط وقتی در جهت منافع شما حرف می زنه دانشمنده و وقت های دیگه حماله. راستی چرا اسلحه دست نمی گیرد برای استقلال آذربایجان بجنگید؟؟

  • ساسان

   @حامد, According to Cinnioglu et al., (2004)[15] there are many Y-DNA haplogroups present in Turkey. The majority haplogroups are primarily shared with Middle Eastern, Caucasian, and European populations such as haplogroups E3b, G, J, I, R1a, R1b, K and T which form 78.5% from the Turkish Gene pool (without R1b, K, and which notably occur elsewhere, it is 59.3%) and contrast with a smaller share of haplogroups related to Central Asia (N and Q)- 5.7% (but it rises to 36% if K, R1a, R1b and L- which infrequently occur in Central Asia, but are notable in many other Western Turkic groups), India H, R2 – 1.5% and Africa A, E3*, E3a – 1%. Some of the percentages identified were:
   Y chromosome Haplogroup distribution of Turkish people[15]

   J2=24% – J2 (M172) Typical of populations of Caucasus, the Near East, Southeast Europe, Southwest Asia with a moderate distribution through much of Central Asia, South Asia, and North Africa.
   R1b=14.7% -Typical of Western Europeans, Eurasian People, and typical of Uyghurs in the Central Asia [16][17]
   G=10.9% – Typical of people from the Caucasus and to a lesser extent the Middle East.
   E1b1b1=10.7% – Typical of people from the Mediterranean
   J1=9% – Typical amongst people from the Arabian Peninsula and Dagestan (ranging from 3% from Turks around Konya to 12% in Kurds).
   R1a=6.9% – Typical of Central Asian, Caucasus, Altaic people, Eastern Europeans and Indo-Aryan people.
   I=5.3% – Typical of Central Europeans, Western Caucasian and Balkan populations.
   K=4.5% – Typical of Asian populations and Caucasian populations.
   L=4.2% – Typical of Indian Subcontinent and Khorasan populations.
   N=3.8% – Typical of Uralic, Siberian and Altaic populations.
   T=2.5% – Typical of Mediterranean, Northeast African and South Asian populations
   Q=1.9% – Typical of Northern Altaic populatio

 5. چرا اسمی از کورش هخامنشی در منابع کهن وجود ندارد

  ۱- کورش هخامنشی در متون اوستایی

  نام کورش در متون اوستایی (اعم از یسناها، یشت‌ها، ویسپرد، وندیداد و خرده‌اوستا) نیامده است.
  ۲- کورش هخامنشی در متون شرق‌ ایرانی

  نام کورش در متون شرق ایرانی (اعم از سغدی، بلخی، خوارزمی، سکایی و جز آنها) نیامده است.
  ۳- کورش هخامنشی در متون فارسی باستان

  در متون فارسی باستان هخامنشی اطلاعاتی باره کورش وجود ندارد، اما در دو جا نام او به شکل‌های زیر آمده است. یکبار در کتیبه‌های کوتاه و مکرر پاسارگاد: «من کورش، شاه هخامنشی»؛ و دیگری در کتیبه داریوش در بیستون که کمبوجیه و بردیا پسران کورش معرفی شده‌اند: «پسر کورش به نام کمبوجیه از دودمان ما در اینجا شاه بود»، «مغ گئومات به دروغ چنین می‌گفت که من بردیا پسر کورش هستم»، «وَهیَزداتَه به دروغ چنین می‌گفت که من بردیا پسر کورش هستم».
  ۴- کورش هخامنشی در متون پهلوی اشکانی

  نام کورش در متون پهلوی اشکانی (پارتی) نیامده است.
  ۵- کورش هخامنشی در متون پهلوی ساسانی

  نام کورش در متون پهلوی ساسانی (اعم از کتیبه‌ها و کتاب‌ها) نیامده است.
  ۶- کورش هخامنشی در متون مانوی

  نام کورش در متون مانوی نیامده است.
  ۷- کورش هخامنشی در متون فارسی
  الف) کورش هخامنشی در شاهنامه فردوسی

  نام کورش در شاهنامه فردوسی نیامده است.
  ب) کورش هخامنشی در شعر و ادبیات فارسی

  نام کورش در شعر و ادبیات فارسی نیامده است.
  ج) کورش هخامنشی در تاریخ‌نامه‌های ایرانی

  نام کورش چند بار به شکل‌های کورش، قورش، قورس همراه با شرح مختصری از او در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، تاریخ پادشاهان و پیامبران حمزه اصفهانی و چند متن دیگر آمده که بازتاب و تلخیصی از کتاب تورات یهودیان است. تفصیل این روایت‌ها را در بخش بعدی که به «بررسی نام و شرح حال کورش هخامنشی در منابع عبرانی» اختصاص خواهد داشت، دنبال می‌کنیم. حمزه اصفهانی نام کورش را یک نام عبرانی یهودی می‌داند.

  این همه آنچه بود که در متون ایرانی در باره کورش بزرگ آمده است. سکوت منابع ایرانی در قبال نام کورش نشان می‌دهد که ایرانیان با اینکه اندکی با نام او آشنا بوده‌اند، اما کورش در بهترین حالت شخصیتی ناچیز بوده است که ایرانیان برای او اهمیتی قائل نبوده‌اند.

  • ساسان

   @رضوان جوزانی, Today’s Turkish people are more closely related with the Balkan populations than to the Central Asian populations,[153][155] and a study looking into allele frequencies suggested that there was a lack of genetic relationship between the Mongols and the Turks, despite the historical relationship of their languages (The Turks and Germans were equally distant to all three Mongolian populations)

 6. محمد

  درود برهمه ایرانیان راستین
  بابا دشمن پشت درخانه ماست وما هنوز طبق سیاست انگلیسها و همان گروهی که خونمان را درشیشه کردن وهمه ما میشناسیمشان ، با هم دعوا داریم، ایران مال همه ایرانی هاست.
  برادران آدربایجانی شما آخرش ترکید؟ یا آذری هستید/
  شما فارسها مگراز این مرزو بوم نیستید؟ چه فرقی با آذریها و عربها وکردها دارید؟ بخدا میدانم اسم ایران میاد قلب همتان میطپد.
  درود و سپاس بر ایرانی یزدان شناس و پاک

 7. ساسان

  درود.بر ایرانیان.اندیشه پان ترکیسم، یعنی یکی کردن همه سرزمین‌هایی که ساکنان آن به یکی از زبان‌هایی که ریشه آن‌ها به زبان‌های آلتایی می‌رسد نخستین بار از سوی یک خاورشناس مجارستانی یهودی تبار بنام آرمینیوس وامبری در دهه ۱۸۶۰ ساخته و مطرح گشت.در ایران پان ترکیسم بر روی چند موضوع به گونه‌ای برجسته متمرکز شده است و این جریانات مورد تحریف و وارونه‌نمایی در جهت مصادره به مطلوب اندیشه‌ی پان ترکیسم قرار گرفته است[۱]:

  ضعیف نشان دادن و وابسته کردن زبان پارسی تنها به قوم پارس و کم رنگ کردن نقش زبان پارسی به عنوان زبان رسمی و مشترک اقوام ایرانی
  نشان دادن تباری غیر ایرانی برای قوم آذری (درحالی که آزمایش های DNA نشان می دهد آذری ها بیشتر ایرانی هستند تا ترک)
  ارائه‌ی آمارهای جمعیتی غیر از آمار رسمی کشور نظیر ۳۰ میلیون آذری ساکن در ایران
  یکسره رد کردن وجود اصطلاح و تبار آریایی و همچنین القاء این موضوع که واژه و نام ایران پیشینه ای ندارد
  تحریف قراردادهای ترکمنچای و گلستان و اشاره به دو تکه شدن کشوری به نام آذربایجان در پی این قراردادها
  ترک خواندن مادها، آذری‌ها، نظامی گنجوی، بابک خرمدین، اشکانیان، سکاها، سوری ها، ایلامی ها، تورانیان
  تاختن به بزرگان و نام‌آوران فرهنگی و تاریخی کشورهای پیرامون به ویژه ایران

  • بایازر

   جواب به دشمن ساسان
   خوب است که مطالعه ای درباره ملت تورک داشته ای باید یاد بگیری که با دم گرگ بازی نکنی فقط به من بگو که زمانی که شهرهای چون تهران کرج قزوین ساوه اراک قم همدان از وجود ناخالصی چون فارس پاک شد تو چیکار میتونی انجام بدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. بایازر

  به خدمت دشمنان ملت تورک آزربایجان
  انچه مشخص است ریشه ملت تورک به حضرت یافس پسر حضرت نوح میرسد که پس از واقعه طوفان نوح در کوه های اورارتو و در آزربایجان ساکن شد یعنی اولین مکان زندگی دنیا از آن تورکهاست فارس ها در آن تاریخ به دنیا نیامده بودند به نظره بنده هر انچه در ایران است از آن ملت تورک است
  کلمه ایران در تورکی از مصدر ایره مک و بر وزن صفت فاعلی ایران ساخته شده است یعنی پیوند
  پرچم سه رنگ شیر و خورشید که ادعای فارس ها به کوروش است پرچم اقا محمد خان قجر است تهران کلمه تورکیست به معنای مکان گرم
  من هر قدر به عقب برمیگردم می بینم همه چیز تحت حاکمیت ملت تورک بوده است فق احمق تاریخ رضا خان آمد تاریخ رو بهم زد این ولدالزنای تاریخ از پدری مازندرانی و مادری تورک همدانی به وجود آمده است که پس از مدتی پدرش مادرش را طلاق داده و با مادرش آواره قزوین شده بود و …
  خواستم به نفهمان فارس هشدار بدهم که تاریخ اعتبارتان به پایان رسیده است منطقه باید تحت حاکمیت ملت تورک اداره شود

 9. بایازر

  مطمئن باشید که این ۱۶ صحفه کتاب نیست بلکه جزوه ایست چاپ شده برای ادعا و جواب به اعترفات واقعی ملت تورک آزربایجان
  ای اقلیت فارس آیا دوست دارید توسط ملت تورک ریشه کن شوید؟
  ای فارس های ابله با این حرف ها تو خالی از کویر به دشت انتقال خواهید یافت؟
  یعنی شما بیابان نشین ها از ما دشت و کوهستان نشین برترید؟
  شما هم اگر خودتان را بکشید دیگر قادر نخواهید بود در سر زمین نژاد پرست تورک آزربایجان بتوانید حتی لحظه ای زندگی کنید
  ما ملت تورک از تمامی ابزارهایی که داریم برای نابودی شما تلاش میکنیم

  • پارسی

   @بایازر, اندازه این غلطا نیستی بچه جون تو و همه اون ترکایی که عینهو خودت فکر میکنند.تا حالا چک خوردی دور خودت بچرخی؟
   برو سرسره بازیتو بکن گنده تر از دهنتم حرف نزن.باید شکرگزار باشی همون اربابای عربتونو که با باز کردن مرزای شرقی کشور تا ابد پارسی ما اجازه دادن امثال توی گوسفند از بیابونای ترکستان بیایید و توی مراتع سرسبز ایران بچرید و صابخونهاتونو از خونه های خودشون بیرون کنید.که اگه اوناهم اینو میدونستن که اینقدر پررویید و واسه خودتون تاریخ جعل میکنیدو یه همچین غلطایی میکنید هیچ وقت همچین غلطی نمیکردن.برو بچه کلافمون نکنی دیگه ها.توی این مملکت همه دارن زندگیشونو با دربدری میگذرونن بابای بیچارت صبح تا شب میدووه واسه یه لقمه نون تا شکم تو یه الف بچه رو سیر کنه تا تو یه الف بچه بیای اینارو بگی؟
   برو بچه پررو دیگه نبینمتا!!!!!!

 10. hamid

  کورش بی شعوری بیش نیست که شما احمقها اونو بزرگ کردین بزرگا واقعی ترکان غیور هستند که شما رو محافظت کردند و شماحالا دارین اونا رو به سخره میگیرید.

 11. Saba

  Kasi ke hichfahmi az tarikhe melatesh nadarelazem nisteke nazar bezare avallazeme ke ye kam bedunebad dahanesho baz kone dargheyre in soorat ye mosht chertopert meslealan az dahaneshbiroon maid hichkasi ham azat nakhaste biyayinja nazar beware aghayede bikhodetam arzooni khodet

 12. reza

  با سلام ، واقعا” متاسفام برای یک چنین طرز تفکراتی ، آیا واقعا” کوروش را می شناسی که بی احترامی می کنی؟بی احترامی در هیچ جای دنیا ارزش نیست .

 13. هوشمند

  oبا چه زبانی از شما تشکر باید کرد دستتان درد نکند ای کاش همه جوانان مییآمدند و اهل مطالعه میشدند کمال سپاسگزاری را از شما درم ممنون.

 14. amir sam

  ما ایرانی و از نسل آریایی هستیم و باید به این موضوع افتخار کنیم و به جهان ثابت کنیم که با فرهنگ ترین و با هوش ترین و از همه مهم تر با تمدن ترین انسان های روی کره خاکی ایرانیان بوده اند و به وجود عزیزانی چون کوروش کبیر ، داریوش و دیگر عزیزانی که باعث افتخار ما ایرانیان شده و هستند افتخار کنیم .

 15. ارمین

  ba salam . bayad begam behtare bedoonid ke IRANIhaye asil GHome mad vailamihad ke hamoon madha boodand mibashand va man shakhsan torkha va arabha ro irani nemidoonam va faghat oona be ma eftekhar mikonand …. bayad bedoonid tamame elmhaye donya dar ebteda dar iran boode hata ghazie fisaghoores ro ilamiha ghabl az khode fisaghoores matrah kardand bayad begag behtare ketabe DANESH DAR IRANE BASTAN ro DL konid va bekhoonid ta motevajeh shid ….. koorosh yek ostoorast k be nazare man dar hade yek payambar boode …. oonvaght yek farde AVAM va bisavad az rooye tasobe torkish miad o be kooroosh tohin mikone , injast k be tork migan tork vaghen …. moteasefam

 16. آی اولدوز

  مرگ برشوونیسم فارس.بدبختا شما آریایی ها قبل از اینکه به ایران بیایین .ترکا توش ساکن بودن.تپه حسنلو چند صدسال قبل آریایی ها وجود داش

 17. شما ها از ایل و تبار همون شاه اسماعیل خونخوار هستید و به این موضوع هم افتخار می کنید!!!!!! ندیدی اسم کوروش رو تو قران نشنیدی از وسعت حکومتش نشنیدی که عدل رو تا کجا گسترش داده بود شما ها همون کسایی هستید که به امیر کبیر دشنه زدید شیخ فض الله ها رو سر دار کردید و هزار خیانت به این مملکت کردید آخر هم میگید ترکها!!!!!!!!!!!!! متاسفم که روح ایرانی در وجودتون نیست
  ((من را بدون تابوت در گور کنید تا ذرات بدنم خاک ایران را تشکیل دهد)) کوروش بزرگ

 18. هامون

  تاوقتی تفکرات ابلهانه نژادپرستی توایران حاکم باشه به جایی نمیرسیم دنیا به کوروش افتخار میکنه به عنوان انسان نیک اونموقع چهار آدم ابله مزدور بخاطر نژاد نامعلوم بهش توهین میکنن تو برو ادم باش ومفید وگر نه اسب هم نژاد داره

 19. ارمین

  eftekhar kardan khobe ama tekye bar eftekharat ro ziad az had ghabool nadaram va ensan shakhsan bayad mofid bashe ,,,, oon aghai k goft torkha ghabl az ariyaiha to in sarzamin boodand behtare begam khefmateshoon ke dooste aziz vaghti rajebe yek mozoo savade kafi va danesh nadari lotfan nazar nade chon intori faghat be tamaskhore digaran dar miyay . VOroode torkha az osmani be iran ro dg harkas midoone va harfe khande daret ro be hamin javab khatm mikonam …….. ama inke ki kodoom nejade tamum shod alan hame to iranim ya bayad hamdel bashim ta pishraft konim ya bayad inghad bezanim be bale ham k hamintor bemoonim

 20. بنام او که با تمام بی مهریها باز تنهایمان نمی گذارد!
  درباره نوشتار “کوروش کبیر و پان ترکیسم” و برخی نظراتی که پای آن نگاشته شده است سخن بسیار است اما بنده سعی می کنم فراتر از هر چیز بعنوان یک ایرانی و فروتر از هرکس بعنوان یک جامعه شناس نقطه نظرات خود را در دو بخش خلاصه کنم تا مصداق زیاده گویی نگردد: بخش اول عرائضم مربوط به مدیریت وبسایت است و بخش دوم آن خطاب به نگارنده ناشناس این نوشتار. اما در هر دو مورد روی خطابم با شما خواننده محترم خواهد بود.
  در مورد مدیریت محترم وبسایت البته که باید به پاس فعالیتهای علمی- فرهنگی شان و نیز فراهم ساختن این گفت و شنودها نهایت امتنان را داشت اما حقیقتاً اهمیت موضوعی که بدان پرداخته اند ایجاب می کند که با حفظ حرمتها به ایشان یادآور شویم که به بحث کشانیدن مسائلی از این قبیل بخصوص در نزد ما ایرانیان بیش از آنکه جلوه ای از آزادی بیان باشد به مزایده گذاشتن نزاع و ناسزاگویی است؛ من واقعاً نمی دانم دوستانِ “صاحب نظر” از مفهوم آزادی بیان چه برداشتی دارند اما حقیقتِ این مفهوم کریمه هرچه که باشد مطمئناً آزادیِ نابجاگویی و ناسزاگویی نخواهد بود! …
  و بعد اینکه به اشتراک گذاشتن نوشته ای از نویسنده ای “ناشناس”، درج عنوان جذب کننده و تهییج کننده “جنجالی” در لینک آن و بالاتر از همه درج “نخستین نظر” در قالبی بسیار احساساتی و غیر عقلانی آنهم “منتسب” به هموطنی آذری برای شروع بحث، همه نوعی بالا بردن نرخ این نزاع می باشد … همه اینها اگر چه می توانند نمادی از مهارت ایشان در گستردن فضایی باز برای گفت و شنود در مورد موضوعاتی داغ باشند اما قضیه فقط به همینجا ختم نمی شود چه باید ایشان گوشه چشمی هم به نتایج و دستاوردها داشته باشند! …
  اینکه می گویم منتسب به هموطنی آذری بخاطر اینست که ایشان بهتر از هرکس دیگری می دانند که در دنیای مجازی شناسه ها خود محل تردید هستند چه برسد به ناشناسه ها! … یعنی که آن نظر همانقدر که می تواند از یک هموطن ترک باشد بهمان اندازه “می تواند” از جانب خود ایشان یا من یا هر هموطن غیرترک دیگری هم باشد! … حال ما خوش بینانه فرض می کنیم که آن نظرِ نومید کننده واقعاً از یک هموطن ترک باشد، آیا ایشان تصور نمی کنند که آغاز گفت و شنودها با چنان نظر ناسنجیده ای تا چه حدّ می تواند در ایراد نظرات بعدی “اثر سوء” داشته باشد! … اگر ایشان به جنس نظراتی که در همین مدت کوتاه در پای این نوشتار آمده است توجه کنند خود متوجه خواهند شد که دستاورد این مباحثه چندان بر وفق مراد نیست … مگر آنکه منظورشان چیز دیگری باشد در آنصورت شرایط کلاً فرق خواهد کرد! …
  ایشان نباید فراموش کنند ارزش کارشان زمانی بر همه روشن خواهد شد که موضوعاتی که برای مباحثه انتخاب می کنند درکل باعث تهییج “عقلانیت” افراد شود و نه “احساسات و تعصب” آنها! چه لابد خود می دانند آنچه که ما سخت بدان نیازمندیم همانا عقلانیت است و نه احساسات و تعصب! چه در این زمینه نه تنها هیچ کم و کسری نداریم بلکه همچنانکه ملاحظه می فرمایید از بس زیاده داریم که در هر فرصتی هم که پیش بیاید بلاتأمل به صادر کردن آن می پردازیم! …
  به تصور حقیر نقطه سیاه محاورات و مباحثات ما و به تبع آن علیل و ابتر ماندن روابط اجتماعی ما ایرانیان در اینست که هرگاه بخواهیم نظر بدهیم سریعاً آنچه را که سر زبانمان است بیان می داریم … سر زبان چه می تواند باشد جز نیک پرورده ای از حب و بغضهایمان که زودتر از هر چیز دیگری هم بذهنمان خطور می کند! … در حقیقت نظر باید مسبوق به فکر و اندیشه باشد تا ارزش گفت و شنود و بحث و بررسی داشته باشد! و گرنه در مورد کسی که خیلی راحت کوروش باستانی را بی شعور خطاب می کند- انگار که لات محله شان را خطاب قرار می دهد، و یا کسی که ترکها را اقوام سرگردانی می خواند- انگار که خود ساکن و مرکز عالم است، و یا آنکسی که ترکها را غیرعاقل می شناسد- انگار که خود عقل کل است، چه می توان گفت؟! …
  ما نه! خود ایشان در نظراتی که پای این نوشتار چیده اند قدری تأمل کنند و بعد بفرمایند اصولاً در برابر آنگونه اظهار نظراتی که تعصب و تنفر در آنها موج می زند چه می توان گفت جز مقابله به مثل؟! … و بعد خود قضاوت کنند اینکه برخی زبانشان آنگونه چرخیده است تا چه حدش بخاطر اینست که از همان راهی رفته اند که ایشان پیش پایشان گذاشته اند! باز اگر ایشان فکر می کنند که از این نوع گفت و شنودها چیز قابلی عاید ما و فرهنگ ما می شود تصریح کنند به چه ترتیبی تا دیگران نیز روشن شوند؟ … اما من به گواهی تاریخ به ایشان اطمینان می دهم که “جنگ بر سر تعصب و عقیده هیچگاه پایانی نخواهد داشت اما تماشایش چرا!” …
  حال به بخش دوم عرائضم می پردازم که مربوط است به نویسنده ناشناسِ این نوشتار “جنجالی”؛ ایشان آنسان که روشن نموده اند این نوشتار را در نقد و ردّ نوشته ای از “آیتان تبریزلی” نگاشته اند- کسی که حرفها و طرز تلقی هایش مشخصاً خاطر ایشان را آزرده و سخت خشمشان را برافروخته است! … من اصلاً قصد ندارم وارد مناقشات ایندو و یا امثال آنها شوم بدلایلی چند از جمله اینکه تحققاً از هر چه “پان” و “ایسم” است گریزانم؛ و بعد اینکه اصولاً ایسمها را بمثابه بند و بستهایی می دانم که چشم و گوش انسانها را می بندند و آنها را در مسیرهایی از پیش تعیین شده هدایت می کنند … هم از اینرو خدا می داند که نمی خواهم- بلکه در اصل روا نمی دانم، هیچ انسانی پیدا شود که عقلش را مغلوب حس و تعصبش سازد و در این دنیای درندشت با چشم و گوشی بسته راه سپارد! … چه یقین دارم که از اینگونه انسانها هیچ نفعی عاید علم و ادب و فرهنگ و جامعه و بشریت و حتی خود خودشان نمی شود! …
  و بعد اینکه اساساً ورود به میدان کشمکش ایسمها را ازبرای قانع کردن یک طرف یا هر دو طرف امری بیهوده می دانم و برای همین شما خوانندگان محترم را خطاب قرار می دهم و با شما سخن می گویم و مدیریت محترم وبسایت را نیز به یاری می طلبم تا دست در دست یکدیگر در دنیایی که روزبروز کوچکتر می شود و همه بهم نزدیکتر می شوند به همایی بیندیشیم و به همپایی و همسازی و از این افکار بچگانه و نابارورانه عمیقاً بپرهیزیم! … نه اینکه زمینه ای فراهم سازیم برای آتش افروزی چند ناآگاه از شرایط جامعه و جهان تا زیر سایه فریبنده آزادی ابراز عقیده، هرکدام هرچه می خواهند بار هم کنند! … هر آدم عاقلی می داند که بسیاری از امورات عالم جبری اند و در آنباره ها آدمی واجد هیچ اختیاری نیست! یکی در قلب نیویورک چشم بدنیا باز می کند و دیگری در بطن سومالی! یکی در توکیو یکی در تهران یکی هم در طرابلس! یکی ترک بدنیا می آید و دیگری لر و کرد و بلوچ و عرب و هندی و … یکی سفید و یکی سیاه و زرد و قرمز و …
  اصالت هرکس در آنی است که هست و هرآنکس که دوران کودکی و جهالت را بسلامت پشت سر گذاشته است به این راحتی ها به خود اجازه نمی دهد که به اصالت دیگری توهین بکند چرا که می داند نه او نه خودش و نه هیچ فرد دیگری اساساً در کسب اصالتی که بدان افتخار می کنند دخیل نبوده اند و بر تَرک آن هم اختیاری ندارند و حتی اگر هم داشتند اینکار نه تنها فایده ای برای آنها نداشت بلکه آنها را به “هیچ اندر هیچ” تبدیل می کرد! …
  خلاصه در رابطه با امثال ایشان و آیتان حرفهای زیادی برای گفتن وجود دارد اما نه الزاماً با خود آنها که متأسفانه چشم و گوش بسته گرفتار “ایسم” هستند بلکه با آنها که نظراً و عملاً از هر بند و بستی آزادند! هم برای بیش شنیدن جا دارند و هم برای بیش دیدن! … به گمان حقیر آنها که فکر می کنند تنها آنچه آنها می گویند درست است و لاغیر، در عالم اندیشه، حکم پیرمردانی را دارند که روزگار چشم و گوشهایشان را بسته و فقط امکان فک زدن را برای آنها باقی گذاشته است! … همچنین آنهایی که فکر می کنند همه چیز را می دانند و نیازی به بیش آموختن ندارند خود با زبان خود اعتراف می کنند که ظرف وجودشان آنقدر کوچک بوده است که با نخستین قطرات دانش لبریز شده است و دیگر امکان بیش افزودن ندارند! و گرنه کیست که نداند علم عالم را نهایتی نیست! … این را به خودم به ایشان به آیتان و به هرکس دیگری که می خواهد در عالم اندیشه راهرو باشد گوشزد می کنم تا اندکی هم برای نیوشیدن حرفهای دیگران تحمل و تأمل بخرج دهیم! …
  نگارنده “کوروش کبیر و پان ترکیسم” که در قالب منتقدی متعصب ظاهر شده اند اما هیچ نام و نشانی از خود بجای نگذاشته اند خوبست بدانند- و مطمئن باشند که دانستن، هیچ ضرری ندارد و ایشان هم اگر غیر از این تراوشات ایسم زده، دانسته ای دیگر دارند مبادا که از ما دریغ فرمایند، نقد نوشتن آدابی دارد که بر منتقد است آنها را نیک بجای بیاورد تا از اصول و اساس خارج نشود؛ قلم زدن در حوزه نقد کار آسانی نیست! … آثار انتقادی بدلیل لحن کلامی که در آنها بکار می رود، اغلب براحتی جهت حق و حقانیت را بجانب منتقد منحرف می سازند و از این لحاظ تقریباً دست رقیب را خالی می گذارند! … از بزرگتر مثال می زنم تا ایشان خود حساب کوچکترها را بکنند! ما مسلمانان از قرآن محکمتر دیگر نوشته ای نداریم، چه آنرا از خالق آسمانها و زمین می دانیم که علمش فوق تصور ماست؛ اما شما ببینید وقتی یکی از همین پیرمردها یا ظرف پرشده هایی که بالاتر توصیفشان رفت پیدا می شوند و نقدهایی بر آن می نویسند چقدر بر آدم تأثیر می گذارند؛ آنسانکه- از گوش خدا دور، با اینهمه ایمان و اعتقادی که به آن داریم آدم وسوسه می شود آنرا برای همیشه بربندد و از ردیف کتابهایش خارج کند! همچنانکه خیلی ها اینگونه کردند و بی تحقیق و تفحص شتابان افتادند پی آن پیرمردها! …
  حال ایشان بفرمایند در اینگونه موارد درستش چیست؟ با یک کتاب از راه بدر شدن یا با چندی گرفتار ایسم شدن؟ … وقتی در مورد قطعیاتی مانند خدا و قرآن چنین اتفاقی می افتد دیگر نوشته های امثال من و ایشان و آیتان که بسی جای خود دارند! … باید در نظر داشت که در اینگونه موارد ممکنست یک حق تنومند تنها با یک فوت کوچک بر باد رود! و اگر منتقد بی توجه به حق و حقوق دیگران، تنها به پاس حقوق خویش قلم زند که دیگر منتقد نیست منتقم است! … آنجا که می گویند نقد هنر است نظر به این مسائل می گویند و گرنه مشتی بد و بیراه نثار مخالف کردن که هنر نیست! …
  می خواهم بگویم که این نوع “تأثیرگذاریهای نامتعادل” در ذات نقد است برای همین بر نقد، اصولی چند معین کرده اند تا منتقدان با رعایت کردن آنها خواسته یا ناخواسته از اوج هنروری بر حضیض غرض ورزی سقوط نکنند! البته که این مجال نه جای کلاس گذاشتن است و نه بنده جواز و صلاحیت چنین کاری را دارم؛ اما همینقدر در حد آموخته هایم با ایشان بگویم که پیش از هر چیز بر منتقد است که اثر مورد نقدش را هم ضمیمه کارش بکند و شرط انصاف را بجای آورد و در نهایت پس از ارائه نظراتش، امر خطیر قضاوت و حکم کردن را به خوانندگانش محول سازد و نه اینکه طرح و بسط و بند آنرا یک تنه خود بعهده بگیرد و با قبول این زحمات، خوانندگانش را یک عمر مرهون درایت و دانایی خویش سازد! … مگر آنکه مورد انتقاد چیزی شناخته شده باشد در اینصورت البته که ایشان با ارجاع خوانندگان به آن می توانند از این مهم معاف گردند! و گرنه انتقاد از یک اثر در نبود آن، کم از نکوهش یک فرد در غیاب او نیست (غیبت ادبی)! ایشان فکر می کنند چه تعداد از این جماعت آیتان مورد نقدشان را می شناسند یا آثار او را بر روی طاقچه هایشان دارند؟ این لطف را ایشان باید در حق ما می کردند که نکرده اند! …
  و بعد اینکه بر منتقد است که با صداقت تمام اثرش را مزیّن به نام و عنوان خویش سازد … اینکار غیر از اینکه نشانه جرأت و جسارت منتقد است مضافاً حرفه ای بودن او را می رساند! با این شرایط اثر در مورد هرچه که باشد از ارزش و احترام نسبی برخوردار خواهد بود چه بطور مشخص بیانگر نظرات نگارنده اش خواهد بود و از آنجا که نقدِ هیچ کس آخرین نقد نخواهد بود منتقدان دیگر این امکان را خواهند داشت که بدانند نقدشان مشخصاً متوجه کیست و در رابطه با چه چیز با چه کس مباحثه می کنند! … وگرنه نقدی که در آن از منتقدش خبری نباشد در بهترین حالت چیزی بیش از یک شب نامه نیست! همه هم می دانیم که اساساً شب نامه چیست و به چه کار می آید! …
  کلاً کلام یا می باید متکی به ذات خویش باشد و این خود البته شرایطی دارد که حالا حالاها فراتر از دسترس من و امثال ایشانست؛ براستی تنها در اینگونه موارد است که می توان مستقل از متکلم به خود کلام پرداخت! … و یا باید منتسب به گوینده اش باشد تا بتواند از ارزش بحث برخوردار باشد! … وقتی اینجا ما نمی دانیم این اثر متعلق به چه کسی است و از هویت و نام و نشان او هم هیچ اطلاعی در دست نداریم چگونه می توانیم در مورد او و اثرش بحث و گفتگو کنیم و نظر بدهیم! … این اثر رهاشده ایست در میان! بی نام و نشان! اما توفنده و کوبنده! گاهی اعتراض! گاهی فریاد! گاهی فحش! و گاهی توهین! … همه همچون تیرهایی از بطن تاریکی به روشنای محفل اصحاب نظر! …
  از اینرو این اثر اگرچه با همت مدیریت این پایگاه به جایگاهی نه شایسته خویش ارتقا یافته است اما در حقیقت چندان شایستگی آنرا ندارد که بطور جدی مورد نقد واقع شود! با اینحال از آنجا که بهرحال این اتفاق افتاده است و موضوع هم کاملاً واجد اهمیت می باشد در ادامه بطور خلاصه به نکاتی چند اشاره می کنم و از سر بحث می گذرم!
  ۱- پیش از هر چیز دوست دارم این نکته را به خویش و به آیتان و به آن ناشناس و به هرکس دیگری که در این میان زبان به سخن می گشاید یادآور شوم که اساساً این بازی با نام و نشان بزرگان نیست که بزرگی می آورد! سرّ بزرگ گشتن را هرچه که هست انگار که بزرگان دانند و گرنه هر رهروی، به راه نیفتاده می توانست بزرگ گردد و به بزرگان پیوندد! … بازی با نام بزرگان به ننگ می انجامد نه نام! از این لحاظ همانقدر برخورد عقیدتی آیتان با کوروش اشتباه است که برخورد ناشناس با بابک! … ممکنست آنها ناراحت شوند اما خوبست بدانند اساساً این خصلت کودکان و افراد نابالغ است وقتی که باهم درگیر می شوند بلافاصله تلاش می کنند پای بزرگان را هم وسط بکشند! … در واقع کار اینها نوعی “یارگیری از بزرگان” است! فرانگران هم کوروش و هم بابک و هم امثال آنها را در یک نظر ایرانی می دانند و به ایرانی بودن خود افتخار می کنند اما فرونگران به یارکشی از آنها می پردازند و هم خود را خسته می کنند هم نام بزرگان را به خستگی هایشان می آلایند! … “وقتی در صلح می توان همه چیز داشت چرا برای بدست آوردن یک چیز باید به جنگ برخاست؟!” …
  ۲- ناشناس در نخستین سطر زبان گشایی شان به نقد آیتان، نوشتار وی را فاقد “ساختار علمی” قلمداد می کنند؛ ما که آن نوشتار را ندیده ایم و نمی توانیم قضاوت کنیم؛ اما در مورد خودشان احتمالش بیشتر است که این واژه را ناسفته در بیاناتشان آورده باشند و گرنه می بایست جلوه های علم بودن یا حداقل شمه ای از علم نمودن را خود در نوشتار خویش به نمایش می گذاشتند تا عیار کار دست آیتان بیاید! اما چه کنیم که ایشان بهر دلیل متأسفانه از چنین نمایشی دوری گزیده اند! … بهرحال اگرکه بپذیرند ما این را به حساب فروتنی ایشان می گذاریم! …
  ۳- باز در ارتباط با بند فوق، امثال من و آیتان و ناشناس باید حواسمان باشد همینکه چهار تا سند تاریخی و چند نقل قول که “بی گمان از هر نوعش پیدا می شود” در نوشتارهایمان آوردیم خیال نکنیم که ساختار علمی را رعایت کرده ایم و حق تحقیق را نیک بجای آورده ایم! … رعایت اصول علم به تعدد نقل قولها نیست بلکه به سیر نتیجه گیری و نوع استدلالیست که در آن بکار می رود! … به این مسئله دوباره باز خواهم گشت!
  ۴- و بعد امثال من و ناشناس از عادتهای ناپسندی که داریم یکی هم اینست که تا یک چیز را از یک کسی یا یک جایی یاد می گیریم فوراً با قوت و اطمینان هرچه تمامتر آنرا فریاد زنان به کل تعمیم می دهیم! … اینکه خود را هم جزو این قماش می دانم مبادا فکر کنید که در فاز شکسته نفسی هستم! ابدا، همین نوشتار مرا هم اگر یک کاربلدی بخواند چه بسا سخت مصداق این گفته گرداند! در واقع این تقریباً یک معضل عمومی میان ماهاست! اینکه در صحبتها و نوشته های ما اظهاراتی از قبیل “هیچ کجا چنین چیزی نوشته نشده است! … در هیچ سندی ندیده ام چنین باشد! … شما اگر می توانید یک سند به من نشان بدهید! … کجای دنیا چنین چیزی وجود دارد! … ” بکرّات بچشم می خورد نشانه ای از این امر است! ما باید بکوشیم همیشه و در هرجایی در حد دانش خود سخن بگوییم و گرنه قطعی گویی های آنچنانی اغلب به سطح سواد ما نمی خورد! … بیایید باور کنیم اینگونه گویشها آنهم در حوزه علوم انسانی بنوبه خود نوبر است! آنها که عمرشان را صرف مطالعه آثار بدیع جهان کرده اند بدان قطعیتی که ما سخن می گوییم نمی گویند! … بهرحال باید نشست و دید چرا بزرگانی همچون ویل دورانت که تنها فهرست منابعی که از آن استفاده کرده اند خود یک کتاب قطور می شود به آن قطغیتی که ما نوقلمها سخن می گوییم سخن نمی گویند! …
  ۵- ناشناس در کمال تعجب و تأسف از مسیری حرکت می کنند و در آن گرد و خاک بپا می کنند که آیتان را بدلیل رفتن از آن محکوم و منفور می دارند! در واقع کار ایشان به این می ماند که آیتان را بدلیل پتکی که در دست دارد و با آن همه را می کوبد توبیخ و تکفیر می کنند بعد خودشان آن پتک را از دست ایشان گرفته و بهمان شدت بلکه محکمتر از آن- چون بهرحال منتقد ایشان هستند، بر سر او و دیگران می کوبند! کار آیتان اگر سیاه کردن فارسها و سفید داشتن ترکان باشد کار ناشناس هم درست عکس آن اما بسی فراگیرتر از آن سیاه کردن همه و سفید داشتن فارسهاست! البته که هیچکدام به ذات خویش تقصیر ندارند چه این خود در ذات تخاصم ایسمهاست … با اینحال تنها گناه ایشان از نظر من اینست که چشم و گوششان را بسته و “فقط آنچه را که ایسمهایشان بهشان یاد داده یا از آنها می خواهد داد می زنند!” … اما برای آنها که از هرچه ایسم هست گریزانند چه فرقی می کند یکی برآید و ایسمی را براندازد و پرچم ایسم خود را برافرازد! از اینرو ما بنوبه خود پان ترکیسم را همان مقدار مطرود می دانیم که پان فارسیسم را! … ما بهر طریق از آنها که بسی عاقلتر از ما بوده اند یاد گرفته ایم که “محکوم کردن ایسم با ایسم خود محکومترین محکومهاست!” …
  ۶- در تأیید و تکمیل بندهای فوق حالا که نوشتار آیتان را نداریم بی آنکه طرف او را بگیریم تنها برای به تصویر کشیدن سست بودن استدلالات ایسم زده ها به نوشتار ناشناس استناد می کنیم که اینک پیش رو داریم! ایشان چنین استدلال می کنند که:
  – چون نام بابک ترکی نیست پس بابک ترک نبوده است! در نتیجه ایشان پارسی بوده اند! (لطفاً به سیر استدلال توجه فرمایید!) با اینحساب من که نامم حسین است باید عرب باشم! یا اینکه حالا دارم با شما فارسی صحبت می کنم و فارسی می نویسم باید فارس باشم! عذر می خواهم اما نوع شناختی که ایشان به خواننده شان می دهند چیزی بیش از این نیست که هر مردی که روسری سرش بگذارد زن است یا هر زنی که سبیل بگذارد مرد است! …
  – چون خارجی ها در آثارشان بابک را ایرانی= پارسی قلمداد کرده اند پس بابک نه ترک بلکه پارسی بوده است! با اینحساب هرگاه یک خارجی پیدا شد و مطابق عرف بین الملل به یک تبریزی یا سنندجی یا ایلامی یا اهوازی یا سیستانی یا مشهدی یا گلستانی یا رشتی گفت “ایرانی”، همه آنها می شوند ایرانی= پارسی= تهرانی و قومیتشان در یک چشم بهم زدن بر باد می رود! … با این استدلال آیا نباید گفت ایشان یا در درک دو مفهوم “قومیت و ملیت” مشکل دارند و یا اینکه ایندو مفهوم را بهر نحو در مقابل هم می بینند! …
  – چون نامهای جغرافیایی زمان بابک ترکی نبوده اند پس زمان بابک ترکها در آذربایجان سکونت نداشته اند! با اینحساب هم حالا که سرتاسر ایران نامهای شهرها و کوچه ها و خیابانها و میدانها و پارکها و جنگلها و … یا عربی هستند یا فارسی، لابد همه کشور یا عرب اصیل عربستانی است یا فارس اصیل تهرانی! … ایشان باید بدانند که از همین طرز تلقی هاست که برخی در قومیتهای مختلف کشور می رنجند و سراغ پانها و ایسمها می روند! …
  – چون معتصم خلیفه عباسی ترکزاد بوده است پس قیام بابک بر علیه اعراب نبوده است بلکه بر علیه ترکها بوده است! با اینحساب آیتان که به گواهی ایشان پان ترکیسم است و فکر می کند بر علیه شوونیسم فارسی مبارزه می کند خبر ندارد که در واقع دارد بر علیه خود ترکها فعالیت می کند چون حالیا رهبر ایران خود ترک است! …
  با این نوع استدلالات است که ایشان در نتیجه ایکه آخر سر در چند سطر می گیرند هرچه علم و تحقیق و تفحص است را یکجا شرمنده خویش می سازند و یک تنه هرچه “تناقض” است را رو می کنند و هرچه شک و شبهه است را کنار می زنند و آخر سر می فرمایند “بابک ایرانی است!” من نمی دانم چه کسی و با چه رویی در مورد این قضیه شک داشته است که ایشان بخودشان این زحمت را داده اند! اگر آیتان بابک را غیر ایرانی دانسته اند باید بدانند که در ذات خویش مشکلاتی دارند که ابتدا باید به رفع و رجوع آنها بپردازند و بعد به رفع و رجوع مسائل تاریخ و جامعه همت بگمارند! اصلاً من نمی دانم ایشان یا هرکس دیگر می خواهند بابک و قلعه به آن استواری و عظمتش را بردارند و کجا تشریف ببرند! بابک اگر بابک است بخاطر جایگاه واقعی خویش است که بابک است! حالا اینکه آیتان می خواهد او را به باکو یا آنکارا ببرد و ناشناس می خواهد او را به تهران بیاورد هر دو به یک اندازه اشتباه می کنند! من به هر دو اطمینان می دهم که بهرنحو زیر فشار این قلعه سر بفلک کشیده له و لورده خواهند شد! … قلعه بابک همیشه در کلیبر آذربایجان ایران بوده و باز هم خواهد ماند! …
  اما اینکه یک تبریزی دوآتشه بابک را اصلیتاً ترک بداند و در شرایطی که حکومت پارسی فعلیِ ایران، بابک را بعنوان یک دلاور ایرانی اصلاً تحویل نمی گیرد و حتی نام قلعه بابک را به “قلعه جمهوری”(؟!) تغییر می دهد تا نام بابک از زبانها بیفتد، به ایستادگی و دلاور مردی بابک در مقابل فسق و فجورهای اعراب در ایران افتخار کند و پنهان از چشم حکومت برای او جشن زادروز بگیرد بعد ناشناس=کارشناس محترم برآشوبند و بر آن ایراد بگیرند و بگویند اینکار تناقض است و مصداق “بیگانه پرستی” است (؟! کدام بیگانه؟!) و بعد با درایت و سنجشگری تام قیاس بفرمایند که اینکار به این می ماند که یکروز یک اسرائیلی برای یاسر عرفات جشن زادروز بگیرد(؟!) چه می توان گفت جز اینکه از کشته مرده های پانها و ایسمها جز این برنیاید؛ چشم و گوش بسته پا به میدان اندیشه گذاشتن! تعصب را علَم کردن و تعقل را سر به سنگ احساسات کوفتن! کوروش را باختن و بابک را آویختن! …من نمی دانم ایشان منطبق بر کدام چیدمانهای نظری به این نتیجه رسیده اند که نسبت یک ترک تبریزی با بابک را با نسبت یک اسرائیلی با یاسر عرفات قیاس کنند (آنهم اسرائیلی با فلسطینی و نه بالعکس) و بعد منظورشان از ترکیب “ارتودکس یهودی” چیست (چه بنده تا آنجایی که می دانم ارتودکس یکی از سه شاخه عمده مسیحیت است نه یهودیت! مگر اینکه ناشناس منظور دیگری داشته باشند!) اما هرچه هست همچنانکه پیشتر گفتم من هرگز قصدم ورود به بحث و جانبداری از یک طرف نیست … چه به آیتان رو کنم چه به ناشناس در هردو حال بازنده ای بیش نیستم چه وقتی راهی هست که می توانم از آن همه چیز داشته باشم چرا برای بدست آوردن یک چیز به جنگ برخیزم! … اینکه به نوشتار ناشناس هم استناد کردم تنها می خواستم نشان دهم که استدلالهای مبتنی بر ایسمها غالباً بدلیل خاموش ساختن چراغ عقلانیت آنقدر سست از آب در می آیند که حتی ارزش گفت و شنود را هم ندارند! بویژه آنجا که پردازندگانشان هم ناشناس باشند! اینگونه استدلالات هیچگاه راه بجایی نخواهند برد! چه اگر یکی هم درست از آب درآید ایسمهای مقابل استدلالات چندی مقابل آن خواهند نشاند! … فراموش نکنیم که در این دنیای کهنه و ایسم مدار برای هر عقیده ای می توان صدها شاهد دور و نزدیک آورد اما آنچه مهم است در این میان، اینست که اساساً در کشمکش میان ایسمها هیچ گوش شنوا و هیچ ذهن پذیرایی وجود ندارد! و این همان سرّ پایان ناپذیری جدال ایسمها با یکدیگر است!

  حسین شیران
  نگارشگر وبسایت “جامعه شناسی شرقی”

 21. با نام خدا
  سلام

  لازم دونستم به یک نکته اشاره کنم
  دوستان . کوروش یا داریوش یا هر انسان متمدن دیگه هر چقد هم که خوب باشه به پای امام معصوم نمیرسه . مثلا به پای امام علی (ع) که تمام جها به برتر بودنش اقرار میکنن نمیرسه . خوده امام علی و خوده خدا تو قران ملاک برتر بودن رو عمل صالح و تقوی معرفی کرده . و حرفی از ن
  ژاد ببه میون نیومده . ما از هر نژادی هم که باشیم موقعی انسان و برتر هستیم که اطاعت امر خدا رو انجام بدیم.

  حرف آخر: انسانی که نوکر شیطان باشه و به خواسته های پست و نفسانی خودش همیشه جواب مثبت بده از هر نژادی هم که باشه انسان پست و خرابی هستش و اگر انسانی بندگی خدا رو انجام بده سر بلند و برتر هستش حالا از هر قومی که میخاد باشه. واقعا اگر به غیر از این فکر کنید نزاد پرستید و حقیر

 22. فرهاد

  اولا بهترین منبع برای اینکه داستان را از پایه حل کنیم کتاب احمد کسروی می باشد. که در این کتاب تاکید بر ماد بودن آذری های عزیز می باشد .
  دوما یکی از دوستان گفت امام معصوم بالاتر از کوروش و داریوش هستند.البته بنده بهتر یا بدتری را با دستاورد ها می سنجم . کوروش و داریوش حداقل کاری که کردن گستردگی آبادانی برای مردم بود اما امامان معصوم چطور ؟ آیا گفته ها و نوشته های آنها در این برهه از زمان جز خون ریزی و قتل دستاورد دیگری داشته ؟

  سوما دوستان باید توجه کنند که از زمانی که جمهوری آذربایجان تاسیس شد آنها به امید تجزیه کردن شمال غرب ایران بودند و مهمترین دلیلش انتخاب نام این کشور بطور کاملا بی ربطی است . یعنی نام آن منطقه از ایران آذربایجان نبوده که وقتی از شوری جدا شد بخواهد نامش آذربایجان بشود.
  ودر پایان ما از هر نژاد و از هر زبانی باشیم در یک محدوده به نام کشور زندگی می کنیم. ما سالها در کنار هم برای حفظ آن تلاش ها کردیم.همه ی ما ایرانی هستیم و دیگر تفاوت ها جز رنگ و نگاری بیش نیست . ما ذاتا از یکدیگر و از یک خانواده و از یک مادر به نام ایران زاییده شده ایم.

 23. کوروش کبیر

  واقعا باعث تاسف است که برخی از این پان ترکیستا حمله به ایران و ایرانی می کنند. جالبه که برخی از اونا می گن ” قبل از اینکه آریایها بیان ایران, ترک ها ساکن ایران بودند !!!! واقعا مسخره است

 24. محسن

  من میخواستم از این سایت کتاب دانلود کنم ولی متاسفانه کامنت ها رو که خوندم منصرف شدم چرا که حتی اسم کتاب هم مغرضانه انتخاب شده واینطور که معلومه خواننده گانش هم دست کمی از نویسنده ندارن و همه گی نژاد پرستن در ضمن باید خدمتتون عرض کنم اقوامی که بیش از ٧٠٠٠ سال پیش ایران کنونی را از شمال تا جنوب غرب جهت اقامت انتخاب کردند بصورتی که این اقوام از شمال شرق به شمال غرب پراکنده گی داشتند و سپس این پراکنده گی ازشمال غرب به جنوب غرب و خوزستان کنونی کشیده شدند اقوام ترک بودند و در این پراکنده گی اقوام ایلامی بوجود امدند جهت اثبات نیز کلماتی مشترک در زبان ترکی و زبان ایلامی موجود است که چنانچه دوستان تمایل داشته باشند میتوانند از طریق پست الکترونیک با بنده تماس بگیرند تاشهود را ارایه کنم .

 25. اتيلا

  دوستان عزیز
  معرفی
  شخص پرستی و کوروش
  در قرنی که ما زندگی میکنیم حداقل در میان کسانی که اهل کتاب هستند شخص پرستی مذموم است . فرق اساسی جهان سوم با کشورهای پیشرفته مخصوصا کشورهایی که تولید اندیشه و روش میکنند این است که در جهان سوم غالب افراد شخص پرستند و در کشورهای پیشرفته روش پرست ( به عبارت بهتر روش ساز و دنباله روی روش ) هستند .
  متاسفانه شخص پرستی در ایران شدیدا حاکم است که به مراتب عقب مانده تر از بت پرستی است چون در بت پرستی اندیشه انسان نسبتا ازاد است ولی در شخص پرستی اندیشه انسان محدود است .
  حال اگر این شخص مربوط به دوهزار و خرده ای سال پیش باشد که نه نیازش باا ین زمان سازگار بود نه اندیشه اش چقدر محدودیت اور است ؟
  مخصوصا اگر دوباره سازی ان شخص جهت اهداف خاصی باشد این شخص پرستی در طولانی مدت نابود گر خواهد شد .
  مثال بارز این شخص پرستی ( بهتر است بگیم مرده پرستی ) تبلیغات کوروش و پرستش اوست که به همراهش ایده های مسموم و تاریخ گذشته نیز به ذهن پیروانش وارد میشود .
  کوروش پرستی و اندیشه های انرا میتوان خلاصه وار چنین بیان کرد .
  کوروش پرستان میگویند کوروش بهترین انسان و پادشاه و پیامبر بود و و نواده های او یعنی فارسها بهترین انسانها و تمدن سازترین انسانها هستند و هر ملتی غیر از فارسها باید از بین بروند یا به فارس تبدیل شوند و در ایران بعضی از اقوام مانع هستند مخصوصا ترکها که امکان نسل کشی کردن انها وجود ندارد پس باید با توسل به تحریف و تبلیغ انها را تغییر دهیم .
  کوروش پرستی واسلام
  اکثر کوروش پرستان با اسلام میانه خوبی ندارند . و دین اسلام را عامل عقب ماندگی ایران میدانند .
  اقدامات کوروش پرستان
  تحریف و جعل تاریخ – مبارزه با ملیتهای غیر فارس داخل ایران – تقدیس کوروش در حد پیامبر اسمانی و تحریف مصداقهای متون دینی – تبلیغات گسترده در جهت اشاعه کوروش پرستی – و …
  منشا کوروش پرستی
  متاسفانه کوروش پرستی برای رسیدن به اهداف خاصی در ایران و خاورمیانه توسط طراحان غربی با توسل به شخصیتهای تاریخی ایران ایجاد گردید .
  اهداف طراحان کوروش پرستی
  جداسازی سیاسی و فکری ژاندارم منطقه انزمان (ایران ) از سایر کشورهای اسلامی جهت اسان سازی تشکیل کشور یهود .
  حساس کردن مباحث قومی در ایران جهت تضعیف ان در مواقع اضطراری
  عدم اتحاد ایران با کشور های اسلامی .
  و…
  پیامدهای منفی کوروش پرستی در داخل ایران
  شیوع ناسیونالیسم در بین همه اقوام .
  به وجود امدن باور افتخار کذایی برای بعضیها در حالی که جزو کشورهای عقب مانده هستند و مشغول شدن به ۲۵۰۰ سال پیش و دور ماندن از حال و اینده
  ایجاد احساسات ضد ایرانی و ضد فارس در اقوام غیر فارس
  از بین رفتن فدرالیته نسبی مرسوم در داخل ایران .

 26. اتيلا

  ترکان در کتیبه های اشوری (۱۴۰۰ قبل از میلاد ) به نام توروک خوانده شده اند و در کتیبه های اورارتویی (۱۵۰۰ ق. م)با نام توریخ امده است و از همسایگی انها با این اقوام سخن به میان امده است .همسایگی انها اذربایجان بوده است .
  در کتیبه سارگن دوم از محلی به نام( اوش قایا )به ترکی یعنی سه کوه یا سه تپه نام برده شدهبا توجه به توضیحاتش دقیقا اسکوی کنونی است .
  پرفسور خودیف در کتاب زبان ادبی اذر بایجان بارها به وجود اقوام ترک بومی در سرزمین اذربایجان تاکید کرده است .
  دیاکونوف روسی در کتاب تاریخ ماد نوشته که محققین به این نتیجه رسیدند که اقوام التای –پرو ترک در هزاره های ۳-۱پیش از میلاد در اطراف دریاچه ی ارومیه سکونت داشته اند.
  قدیمیترین ساکنان بابل یعنی سومریها غیر سامی بوده و ریشه ی مغولی ( ترکی ) داشته اند . از کتاب تاریخ حقوق از انتشارات دانشکاه همیلتون ص ۹۶
  ژ –اوپر( ۱۸۲۵ – ۱۹۰۵م) زبان سومری جزء زبانهای التای (ترکی) است . فریتز هومل (۱۸۵۴-۱۹۳۶ م) سومرشناس المانی ثابت کرد سومریان و ترکان قومهای مشترک هستند . وبا برابر هم نهادن ۳۵۰ واژه سومری و ترکی انها را به راحتی معنی کرد .
  پروفسور ارگین .گفته وقتی دیوان لغات کاشغری را در یک طرف و کتیبه های سومری را در یک طرف قرار دادم در کتیبه ها ی سومری غیر از زبان ترکی ندیدم

  روایت وهب ابن منبه در کتاب التیجان چاپ حیدر اباد چنین است که روزی معاویه قبل از لشکر کشی به اذر بایجان از مشاورش عبید بن ساریه پرسید که “اذربایجان چیست؟ ” عبید در پاسخ گفت که اینجا از قدیم کشور ترکان است .
  موسی کالانکایئو در کتاب خود گفته که کشیش مسیحی برای تبلیغ دین خود در قرن ششم میلادی (سال ۵۲۰ میلادی ) در اران اذربایجان به ترکی صحبت میکرد.
  در زمان انوشیروان دسته ای از ترکان گوگ تورک غربی از سپاه ایستمی خان به ایران امدند و در اذربایجان سکنی گزیدند . ( یادداشتهای انوشیروان . ترجمه رحیم زاده صفوی)
  ترکها در همه اعصار در ایران حضور داشتند دارند وخواهند داشت

 27. armin

  سلام به همه دوستان چه ترک چه ایرانی میخواستم چند تا چیز بگم ما ایرانیا یا ترکا میدونید چرا همیشه عقب افتادهایم از هر نطر چه علمی چه عقلانی چون فکر میکنیم نژادی باید از نژاد دیگه برتر باشه به همین خاطرم هست که همیشه تعدای افراد بر تعدادی دیگه فرمانروای میکنند هرچیز اونا بخوان میشه اونا هم جز منافع مادی به چیزی نمینگرند اینجا کی زربه میخوره ما انسانهای جهان سومی دوسته خوبه ترکه من چرا نژاد پرستی رو به وسط میکشید شما به جایی اینکار از نویسندش به مدیر سایت اعتراض میکردی این همه هم توهینو حرفایی که در خور ۱ انسان که این کلامها رو به زبون بیاره نیست بگی دوستان من نمیخوام وارد دین بشم اما خدا همه ی مارو به ۱ چشم میبسنه پس چرا ما نمیتونیم خودمون شکل هم دیگه رو ببینیم سایه هم دیگه رو با تیر میزنیم من دیگه زیاد کشش نمیدم اما واقعا جای تاسف داره از سایته خوبی مثل این مدیرش نتونه به خوبی ادارش کنه اگه فقط مدیر این سایت همون اول کاربرا رو حذف میکرد اصلا این اتفاقات نمی افتاد دوستان اریای یا ترک بودن مهم نیست مهم انسان بودن مهمه بعدشم محبت کردن به همدیگه جز این همش فقط نفاق بین ما ایجاد میکنه که از این نفاقم فقط عده ای سود میبرن این حالا درون ۱ سایت بود تو جامعه هم همینطوری پیش میره دوستان من کمی به حرفای این داداشه کوچیکتون فکر کنید اگه هم داخل حرفم چیزی گفتم که به دید شما بد بود به بزرگیتون ببخشید

 28. حسین

  سلام به همه مردم ایران من نمیخوام به کروش توهین کنم کروش شخسیتی بزرگی بود و خواهد بود و مردان بزرگی چون کوروش بودن و خواهند بود اما اگه واقعا بحث اینه که نسل ایران آریایی هست یا نه باید بگم خوشبختانه نه چون اصالت تورکها یا اقوام ترکها قیل از کروش بودند تاریخ نشان دهنده این است تاریخی که فارس ها از کوروش نام میبرند چیز تازه به وجود آمده است و اما در باه فرهنگ قابل توجه فارسها زبان فارسی لحجه ۳۲ زبان عربی است که بد تجاوز اعراب یه ایران این زبان رایج شد و اما فرهنگ زبان شما کشورهای هم زبان شما افغانستان تاجیکستان پاکستان کشورهای هم زبان شما اینا هستند و کشور های هم زبان ما ترکها ترکیه آذربایجان و..و که تان دارن در آخرشان اگیر ایران هم ایرانستان نیست فقط بخاطر ترکهاست و حرف آخرم در هر خانواده فارسی زبان امکان داره پدر یا مادر ترکی ندونن و اصالت ترکی نداشته باشند اگر هم باشند آنها نسل های جدیدی اند که تازه در تهران به دنیا آمدند و زبان ترکی نمیدانند ولی باز اصالت اکثرشان به ترکخا بلز میگردد مابقی هم به اعراب بر میگردند خلاصه اینقد آریای نکنید دلیل ترک خر هم از آنجایی به وجود آمد که انگلیس برای شکست ایران تنها راه امکان پذیر را جدا شدن ترکها از فارسها میداند که با توجه به سیاست پی گیر ایم ماجراس در ضمن هنوز تعم دختران پارسی از … اعراب نرفتهکه همچنان از تهران دختر باکره صادر میشه براشون و متعسفام برا نسل آریای تون که هنوز اعراب دارن بحتون تجاوز میکنند

 29. محمد

  سلام به خدمت تمام کسانی که در ایجاد این سایت زحمت کشیدن که این مطالب بی نظیر رو عرضه کنن.راستش اول که وارد سایت شدم با ذوق بودم اما وقتی نظره بعضی یارو دیدم نشراحت شدم که کووووووووروش بزرگ بزرگان ایران که الان کشور ما آن پادشاه ما که بودو هستو خواهد بود فتح کرده و درستش کرده اینجوری نظر بدن .کوووووروش کجایی ببینی ایران پارست به چه روزی افتاده بلند شو وببین که زحمتتات از ببین رفته کاشکی یه روزی به خوابم بییایی میدونی که بدجوری علاقه شدید به پادشام که دیگه فرشته ای مثل تو نیست دارم>امپراطور فکر میکردی الان نسل ما به تو نیاز شدید داشته باشه؟؟؟؟؟؟

 30. احمد

  اقا چرا خودمون رو خسته کنیم شما ترک ها خیلی تاریخشون پر باره ؟؟؟

  چند نمونه از دستاوردها و اثار تاریخی ترک ها رو بگین
  البته اثار مادها و اسپارتها و ایرانی ها رو نگین

  هر کی هم اعتقاد داره ایرانی نیست سیک تیر کنه از کشور اریایی مون بره بیرون کسی نمیتونه تو کشوری زندگی کنه که ازش متنفره

 31. یه دیوونه یه سنک میندازه تو جاه صد تا عاقل نمیتونن درش بیارن@
  هر جند نزاد برستی همجنان توی رکهای اریایی ما جریان داره
  همون کاری که کوروش با اتن کرد نادر با دهلی انجام داد
  و بعد ها هیتلر با لهستان@و عمر که ١۴٠٠ ساله نسل کشی رو تو ایران آدامه میده
  امیدوارم سکی بأشم با وفا تا انسانی سک نما

 32. ع.ب.تورک اوغلی

  بنام خدا=مادرعصری زندگی میکنیم که هردقیقه جهان اختراعات وقوانین بس بزرگی به ثبت میرساندتامردم خودراحت زندگی کنندوحتی مغزهای پویای جهان راجذب میکنند.ولی درایران تعدادی دنبال تاریخ ونژادی را میخواهندبجویندواثبات کنند.که پشیزی ارزش علمی نداشته وبدردنمی خورد.اگرتوجه کننددرفرانسه سال ۱۷۸۹انقلاب شده وتاکنون فقط اصلاحات میشودولی درکشورهای عقب ماند ه ایی مثل ماهر۳۵یا۵۰ سال یکبارمثلا انقلاب(کشتار)رخ میدهد.ارزش انسان برای نژادپرستان کمترازتاریخ واهی آنهاست.وبه دستوراربابان خوددرلباسی ظاهرشده وخودرابالاترازهرملت وفکری دانسته وباپول دلارهای نفتی درعصرطلایی همه چیزراکتمان ومیخواهنددرکشتی وبانادانی غرق کنند.آیابنیانگذاران نژادپرستی موسیلینی وهیتلرباوجدان ترازاین عقب مانده های تاریخ نبودند.

 33. کوپال

  اولا متاسفم که به عربی مینویسم چون باید افرادی که فقط نوک بینیشونو میبینن هم باید بفهمن.تمام تاریخ نویسان اشاره کردن که کوروش از نوادگان ماد بوده.افتخار کردن به کسی که تمام زمان پادشاهیش جنگ کرده باعث تاسفه تا ۲۵۰۰سال پیش اسمی از قوم پارس وجود نداشت بعد از تضعیف شدن مادها کوروش به قدرت میرسه و تنها دلیلش اینه که مردم به عنوان ۱دورگه ی مادی بهش نگاه میکردن میخواستم بیشتر از اینا از واقعیتها بنویسم ولی به کامنتها یی که هست فکر کردم متوجه شدم تاثیری در افردی که فاشیسمی به موضوع نگاه میکنن نداره وسخن اخرم اینه تشریف بیارین تبریز و از نزدیک موزه ی عصر اهن تبریز را ببینین تا شاید بفهمین که جسدهایی که به صورت جنین دفن شدن حداقل ۳۵۰۰ سال پیش بودن وصاحب تمدن حالا شما از تاریخ ۲۵۰۰سالتون دفاع کنین این سرزمین متعلق به ترکاست وشما مستعمره ی ما هستین

 34. اولدوز

  همه یه چیزی گفتن، اما یکی نگفت که کوروش پدربزرگ پدریش که پارس بود پدربزرگ مادریش ترک بود(در واقع مادرش ترک بود -ازمادها) ماد اسم دولت ترکها بود توی برهه ای از زمان. ویا مثلا مانه نا، یا اورارتو یا هونها یا ….
  تخریب قومها چرا آخه؟
  این لینک رو میذارم+ ای.میلم تا اون دسته از نسل جدید پارس آریایی که فکر میکنن ما ترکها ایران رو دوست نداریم و پان ترکیست هستیم و کذا وکذا یه نگاهی به حال و روز فرهنگ و زبان خودشون بندازن و بعد راجع به ترکها و لرها و شمالیها و کردها و عربا و…. جوک درست کنن و مسخره کنن!!!
  http://www.4shared.com/photo/gl9jjFXK/lughat.html
  yoldashim@ymail.com
  تازه خوبه یه خورده از شاهنامه رو بخونین اونجا که از ورود آن ۱۰ قوم پارسی به محدوده ایران میگه و از بومیهای ایران اون زمان (مادها و کاسیها (لرها) و عیلامیها ) که نظام جنگی و لباسهای فاحر مادی و سلاحهای اونا، این پارسها یاد میگیرن و بعدن میشن داریوش و کوروش و سلسله های پیشدادی و ….

  خلاصه ترکهای ایران انقدر هم که شما پارسها میگین آواره نبودن
  شاهنامه که اینطور میگه.

 35. اولدوز

  امیدوارم چه ترکها و چه پارسها هر وقت خواستن از تاریخ خودشون دفاع کنن یه مطالعه بکنن درست، نه اینکه یه کتاب تاریخ بخونن و والسلام.
  و اینکه از زمان رضاخان گور به گورشده تاریخ فقط شده پارسی و هخامنش و کوروش و …. و مورخها شدن یه پا حسن پیرنیا ، کشته مرده ی شاهنشاهی .
  متأسفانه کسی هم اشتباهات سیاستی اونارو جرأت نمیکنه درست کنه
  چون اونموقع من ترک رو میگن خر یا انگ پان تورکیست میزنن و …. آه!
  حالا خداییش نظرمن راجع به پارسها ی ایران با وجود این دیدگاههاشون چی میتونه باشه
  : هیچچی
  دوستشون دارم!
  چون من ایرانی ام . (اما) ترکم.

 36. عباس

  یکنفر اون بالا گفته بود شاه اسماعیل صفوی
  فقط یکیشو بگم این شاه اسماعیل بزرگ ؟ دستور داد مادرش رو جلوی چشمای خودش سر بر یدند . حاشا به این همه کرم و بزرگی!!!!!!

 37. ترک

  همین بس که ترکها هزاران سال قبل از هر تمدن دیگه ای حاکمانشون رو از طریق انتخاباتی کاملا مدرن که امکان سیاهنمایی و تبلیغات عوامفریبانه در آن کم بود انتخاب میکردن، ولی…
  هر خانواده یک نماینده و یک رای داشت، از بین هر ده نماینده یک نفر رئیس انتخاب میشد، از بین هر ۱۰ رئیس یک فرمانده از بین هر ۱۰ فرمانده یک امیر (که در کتب تاریخی معروف به امیرتومان یا امیر هزار نفر) از بین هر ۱۰ امیرتومان یک سرگرد و از هر ۱۰ سرگرد یک ژنرال و اگر تعداد ژنرالها زیاد بود باز این روند ادامه داشت و تا جایی که از بین ۱۰ نفر یک نفر پادشاه انتخاب میشد…

 38. هامان

  سلام به همه دوستان
  امیدوارم که همه خوب باشن
  متاسفانه از متن کتاب مخصوصا اوایل کتاب پی به نژاد پرست بودن نویسنده واینکه به هر قیمتی می خاد اونی که تو ذهن بیمارش میگذره به خورد خواننده ها بده بردم
  و امیدوارم که دوستانی که می خان این رو دانلود کنند از دانلود این متن(انقدر بی محتواست که نام کتاب براش خیلی زیاده ) صرف نظر کنند ترک ها و ایرانیان همیشه در کنار هم برای مملکتشون جنگیدند پس این ادعای پانتورکیسم همش جنجال بیمارگونه ای است که دشمنان مملکتمون برا ما درست کردند ./

 39. ع.ب.تورک اوغلی

  بنام خدا-من ازتوهین وگزافه گویی خوشم نمیاید.جندسوال داشته دوست دارم به اینهاجواب دهند.۱-آیاپیشرفت علم وصنعت وعلم الکترونیک راقبول داربد فارسهادر تاجیکستان افغانستان ومناطق فارس ایران جه بهره ایی از آن برده وبابه مردم جهان رسانده.۲-آیاقبول داریدکه یهودی هاکورش راکمک کردتاتوسط اومسیحی های سامی نژادراکشتارکندوپس ازآن نیزدین خودرا اداکند.۳-قبول داریدکه کوزش مادها وایلامی های ترک راکشتارکردوشوش وپاسارگاردرابنام خودجعل کرد.۴-آیاقبول داریدکه کمبوجبه خونخواربه یونان متمدن حمله کرده وپس ازوبرانی آنجاباعث حمله اسکندربه ایران شدکجای اعمال این خاندان خدمت به بشریت بوده.۵-تمام فارس های جهان را از تاجیک. افغان.ایران جمع کنند۲۰ملیون نمیشودآیااین عقب مانده رامیتوان بادیگران مقایسه کرد.۶-ای بیسوادهای پررودرکشوری که حاکمیت سیاسی. فرهنگی.نظامی دردست دیگران باشدیه حق طلبان مغلوب پان شامل نمیشود.

 40. حامد

  سلام.
  اگر به تاریخ باشه بعضی از شما از تاریخ هیچی نمیدونید و الکی از روی احساس حرف میزنید من اکثر نظرهای شما رو خوندم و جواب دارم.
  ۱-الان در ایران بیشترین تعداد جمعیتی رو از لحاظ قومی ترکها دارن ۳۰۰۰۰۰۰ نفر.
  ۲- احترام خودتونو نیگر دارین و به قوم ترک توهین نکنید.چون توهین به دیگران در واقع دو برابر توهین به خود است و من مطمئنم کورش به فرزندان خود نیاموخته که به اقوام دیگر توهین کنید
  ۳اگر در مورد اولین حضور قوی در ایران بخواهیم بحث کنیم مثالی میزنم تا کم سوادهایی که در اینجا نظرات عجولانه میذارن هم بفهمند
  یه مسابقه هست که سه تا ماشین لامبورگینی پرشیا پراید گذاشتن و ۳نفر هم شرکت کننده هست که باید از فاصله ۲۰۰متری به طرف ماشینها بدوند و هر کس زودتر رسید ماشین مدل بالا مال اون میشه یعنی ۱لامبورگینی۲ پرشیا ۳پراید
  نتیجه گیری. پس اولین قومهایی که به این اب و خاک پا گذاشتند ترکها بودند چون بهترین اب و هوا و زیباترین مناطق در ایران مربوط به اذربایجان هست توی کل ایران هیچ کجا از این لحاظ به اذربایجان نمیرسه.اگه به اذربایجان سفر نکردید پیشنهاد میکنم حتما سفر کنید و سعی کنید زبان ترکی رو هم یاد بگیرید..چون علاوه بر اونایی که گفتم مردمان فهیم و مهربونی داره
  امیدوارم مثال خوبی باشه برای کسایی که از تاریخ هیچی نمیدونن.
  ایا میدانستید اولین دست نوشته یا بهتره بگم اولین کتاب نوشته بشر که مربوط به ۷۰۰۰سال پیش بوده توسط سومریها که قومی ترک بودند در بین النهرین کشف شده است .کتابی به نام گیلگمیش.

 41. احمد

  لطفا دوستان ترک تاریخ رو تحریف نکنن اگه میشه شما اول کاری که میکنین تاریخ سلسله سامانی و روابط متضاد امیران پارسی و بزرگان دولتی رو بررسی کنین تا ببینید ترک ها چه جوری وارد ارتش سامانیان وو بعد هم بوجود اومدن غزنویان و بقیه اقوام ترک رو بررسی کنین

  دومینن کطلب در مورد هون های اروپای شرقی هست که نژادشون با ترک ها یکیه و داستان اتیلا رو بخونین تا چیزهای دیگه ای هم دستتون بیاد
  سومین مسئله اینه که اصلا کبوجیه به یونان لشگر کشی نکرد و در راه مصر کشته شد این دوست عزیز دقیق تر بشه تا اشتباهش تکرار نشه
  در کتاب کزنوفون که خودش پادشاه لیدی و از بزرگان یونان بود اومده که خودش میخواست ایرران حمله کنه و کوروش فبل اون اقدام کرد

  اقا یک نمونه دانش ترکی فلسفه ترکی ادبیات ترکی تکنولوژی ترک برامون اسم ببرین کهما هم به دانش و بزرگواری قوم با تمدن شما افتخار کنیم

  من از پیشینه فارس ها نقش رستم و کعبه زردشت رو نام میبرم

  ای دیم رو هم میدم ahmadfarokhtabar@yahoo.com
  اهل بحثی بیا در خدمتتم

 42. اولدوز

  بعضی از این تاریخ نویسای پارس مثل عبدالحسین زرینکوب و مشیرالدوله
  از بس کتابهای تاریخ ایران رو باغلوسازی وگاها دروغ پردازیشون پر کردن ،
  (مثل وضعیت الآن خبرنگارای ورزشی :دلاوران سرزمین پارس و… )تا میخای از تاریخ غیر پارس در قلمرو کشور ایران حرف بزنی، انگار به اینا داری فحش میدی، هنوز ظرفیت پذیرش حقیقتهای غیر کوروش و امثالهم رو ندارن چرا؟!

 43. مهران

  اه اه … حالم به هم خورد از این همه اظهارات نژاد پرستانه همتون.
  اینو تو گوشتون فرو کنید : پول و ثروت و رفاه برای همه نژادپرستی میاره
  فکر می کنید چرا عربها این همه پول خرج می کنن که اسم خلیج فارسو عوض کنن؟ غیر از اینه که پول نفت از سقفشون بالا میره؟
  هرکی یه ذره به جایی میرسه آنچنان غرور برش میداره که خودشو تافته جدابافته میدونه در حالیکه آدمایی که سرد و گرم روزگارو چشیدن ، طعم تلخ زندگیو چشیدن، خوب میدونن که این چیزا همش کشکه(عاقل باشید)
  آلمانیها هنوز هم که هنوزه نتونستن از زیر بار بدنامی که هیتلر براشون درست کرده بیرون بیان، هنوز مردم جهان و بخصوص اروپایی ها به چشم انزجار و اکراه به خیلی از آلمانیها نگاه می کنن، هیچکس یه نژادپرستو دوست نداره، حتی فکر نکنم آدم نژادپرست ، خودشم از خودش خوشش بیاد(فکر کنید).
  انسانهای نژاد پرست هیچوقت از زندگیشون لذت نمیبرن و شاد نیستند.
  فکر نکنم حتی در گذشته های دور هم تو ایران همچین پدیده ی شوم و خطرناکی بوده باشه. اینا همش توطئه ی بیگانگانه که چشم طمع به خاک ایران عزیز دارن. همیشه وقتی یه جوک که راجع به قومیتی (ترک، لر، رشتی و …)بود برام میومد به فکر میرفتم که این جوکا رو کیا میسازن؟! اهداف بسیار خطرناکی پشت این قضیه هست که دودش تو چشم هممون میره.

 44. یک ایرانی

  همتون مطالعه کنین بد نیست الکی هم جبهه علیه هم نگیرین ندونستن عیب نیست ندونستن و نپرسیدن عیب هست همه و همه قسمتی از تاریخ این سرزمین هستند پس باید پشت هم باشیم نه مشت تو صورت هم . کوروش داریوش یا هر کس دیگه اگه به این کشور خدمت کردن دمشون گرم اگرم نکردن که …. کوروش می تونه یه پیغمبر باشه می تونه ابلیس هم باشه بابک همین طور و خیلی های دیگه اگر واقعا اطلاعات شماها در مورد این افراد واقعا کافی هست که اظهار نظر کنین پس بنویسید که همه استفاده کنن ولی از روی واقعیت نه گزافه گویی چون باز کردن دهان و نوشتن خیلی ساده ولی درست گفتن و واقعیت گفتن سخت

 45. حميد افشارلو

  زمان به پانفارسهای کم عقل ثابت میکنه که توهین به کهنترین ساکنان فلات ایران قفقاز اناتولی بالکان سیبری وووو چه عاقبتی داره.. کاش یه نگاه به همنژادانتون افغانها و تاجیکها بندازید تا بفهمید اگر ۲۷۰۰ سال پیش به فلات ایران مهاجرت نمیکردید و با اقوام تورک همنشین نمیشدید اوضاعتون چی میشد.. هر روز حوادث روزنامه ها رو بخونید و فساد قتل ظلم جنایتهای همزبانان فارسیسمتون رو در مناطق فارس نشین ایران و در افغانستان ببینید و ببینید که ایا تورکها هم این اعمال را انجام میدهند!! شما نمیخواهید بژذیرید نیمی از جمعیت ایران و اکثریت جمعیت تهران اصالت تورک دارن.. شماها نمیخواهید بپذیرید که افتخارات ایران و مهمترین فتوحات ایران توسط شاهان تورک سلجوقی(چند بار فتح اروپا) قزنوی نادرشاه افشار صفویها خوارزمشاهیان اقامحمدخان قاجار اتیلا عثمانیها تیمور اورارتوها هونها کاسها(قزها) سومرها ایلامیها(ایل یک کلمه کاملا تورکی است) سکاها تورانیان توروکیه ها (منطقه استانبول یونان و بالکان با پایتختی توروا) انجام شده.. شما نمیخواهید باور کنید زبان فارسی حال تشکیل شده از عربی تورکی هندی!! شما نمیخواهید باور کنید ابوعلی سینا خوارزمی مولانا نظامی بابک ابوریحان بیرونی و خیلیهای دیگر اصالت تورک داشتند.. شما نمیخواهید باور کنید تورکها مانند عقاب تیزچشم و مانند شیر شجاع و مانند پلنگ سریع و جسور هستند.. شما نمیخواهید باور کنید تهران را تورکها بنا کردند و اصفهان را تورکهای سلجوقی و صفوی نصف جهان کردن؟؟ شما نمیخواهید باور کنید که اگر نادرشاه افشار تورک نبود حالا توسط همنژادان افغانی خودتون قتل عام شده بودید!! حیف تورکها دلسوز و مهربان هستند والا الان شما وجود خارجی نداشتید یا حداقل در جغرافیای ایران نبودید که گنده گویی کنید.. کوروش جونتون هم که توسط یکی از ملکه های تورک به نام بانو توموروس لشکرس تارو مارد شد و خودش کشته شد و سرش از تنش جدا شد.. این که تاریخ مستند قدیمیترین تاریخ نویس یعنی هرودت هستش.!! هرکسی تورکی بلد باشه متوجه میشه تمام اقوام کهن این مناطق اوای زبانشون فقط به تورکی شبیه است از جمله نامهای پادشاهان ماد سومر ایلام اورارتو سکاها کاسها(قزها) هونها.

 46. کورش

  سلام دوستان متاسفم برای خودم و هممون که چقدر راحت بین ما تفرقه انداخته اند بجای اینکه یادمون نره اول هممون انسان و ایرانی هستیم و در ایران زمین زائیده شدیم زندگی میکنیم و میمیریم به نژاد هم توهین میکنیم اگر فارس ترک لر و کرد و….نباشه ایران دیگه مطمئنا وجود نخواهد داشت قومیت و زبان و….مهم نیست ابتدا انسانیت و ایرانی بودن مهم هستش موفق باشید

 47. سامان

  شما اصلا کی هستید که شخصیت امپراتور قدرتمند ایران رو زیر سوال میبرید……

  ۴ کتاب بیشتر بخونید شاید به ی جایی عقلتون برسه…….فعلا زوده نظر بدید……

 48. یزدان

  این کتاب اصلا نویسندش هم معلوم نیست حتی منبع شناخته شده ای هم نداره پس این کتاب دلیل ستمگر بودن کوروش که نه تنها ما بلکه کل دنیا بهش افتخار میکنن نیست

 49. آیدین

  با سلام خدمت همه ی ایرانی ها از هر قومی که هستید
  واقعا متاسفم واسه این عقب موندگی که حاصل ۳۰سال خفت داریم تحمل می کنیم من چند سالی امریکا زندگی کردم الان دلیل عقب موندگی خاورمیانه رو میفهمم که برگشتم. دنیا به چه سمتی میره ما چه سمتی .فراد تحصیل کرده ما مثل آدمهای عصرحجر به قومیت و نژادشون می نازند.دوستای عزیز ترک یا آزری یا فارس یا کرد بودن مهم نیست مهم اینه که ایرانی بفهمه این جور چزا مایه ی افتخار نیست من ازری هستم اما خانمم فارس لعنت به این تعصبات کور وذلت بارکه ما هنوز گفتارشیم

 50. پادوسپان

  درود..بسیار باعث تاسف هست که در کشوری بدین وسعت با این همه تنوع آب و هوائی و نژاد های گوناگون که سده هاست دیوار به دیوار در کنار هم هستن بجای همیاری و همکاری برای رسیدن به مقامهای مینوی و ساختن ایرانی سرفراز و آباد و آزاد و پیشرو .دست به گریبان هم میکنن به بیهودگی..کاش حواسمان را جمع کنیم که دشمنان با بیان کردن چنین ذهنیت هائی سعی در فلج کردن خردمان و جلو گیری از پشرفتمان هستند. جاوید نام بزرگان پیشروان کوروش داریوش ستار خان سردار جنگل ابو مسلم و و و و و ازشمال تا جنوب از شرق تا غرب جاوید ایران….سرافراز همه ایرانیان

 51. کمال

  نباید انقد کوته فکر بود و به خاطر نژاد پرستی با یکدیگر درگیر شویم ما هم تر داریم هم پارسی و …. ولی همه ایرانی هستیم و به شخصیت های فوق العده بزرگی مثل کوروش و شاه اسماعیل و … افتخار می کنیم فراموش نکنید که همه این ها برای قدرتمند کردن ایران محبوب هستند پس ما هم باید راه اون ها رو ادامه بدیم و برای پیشرفت ایران تلاش کنیم نه اینکه به همدیگه به خاطر هیچ و پوچ فوش بدیم

 52. خرچنگ

  دوستان درود.

  اینهمه دعوا واسه چیه ؟

  کتاب تاریخ ایران باستان نو شته استاد حسن پیرنیا (مشیر الدوله) که در

  سه جلد نوشته شده رو بخونید .

  آخه زبونی که اینقدر ادعا میکنه ما ا لیم ما بلیم پس چرا خط نداره ؟

  مگه یه زبون بدون خط شدنیه ؟

  شما ترکا لاتین می نویسید ترکی می خونید!!!

  به احمد کسروی که از جنس خودتونه می گید مزدور !!!!

  کتاب زبان باستانی آذر بایجان رو بخونید .

  تمام پر از اشعار به زبان پهلویه!

  نظامی زن ایرانی رو به پارسی توصیف کرده.

  تازه یه ((چیز))دیگه !

  قرآن که ادعا میکنه فرموده خداونده و به زبان عربی اومده

  بش از سی کلمه پارسی درش استفاده شده به طور مثال:

  ***مس کد (مسجد)***

  ***آب ریز (ابریق)***

  و…

  بدرود.

 53. فرزین

  آخه بگو مردک تو چی در مورد کوروش کبیر میدونی که صفات خودت وجد وابادتو مینویسی.
  هرگز مخواب کوروش
  ای مهر آریایی
  بی نام تو وطن هم
  نام و نشان ندارد

 54. اشکان

  دارا جهان ندارد، سارا زبان ندارد
  بابا ستاره ای در هفت آسمان ندارد

  کارون ز چشمه خشکید، البرز لب فرو بست
  حتا دل دماوند، آتش فشان ندارد

  دیو سیاه دربند، آسان رهید و بگریخت
  رستم در این هیاهو، گرز گران ندارد

  روز وداع خورشید، زاینده رود خشکید
  زیرا دل سپاهان، نقش جهان ندارد

  بر نام پارس دریا، نامی دگر نهادند
  گویی که آرش ما، تیر و کمان ندارد

  دریای مازنی ها، بر کام دیگران شد
  نادر، ز خاک برخیز، میهن جوان ندارد

  دارا کجای کاری، دزدان سرزمینت
  بر بیستون نویسند، دارا جهان ندارد

  آییم به دادخواهی، فریادمان بلند است
  اما چه سود، اینجا نوشیروان ندارد

  سرخ و سپید و سبز است این بیرق کیانی
  اما صد آه و افسوس، شیر ژیان ندارد

  کو آن حکیم توسی، شهنامه ای سراید
  شاید که شاعر ما دیگر بیان ندارد

  هرگز نخواب کوروش، ای مهر آریایی
  بی نام تو، وطن نیز نام و نشان ندارد

  در این شعر زیبا و پر مغز هم نام کوروش بزرگ که آریایی بود برده شده و هم نام نادر شاه افشار که ترک بود زیرا هر دو در راه سرافرازی این سرزمین فعالیت کردند و شاعر به نژاد و زبان آنها کاری ندارد…امروز فقط اتحاد

 55. IMAN

  ملتی که تاریخ خودش رو ندونه محکومه که اون رو تکرار کنه.اینکه ما کی هستیم و چه نژادی داریم و ملیت ما چیه همش بر اساس یه اتفاق پیش آمده.اینکه ما کجا به دنیا آمدیم دست ما نبوده.نه باعث افتخاره نه باعث شرمندگی.دوستان بدون تعصب صحبت کنید

 56. IMAN

  کوروش جدا از ملیت و نژادش شخصی بزرگ و تاریخ ساز بوده.فرزنده تنها دختره آستیاک امپراطور افسانه ای قوم ماد هست.پدرش رهبر قوم پارس بود.او روزی که تاجگذاری میکنه(چون آستیاگ فاقد فرزند پسر بود) میگه که : من به عنوان پادشاه پارس و ماد تاج پادشاهی بر سر مینهم)
  توهین کردن به مردی که دشمنان ایران در کتب معتبر تاریخی ازش به نیکی یاد میکنن جز واکنش عصبی برای جبران خلا های هویتی که دوستان آذری باهاش مواجه هستن هیچ چیز دیگه ای نیست

 57. IMAN

  قابل توجه دوستان آذری که به ترک بودنشون افتخار میکنن
  دیده بودیم قومی برای جبران کاستی های هویتی خودش رو به نسبت دادن نژاد خودش به اقوام پرافتخار بکنه.
  ولی ندیده بودیم قومی خودش رو به قومی که در تاریخ اسناد بیشمار بر توحش و بی فرهنگیش وجود داره نسبت بده و از این نسبت خوشحال و مفتخر هم باشه!!!!

 58. osanloo

  با سلام، من نمیدونم چرا این ترک‌ها انقدر نژاد پرستن البته اینم بگم که خودمم ترکه زن جانم

  همیشه

  ترک‌ها فکر می‌کنن که از همه سر تر و بالاتر و بهتر هستن اینا همه بر میگرد به همون رگه خریتشون که خودشونم قبول دارن..آخه یکی‌ نیست به اینا بگه چرا خودتو الکی‌ بالا میگیری!!!!!

  می‌خوام یه چیزیرو بگم همه میدونید که الان چند ساله که شهر‌های ترک زبان ایران مثل آذربایجان شرقی‌،اردبیل و زنجان و ….میخوان از ایران جدا بشن و با کشور آذربایجان یکی‌ بشن که تو این سالهای اخیر اوج تبلیغات و خواسته‌هاشون این موضوع بود ه!!!نمیدونم چرا این آذری زبانان نمی‌فهمن که همهٔ این برنامها سیاست کشورهای آمریکا و اروپایی و ترکیه هستش.میخواین بهتون ثابت کنم الان میگم:::میدونید که کشور ترکیه تا چند ساله قبل اسمش ترکیه نبود بلکه عثمانی بود!!اینم بدونید که ۵۵%از جمعیت ترکیه را کرد‌ها تشکیل میدن و ترکی‌ که اونها صحبت می‌کنن با کردی آمیخته شده و کمتر شباهتی به زبان آذری داره!که اینا از سیاست‌های اتا ترک بود که ترک ها‌رو زیر پرچم خودش بیاره که خودش هم اصالتاً ترک نیست.دوم شما ترک‌های غیور چرا نمیگین که کشور آذر بایجان عضوی از ما بشه!آخه تا ۱۰۰ساله پیش آذربایجان عضوی از ایران بوده که طیه سالهای اخیر از ایران جدا شده.من می‌خوام یه حرفی‌ به آذری زبانان بگم که اونم اینه که شما ببینید یه ایران هستو یه جهان بیشتر کشور ها با ما رابطه ندارن و مطمئن باشید که اینم از سیاستشونه که مارو از هم جدا کنن بعد اینکه شما ترکا غیور بهتون بر نمی‌خوره که بده این همه شهید که به خاطره خاک ایران دادین حالا میخواین از ایران جدا بشین!بازم اسم خودتونو میذارین غیور!!!

  ببینید من تو دانشگاه انقدر سر این موضوعها با ترکا درگیر شدم که آخر نداره دیگه حوصله این چیزارو ندارم ترکا هم چشم گوش شنیدن ندران اینم بگم که دشمن مارو با اسم بعضی‌ میده شما اسم ایران تو خارج رو ببینید چی‌ هستش!پرشن یعنی‌ پارسی‌ یا همون فارسی ولی‌ در صورتی‌ که ایران فقط پارس نیست بلکه ترک‌ها اولین امپراطوری رو تو ایران تشکیل دادن نمیدونم درک می‌کنید یا نه ولی‌ با همین یه اسمی که رو ایران گذاشتن یه ترک خودشو از ایران نمی‌دونه بلکه ایرانو فقط مال پارس‌ها میدون و یه ترک خودشو مال جایی‌ بیرون از ایران میدون که پارس‌ها نباشن در صورتی‌ که ایران مال ترک هاست مال کرد هاست و بلوچ‌ها و گیلک‌ها و لٔر‌ها و فارس ها!!!!!!!اینو درک کنید که ایران فقط مال فارس‌ها نیست بلکه مال مال شما هم هست.

  یا حق

 59. IMAN

  پادشاهان ساسانی همگی از منطقه آذربایجان کنونی بودن.بابک خرم دین هم هست.دوستان آذری نکنه فکر کردن این آقایون همه ترک هستن؟؟ریشه این عقیده از ورود قومی وحشی و خونریز در دوران سطان محمود غضنوی به ایران داره.قوم غض ۹۰۰سال پیش در نواحی شمال غرب ایران بعد از تهاجم به اصفهان و جنایت های فراوان ساکن میشه.به قتل و غارت و جنایت در شمال غرب ایران ادامه میده.به مرور چه از نظره جمعیتی و چه اقتصادی و نظامی بر این نواحی مسلط میشه.ریشه ترک های ایران از قوم وحشی غض هست.دوستان آذری مثل اینکه فکر کردن برگزیدگان تاریخ هستن.شماها اگه افتخار تاریخی هم دارین به خاطره ایرانی بودنتون هست.قبول آذری هستین.با نژاد ترک هم درآمیختگی دارین.ولی مثل اینکه فراموش کردین در تمامی دوره های تاریخی تمامی مناطق آذری نشین زیره پرچم ایران بودن تا دوره قاجار.

 60. IMAN

  پیشرفتی که ترکیه در سایه اروپایی شدنش داشته.و ثروتی که تازه به دوران رسیده های جمهوری آذربایجان از راه گاز و نفت به دست آآورده بعضی از هموطنان رو به طمع وا داشته که نکنه ما هم ترک بودیم خودمون خبر نداشتیم!!فارسا سرمون کلاه گذاشتن!!!
  جالبه این پان ترکیسم چند ساله اوج گرفته!
  آدم اگه قراره نژادپرست هم باشه باید این تعصب رو همیشه داشته باشه
  نه اینکه هر وقت به نفعش شد ایرانی بشه.به ضررش بود ترک بشه!!
  اگر شماها در طول تارخ مورد ستم و ظلم فارس ها بودید.و هستید.باید بگم عجب قوم بی عرضه ای که ۲۵۰۰ سال در دست اقلیت فارس اسیره و هنوز نتونسته خودشو و هویتشه آزاد کنه.

 61. IMAN

  این بحث رنگ لج بازی داره.تا هزار ساله دیگه هم بگیم باز فایده نداره.پس اگه تونستین از ایران جدا بشین
  تا ما زنده ایم ایران یک پارچه میمونه.
  با هم فرق داریم.آذری.فارس.لر.کرد.بلوچ داریم.ولی همه آریایی هستیم.ایران سرزمین نجیب زادگان.اگر کسی فکر میکنه متعلق به این سرزمین نیست.بهتره هرچه زودتر از این سرزمین پاک بره به همون جایی که فکر کرده متلعق به اونجاست

 62. درود!

  دوستانی که در آذرآبادگان (آذربایجان) زاده شدند و اونجایی هستند باید بپذیرند که زبونشون مادی (کُردی – لری) بوده و با کوچ کردن ترک های مغول به این سرزمین زبانشون به این گونه درآمده!

  کسانی که به کوروش ناسزا میگن و دوستدار مادها هستند باید بدونند که مادها با زور پادشاه نشدند و قرار هم نبود تا امروز پادشاه باشند به انگگیزش نیکمردی دیااکو بود که پارت ها و پارس ها پادشاهی رو به مادها دادند وگرنه پارس ها و پارتها ایران رو به سرافرازی رسوندن که امروز ایران رو با نام کوروش و داریوش و شاپور و نوشیروان و مهرداد و ارشک و … میشناسن نه استیاگ و خشتریته و فرورتیش!

  همچنین کسانی که کوروش رو کوچیک نامبردند باید بدونن که زندگینامه ی خواجه محمد قاجار(آقا محمدخان قاجار) رو با زندگینامه ی کوروش بزرگ جابجا کردند که قاجار پست ترین پادشاهی ایران در همه ی دوران ها بوده و ترک هم بودند !
  ولی سلجوقیان ترک هم از بهترین ها بودند !

  چرا همبستگیمون رو به هم میریزین ها؟!!!!!!!!!!!!!!!!!؟!!!!!!!!!!!!؟!

  بدرود!

 63. امیر حسین

  من نمیدونم چرا شما آدمها اسیر گذشتتونید!؟
  به خدا اول از همه هممون انسانیم ویک سری خوی خوب وبد در مردمام مختلفمون – چه آریایی ، چه غیراریایی- وجود داره و این یعنی فقط یه چیز : دغدغه و مشکلات مشترک. هرکسی اگه میخواد بگه حرفش درسته، فقط در یه زمان میتونه ادعایی داشته باشه، اونم وقتیه که مشکلات و دغدغه های ساده و همیشگی آدمها در طول تاریخ حل شده باشه.اون وقت بشنین هی تو سر هم بزنین که من بهترم ، من درست فکر میکنم ،.. در ضمن من نمیدونم چرا شما همش به گذشتتون گیر میدین و سرش هم دعوا و فحش کاری راه میندازین. ببینید برای آینده، نه فقط خودتتون- چرا که دیگه امروز براحتی میشه فهمید روابط و مسائل ملتها،قومها و بطور کلی آدما و حتی موجودات زمین همه و همه به هم ربط دارن- بلکه برای کل نسل بشر و این زمین که هر روز داریم خرابترش میکنیم، چی کار می خوایم بکنیم.بذارین ” اگه واقعا روی تاریخ تعصب دارین ” آیندگان که مارو تو تاریخ میبینن ،بگن “تو قرن ۲۱ میلادی بود که آدما واقعا برای بار اول،یک صدا شدن تا همه مسائلی رو که انسانها سالیان دراز درگیرش بودن،حل کنن و ما به خاطر اوناست که الان داریم خوب وخوش وخرم- بابا مگه بهشته که همه خوش باشن!!!- زندگی میکنیم.”

 64. IMAN

  شرفنامه شده سند تاریخی؟؟دمت گرم تو چقدر مستندی!!
  عزیز من این همه کتاب معتبر در مورد اقوام خاورمیانه وجود داره شما سندت شرفنامه شده؟
  بعد از ورود اعراب به ایران ۲۷ سلسله در ایران در مناطق مختلف به قدرت رسیدن.۱۵ سلسله ترک زبان بودن.دوست آذری اگر آذری ها در طول تاریخ خودشون رو چیزی جدا از نژاد آریایی و هویتشون رو جدا از ایرانی بودن میدونستن .در طول حداقل ۱۲۰۰ ساله گذشته هم فرصت کافی رو داشتن هم قدرت لازم رو داشتن که برای همیشه تمامی آذری ها رو از ایران جدا کنن و تمام حقوق از دست رفته ای که شما ها ادعاشو دارین رو دوباره به دست بیارن.یا حداقل هویتشون رو از این حالت زیر رادیکال بودن خارج کنن.پس چرا اینکارو نکردن؟؟؟

 65. IMAN

  متاسفانه دچار توهم توطئه شدین.فکر کردین یه کلاه برداری بزرگ تاریخی در مورد ترکا رخ داده و یهودیها برای پنهان کردن ماجرای حمله یهودی ها به ایران تمام تاریخ ۳ هزار ساله گذشته خاورمیانه رو تحریف کردن.تمام افتخارات تاریخی رو دادن به آریایی ها و کوروش تمام حماقت ها و توحش هارو دادن به ترکا!!.کسی که کوچکترین آشنایی با نحوه تاریخ نگاری داشته باشه میدونه که همچین کاری امکان پذیر نیست

 66. IMAN

  واقعه پوریم یک واقعه مورد تردید جدی هست نه یک واقعه تایید شده تاریخی.به طور کلی هیچ ساخت و پاخت تاریخی بین یهودی ها و ایرانی ها وجود نداشته.فقط یک ادای احترام ساده برای آزاد سازی یهودی ها به دست کوروش نسبت به ایران باستان وجود داره..ایرانی ها همیشه مورد احترام تمام ملل بودن.بماند که ترک ها همیشه دارای عقده های بزرگ نسبت به ایرانی ها بودن و هستن.

 67. IMAN

  اگه تا صد هزار ساله دیگه هم اقوام پارسی زبان در فلاکت و نکبت و فقر دست پا بزنن.باز هم ترک ها نسبت بهشون دچار احساس حقارت و عقده هستن. و پارسی ها همیشه سربلندن.چون داشتن یک شخص مثل کوروش بزرگ برای ابد ملل پارسی رو مفتخر و محترم نگه میداره در چشم تمام جهانیان.ولی ترک ها تا ابد باید به خاطر جنایت هایی که اجدادشون انجام دادن در نظر جهانیان شرمنده باشن.اگه خودتون رو ترک میدونین. پس باید در مورد نسل کشی ارامنه جواب بدین.در مورد مناره هایی که سلاطین ترک در طول هزاره گذشته از سره انسان های بی گناه در تمام سرزمین های خاورمیانه ساختن باید جواب پس بدین.جنایت که افتخار نداره.اگه نسبت به جنایت کاران احساس هم کیشی و هم نژادی میکنین حرفی نیست .چنگیز و اکسندر هم هستن.شاید از نژاد اونها باشین!! کی میدونه!

 68. IMAN

  بحث بر سره یک دوره مشخص تاریخی نیست.آقایون نسبت به حمله اسکندر هم دچار توهم شدن.تصور میکنن اصلا همچین حمله ای رخ نداره.پرسپولیسی به آتش کشیده نشده. و اصلا در تخت جمشید جشنی رخ نداده!همش دروغه!همش ماکته!!.خوب اگه قراره از این زاویه نگاه کنیم شاید اسکندر مسیح بوده !چنگیز کنفسیوس بوده !!اینکه در تاریخ همیشه درصدی خطا در وقایع نگاری رخ میده شکی نیست.ولی حدش کجاست؟؟

 69. ایلقار

  سلام ، واما اینکه اگه از تاریخ چیزی نمیدونی بی سواد خفه شو قرار نیست تاریخ اقوام دیگرو شما فاشیستا بنویسین بگو ببینم ترکا که تاریخ ۱۲۰۰۰ ساله دارن ومعلومه کجا ها ساکن بودن(اطراف دریای خزر-آنتالیا- قفقاز وآسیای صغیر با نژادهای مختلف ) چطور شده که اینا اقوام سرگردان بودن ولی شما افغانها کردها گیلک ها و ارمنی هاکه تاریخ ۲۵۰۰ ساله دارین واصلاً هم معلوم نیست از کجا اومدین به این سرزمین وخودتون هم اینو قبول دارین از جای دیگه اومدین ولی معلوم نیست یعنید ر اصل قوم سرگردان شماها بودین اینقدر پررو هستین هی چرت وپرت میگین من نمی دونم وقتی ترک میخواد زبون خودشو داشته باشه فرهنگ خودشو داشته اونوقت وحشی میشه آخه وقتی این موضوعات مطرح میشه شما افغانهاچرا اینقدر به سوزش کون دچار میشین خواهشاًاگه کسی علتشو میدونه وبی طرفه علتشو بگه ممنون میشیم آخه مترسک فلسفه رو از عرب آموختی دینو از عرب یاد گرفتی به عرب توهین میکنی فن وهنر حکومتو از ترکا یاد گرفتی به ترکا توهین میکنی زبون وخط ات عربی و ترکی ه هی میگی زبان وخط پارسی آخه کدوم خط و زبان

 70. ایلقار

  شادروان دکتراقبال در کتاب سه هزار سال دروغ در تاریخ ایران ، ثابت کرده که کوروش هخامنشی (یا: کورش کبیر) یکی ازستمگرترین پادشاهان تاریخ بوده وابوالکلام آزاد(نویسندۀ هندی – درگذشت ۱۹۵۸م) برای اینکه اورا پادشاهی عادل و درستکارجلوه دهد، به سفسطه ومغالطه روی آورده و کوروش را ذوالقرنین ذکـرشده در قرآن معرفی کرده است! آنگـاه، دکتراقبال تمامی گفته های ابوالکلام آزاد، در این رابطه، رارد کرده وثابت میـکند که: ذوالقرنین همان اسکندرمقدونی است که به ایران حمله کرده اسـت. و نیـزثابت میکند که اسکندر انسانی درستکاربوده، ولی چون به ایران حمله کرده، زرتشتی ها از او چنین شخصیت منفی و نادرستی را برای ما ساخته اند!او ثابت میکند که اسکندر به گسترش وتوسعۀ علم و دانش در ایران و هـمۀ جهانـی که تحت سلطنت درخشـان وی بوده، پرداخته و هدف پاک و مقدس وی، زدودن خرافه پرستی از همه ی دنیا بوده؛ واگر ایران پیش از اسلام، دانشمندی داشته، این ازالطاف وخدمات فرهنگی اسکندر کبیر بوده است.اقبال ، ستم پادشاهان هخامنشی را سبب حمله ی تدافعی اسکندر به ایران دانسته است؛ و از آن به عنوان درسی تاریخی برای زیاده طلبان یاد میکندو جالب اینکه ثابت میکند: کتاب سوزی ایران، تنهایک شایعه و دروغ بزرگ تاریخی بوده، و اصلاًایران این اندازه کتاب نداشته است! و آن کتابـهای اندک را هم خود موبدها و زرتشتیان آتش زده اندتا مطالب خرافی و سبک آنها ، مایۀ آبـرو ریـزی نزد یونانیان – در حملۀ اسکندر- و مسلمانان – درحملۀ اعراب به ایران- نباشد؛ وآنگاه زرتشتی هاادعا کرده اند که: ما اهل دانش بوده ایـم واسکندرو بعد از او عرب ها ، کتابهای ما را سوزانده، یادزدیده اند و با خود برده اند!! منبع سایت http://zartosht3000.persianblog.ir

 71. naser

  سلام، من از ترکا میخوام که به این سایت نیان چون نویسنده این سایت خود فاشیسته ونژادپرست اون پارسه که میاد میگه بابک اسمه ترکی نیست علتش اینکه از زبانه ترکی چیزی نمیدونه پس یا این نادانها جه جوری میشه بحث کرد آخر نادان بک ،بیگ ، بای بک و..همه کلمات ترکی اند شماها بیسوادین ما ترکا چی کار بکنیم همونطوریکه اون زبون پارسیت از کلمات عربی وترکی تشکیل شده بدبخت زبان و خط ات که عربیه و بر همگان آشکار است اون وقت اومدی از زبون وخط که وجود خارجی نداره دفاع میکنی یا از نژادت که میگی آریائی کدوم آریائی باشه بگو آریائی میشه بگین قبل از ۲۵۰۰ سال کجا تشریف داشتین وار کجا اومدین به این سرزمین ، اومدنتون را که میگین ولی از کجا معلوم نیست خوب باشه من میگم از کجا از سیبری وتاجیکستان وبعد از افغانستان و هندوستان ،پس محبت کنین تشریف ببرین اونجا تا صاحب اصلی این سرزمین که همان ترکان آذربایجانی وقفقازی هست بطور مسالمت آمیز با سایر اقوام بخیر از پارس ها وکورد ها که اونها هم یه نوعی پارس اند به زندگی خودشون ادامه بدن

 72. rmqi

  ۹) شادروان دکترمنوچهراقبال، در این کتاب

  همچنین ثابت میکند که زبان پارسی (فارسی)

  یکی از بی نظم ترین زبانهای دنیا است و در

  مقایسه با زبان ضعیف و ناچیزی مثل ترکی،

  فارسی خیلی ضعیف تر و بی قاعده تر است.

  او دراین رابطه، خوانـنـدگـان را به کتابی از

  میر(امیر) علیشیر نوائی – نویسنده وشاعری

  که بـه فارسی وترکی می نوشته ومی سرود؛

  درگـذشتۀ: ۹۰۶ ق – راهنمایی می کند، کــه

  نام آن هـست:((مُحاکـَمه ُاللـُّغتـَین)) (به معنی

  داوری وقضاوت بین دوزبان پارسی وترکی)

  که میرعلیشیر نوایی در این اثر، برهان های

  دندان شکنی ارائه می دهد وثابت می کند که

  زبان ترکی – با تمام ضعف هـا و کمبودهایی

  که دارد – از زبان پارسی بسـیار منظم تر و

  کارآ تر و قدرتمند تر و برتر است… این در

  مقایـسه با زبان ضعیفی چون ترکی بود؛ پس

  چه رسـد به قدرتمند ترین ومنظم ترین زبان

  جهـان، کـه زبان عربی بـاشـد – با آن دستور

  زبان و گرامر دقـیق و وسیعی که دارد واین

  به شـیوایی(فصاحت)و رسایی(بلاغت) ونیز

  به دلنشینی(ملاحت) زبان عربی کمک کرده

  که زبان پارسی از آن محروم بوده است.نیز

  دکتر اقبال ثابت می کنـد که اگر زبان عربی

  به سرزمین ایران وارد نمی شد، امروزما با

  نسل نوجوان ایران مشکل داشتیم، چون زبان

  فارسی کهن آنقدرخشن و درشت و نامطبوع

  است که شباهت به زبانـهای ناهمواری چون

  سانسکریت، هندی، چیـنی، ژاپنی وکـره ای

  داشته است و به این سبب مردم آن کشورها

  با کودکان ونوجوانان قرن اخیـرخودشان، در

  آموزش این زبانها مشکلات فراوانی دارنـد؛

  امـا زبان وادبیات عرب درکشورهای عربی

  روز به روز دلنشین تر و جذاب تراز پیش،

  جلوه گر می شود! و به همین سبب بـوده که

  مردم ایران پس از ورود دین اسلام، نه تنها

  آیین خرافی و موهوم زرتشتی را وانهادنـد؛

  بلکه به میل خود، لغات و واژه های عـربی

  را درگفتگوهای روزانه ی خود بـکار برده

  وآن قدر از کلمات عربی استفاده کردنـد که

  امروزه حدود ۶۰% از لغـات زبان فارسی

  ما عربی هستند و هرچـه فرهنگستان زبان

  فارسی تلاش میـکـند که واژه های معادل و

  همگنی برای این ۶۰% لغات عربی دخیـل

  در فارسی، پیدا و عرضه کند، جامعه ی ما

  خود بخود این واژه های گوشخراش وغـیـر

  معقول و نامأنوس و چندش آور فرهنگستان

  را پس می زند و آنها را – جز اندکی از آن

  همه!! – نمی پذیرد.او این مسئله را به سبب

  این میداند که یکی ازضعفهای زبان پارسی

  نداشتن صیغه وساختار و نظام اشتقاقی بس

  وسیعی است که درعربی وجود دارد (مثلاً

  عرب برای اصطلاح خارجی شارژ، بـدون

  هیچ مشکلی، ازمصدر باب تفعیل، یعنی از

  واژه ی جدید ” تشبیع” استفاده کرد و سریع

  در تمام کشورهای عربی شایع و رایج شد؛

  ولی ما پس از سالها که خواستـیـم مصدری

  مثل ” پر کردن!” را جای شارژ بکار بریم

  نسل کودک ونوجوان ما هم نپذیرفتند! وباز

  می شنویم که می گویند: شارژ…).

  نیز دکتراقبال می افزاید: فرهنگستان زبان

  فارسی مذبوحانه تلاش می کند کـه با یـک

  یا دو پسوند و پیشوند، معادلی برای کلمات

  خارجی بیابد؛ اما چون پسوندها و پیشوندها

  جزوی از اسکلت اصلی زبان نیستند، مانند

  عمل جراحی قلب پیوندی و… پس میـزنـند

  ودر ذهـن مردم جوش نمیخورند! (مـثلاً در

  چند سال اخیر مرتب رادیو وتلویزیون لفظ

  نخراشیده ی “بالگرد” را بجای “هلیکوپتر”

  به کار برد؛ اما حتی من(آشموغ!) که یک

  آموزگار زرتشتی بـودم، تلـفظ این واژه ی

  بـی مزه را بسیارسخت تر از لفظ هلیکوپتر

  احساس می کـردم و همیشه همان هلیکوپتر

  به زبانم جاری می شد!!).

  وبالاخره دکتراقبال ثابت می کند که ایران

  اگـر در عرصه ی ادبیات پیشرفتی کـرده،

  تنها پس از ورود اسلام و ادبیات عرب به

  این سرزمین بوده است. امروز ما ایرانیان

  چه کسی را”استاد سخن” میدانیم؟! سعدی

  شیرازی را که در بوستان و گلستان و در

  دیگر آثارش تا توانسته از لغات و عبارات

  واصطلاحات شیرین وفصیح وبلـیغ عربی

  استفاده نموده است. و گوید : اگر ما راست

  میگفتیم، می توانستیم کلیله و دمنۀ اصلی

  را- کـه هیچ ایرانی آن را نمی فهمد!! – به

  جای کلیله ودمنۀ آمیخته با عبارات عربی

  به خوانندگان ایرانی عرضه کنیم. و خوب

  شد چنین نکردیم، وگرنه کلیله و دمنه هم

  به همراه زبان های مرده ودرهم ریخته و

  ” کپک زده ی” پهلوی و اوستایی ، راهـی

  زباله دان تاریخ شده بود !! همان گونه که

  خط و الفبای زیبای عربی جانشین آن خط

  و الفباهای کج و معوج و درهم ریخته شد!

 73. tam

  دکتر منوچهر اقبال ثابت کرده که بیشتر قهرمانان و پادشاهان ایران باستان، جزمـوجودات افسانه ای وغیرواقعی و دروغینی که تنها در((کتاب سراندرپا دروغ شاهنامه!))ومثـل آن، ازآنها یاد شده، چیز دیگری نبوده اند؛ که ازجملۀ آنها میـتوان به این افراد خیالی اشاره کرد:کیومرث! جمشید! فریدون! گشتاسپ! لُهراسپ!کیکاووس! رستم! سهراب! وشخصیت خیالی ومنفی بافتۀ افراسیاب تورانی!! وگنده بافی هایی
  زاین گونه، که مادرها گـاه برای خواباندن بچه استان های سراپا دروغ آنهـا را تعریف میکـنندوکودک را ازهـمـان کودکی به” فرهنگ دروغ و دروغ بافی ایرانی!! ” خو میدهند! اینست که گاه، ما ایرانیها را دروغ گوترین مردم میدانند!

 74. sam son

  زبان ترکی آذربایجانی و الفبای موجود فارسی

  الفبای موجود فارسی، که رسم الخط آن به علاوه هشت فرزند ناتنی از عربی گرفته شده است، برای نوشتن زبان ترکی آذربایجانی ناقص و نارسا است. این الفبا، همان مشکلات و نارساییهایی را که ازقبیل تشابه شکلی حروف، خارج بودن حرکات از متن حروف، وجود حروف متحدالمخرج و مختلف الشکل، دگرگونی شکل و آوای حروف در مواضع مختلف کلمه، تقسیم حروف به متصل و منفصل،نقطه دار و بی نقطه و غیرذلک در نگارش زبان فارسی دارد و اینجا از کثرت و ضوح نیازی به تو ضیح مجددآنهانیست؛ در نگارش زبان ترکی آذربایجانی نیز، همان اشکالات و نارسایی ها به علاوه مشکلات وموانع دیگری که ناشی از خصوصیات و قواعد خاص این زبان است، به میان می آورد.از میان علل اخصی که باعث دشواری نوشتن زبان ترکی آذربایجانی با حروف فارسی می شود، می توان ا ز دو مورد اساسی زیر نام برد:۱- بطوریکه در مبحث ا صوات ملاحظه خواهید کرد ، تعداد ا صوات صائت در زبان ترکی آذربایجانی در زبان ]ترکی[ ü ، ö، ı بیشتر از ا صوات صائت زبان فارسی است و لااقل سه صائت مستقل ، یعنی آذربایجانی هست که نشان دادن آن در نگارش با الفبای فارسی بسیار دشوار و اشتباه انگیز است .مثلا ما مفهوم کلمه های [آرد]،[جلو] و[ ده ] را در ترکی آذربایجانی ناگزیریم بشکل [اون] بنویسیم .است و [on ده ] ، [ön جلو ] ، [un در صورتیکه با الفبای صوتی املای این سه کلمه بترتیب [آرد یا مدلول کلمات [نمک]،[راست] و [ صبر کن] بصورت [دوز] نوشته میشود که اشکال صوتی آنها [نمک خواهد بود. [döz و [ صبر آن [düz راست ] ، [duz – زبان ترکی آذربایجانی قوانین صوتی خاص خود را دارد و کلماتی را که از زبان های دیگر میپذیرد، مشمول همین قو انین می گرداند . کلمات [بهار ]،[متاع ]،[اشتباه ] و[طایفه ] در ترکی
  تلفظ [tayfa و [طایفا [iştibah ایشتیباه ] ، [matah ماتاه ] ، [bahar آذربایجانی بشکل [باهار می شوند . حال اگر ما هنگام نگارش مقید به حفظ املای کلمه باشیم همچنانکه چنین قیدی درنوشتن کلمات عربی رایج در زبان فارسی وجود دارد قوانین فونتیک زبان را نقض کرده ایم و اگر هرکلمه را بشکلی که تلفظ می شود بنویسیم، به قول فقهای لغت ، مرتکب غلط فاحش گشته ایم.با توجه بر همین مشکلات ونارساییهاست که ملل و اقوام ترک زبان که مدتها در نگارش از الفبای عربی استفاده می کردند؛ در نیمه اول قرن حاضر، بتدریج الفباهای خود را تغییر دادند و اکنون در ترکیه وجمهوری های ترک زبان الفبایی بر اساس گرافیک لاتین می باشد

 75. پرویز

  طبق کدوم سند معتبر تاریخی میگی ترک ها ماد بودند آیا کتیبه یا نوشته ای به زبان ترکی از زمان حکومت ماد به دست اومده،
  باید بدونی که زبان اوستایی بیشترین شباهت رو از نظر دستور و لغت با زبان کردی هورامی و لکی داره و همینطور کردی ریشه خیلی از لغاتش با زبان فارسی باستان یکیه. ولی ما از این ادعاهای گنده گنده نداریم. ایلامی ها نژاد سامی داشتند و کتیبه های زیادی هم از زبانشون به جا مونده که ترکی نیست. این چندتا لغتم از زبانهای دیگه وارد زبان شما شده و دلیل موجهی برای یکی بودن زبان شما با ایلامی نیست.
  بابک خرمدین بود یعنی کسی که از اسلام برگشته آیا این فرد افتخار داره. مولانا بلخی بود و فارس کتاب بهاء الولد پسر بزرگشو بخون که در مورد زندگی مولانا نوشته شده همه چی دستت میاد. کسی رو ندارید لطفن قهرمان تراشی نکنید.

  همسایه عزیز ترک یادت باشه که قاضی محمد(کرد بود) ۳۰۰۰ترک رو زمانی که پیشه وری حکومت ملی ترک ها رو اعلام کرد سر مسئله اورمیه کشت
  چرا دشمن تراشی ؟
  یادت باشه این حرفا عاقبتی جز خونریزی و به فاک رفتن نداره به خصوص بین ما و شما.
  بهتره این مسائل بیخ پیدا نکنه چون ما کم نمیاریم.

 76. آرتا

  این همه داد و هوار برای چیه
  کوروش و ستارخان و همه کسی که قبل از ما بودن مردن و رفتن
  ما باید به ساختن زندگی خودمون باشیم
  همین آمریکا رو ببینید از همه نژادی توش هست ولی همه خودشونو آمریکایی میدونن در حالی که تاریخشون به زور به ۵۰۰سال میرسه
  اما ترکا اگه از حتی دوره اسلام هم اومده باشن که اینطور نیست ۱۰۰۰ساله که آذزبایجانن.
  پس بهتره هر کی به فکر آباد کردن سرزمین خودش باشه و دست از آین وحشی بازیا بردارین.

 77. durna

  به یاد کشته شدگان واقعه پلید « پوریم »

  « پوریم » جنایت پلیدی است که در پی آن یهودیان با همکاری «خشایار شا» ، شاه هخامنشی دست به قتل عام وسیع مردم منطقه شرق میانه (فلات ایران) زدند . داستان این رویداد تاریخی در کتاب «تورات» بخش «ESTER استر» درج شده است . در واقع پوریم روز «عید پاک» یهودیان است که به مناسبت پیروزی چنین نقشه شومی همه ساله آنرا جشن می گیرند و بزرگترین جشن ملی یهودیان است . ESTER نام یک دختر یهودی بود که به بیان تورات ، با «اخشورش» (خشایار شا) هاخامنشی ازدواج و شاه را تحریک به سرکوب اقوام منطقه شرق میانه میکند . بر اثر این قتل عام منطقه فلات ایران تا زمان صفویه خالی از سکنه و فاقد حیات و تجمعات انسانی می شود ، و در زمان صفویه با سرمایه ای حیرت انگیز که منبع آن نامعلوم است، به صورتی نمایشی و تصنعی به ساخت و ساز مظاهر تمدن از قبیل پلهای بزرگ و کاروانسرا ، مساجد ، کاخها ، بازار و گرمابه و غیره دست می زنند.

  در پایان به خوانندگان توصیه می شود حتما بخش ESTER تورات را که تاریخ نویسی جهان بدان بی اعتنا بوده، مطالعه کنند.

  دروغ پردازان شیادی چنان به تمدن دروغین ایران باستان آب و و رنگ داده و چنان ذهن روشنفکری ما را با این خرافات پوچ پرورانده اند، که بیرون راندن عوارض آن از ذهن ها بسیار دشوار شده است. مقدمات این دروغ پردازی از اواخر دوره قاجاریه شروع و با ورود طیف عظیمی از ایرانشناسان و باستان شناسان و خیمه زدن در کنار تخت جمشید و پاسارگاد به بهانه حفاری و ترمیم و بازسازی و در واقع برای جعل و چیدمان دلخواه عناصر باقی مانده از تمدنهای ماقبل هاخامنشی و نقر چند کتیبه جعلی بر در و دیوار تخت جمشید به اوج خود رسید .

  باری این سکانس اول ماجرا بود که از آن می توان آن را «دوران تلاش و کوشش برای تهیه مدارکی جعلی و آماده سازی و صحنه آرایی یک نمایش بزرگ و دروغین نامید»

 78. yaser

  واقعه پوریم :

  پوریم عبارتست از یک قتل عام بزرگ منطقه ای که با نقشه یهودیان و همدستی هخامنشیان صورت گرفت که بی رحمانه و وحشیانه مردم بومی ایران آن زمان را کشتند که شرح آن نیز در فصلی بنام «ESTER ، استر» از کتاب یهودیان یعنی «تورات» آمده است که جنبه تاریخی محکمی دارد و متا سفانه توسط دستانی مرموز ، بیش از ۲۵ قرن است که پنهان مانده است . و در طول این ۲۵ قرن با چه سرمایه عظیمی سعی در مخفی کردن این رویداد داشته اند . همانطور که می دانید کتاب تورات کنونی یک کتاب تحریف شده است که قسمت کمی از اصل آن باقی مانده و مابقی را با داستانها و افسانه ها و وقایع تاریخی که بعد از موسی پیامبر بر قوم یهود گذشته است جایگزین کرده اند ، از جمله بخشهای« اشعیا و ارمیا و استر و… » که هر کدام از اینها نام نویسندگان خود را دارد و بخشی از تاریخ قوم یهود پس از درگذشت موسای پیامبر است و نه جزیی از تورات ارسالی خداوند.

  استر نام بخشی از تورات است که اشاره به زنی یهودی دارد که در زمان اخشورش (خشایار شا) با توطئه و نیرنگ وارد دربار خشایار شا می شود و پس از جلب توجه و فریب خشایارشا با وی ازدواج می کند و بعد بنای توطئه ای را می چیند که بر اساس آن خشایار شا را ترغیب به قتل عام مردم شرق میانه میکند و سرانجام نیز نسل کشی بزرگی در منطقه به راه می اندازند که هستی کهن شرق میانه را بر باد می دهد و در تورات بنام ماجرای پوریم ثبت شده است .

 79. چاپار

  کلیه ی اطلاعات زیراز موسسه ی ائی. ام. تی و آ. ام. تی که در اروپا و آمریکا واقع شده و تحت مدیریت برجسته ترین زبان شناسان اداره می شود، گرفته شده است و همه ساله گزارشهای زیادی را درباره ی زبانها منتشر می کنند و کلیه ی استانداردهای زبان شناسی از این ادارات که دولتی هستند،اعلام می شود. به اطلاعات استخراجی از این موسسات توجه کنید
  کلیه ی اطلاعات زیراز موسسه ی ائی. ام. تی و آ. ام. تی که در اروپا و آمریکا واقع شده و تحت مدیریت برجسته ترین زبان شناسان اداره می شود، گرفته شده است و همه ساله گزارشهای زیادی را درباره ی زبانها منتشر می کنند و کلیه ی استانداردهای زبان شناسی از این ادارات که دولتی هستند،اعلام می شود. به اطلاعات استخراجی از این موسسات توجه کنید:
  – ۱۹% کلمات انگلیسی از زبان ترکی گرفته شده است.
  – ۹۲% کلمات فارسی از عربی و ترکی گرفته شده و مابقی بدون هیچ فرمولی تولید شده اند.
  – ۲% کلمات ترکی از ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی گرفته شده است.
  – در هیچ یک از زبانهای بین المللی لغتی از زبان فارسی وجود ندارد.
  – ۳۹% کلمات ایتالیایی، ۱۷% کلمات آلمانی و ۹% کلمات فرانسوی از زبان ترکی گرفته شده است.
  – ۱۰۰% کلمات ترکی ریشه ی اصلی دارند.
  – ۱۰۰% کلمات انگلیسی، آلمانی ، فرانسوی و ترکی دارای عمق ریخت شناسی هستند.
  – ۸۳% کلمات انگلیسی ریشه ی اصلی دارند.
  – جملات ترکی ۲% ابهام جمله ای ایجاد می کنند.(یعنی اگر یک خارجی زبان ترکی را از روی کتاب یاد بگیرد، پس از ورود به یک کشور ترک زبان مشکلی نخواهد داشت.)
  – جملات انگلیسی نیم درصد و جملات فرانسوی تقریبا ۱% ابهام تولید می کنند.
  – جملات فارسی ۶۷% ابهام تولید می کنند.(یعنی یک خارجی که فارسی را یاد گرفته، به سختی می تواند در ایران صحبت کرده و یا جملات فارسی را درک کند مگر آنکه مدت زیادی در همان جامعه مانده و به صورت تجربی یاد بگیرد ) که این برای یک زبان ضعف نسبتا بزرگی است.
  – جملات عربی ۸ تا ۹% ابهام تولید می کنند.
  – معکوس پذیری(ترجمه ی کامپیوتری) کلیه ی زبانها به جز زبانهای عربی و فارسی امکان پذیر بوده و برای عربی خطای موردی ۴۵% و برای فارسی ۱۰۰% است. یعنی زبان فارسی را نمی توان با فرمولهای زبان شناسی به زبان دیگری تبدیل کرد.
  زبان ترکی را شاهکار زبان معرفی کرده اند که برای ساخت آن از فرمولهای بسیار پیچیده ای استفاده شده است. خانم “نیکیتا هایدن” متخصص و زبان شناس مشهور آلمانی در موسسه ی اروپایی ((یورو توم)) گفته است: ” انسان در آن زمان قادر به تولید این زبان نبوده و موجودات فضایی این زبانم را خلق کرده و یا خداوند به پیامبران خود عالیترین کلام ارتباطی را داده است.
  هم اینک زبان ترکی در بیشتر پروژه های بین المللی جا باز کرده است. به مطالب زیر که برگرفته از مجله ی New science چاپ آمریکا و مجله ی International Languages
  چاپ آلمان است، توجه نمایید:
  – کلیه ی ماهواره های هواشناسی و نظامی اطلاعات خود را به زبانهای انگلیسی، فرانسوی و ترکی به پایگاههای زمینی ارسال می کنند.
  – پیچیده ترین سیستم عامل کامپیوتری os2/8 و معمولی ترین windows زبان ترکی را به عنوان استاندارد پایه ی فنوتیکی قرار داده اند.
  – کلیه ی اطلاعات ارسالی از رادارهای جهان به ۳ زبان انگلیسی، فرانسوی و ترکی علایم پخش می کنند.
  – کلیه ی سیسستم های ایونیکی و الکترونیکی هواپیماهای تجاری از سال ۱۹۹۶ به ۳ زبان انگلیسی، فرانسوی و ترکی در کارخانه ی بوئینگ آمریکا مجهز می شوند.
  – کلیه ی سیستم ها و سامانه های جنگنده ی قرن ۲۱ “جی- اس- اف” که به تعداد هفت هزار فروند در حال تولید است، به ۲ زبان انگلیسی و ترکی طراحی شده اند.
  همه ی این مطالب نشان دهنده ی استاندارد بودن و بین المللی شدن و اهمیت ژئوپولیتیکی زبان ترکی است. متاسفانه زبان رسمی ما(فارسی) از هیچ قاعده ی فنولوجیکال نیز پیروی نمی کند و دارای ساختار تک دینامیکی است. اما زبان ترکی با در نظر گرفتن تمام وجوه به عنوان سومین زبان زنده ی دنیا شناخته شده است، طی یک دستورالعمل اجرایی در تاریخ مه ۱۹۹۲ رسما از طریق همین موسسات به سازمان بین المللی یونسکو اعلام شده که زبان ترکی در کلیه ی دانشگاهها و دبیرستانهای اروپا و آمریکا جزو درسهای رسمی شود و این مسئله هم اکنون در کلیه ی دانشگاههای اروپا و دانشگاههای مطرح آمریکا اجرا شده و دومین زبانی است که در حال تهیه ی تافل مهندسی دانشگاهی برای آن هستند. اما زبان فارسی رتبه ی ۲۶۱ را به خود اختصاص داده است آن هم نه به عنوان زبان، بلکه به عنوان لهجه که این زبان را با ساختاری که بتوان جمله سازی مفهومی ایجاد کند، شناخته اندو و اگر روی این مسئله کار جدی نشود، در یادگیری مثلا زبان انگلیسی، ترکی یا فرانسوی مشکل عمده ای ایجاد کرده و می کند و می بینیم که فارسی زبانان برای یادگیری زبان انگلیسی با مشکل عمده ای مواجه هستند، ولی ترک زبانان با مشکل یادگیری و تلفظ مواجه نیستند. این مسئله به رفتارهای مغز انسان برمی گردد که خود دارای بحثهای دامنه داری است و اینکه بسیاری از جملات فارسی بر اساس عادت شکل گرفته اند نه براساس فرمول ساخت و با این وضعیت فرمول پذیری آن امکان ندارد.
  و زبان ترکی به عنوان سومین زبان از نظر کار برد

  دومین زبان از نظر را حت ترین زبان برای ادای جملات

  و خود به عنوان یک زبان رسمی معرفی شده

  ولی شر منده ام بگویم زبان فارسی معیار ایرانیان ۲۶ لحجه از زبان عربی است.

 80. احمد

  عجب امپراطوری داشتیم من که بچه مرودشتم از بعضی کارای کوروش آب میشم من توچند کتاب معتبر خوندم که کوروش با محارم خودش ازجمله خواهراش ازدواج میکرده خداکنه دروغ باشه.

 81. soheil

  ای بابا چرا تجزیه نشدید پس خائنای روس؟ اگه نمیدونید پانترکیسم محصول شوروی سابقه صادره از سوی کوههای قفقاز برای تفرقه افکنی بین ملت ایران. من عاشق آذربایجان و آدمای آذرییم ولی از ترکای جدایی طلب پشت کوهای قفقاز متنفرم.

 82. سیروان

  چرا اینقد بدون اطلاعات حرف میزنن این مردم؟!!!!!!!!!
  ترکان از قرن ۴هجری به ایران وارد شدن و تا قرن ۵ به آذر بایجان نرسیدن
  اینا همه اسناد تاریخی و باستان شناسی داره، دانشمندان کاردرست اینارو کشف کردن مثل آقای ذهتابی نبودن که از حزب بعث دکترای افتخاری بگیرن!
  تازه نظریه ی مرحوم کسروی را هم علم ژنتیک اثبات کرده شما میتونید به نتایج آزمایشات ژنتیک در ایران و ترکیه در اینترنت مراجعه کنید
  این بحثای نژادی دیگه دوره ش سر اومده، الان زمان انسانیته و احترام به فرهنگ ها.پان ترک ها از طرف ترکیه و آذربایجان هدایت میشن و با داستان سازی به وسیله ی دوروغگوهایی مثل پورپیرا و ذهتابی میخوان جنگ قومی به راه بندازن، تو این جنگ چقد قراره هزینه بشه؟چند نفر قراره بمیرن؟ آیا این شمارو به خواسته هاتون میرسونه؟

 83. ايرانويچ

  یکی دیگر از سخنان پانترکان در پیوند با این موضوع این است که تمام واژه های ترکی ریشه دارند و تماما ترکی اند،ولی اینان نمی دانستندهمواره شانس با آن ها نیست .چرا؟ چون که یک پرفسوراهل ترکیه!!!(البته به نظر نمی آید ایشان ترک باشند و جزء اروپایی های ترکیه یعنی یونانی و یا رومی ویا بلغاری هستند) پژوهشی بزرگ انجام داده است که باب میل پانترکان نبوده و از این دانشمند یادی نمی کنند..این پرفسور نامش محرم اِرگین (Prof.Muherrem Ergin) استاد زبان و ادبیات ترکی طبق تحقیقات گسترده از دانشگاه استانبول ترکیه به این نتیجه دست یافت که زبان ترکی داری واژگان بی شماری از زبان های دیگر است،که در زیر این پژوهش عظیم را در یک نگاه می بینید:
  ۱: ( ۷۰۰۰) هفت هزار واژه ی فارسی
  زبان ترکی شامل: ۲: (۹۰۰۰ ) نه هزار واژه ی عربی
  ۳:(۱۲۰۰۰) دوازده هزار واژه ی فرانسوی
  این هم مشخصات کتاب ایشان که تمام این پژوهش و نکات زیادی درباره ی زبان ترکی را می توانید به زبان ترکی در این کتاب مطالعه نمایید:
  Prof. Dr. Muharrem Ergin
  Üniversiteler için Türk Dili
  Bayrak Basım ve Tanıtım – Horhor Cad. No.20 D:1 Fatih/İstanbul
  İstanbul 1998
  Tel: 531 8748 – 532 2418
  ISBN 975-7728-05-5 34.98.0123-97

 84. سعیدلو

  همه نظرات را خوندم تازه فهمیدم چرا از عهد باستان به ترکها …….میگفتن و میگن. باور کنیدو قسم میخورم قصد توهین ندارم فقط به نتیجه علمی و منطقی رسیدم

 85. سیروان

  آقای یا خانم ایرانویچ عزیز حرفای شما رو خواندم اما ربطی به حرفای من نداشت!!! و دلیل اینهمه شگفتی شما رو درک نکردم
  آزمایشات ژنتیک ثابت کرده که نژاد خالصی وجود نداره
  بنده کاملا موافق دادن حقوق اقلیتها هستم
  تجزیه طلب رو شما و حکومت میگید!! کردها تجزیه طلب نیستن
  جمعیت کردها هزاران ساله که در غرب ایران از ایلام تا ماکو زندگی میکنن بهتره کمی بیشتر تحقیق بفرمایید.اینکه جای رو به نام کردستان در یک دوره نامیدند دلیل نمیشه که بگید از اون موقع قومی اونجا ساکن شدن!
  کشتار ارمنه و کردها که هنوزم به دست پانترکها ادامه داره نتیجه ی افکار فاشیستیه و بخشی از تاریخ یک ملت رو رقم میزنه
  میگم پان ترکها از طرف ترکیه و آذر بایجان ساپورت میشن چون حقیقت داره حالا اگر به مذاق شما خوش نمیاد معذورم
  شاید شما پان ترک رو معادل با ترک در نظر میگیرید!!!!!اما بنده با تمام احترامی که برای ملت ترک و زبان و فرهنگش قائلم پان رو نمی پسندم چه از نوع ایرانیش چه ترکی و حتی کردی
  اینجا بنده نه میتونم و نه میخوام که بخاطر مصلحت اندیشی سیاسی حقایقو مخفی یا تحریف کنم!!!
  شما بهتره خیلی احساساتی نباشید و از خورده اطلاعاتی که دارید در راه درستی استفاده کنید

 86. ایلخان سلجوق

  فارس ها ملت بزرګی هستن چون میهمان را دعوت وی کنن و اونو از پشت سر سفره با چاقو می زنن.اګه این جوری حساب کنیم بزرګ تر از فارس پیدا نمی شه.
  شما فارس ها در زمان توران .آلپ ارتونقا(افراسیاب) قهرمان بزرګ ترک را ایجوری کشتین .

 87. Persian Hero

  سلام به همه ی دوستان. میخواستم به همه ی دوستان بگم بهتره دیگه به نزاد همدیگه توهین نکنید.در طول تاریخ نزادها باهم ترکیب شدن و هیچ نزادی جدا با نزادهای دیگه نیست.نزاد مهم نیست وطن مهمه .اگه واستون وطن مهمه به افتخار آفرینان کشورمون توهین نکنید.زنده با دوستاران وطن…

 88. alireza

  قابل توجه دوستان هموطن کورش از پسامبران خداوند بوده که از تمام مواهب پیامبری ار جمله به تسخیر در آوردن دل انسانها و سیاست نبوی برخوردار بوده.ازشان پیامبریست که حضرت موسی نجات قوم یهودرو از بند بابلیان بشارت داده و حضرت دانیال نیز از یاران با وفای این بزرگوار بودند گواه سخنان بنده سوره ی کهف آیه ی ۸۰ الی ۸۶ قرآن کریم و جلد سوم مثنوی مولوی ترجمهی علامه جعفریست. دوستان راه و مرام بزرگانی چون کورش راه سعادت و خوشبختیست.

 89. سیروان

  بعد از خواندن حرفای تو فهمیدم که وقتمو تلف کردم و بی اختیار به یاد این جمله افتادم
  تو که راس میگی اینجای بابای آدم دوروغگو!!!!!!!!
  تو متعصبی فقط حرف خودتو قبول داری و به اسناد و تواریخ بی طرف و معتبر اهمیتی نمیدی چون میخای کمبوداتو پشت این هویت جعلی که فقط خودت قبولش داری مخفی کنی جایی که خود اردوغان میاد از کشتار کردها عذرخواهی میکنه تو چی میگی؟
  متأسفانه شما به مرض بیشعوری دچار هستید و با بی شعور هیچکاری نمیشه کرد
  تو خواب نیستی بلکه خودتو زدی به خواب به همین دلیل نمیشه بیدارت کرد
  تا جایی پیش رفتی که حرفای نادرست و غیره علمی خودتو به مورخین نسبت میدی و استنباط های مغز بیمارت رو حیقت میپنداری
  اگر کرد منشأنژادیش مشخص نیست اما منشأنژادی ترکها کاملا مشخصه مغولها و بیابانگردهای صحرای ترکمنستان
  و تاریخ ورود به ایران و جنایتهاشونم مشخصه
  تو قتل عام ارامنه رو تکذیب میکنی در حالی که اون در زمانی بوده که چندان دور نیست متأسفانه شما آدم وقیحی هستید
  برای بحث و گفتگو شرایطی هست یکی از اونها بی غرض بودنهکه شما نیستی و البته دانایی که متأسفانه از اون هم بی بهره ای
  اگر من بخوام با تو جدل کنم پس من چه فرقی با تو دارم؟ خوش باش در رویاهات

 90. اوش کایالی

  طرح علمی علم ژنتیک با کشف ( دِ- اِن- آ. = آ- دِ- اِن: آسید دز اُکسی ریبو نوکائیک) درسال(۱۳۳۲ ه.ش= ۱۹۵۳م) ممکن شد، و راز ژنتیکی انسان را در اکتبر سال ۲۰۰۰میلادی در آلمان، آمریکا و فرانسه کشف کردند:

  که بنابر آن”انســـــــــــــــــــــــــــــان تنها یک نـــــــــــــژاد است” و نژاد موهوم آریائی و سامی وترک و … که هیچ، حتی نژاد سفید و سیاه و زرد و سرخ نیز جنبۀ فنـــــــوتیپی و ظاهری دارند و نه ژنـــــوتیپی و واقعی.

 91. sara

  بنظرتون با این حرف ها اروم شدید یا کسی رو کنخ کردید نه فقط یه نفر شاد شد کسایی که برای ایران عزیز ارزوی شکست و نابودی میکنن درسته خیلی مهم ایران رو کی به اینجاییی که هست رسونده ولی اونقدر مهم نیست که امروزش رو خراب کنیم دوست عزیزم ایران الان با تلاش و همت من و تو ترک و فارس کرد بلوچ و … به سربلندی میرسه نه با فهمیدن اینکه کی چی بود کجای بود و نژادش چی بود واقعا که اگه ایـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــران رو دوس داری باید الان نشون بدی نشون بدی که میتونی کنار سایر هموطن هامون باهم برای سر افرازیش تلاش کنیم تا اونایی که در اینده خواهند اومد بهمون افتخار کنن نه شرمم
  من اذربایجانیام اما افتخار الیرم ایرانیام و اذربایجانه
  یــــــــــــــــــــــاشــــــــــــــــــــــــاســــــــــــــــــــــــین عـــــــــــــــــزیـــــــــــــــــــــــز ایـــــــــــــــــــــــــــــــرانمیز
  زنده باد ایران

 92. درود!

  دوستان ایرانی که نژادپرست نیستید:

  می بینید که ما کوروش رو بزرگ نکردیم خودشون با چرند و پرند های خودپرستانه و نژادپرستانه شون این کار رو می کنند

  بزرگ فرانامی برای کوروش است که در زمان نبود وی و پس از مرگش بر او نهادند
  اگر کوروش کوچکه چرا اینهمه تلاش می کنید که بزرگش کنید؟!
  شما بدونید و آگاه باشید که با این کارهای شما ایرانیان خفته هم بیدار خواهند شد و از میهن پاسداری خواهند نمود!

  این دوستان پان ترک خودشون رو بازماندگان نژاد ماد (که خودشون ترک زبان کردنشون!) می دونند و می خوان سرزمین دیااکو که هگمتانه و آذرآبادگان بوده رو پس بگیرند!!!

  به خواست پروردگار بی همتااین آرزوی ناشدنی همچون آرزوی کردهای دوران جنگ عراق برآورده نخواهد شد چون مردم ایران هنوز در راه میهن فرزندانشان را به جنگ دشمن دوستنما می فرستند و هنوز ایرانی خوار نشده که گروهی بخوان واسه خودشون پادشاهی درست کنند

  کوروش نوه ی استیاگ و نبیره ی هوخشتره ی بزرگ بود و نام ایران رو برای همیشه جاودانه کرد خدایا ایران رو از پان ترک پاس دار

  برای آگاهی بیشتر پان ترک هاا:
  هیچ کشور بیگانه ای تاکنون نتوانست کشورما ایران را در جنگ رودر رو شکست دهد و بر اورنگ شاهی ایران تکیه زند تنها با دوز و کلک انگلستان بی فرهنگ و شهرمندی/تمدن این کارها انجام شد

  خدایا ایران ما رو از هرگونه دشمن بیگانه و خودی بزُدا
  دریغ است ایران که ویران شود
  کنام گرگان و روبهان شود!

  برای شکوه بیش از پیش ایران می خوانیم:
  ای ایران ای مرز پر گهر
  ای خاکت سرچشمه ی هنر
  دور از تو اندیشه پانان (پان ها)
  پاینده مانی تو جاودان

 93. روز خوش!

  برای پایان گفته های خودم چندچیز میگم:

  پان ها با دیدن خورشید در آسمون باور ندارن که روز شده اونها با چراغی که خودشون روشن میکنن روز و شب رو می سنجند پس بگذار توی شب چراغ روشن کنن و بگن روزه!!!!

  با اونها کاری ندارم چون من نژادپرست نیستم و با فهرستی به دوستان پان ترک میگم که ترکها تنها توی استان آذربایجان و اردبیل و بخشی از همدان درصد بالای رو دارند و توی ارومیه(رومیه) شهرستان مهاباد رو در میان ترک ها نشمرند چون اونها هنوز زبونشون رو زنده نگه داشتند

  چون خودم رو بیشتر لر میدونم تا کرد و ترک فهرست استان های لرزبان رو می نویسم تا تنها لرستان رو لر و کردستان رو کرد ندونید:

  ۱-لرستان همه ش لر
  ۲-ایلام بیشترش لر
  ۳-کرمانشاه بخشی لر
  ۴-خوزستان نیمی لر
  ۵-هرمزگان بخشی لر
  ۶-بوشهر بخشی لر
  ۷-همدان کمتر از نیمی لر
  ۸-اراک بیشترش لر
  ۹-قزوین بخشی لر
  ۱۰-تهران و کرج که در دست ترک هاست ولی لر و کرد کم نداره
  ۱۱-اسفهان نیمی لر
  ۱۲-چهارمحال بختیاری همه لر
  ۱۳-کهگیلویه بخشی لر
  در مرز عراق هم هستند

  و دیگه چیزی یادم نمیاد ولی ترکها:
  ۱-تبریز همه ترک
  ۲-ارومیه بیشترش ترک
  ۳-اردبیل ترک
  ۴-قزوین نیمی ترک
  ۵-تهران و کرج نیمی ترک
  ۶-کردستان بخش بسیار کوچکی ترک
  و دیگر هیچ.

  ۳۰۰ میلیون ترکی که گفتند در جهان هست با شمردن “قزاق ها” “قرقیز ها” “ازبک ها” “ترکمن ها” “ترکهای عثمانی” بوده وگر نه ترک هایی که شما زبونشون رو می فهمید آذربایجان و نخجوان هستند نمی دونم دیگه چی باید بگم

  شما زبون بیگانه ها رو به خودتون می چسبونید چرا؟!

  به اون قرانی که پذیرفتید همه از دو نفر هستند و همه از نژاد نخستی ها (انسان نما ها : میمون و …) و هیچ کس بر دیگری برتری نداره مگر به هوش و بی آزاری

  نژاد هم یکی هست چرا جنگ راه می اندازید خدایی اگه کسی نجنبوندتون(تحریک نکرده تون) دست از این کارها بردارید و اگه کارتون گسلندگی و جدایی ایرانیان هست سخت در بیراهه می روید

  بروید تاریخ تبری رو بخونید تا بدونید که پیامبران از نژاد ایرانی بودند و دست کم دروغ بودنش هم خالی از مهر نیست چون نام “کُرد” در اون اومده

  دانشتون رو بالا ببرید.

  مولانا:
  آب در کشتی هلاک کشتی است
  آب اندر زیر کشتی پُشتی است

  به گفته صائب اصفهانی یا تبریزی
  دل چو شد غافل ز حق فرمان پذیر تن بُود
  می برد هرجا که خواهد اسپ خواب آلوده را!

  del cho shod qafel ze haq farman-pazire tan bovad
  mibarad harja ke xahad aspe xab-alude ra!

  و …

  برو خُوش هَمی باش در اِنگاره ات
  که گیتی ِتو هست همان خانه ات!

  برو خود نژادت بیافکن به خاک
  همه یک نژادند کآن هست پاک
  “اردوان” “۱۸/۱۲/۱۳۹۰″

  خواهش دارم که نژاد آدم رو جدا نکنید همه از یکی و همه برای یکی هستیم خدایی دت بردارید

 94. خسرو

  برای ترک های بیسواد واقعا متاسفم شعر شهریار درباره تخت جمشید را بخوانید و بسوزید
  تخت جم ای سرای سراینده داستان/ ای یادگار شوکت ایران باستان
  جام جهان نمایی و دستان سرای/ جم آیینه گذشته و آینده جهان
  از عهد حشمت و عظمت یاد می دهی /ای مهد داریوش کبیر عظیم الشأن
  بس دست اقتدار که بودت در آستین/ بس سر به افتخار که سودت بر آستان
  وقتا که آفتاب جهان تاب معرفت/از طرف بام قصر تو می شد جهان ستان
  جوشنده آبه و خروشنده بادها/تازنده تو گشت و تو پاینده همچنان
  آتش زدت سکندر و هر خشتی از تو شد/آیینه سکندر آتش به دودمان
  گردون نشان معدلت از میان نبرد/ای بارگاه حشمت تو معدلت نشان
  تاریخ ما به آتش کین و حسد بسوخت/تاریخ را به سوز درون باز کن دهان
  وز آتش بیان دل هر سنگ آب کن/ای قصه گوی سنگ دل آتشین بیان
  بودی و دیدی آنهمه که ز بخت واژگون/هشتند پای بر سر تاج کیان کیان
  طوفان نوح دیدی و غوغای رستخیز/از ترکتاز رومی و تازی و ترکمان
  پستی گرای گشتی چندی و چون کنی/که این بار ننگ بود به دوش تو بس گران
  مانا که دیده دوخته می خواستی ز شرم/آری فضیحت آنهمه دیدن نمی توان
  امروز آن هوان و سرافکندگی گذشت/سر از زمین برآر و برآور بر آسمان
  هین روز پهلوانی و گردنکشی ست هین/هان روزگار شاه جهان پهلوی است هان
  شاه جهانستان که به گوشش سروش غیب/گفتا به تخت جم شو و میراث خود ستان
  فرمود شه به کاوش اطلال تخت جم/آن سان که گفته بود سروشش به گوش جان
  بس گنج زاد خاک و هم اینک دو گنجه یی ست/سنگین چو فرقدان فلک زاده توامان
  چون دو صدف بهر یک دوسکه و دو لوح/از سیم و زر که چون گهرش هشته در میان
  بر سکه هاست نقش دو غرنده گاو و شیر/یعنی که رمز کوشش و پیروزی ام بخوان
  بر لوحه ها نگاشته میخی بدین مفاد/خطی به دلفروزی سرمشق کهکشان
  ((من شاه داریوشم و فرزند ویشتاسب/خورشید خاوران و شهنشاه آریان))
  ((اقلیم من ز قاب و دانوب رفته تا حبش/وز مرز سبتها شده تا بوم هندوان))
  ((آهو مزد کشور پهناور مرا/خواهد ز مکر اهرمنان بود پاسبان))
  گویند خاک پارس کو چنین ودیعتی/از درگه نهفته به بر داشت همچو جان
  کس بر فراز مسند جم تا کنون نیافت/شایسته هدیت این گنج شایگان
  گویی به هوش بود که از چشم ذوالقرن/چون چشمه حیات به ظلمت شود نهان
  یا خود به سیل فتنه ترک و عرب نبود/آن قدرتی که بسترد این نقش جاودان
  آری امانت است ونشایدش جز امین/ناموس کشور است و نبایدش جز امان
  شاها چنین به سیرت دارا و جم به چم/پرچم چنان به جیش و حشم تا حبش بران

  پیروز ایران جاوید زبان فاخر پارسی

 95. کسری

  متاسفانه این دوستان که ترک و فارس و کرد رو از ایران جدا میدانند همان کسانی هستن که آرزوی از هم پاشیده شدن ایران و تیکه تیکه شدن آن را دارن..ولی به کوری چشم دشمنان ایران همیشه سربلند و تاریخ آن پر شکوه است و کوروش پدر ایران همیشه در قلب همه ایرانیان است..حتی اگر ذره ای از این خاک باقی نماند تاریخ گواهی به عظمت و شکوه ایران در زمانهای مختلف میدهد..حال خود را بکشید و جر بدهید

 96. جواد

  اقای حمید خان قصد توهین به ترکارو ندارم ولی از زمانی که ترکا حکومت گرفتن تو دست به جز بدبختی برا مردم چیزی نداشت ولی خودتم بهتر میدونی که نام کوروش حتی تو قران هم اومده پس این نشون میده که خیلی ادم بزرگی بوده

 97. یک ایرانی

  سلام
  متاسفانه بحـث جالبی نیست و صمیمانه از دوستان میخواهم به این موضوع پایان بدهند تمام ما برای ازادی وسربلندی یک کشور به نام ایران تلاش میکنیم نه برای قوم خود هر چه که میخواهد باشد ترک و لر و کرد و… و کوروش ایرانی بود و برای ایران تلاش کرد نه بتنها برای یک قوم یــــــــــــــــــــــاشــــــــــــــــــــــــاســــــــــــــــــــــــین عـــــــــــــــــزیـــــــــــــــــــــــز ایـــــــــــــــــــــــــــــــرانمیز

 98. اردم لی

  جای خوشبختی اینجاست که ترکان قسمت اعظم تاریح جهان را کار کردند و این در مورد ایران که بخش مهمی از آن میهن و بقیه آن حیات خلوت ترکان بوده کاملا جایگاه ویژه ای دارد. قومیت محترم فارس بعد از به روی کار آمدن به کمک دسایس انکلیس در ۹۰ سال پیش، نوشتن تاریخ را بدست گرفته و معلوم است که هنوز نتوانسته سرگیجه ناشی از اتفاقات عظیم تاریخی را از روان خود براند. چیز دیگری که شاید بهتر است بدانیم اینکه عمر این مملکت عزیز البته به روایت فارسی آن، در دهه پیش رو به سر خواهد آمد. این چیزی است که متاسفانه سیاستهای کوته بینانه برخیها کشور را به سوی آن سوق داده و از سالها پیش در آن مسیر قرار داده است. با تشکر.

 99. ARAZ KHAZAI

  با سلام .من کارشناسی ارشد تاریخ هنر دارم خودمم ترکم اطلاعات خودمم با تعصب بی مورد زیر سوال نمیبرم.در ایران چیزی به اسم قوم پارسی نداریم و این کشور ایران بود که به اسم پارس شناخته میشد و این کشور پهناور و قدرتمند با قومیت های مختلف به این اسم شناخته میشد .هر کسی اعم از فارس،ترک،لر،کرد و …اول باید ۵۰ تا کتاب و مقاله بخونه و قدرت حلیل مسائل رو داشته باشه بعدنظر تاریخی بده.همه قومیت ها در قدیم مثل ایالات متحده امروزی در ایالت های مختلف در قالب کشور ایران زندگی میکردند و قدرت بزرگی را تشکیل داده بودند.آقا و خانم فارس توهین کردن به هم وطن ترک و لر و … هم از کوروش به شما به ارث رسیده است؟من ترکم ولی از کوروشی که اندازه شما به آن اعتقاد خیلی بیشتر از شما درس زندگی یاد گرفته ام .هموطنان من ما قبل از اینکه ترک،فارس یا لر باشیم باید انسان باشیم به هم احترام قائل باشیم و هر حرفی میزنیم با دلیل و آگاهی بزنیم نه با غرض و دشمنی که از بزرگترین گناهان محسوب میشود.
  بدرود.ساغ اولون ساغ یاشایین

 100. اردم لی

  برای آن عزیز از دست رفته (!) لازم دیدم تا مطلب خود را کمی بازتر کنم: جای خوشبختی اینجاست که ترکان قسمت اعظم تاریح جهان را کار کردند (ترکان بزرگترین امپراتوریهای تاریخ را تشکیل دادند و در مقاطعی از تاریخ از کشور کره امروزی تا رود رن در فرانسه را تحت تسلط خود داشته اند. این مساله مورد قبول تمامی تاریخدانان دنیا بوده و هنوز قسمت بزرگی از تحقیقات و بحثهای تاریخ را به خود اختصاص می دهد) و این در مورد ایران که بخش مهمی از آن میهن و بقیه آن حیات خلوت ترکان بوده (هم اکنون بهترین نقاط این شور عزیز ترک نشین می باشند و بقیه مناطق نیز به یمن تمامیت ارضی (!) تحت سیطره کاردانان این ملت بزرگ می باشد. هرچند افرادی با طرز فکرهای مسموم و خودخواهانه تاب تحمل خواندن دقیق تاریخ خود را نداشته باشند ولی این چیزی است که تجربه شده و ادامه دارد) کاملا جایگاه ویژه ای دارد. قومیت محترم فارس بعد از به روی کار آمدن به کمک دسایس انکلیس در ۹۰ سال پیش، (امیدوارم آن عزیز از دست رفته در مقام دفاع از رضاخان میرپنج برنیاید! حداقل آن برهه از تاریخ را حتی از زبان معتضدی سابقاً سلطنت طلب بشنود یا از کتابهای تاریخ بخواند) نوشتن تاریخ را بدست گرفته و معلوم است که هنوز نتوانسته سرگیجه ناشی از اتفاقات عظیم تاریخی را از روان خود براند. چیز دیگری که شاید بهتر است بدانیم اینکه عمر این مملکت عزیز البته به روایت فارسی آن، در دهه پیش رو به سر خواهد آمد. این چیزی است که متاسفانه سیاستهای کوته بینانه برخیها کشور را به سوی آن سوق داده و از سالها پیش در آن مسیر قرار داده است. (لازم به توضیح دارد؟!) با تشکر.

 101. سورنا

  ایرانی ها آریایی هستند اما ترک ها غیر آریایی ،زمانی که آریایی ها در ایران
  ساکن شدند ترک ها کجا بودن؟؟؟؟
  به استخونهای پوسیده افتخار کردن هیچ دردی رو دوا نمی کنه. آلان کی هستیم و چکار می کنیم مهمه.

  لطفا کسی که تاریخ نخونده نظر نده …..

 102. م

  ایرانی ها آریایی هستند اما ترک ها غیر آریایی ،زمانی که آریایی ها در ایران
  ساکن شدند ترک ها کجا بودن؟؟؟؟
  به استخونهای پوسیده افتخار کردن هیچ دردی رو دوا نمی کنه. آلان کی هستیم و چکار می کنیم مهمه.

  لطفا کسی که تاریخ نخونده نظر نده …..

 103. علی

  باید بگم که ترکها از کثیف ترین ومنحوس ترین اقوام انسانی هستن.شاه اسماعیل صفوی گروه آدم خوار داشت.بچه باز فاسد بود.تمام شاهان صفوی ترک همینطور بودن.غزنویان هم آدم کش بودن.سلجوقیان بی هیچ دلیلی به ارمنستان واورشلیم حمله ور شدن…باز هم باید بگم؟.ترک ها هیچ گاه تمدن ساز نبودند بلکه همواره تمدن زدا بوده اند.به زور خودشونو در ایران جاگیر کردن حالا ادعای ایرانی شدن دارن. ترک ها هیچ کاه ایرانی نیستن ونخواهند شد. حیواناتی مانند ترک ها هیچ گاه آدم نخواهند شد.

 104. قیدارلی

  متن زیر مصاحبه ای غیر رسمی است بین یکی از شهروندان ایرانی (قیداری الاصل- شهری در زنجان) و یک دانشجو (اینجانب) به مورخه ۱۱/۰۶/۱۳۸۹ شمسی- از لحاظ نکات جالب توجه ترکان و فارسها لازم دیدم با مردم خوبمان در میان بگذارم.

  *با تشکر از وقتی که در اختیار بنده گذاشتید .بعنوان اولین سوال می خواستم خواهش کنم یک تعریف کلی از این جریانی که بر این شهر حاکم است ارائه بفرمایید.
  -با سئوال نامتعارفی شروع کردید ،خوب، به نظر من جریان خاصی اینجا حاکم نیست!
  * منظورم این تحرکات قومیت گرایانه چند سال اخیر بود.
  – بحمدا… درسایه تورم روی اسکناسهای پنج هزار تومانی نبوغ فارسها را خوانده و دیده بودم ولی شما مثل اینکه خودتان از ثریا آمده اید!
  *(با خنده)چطور؟
  – این شهر را که شما الان قرار دارید تبریز است ولی با آن طرز شروعی که کردید بهتر بود اینها را از تهران جویا می شدید.
  * ولی این مسائل مال اینجاست بقول شما تبریز
  – اگر بعضی چیزها را چون دوست ندارید نمی خواهید ببینید این خوبست اما باید بدانید که در کل چِیزی بنام قومیت گرایی وجود ندارد.
  *خوب ممکن است شما مشخصا” در مورد ترکها صحبت کنید؟
  -ترک یک اسم خاص است مربوط به ملتی که به لهجه های مختلف یک زبان صحبت می کنند. از جمله ترکی استانبولی ، آذربایجانی، ترکمنی، قزاقی، قرقیزی، باشقردی تاتاری، چوواشی و غیره
  * با این وصف واژه ترک بیشتر جنبه زبانی دارد نه نژادی.
  – هیچکدام از اسمهای مربوط به اقوام و ملل جنبه نژادی ندارد. انسانها از هر قوم و قبیله در طول تاریخ با همدیگر در تماس و معاشرت بوده اند و چیزی بنام نژاد در وجه علمی فقط به سه گروه پوستی سفید،زرد،سیاه اطلاق می گردد.
  * ولی در مورد نژاد آریایی و یا مثلا” یهودیها این درست نمی نماید.
  -این مورد اولی محصول اواخر قرن نوزدهم میلادی (بعد از ۱۸۵۰)است. اشخاصی مثل آرتور گوبینو (سفید فرانسه در ایران) با طرح و توسل به چنین موضوعی در صدد توجیه نابرابریهای اجتماعی برآمد که با بسط دادن آن به مفهوم نژاد در دهه های بعدی و انضمام غرایض استعماری و مقاصد امپریالیستی به کودتای رضاخان به کمک انگلیسی ها در شهریور ۱۲۹۹ در ایران انجامید. هیتلر نیز که محصول طرز فکر مشابهی بود برای همراه سازی ایران در جنگ قریب الوقوع جهانی با خود و یا حداقل انسداد مسیر استراترایک ترانزیتی آن بروی متّفقین در این اوهام به فارسها نیز نقش و جایگاهی قایل شد. رضا شاه با این که از داستان خوشش آمده بود با توجه به مدیون بودن سلطنتش به انگلیس در جنگ، بیطرفی را برگزید ولی متفقین به این موضع رضا شاه وقعی ننهاده و ایران را از شمال و جنوب به اشغال درآوردند. میدانید که ارتش پرطمطراق شاهنشاهی فقط چند روز توانست مقاومت کند. رفتار کج و مریزدار رضا شاه به مذاق اربابان خود خوش نیامده بود. او را به جزیره ای دور دست تبعید کردند تا حواس پسر خردسالش که بجای او نشانده بودند بیشتر جمع باشد.
  *بالاخره آریا و آریایی وجهه ای دارد
  -اگر امروز از سوی برخی محافل هنوز تغذیه می گردد پس وجهه دارد. مساله این است که این وجهه در نتیجه تحقیقات دهه های اخیر از واقعیّت به دروغ سیر کرده و همانطور که اشاره کردم هیچ قوم و ملّتی وجهه نژادی مشخص و متمایزی نمیتواند داشته باشد مگر در مورد زبان و فرهنگ. جامعه امروز ما نیز با توجه با اینکه محدوده جغرافیایی آن در طول ادوار گذشته شاهد مصافگری پدیده های ترک، فارس، عرب، یونانی و… بوده است محصول تاثیر تمامی اینها میباشد و این چیزی است که امروز به عینه مشهود است. در مورد نژاد یهود هم می توانم شما را به کتاب (قبیله سیزدهم ) و یا ( خزران) نوشته آرتور کستلر و یا تاریخ خزران نوشته م. ن. دانلپ ارجاع دهم. تحقیقات جدیدتر روشنگری کافی در این موارد بدست میدهند.
  * پس شما پدیده آریا را رد میکنید؟
  -این چیزی است که مدتها پیش مردود شده و بار ارزشی ندارد . امروزه علم زبانشناسی و حتی نژاد شناسی روی واقعیتهای غیر قابل انکار و جدّی بحث می کند.
  *شاید بهتر است بیشتر روی نقاط مشترک بین فارسها و ترکها صحبت شود.
  -ترکها و فارسها بهمراه چند ملّیت کوچک دیگر در چهار چوب کشوری بنام ایران زندگی می کنند. این مساله در عین حال که اساسی ترین نقطه مشترک را تشکیل میدهد جنبه الزام ندارد شیعه بودن هر دو ملّت دومین نقطه بالقوه مشترک است در ضمن ماها در طول سالیان دراز در تعامل با همدیگر قسمت عمده فرهنگ همدیگر را قبول کرده ایم.
  *همین سه مورد هم یعنی وطن،دین و فرهنگ ارکان یک ملّت را تشکیل می دهند.
  – بله، ولی نقاط ظریفی هست که در عین اشتراک موارد اختلاف نیز شمرده می شوند
  *مگر نه اینکه همه مان ایرانی ، شیعه و معتقد به ارزشهای فرهنگی یکسان می باشیم
  -ببینید من میخواهم همین مساله را برای شما باز کنم ولی شما اصرار دارید که بدون اینکه حقوقی برای ترکها قائل شوید دو ملّت را یکسان نشان دهید.
  * ببخشید ولی منظور من تاکید روی نقاط مشترک است.
  – بله میخواهید طرف مقابل اینگونه حسّ کند با کلمات خوب بازی می کنید.
  * احتمالا”من در تبیین منظور خود موفق نبودم
  -و احتمالا شما مواظب هستید بدون اینکه حتی مثلا” بگویید این نقاط مشترک در مورد ترکهای ایران و ترکیه وجود ندارد و به کلمات آذربایجان ، ترک و یا ترکیه تعِیّن بدهید آرزوهایتان را القا کنید!
  *نه البته که اینطور نیست
  – من به شما میگویم که این واژه ها هیچگونه خطری برای کسی ندارد به شرطی که هر کس به داشته اش قانع باشد و به تلاش و کوشش برای بهتر بودن معتقد باشد. مثلا” در اروپا بر اساس تجربیات تاریخی یک فوبی ترکی بوجود آمده است و این در معطل کردن ترکیه در پشت درهای اتحادیه اروپا به بهانه های واهی نمود پیدا می کند و یا در حمایت بی دریغ از اشغالگری و ادعاهای بی اساس ارمنستان در مقابل آذربایجان و ترکیه. ولی واقعیت این است که این ملّتها بالاخره در جغرافیای مشترک و در همسایگی همدیگر زندگی کرده اند و از این به بعد نیز خواهد بود عقل اقتضا میکند که این همسایگان آینده روشنتری برای همزیستی پی ریزی نمایند.
  *ما هم همین را میگوییم
  -ممکن است بپرسم چطور میگویید؟
  * منظورم این است که ممکن است در حالیکه در طلب حقوق خود هستیم نیاّت به حق ما مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد.
  -ما هم میگوییم اگر برخی محافل معلوم الهویه از کینه توزی اصرار در تداوم خیالبافی و تحقق آرزوهایشان به قیمت پایمال کردن حقوق دیگران و سفسطه بازی دست بردارند می شود در همین جغرافیا به خوشی و تفاهم و در کنار هم زندگی کرد.
  *متوجه تهدیدی که در کلامتان نهفته است هستید؟
  -نه تهدیدی نیست
  *(بعد از لحظاتی سکوت) می دانید که دنیا در حال جهانی شدن است. کشورهای اروپایی بسوی همگرایی و اتحاد پیش می روند. در این شرایط اقدامات تجزیه طلبانه غیر منطقی به نظر نمی رسد؟
  -اولا شما مفهوم جهانی شدن را با اتحاد نباید اشتباه بگیرید. جهانی شدن، بیشتر، ذوب فرهنگها و حتی زبانها در یک زبان و فرهنگ است. امروزه بمباران فرهنگی مخصوصا آنگلوساکسونی و انگلیسی در همه ابعاد زندگی انسانها مشهود است. در حالیکه اتحاد، همگرایی ملل با حفظ تمامی ارکان ملی و در چهارچوب تفاهمات سیاسی و اقتصادی است. طرز تفکری که انسان اروپایی را مدیریت می کند، چیزی نیست که تفکر شوونیستی حتی در قالبهای دینی، دموکراتیک و احتمالا حتی تظلم به آن تن در دهد.
  * فکر می کنید شوونیستها اینقدر قدرتمندند؟
  -ببینید پیشه وری با اینکه کاملا”شرایط استقلال کامل را داشت از چنین کاری خودداری ورزید یا ستّارخان وقتی خبر مداخله روس را شنید پیگیری آرمانهایی را که تمام ایران را مد نظر قرار میداد به تعلیق درآورد ولی عدهّ ای هستند که خیلی متاسفند از اینکه پرجمعیت ترین خوش آب و هوا ترین و استراتژیک ترین مناطق داخل این مرزها به زبانهایی غیر از فارسی و مخصوصا” ترکی صحبت میکنند و خیلی دلشان میخواهد قبل از اینکه دیر شود این مناطق را حتی قسما” هم که شده فارس شده ببینند واقعیت این است که یک ترک خوب در نظر قسمت مهمّی از فارس زبانان ترکی است که فارسی را به صراحت صحبت کند ترک بودنش را انکار کند و حداقل از این بابت که ترک است احساس شرم نماید و بیشتر مایل باشد که حداقل آذری بخوانندش من تا حدودی میتوانم احساسی را که مثلا” یک دهاتی کرمان یا اصفهان وقتی به تبریز و یا شهرهای دیگر غیرفارس و مخصوصا” ترک نشین می آید و تسلّط زبان خود را که به هر شکل تجلّی یافته میبیند بفهمم. با شرایطی که اکنون پیش آمده شاید اگر زلزله ای به تبریز بیاید خیلیها خیالشان تا مدّتی آسوده می شود.
  * این طرز فکر را من قبول ندارم و از نظر تحکیم یکپارچگی نیز ممکن است غیر منصفانه بنظر برسد ولی در عین حال به تقویت نقاط مشترک می انجامد و باعث تحکیم روح واحد ملی می گردد ولی خوب احترام به حقوق اقلیتها را کسی نمیتواند انکار کند.
  -شما در همین چند جمله چندین اشتباه مرتکب شدید و اگر این را نوعی فراست میدانید باید بگویم که برایتان واقعا متاسفم.
  * من درست متوجه نشدم. اگر اشتباه مرا واضحتر بگویید ممنون می شوم
  -متاسفانه و یا خوشبختانه شما متوجه خیلی چیزها نیستید و اگر سوالی دیگری ندارید من بخدا می سپارمتان.
  * شما از یک جایی در بحثتان به حاشیه رفتید. در آن قسمت که وطن،دین و فرهنگ را بعنوان نقاط مشترک قابل مطالعه بین فارسها و ترکها شمردید.
  – ببینید چهارچوب جغرافیای سیاسی مشترک را با مفهوم وطن اشتباه نگیرید. وطن هر کس جایی است که در آنجا بدنیا می آید و یا روحا” و روانا” بدانجا تعلّق دارد. وطن را نمیتوان تغییر داد ولی مرزها همواره در حال تغییر بوده است. یعنی هم کشور بودن جنبه الزام ندارد. شیعه بودن ترکها و فارسهای ساکن این مرز و بوم یک نقطه مشترک بالقوّه است این مذهب که در زمان شما اسماعیل صفوی در تبریز بصورت دین رسمی حکومت اعلام گردید بزودی در سراسر قلمرو صفویان از قفقاز تا کویر لوت نهادینه شد. اکنون نیز علیرغم اختلافهایی که در تعابیر مختلف از شیعه گری هست این موضوع نمود دارد. در مورد فرهنگ هم نکات ظریف و مهمی وجود دارد . اینجا را مجال این بحث نمی بینم فقط همینقدر عرض میکنم که اکثریت قاطع ایرانیها با اینکه خیلیشان مثلا” نسبت به حجاب زن حساّسند و یا ممکن است حتّی زبان مادری خود را نتوانند درست حرف بزنند ولی برنامه های تلویزیون ترکیه و مخصوصا” آذربایجان را باعلاقه و کنجکاوی و در برخی موارد با نوعی غبطه تماشا میکنند این روح تفاهم ملّی است.
  *اخرین سئوال: با همه این احوال ما چطور میتوانیم آینده بهتری برای انسانهای بعدیمان مهیا کنیم؟
  -فکر می کنم جواب این سوالتان را دادم
  *فکر نمی کنید اگر اداره امور کشور به دست ترکها بیافتد مشکلاتی حیاتی برای کشور پیش بیاید؟
  -اگر تاریخ خوانده باشید با همه تحریفهایی که ممکن است اعمال شده باشد میبینیم قسمت اعظم تاریخ ایران را حکومتهای ترک آنهم در چهارچوب امپراطوریهای بزرگ تشکیل می دهد. در تمامی دوران حاکمیت غزنویان، ایلخانان، سلجوقیان، تیموریان، آق قویونلو، قره قویونلو، صفویان، افشاریان و قاجارها، زبانهای دیگر تحت قلمرو ترکان نه تنها نابود نشدند بلکه مخصوصا” در مورد فارسی تقویت و حمایت نیز گردیدند. ببینید حتیّ شاهنامه که فارسها اثر حماسی ملّی اش میخوانند به سفارش سطان ترک غزنوی به نظم کشیده شده و فردوسی که اینرا فرصتی برای ابزار عقده ملّی ملّت متبوعش یافته بود شخصیتی بنام رستم ساخته و خود را پشت آن مخفی کرد. می دانید که از نظر روانشناسی اجتماعی، ملل و جوامعی که تاریخی شرافتمند نداشته و در نتیجه از داشتن قهرمان و شخصیتهای ملی محروم باشند، به طرز شدیدی قهرمانپرور می شوند. آن شخص مزبور نیز در شاه-نامه خود چرندیاتی نوشت که با منطق هیچگونه همخوانی ندارد ولی در عین حال افشاگر برخی مسائل روحی و حتی اجتماعی دوران خویش نیز هست. پهلوانی بنام رستم از سیستان به ایران می آید در حالیکه وضعیت پوششی مناسبی ندارد با چماقی در دست و در مازندران که بسان حدود توران ارائه می گردد با دیو سفید درگیر می شود. این همه، فقط می توانست به عجز و بیچارگی منسوبین به آن قوم تعبیر شود و حساسیتی در نزد ترکان ایجاد نکرد چون فارسها قومی کوچک مثل سایر اقوام تحت قلمرو ایران بودند ولی این چیزی نیست که فارسها با آن ویژگیهای ملّی شان آنرا درک کنند و انتظار متقابل از ملّتهایی که تجربه امپراطوری و روح آنرا ندارد بیجاست.
  *ولی امپراطوریهای بسیار بزرگی چون هخامنشیان ، ساسانیان و غیره توسط ملّت پارس ایجاد شدند
  -اینهایی که شمردید داستان هخامنشیان و یا خاخام منشان و ساسانیان هر روز بیشتر از روز قبل زیر سوال می رود و ما می بینیم که حداقل آنگونه نیست که فارسها میخواهند بوده باشد و آنگونه می نویسند “و غیره”ای هم که شمردید چند حکومت محلّی مثل آل بویه وآل مازیار و زندیه را شامل می شود اگر توی “و غیره”ای که شمردید پهلویها و حتی تفاله های باقیمانده از آن دوران در نظام کنونی را هم مد نظر داشتید…
  *نه ، ولی بهرحال آن روح بزرگمنشی به تعبیری که شما میگویید هست.
  -متاسفانه این در مورد فارس صدق نمیکند شما طریقه مبارزات بسیاری اقوام و ملل دیگر مخصوصا همسایگان غیر ترک را نگاه کنید یا با خشونت شروع می شود و یا خیلی زود به خشونت کشیده می شود. حتی روسها با اینکه چند صد سال گذشته شان مداوما” در حال توسعه سرزمینی بوده اند الان بعد از فروپاشی شوروی فقط احساس خود بزرگ بینی را با خود یدک می کشند. هیچ ملتی تاکنون جغرافیایی به وسعت دهها میلیون کیلومتر مربع از کشور کره و کرانه های اقیانوس آرام تا رود رن در فرانسه را در ننوردیده است مگر ترکها و این موضوع به انحاء مختلف در روح و استخوان حتیّ دهاتی ترک در طول تاریخ کار کرده است. ترکها ساده اند راحتتر اعتماد میکنند جنگجو اند، پشتکار دارند و غیره. حتی برخی خصائل منفی هم ریشه در همین پیشینه دارند. اینها چیزهایی هستند که فارس بعنوان یک ملّت بمدت مدید تجربه نکرده است. بخدا میسپارمتان

 105. ناصر

  هموطنان با سلام، اینترنت مکانی مجازی است که هرگونه ارتباط در آن ریشه و اصالتی ندارد. یعنی کسی نمی تواند به آنچه از این طریق پخش می شود یا اتفاق می افتد اعتماد کند. لیکن علیرغم این نقیصه بزرگ، در تمام دنیا (به جز برخی کشورهای آریایی مثل افغانستان و شرق ایران و شاید کشورهای سیاه آفریقایی و یا کشورهای روسیاهی مثل سوریه، ارمنستان و …) معمولا انسانهای باشخصیت حتی در این عرصه مجازی شرط ادب را رعایت می نمایند. وقتی به اتفاق چند تن از دوستان نظرات فوق الذکر را مطالعه کردیم، با تاسف به نامهایی (احتمالا مجازی) مثل علی، چی چی ویچ و … برخوردیم که این اصل اساسی تعامل را رعایت نفرموده اند. من سعی دارم در نوشته ام به این هموطنان توهینی نشود ولی اینان نیز رعایت کنند. خواهشی نیز که دارم این که از دیگر اقوام مظلوم و بدبخت ایران نیز صحبت کنید. ایران فقط از فارس و ترک تشکیل نشده است.

 106. زنازاده

  بعضی از این احمقهایی که اینجا ریخت و پاش قلمی و دهنی و … می کنند مواضب باشند که رهبر فقید کشور پارسیان زنده است و نظاره می کند. چشمان هر ایرانی میهن دوست چشمان آن بزرگوار و دستان او دستانش است. در راس همه اینان نیز رئیس جمهور بسیار محبوب، دکتر احمدی نژاد می باشد. حتی آقای رفسنجانی بعضاً اصلاح طلب و خاتمی اصلاخ طلب نیز از ماست. موسوی خر کدام عده است?!

 107. ح کریمی

  ای داد بی داد ببینید چقدر قشنگ استعمار برای جدایی ملت ها از هم وچپاول بهتر دارایی های شان آنها را به بهانه دین، مذهب، نژاد ،واتفاقاتی که در تاریخ گذشته آنها رخ داده به جان هم می اندازد.
  پیشرفت کشور های اروپایی امروز راببینید. وعقب ماندگی ما ملت های قاره کهن ومتمدن دیروز را.که هر روز به طریقی مارا به جان هم می اندازند. ومتاسفانه حاکمان عالمان و نخبگان ما به جای خنثی کردن توطئه های آنها، خودشان با ندانم کاری یا عمدا وشاید خیلی از آنها جزئی از تشکیلات استعماری آنهایند هر روز بیشتر و بیشتر به جدایی وتفرقه و عقب ماندگی ما دامن میزنند. البته هیچ چیز دائمی نیست همین شاهنشاهی ایران وسایر کشور های جهان در طول تاریخ بارها بزرگ وکوچک شده اند گاهی فارس گاهی تات گاهی ماد گاهی ترک وکرد بلوچ و….. براین امپراتوری حکومت کرده اند که هرکدام به نوبت خویش خدماتی وخیانت های به این مرز وبوم کرده اند.
  کار نداریم اینها بهانه توهین به هم دیگر نشود. شاید فردا دوباره این کشور به اندازه زمان هخامنشی شود وشاید به اندازه بحرین کوچک شود فرازونشیب زیاد است ایالات متحده امریکا که امروز ازلحاظ قدرت وثروت با ایران و رم گذشته برابری می کند حتما فردا پس فردا متلاشی می شود وشاید متل اروپای امروز تبدیل به کشور های کوچکی شود.
  هیچ چیز همیشگی نیست
  پیام کورش بزرگ به همه ملت ها ادیان ونژادها برابری بود آنهم در ۲۵۷۰سال پیش چه بسیار پیامبران وحاکمان که ادعای روشن فکری و برابری ونجات جامع بشری داشته اند . اما همدیگر را تکفیر وتکذیب کرده اند . وبرای منافع خودشان مردم را به جان هم انداخته اند.که هنوز هم در دوره تمدن امروزی کسی مانندکورش نیامده است.
  البته سیاست های امروز حکومت در قبال اقلیت های میهنمان پسندیده نیست و خودش باعث دلخوری و جدایی نژادی می شود چه اشکال دارد(لازم است)که در ساتراپ های ترک نشین وکرد نشین عرب نشین و….زبان محلی آنجا تدریس شود .فرهنگ بومشان را ارج بگذااریم و…تا بهانه دست کسی نباشد و همین چند وجب خاکی که یادگار شاهان و سخت کوشی مردمان گذشته این بوم است برای آیندگان بماند.
  اتحاد اتحاد. همدلی

 108. سارا عرفانی

  دوست عزیز
  اگر در کتاب یا نظرات به قوم محترم ترک اهانت شده است ذکر بفرمائید. بهتر است در نوشتن نظرات شخصیت واقعی خود را معرفی کنیم و از اهانت و فحش بپرهیزیم
  با تشکر

 109. amir sam

  @hamid, شما یا خیلی بی سواد و یا مانند کبک می مانید یا جایی تون سوخته که این حرفهای در خور شخصیت خودتون رو میزنید یه کوچولو در مورد انسانیت ، بزرگی ، کوروش کبیر تحقیق کن بعد صحبت کن واقعا برای آن دسته از ایرانی نما ها که ادعای ایرانی بودن می کنند ولی هیچی نمی دونن متاسفام کوروش بزرگ افتخار دنیای بشریت است جناب …

 110. mehrdad

  @علی, لطفا به خاطر سیاست کنونی غلط تان به کوروش کبیر و بابک خرمدین توهین نکنید اونها اسطوره های ایران زمین بودند ولی عقل شما هنوز به این چیزا نمیرسه توهین کار آدمای بی فرهنگ و لاته .و علی به قول شما خوروش پیامبر خدا نبوده برو مطالعه ات رو بیشتر کن اینجا زر نزن.

 111. محمد

  @hamid, من فکر نکنم نسل تو آرییایی باشه وگرنه به امپراطورت اینجور خیانت نمیکردی نسلت به کسایی بر میگرده که پادشاههای بزرگمون خیانت کردن لطف کنید نظره این …..رو حذف کنید خواهش میکونم

 112. czdevil

  ترکها همون وحشی هایی که با مغولان به ایران حمله کردن ؟ هم احمق هایی که با طمع خود باعث حمله چنگیز به ایران شدن ؟ همان ترکان عثمانی که سالها با ایران جنگیدن ؟ ترک خر برو درت رو بزار آن وقت که اجداد وحشی تو داشتن هدیگر رو می خوردن کوروش کبیر بزرگترین امپراطوری جهان رو به وجود آورد

 113. DARYOUSH KABIR

  @hamid, بی شعوری تویی با همه ی ترکهایی که مثل تو فکر میکنن.گوسپند وطن فروش…ترکها همون وحشی هایی که با مغولان به ایران حمله کردن ؟ هم احمق هایی که با طمع خود باعث حمله چنگیز به ایران شدن ؟ همان ترکان عثمانی که سالها با ایران جنگیدن ؟ ترک خر برو درت رو بزار آن وقت که اجداد وحشی تو داشتن هدیگر رو می خوردن کوروش کبیر بزرگترین امپراطوری جهان رو به وجود آورد دیگه کس و شر نزن ترک خرو …

 114. آرش

  شما اگر چیزی می فهمیدید آن پایین نوشتند لطفاً پارسی بنویسید نمی آمدید انگلیسی بنویسید انهم با حروفش! وقتی خودتان زبان خودتان را نمی فهمید چطور می خواهید زبان دیگران را بفهمید!

 115. ARIA

  @ارمین,
  حضرت عالی این همه از ایران و فارسی زبانان گفتی اون وقت از حروف انگلیسی استفاده می کنی!!!!!!!!!!!!هه هه هه هه هه هه هه هه هه

 116. تورک اوغلی

  ترکها قومی هستند که تاریخ آنها به ۷۵۰۰سال پیش برمیگردد وقبل از بوجود آمدن آریایی ها(۳۵۰۰سال پیش)این ترکها بودن که در ایران زندگی میکردن امروزه بیش از ۳۰۰میلیون ترک در جهان زندگی میکند که سهم ایران ۳۰میلیون از این ترکها میباشد .
  شاید فارسها به کوروش خود افتخار کنند ولی این راباید دانست که کوروش شخص بی رحمی بیش نبود ولی در این طرف از اسطورههای ترک میتوان به بابک ،ستارخان،و…وشاه اسماعیل نام برد که شاه اسماعیل آورنده مذهب شیعه به ایران است.

 117. حامد

  @میثم,

  میثم تو کدوم سوره و ایه قران اسم کورش اومده بگین ما هم بدونیم

  و دیگه اینکه برو مطالعه ات را بیشتر کن بیا بحث کنیم

 118. ARIA

  @میثم,

  شاه اسماعیل خونخوار !!!!کری به دو سه تا شاه های آخری ندارم شاه های آخری همشون گند زدند ترک وفارس و بلوچ و… هم نداره ولی همین شاه اسماعیل و شاه عباس صفوی بودند که ایران رو یک کم سروسامون دادند وگرنه ما قبل از قاجار باید نوکری اروپایی ها رو می کردیم در ضمن شاه اسماعیل خون کی رو خورده که این جوری سپر می گیری آدم تا چند تا اسم می شنوه نمی آید بهشون فحش بده وگرنه تاالان خیلی هایی که این جا نظر دادن باید می ریدن به هیکلت
  در ضمن شماها که دارین بحث می کنین تعصب هاتون روبذارید کنار کسی که تو ایران به دنیا اومده باشه ایرانیه توهر قستش ترک و فارس و بلوچ هم نداره.شما فارس ها مطمئنین که ایرانی اصیلین .مهم اینه که کجا به دنیا بیای اگر اینو قبول ندارین پس هیچ کس ایرانی نیست حتی خود آریایی ها وحتی ایلامی ها چون اونا شاید از چندین سال قبل از آریایی ها توایران زندگی می کردن ولی قبل از اونا خودشان از جای دیگه بلند شده بودند اومدند اینجا و شما اسمشون رو می ذارین ایرانی اگر این طورکه من می گم نباشه اگه ایرانی بودن هرکس به این که توایران به دنیا اومده باشه نیست پس هیچ کدومتون ایرانی نیستین برین بشینین سر جاتون در ضمن تهران و تبریز ولرستان و گیلان و… همه ی این ها جزو کشور ایرانه من فارس هایی رو می شناسم که بلندشدن رفتن تبریز پس پس فردا که بچه هاشون به دنیا اومدند ایرانی نیستن !!!!!!!!!!!!!!!!

 119. خانبایف

  @میثم,
  “”مرا بدون … دفن کنید تا جزئی از ایران شوم..”””
  من خودم تو کار تاریخم..
  بجز کتیبه حقوق بشرکوروش، هیچ – هیچ کلمه ای از اون باقی نمونده..
  کتیبه حقوق بشر هم در واقع حقوق مردم خودش بوده . نه باقی اقوام..

 120. محمد

  این فارسها هستن که کوروش قلابی خودشون رخ همه میکشن وچند تا دوستاران ابله رو دنیا تلقی میکنن اگر ترکها در ایران نبودن ایرانی نبود ،پس آدم باید از منابع معتبر بعضی چیزها رو بدونه بعد حرف بزنه نه اینکه مثل گاو دهنشو باز کنه و هر چیزی بگه .
  مرگ بر شونیسم فارس

 121. شهریار

  @هامون, سلام عزیزان.من نمی خوام زیاد بحث کنم ولی باید بگم که از فارس بودنم واقعا خجالت می کشم. دلیل: ۱:بی ادب ترین ملت ما هستیم چون ما بودیم که به ترکان و عربها و لرهاو… جوک گفتیم و وازه ی ترکه خر رو به کار بردیم. ۲:دروغگوترین ملت ما هستیم و اون تاریخی هم که داشتیم از بین بردیم دلیل: با تشکیلاتی که در دوره ی رضاشاه ابله توسط یهودیان درست کردیم نمونش نقش رستم که کلمات میخی هیچی معنی نمیدن.۳:بی هرمت ترین ملت ما هستیم چون شاهان ما ازذواج با مهارم میکردن.۴:ضعیف ترین ملت ما هستیم زنده باد ترکان که هرچه داریم از انهاست…. بدرود

 122. تورک اوغلی

  با عرض سلام لازم به ذکر است فارسها اقوامی نبودن که راجع بهش حرف بزنیم اما میشه گفت عقب ماندههایی که در افغانستان ،تاجیکستان وقسمتی از ایران زندگی میکنند.

 123. اولدوز

  @کوروش کبیر,
  کجاش مسخره است بی اطلاع!
  یعنی تو میگی وقتی ده قوم پارسی(یا نمیدونم آریایی) اومدن به قلمرو ایران
  اونجا بکر بوده دیگه ، نه!؟؟؟و حتما آشوریان با ….دیو و جن و …. اومده بودن جنگ کنن، و حتما اصلا ماد و اورارتور و عیلامی و کاسی نبود توی دنیای اون زمان، و از آسمون ذرپی پارسها افتادن رو زمین و فرهنگ وتمدن و این جور چیزا رو از خودشون داشتن و از عیلام و ترکها و آشور یاد نگرفتن ؟!!! آره؟ اینه نظرت پوچ و پوشالیت؟!
  اسم مستعاتش رو هم گذاشتی کوروش کبیر ، عابرو بدبخت رو هم بردی آخه!!!!

 124. mehrdad

  @یاشار, نه خود شما انگار خیلی هستین واسه همونه که موزه هاتون پر از آثار تاریخی ترکه چند ها ام که آثار تاریخی داشتین تو موزه های فرانسه و انگلیسه عرضه نداشتین اثار تاریخی تون رو حفظ کنین

 125. حامد

  @mehrdad, اقای مهرداد ایا میدانستی در مراغه ماموتی پیدا شد که بیش از دو تن وزن داشت و مربوط به ۸۰۰۰ هزار سال پیش بود و معلوم نشد کجا رفت
  ایا میدانستی که مردان نمکی در زنجان پیدا شد و الان در موزه زنجان به طرز اسف باری نگه داشته میشوند
  ایا میدانستی در خدا افرین مومیایی پسدا شد که الان معلوم نیست کجا رفته
  ایا میدانستی در تبریز گورستانی پیدا شده که مربوط به ۳۵۰۰ سال قبل است که خوشبختانه در موزه عصر اهن تبریز نگه داری میشود .شاید به دلیل اینکه گورستان بود نتوانستند بلایی به سرش اورند
  و صدها ایا میدانستی که به دلیل بی لیاقتی افرادی که توسط مسولین رده بالایی که میدانید اصالتا کجایی هستند گماشته شده اند.اگر الان در جایی یک اثار تاریخی وجود دارد بدانید که انها بدست ترکها بوجود امده اند.اصفهان را صفویانی اباد کردند که ترک بودند و چون اصفهان را جزو کشور خود میدانستند انجا را خرابه نگذاشتند .ولی بعضی ها به قومیت و ما ترکها توهین میکنند .که با جواب کوبنده ای مواجه میشوندکه اگر بیش از این هم ادامه داشته باشد با سند تاریخی همه دوست داشتن هایتان به هر شخصی. را زیر سوال میبرم پس مواظب حرف زدنتان باشید

 126. ARIA

  @mehrdad, خودتون چی؟اگه خودتو ایرانی حساب نمی کنی و ایران به نظرت هیچ اعتباری نداره گورتو گم کن برو یه کشور دیگه اگه هویت داری برو سمت همون جایی که هویتت بر می گرده بهت وگرنه بشین سر جات.

 127. آلتین ترک

  @فرهاد, شما غیرازکسروی احمق نویسنده دیگری نداریدکه مدام بهش استنادمیکنیدزبان مادها ایلامی بوده که جزءزبانهای پیوندی قرارمیگیره پس مادها ترک هستند زنده بادنژادترک

 128. ARIA

  @فرهاد,
  من نمی دونم مسلمون هستی یا نه توفضای اینترنت همه جور آدمی پیدا می َه واسه همین پای امامان رو وسط نکشیدم.اگه مسلمونی اینو بدون که باهمین قیام امام حسین اسلام زنده مونده .
  اگر هم مسلمون نیستی بدون با همین قیام امام حسین بود که باعث شد ایران از زیر دست عربا خارج بشه
  اونا هرکاری کردن به خاطر برقراری عدالت وآرامش مردم و زنده نگه داشتن اسلام بود.اگه مردم می رفتن سمتشونو رهاشون نمی کردند خیلی خیلی گنده تر ازداریوش وکورش بودند

 129. سروش

  @تورک اوغلی, سلام اصولا اعتقاد بنده به این هست که نباید وقت رو برای توضیح دادن به بعضی ها هدر داد اما با توجه به این که بنده بهترین دوستانم ترک هستم خواستم توضیحی بدم بلکه از دید بهتری به مسائل نگاه کنی این ایران که ازش حرف میزنی و میگید فارسها تو قسمت کوچکی از اون زندگی میکنن متعلق به فارس هاست و اگه ترکها توش زندگی میکنن بهتره گذشته خودشونو فراموش نکنن هر چند اول باید بدونند تا بخوان فراموشش کنن ترکها نژادی وحشی بودند همینطور که مولانا بیان زیاده روی و خشونت از عبارت ترک تازی استفاده کرده، و خوبه بدونی که اگر فارس ها هم به اندازه ترک ها نژاد پرست و کوته فکرو وحشی بودن از خیلی وقت پیش دنیا اسم نژاد ترک رو فراموش میکرد
  در ضمن بهتره راجع به قوم و زمانی نظر بدیم که حداقل در اون زمان وجود خارجی و هویت داشته باشیم.
  کاش کسی به من کتابی معرفی کنه که من عقب افتاده هم از تمدن ترکها و هویتشون در زمان کوروش یا نه در هر زمان با خبر بشم.
  در آخر نژاد پرستی همواره تو رو همینجا نگه میداره ( بهترین دوستان من ترکن) در ضمن مطالعه کن شدیدا لازم داری.

 130. ARIA

  @تورک اوغلی,
  بابا آخه من نمی دونم این ایرانی ها چشونه که این جوری به جون هم می پرن از فوتبالشون گرفته تا مسائل سیاسی و… .اینم بهتون بگم که هممون ژن هامون قاطی شده من خودم اصالتاً تبریزیم اما خودم توشهرری به دنیا اومدم شما فارس هایی که انقدر به خودتون می نازین مطمئنین که نسبتون به هیچ ترکی نمی رسه؟؟؟!!!یا اصلاًایرانی هستین!!!!!!!
  در ضمن آقاBABAKلازمه اینم بدونی که ضمن این افعال عربی که وارد زبان فارسی شده ۵۰۰۰کلمه فارسی وارد زبان عربی شده.۱۲۰ از کلمات قرآن فارسی اند ۳نفر قوائد زبان عربی رو نوشتن که دو نفرشون فارس بودند در ضمن خودشون با زبون عربی حال کردن عین ایرانی های الان نبودند که از روی عقب موندگی و عقده ومثلاً کلاس کلمات خارجی رو راحت استفاده کنن .در ضمن خودت داری می گی توگذشته موندن بعد می گی به ستار خان افتخار کنین !!در ضمن تاریخ درس عبرته ولزومی نداره که با خوندن اون آدم به نزاع بپردازه برای فکرهای عقب افتاده ات واقعاًمتاسفم.

 131. ايرانويچ

  ۱) نادان برو سفر نامه ابن فضلان رو بخون
  ۲) همون دده قره قروتتان ثابت میکنه شما از بیابان های چین به ایران حمله کردید
  ۳) این ترک ترکت رو برو همون ترکیه بکن اینجا سرزمین جاوید ایران

 132. اوغوز

  @سارا عرفانی, قابل توجه همه فارسها لرها کردها و… اگه قرار باشه هر کسی بیاد نظر خودشو در مورد تاریخ بگه که اونوقت همه ی تاریخ به هم می خوره. از همه اشخاصی که به هم فحش می دن خواهش می کنم این جور کارها رو نکنین. اگه فارسها، کردها، لرها و … همشون جمع بشن و یه تاریخ بی نقص واسه خودشون بزنن که تو دنیا فقط و فقط تو ایران معنی داره اونم فقط تو میون یک مشت آدم که یا نمی بینند یا خودشون رو زدن به اون راه. خلاصه فارسها کردها لرها و… هیچ چیزی ندارن که به نمایش بزارن واسه همین مجبورا یک مشت چرت و پرت یا بهتر بگم مزخرفاتی بزنن تا گذشته ننگین و کثیف شون رو سرپوش بزارن که واقعا براشون متاسفم. یه زبونی که چند ساله ساخته شده و هی آپدیتم میشه نمیشه ریشه در تاریخ داشته باشه.کشوری به اسم ایران با این مرز حدود ۱۲۰ ساله که ساخته شده و هیچ کس به جز یه مشت مشنگ به اون افتخار نمی کنن. در ضمن فارسهایی که به خودشون افتخار می کنن تو کل دنیا چهرشون دقیقا همون چیزیه که تو فیلم ۳۰۰ نشون داده شد. در آخر ازتون می خوام که کتابهای تاریخیتون رو یه بازسازی اساسی کنین چون تو کل دنیا همه به این کتاباتون می خندند و فقط شمایین که به اونا افتخار می کنین. همه ی اونایی که بهشون افتخار می کنین یا وحشی بودن مثل کوروشتون یا دزد بودن مثل فردوسیتون یا سعدیتون یا ترک بودن مثل مولانا یا کثیف بودن و هرزه مثل ……………………………..از خدا براتون صبر و شکیبایی می طلبم.

 133. خانبایف

  کوروش آدم بزرگی هم که بوده باشه ، واسه قبیلهء خودش بوده.. نه برای بقیه..
  مثل نادر شاه خودمون..
  درسته اون ترک بوده.. و برای ما افتخارات بزرگی آورده..
  ولی همین نادرشاه رو تو هند با چشم یک قاتل و خونریز، بدتر از چنگیز میبینند..
  خوب. انصافا هم درست میگن.
  کوروش هم یه همچین سیستمی بوده..

 134. اوغوز

  @سروش, همه این خاکهایی که میگین مال فارسهاست. یه زمانی مال ترکها بوده و هست و خواهد بود. جای اصلی فارسها همون جاهایی که اسمشون هست کویر لوت، افغانستان و … دلیل اینم که هیچکس اونجاها نبوده اینه که جایی نیست که آدم بتونه توش زندگی گنه فقط حیوونایی مثل فارسها و از این قبیل حیوانات هار و جان سخت می تونستن تو اونجا زندگی گنن.

 135. babak

  @سروش, دوست عزیز وحشی و عقب مونده کسایی هستند که بنا به روایت خودتون با خواهران و مادران و دختران خود ازدواج می کردند. وحشی و نژاد پرست کسایی هستند که در این خاک پهناور دیگر اقوام را از جمله ترکها و کردها و بلوچ ها و گیلک ها و ….. به مسخره می گیرند. دوست عزیز تاریخ و نژادی رو که شما ازش اسم می بیرید یهودیان برایتان نوشته اند. بهتره سری به کتابهای پورپیرار بزنید و جوابهایتان را بگیرید. وحشیانی از قبیل هخامنشیان به این خاک حمله کرده و اقوام متمدن آن زمان ساکن در این مرز و بوم را از قبیل مادها و ….. تارو مار کرده و از تمدن آنها برای خود لباسی گشاد ساختند حتما لطف کنید و کتابهای استاد رو بخونید و اگر مشکلتان حل نشد حتما سنجد بخورید برای درمان گشادیتان خوب است. زبان شیرینی !!هم که اسمش را فارسی گذاشته ایید بالای نود درصد افعالش که عربی هستند در بحث زبان شناسی هم که فارسی دارای شش مصوت است و ترکی نه مصوت. کلا نمیدونم به چی می نازید. تهرانتان را که قاجار به وجود آورد. اصلا این ایران را تماما در تاریخ واقعی و نه افسانه ای ترکها پاس داشته اند. بهتر است به جای توهین و اتکا به این مزخرفات به حقایقی از قبیل ایستادگی اشخاصی مثل بابک کبیر در مقابل اعراب، کسانی همچون ستارخان که پرچم مشروطه را برپا داشت که در تهران آن را به آغوش انگلیس انداختید. پیروزی قیام سال ۵۷ ، مقاومت هشت سال جنگ که با سرداران رشید آذربایجان میسر شد و…… این هم جنبش سبزتان که ترکها نبودند و شلوارتان را در آوردند. بهتره نه شما که تمامی کسانی که ادعا می کنند پارس هستند واژه احترام را برای خودشان ترجمه کنند آنوقت دیگر بحث نژاد و قوم و غیره مطرح نیست و همه در سایه شرف و انسانیت این سرزمین را از اهریمن های حال حاضر تهی کنیم

 136. اولدوز

  @احمد,

  اشاره شد که یکیش دستنوشته ی “گیلگمیش” هستش
  یا: حماسه ی دده قورقوت(dədə qurqut)
  قلعه ی (حی و حاضر) یایک
  ستارخان و باقرخان
  شاه اسمائیل ختایی
  و تحقیق کن رو اسم بندر عباس که ترکها اونو از دست پرتغال آزاد کردن
  و بخاطراون اسم بندر شده بندر عباس(صفوی)

  یا اسم بندرگناوه: به معنی (گئن اووآ)یعنی جا و مکان وسیع-به زیر چادر میگن
  اوبا یا اووآ ازجهت اینکه صافش میکنن یا صافه!

  از بزرگترین دلایل اثبات تاریخ ترکها زبان قانونمندشونه، اینو ترکها میدونن
  واسه تو هم میفرستم به ایمیلت! با این فرض که آدم منطقی باشی و خودتو ولیعهد کوروش
  حساب نکنی!!! شوخی بود این!

 137. اولدوز

  @احمد,
  همین لباسها وکفش فاخر مادیها ،که باعتراف خود یارو پیرنیا (مشیرالدوله) پارسها از مادها گرفتند و انواع زبانها که از بومیان ایران یاد گرفتن واسه مکالمه با دیگر ممالک(از شاهنامه فردوسی)! یا ساخت ارابه رو سپاه ترکها داشتن و کوروش بعدن اومد بهتر از اونا رو برای جنگ سفارش داد!

 138. دستان

  چی میگی تو ؟؟؟ ببین همون کسایی که اون آخر داشتی بهشون اشاره می کردی ، گفتی کورش ، فردوسی ، سعدی ، مولانا ، حافظ ، خیام ، نظامی گنجه ای ، ……… همینجوری بگیر برو ، اینا همه عشقشون ایران بوده ۱۲۰ ساله ام نیستن برو یه ذره تاریخ بخون ، همشونم پارسی گو بودن ، نظامی گنجه ای که آران ( جمهوری آذربایجان کنونی ) که بهش می نازه یه شعر داره که میگه : ترکی صفتی وفای ما نیست / ترکانه سخن سزای ما نیست .شما زبانت ترکی ه خودت ایرانی هستی که زبانت در گذر زمان دگرگون شده ، مثل اینکه هرکی زبان انگلیسی سخن میگه ریشش مال بریتانیاس ، آتروپاتگان ریشه در همون زبانی داره که ازش بدت میاد .در ضمن شما که اینا رو نوشتی چه بخوای چه نخوای ایرانی هستی و من بهت افتخار می کنم .

 139. ايرانويچ

  ۱) اگر می خواهی بدونی ترکهای اغوزی کی بودند برو کتاب موسیقی کبیر فارابی آنجا که در باره الحان ملایم سخن میگه رو بخون
  ۲) اگر می خواهی بدونی ترکهای اغوزی کی بودند برو کتاب شفا ابن سینا رو بخون تا شلید خدا تو را هم شفا بده
  ۳) اگر می خواهی بدونی ترکهای اغوزی کی بودند برو کتاب پانترکیسم ایران و آذربایجان نوشته محمد رضا محسنی رو بخون
  ۴) اگر می خواهی بدونی ترکهای اغوزی کی بودند برو سفرنامه مشهور ابن فضلان رو بخون
  ۵) اگر می خواهی نظر اروپایی ها رو در تاریخ ترکان رو بدونی میتونی بری واژه منگولیسم را پژوهش کنی

 140. دستان

  ا راست می گی ؟؟؟
  بابا من فکر کنم خر مغز شمارو گاز گرفته ، از بابک یه جهش ۸۰۰ ساله زدی به ستارخان ، ستارخان می خواست همه پرچما زیر پرچم شیر و خورشید ایران باشه ، اینو که دیگه می دونی 

 141. @تورک اوغلی, جیگر اشتباه نکن اولا آذری ها ترک نژاد نیستن و در زمان سلجوقیان زبانشون ترکی شده دوما بابک قبل از زمان سلجوقیان بوده و حتی ترکی هم صحبت نمیکرده ودر نهایت بگم که قلب آنها برای ایران می تپیده(تاریخ ده هزار ساله ایران ۴ جلدی)

 142. @تورک اوغلی,

  خستگی رو خوردم تا پاسخ همتون رو بدم

  انسان ها اونجور که توی کتاب قرآن اومده از یک ریشه هستند و شما که قران رو پذیرفتی برو بخونش و تو تاقچه نگه ندارش!
  برو بخون که پیامبر اسلام گفته دانش در هرجا که باشه پارس ها به آن دست خواهند یافت

  پیشینه ی ترک ها از زمان سلجوقیان است و ده بار گفتم اینو
  آریایی ها از ایران به روسیه و آلمان و … رفتند و داستان کوچ آریایی ها از سیبری از سماور-تفنگ شیرفرهاد تو شبهای برره هم خنده دار تره!

  این نژادی که شما میگی همون برره باید باشه نه؟!!
  جون شما ترک نیستید و آریایی هستید و از برادران ما هستید و زبونتون از برره(که شاید مغولستان باشه!) اومده و شما به زبان مغولان گفتگو می کنید ولی ژن آریایی رو هنوز دارید

  اسماعیل صفوی یک خونخوار بوده و اگه نسک های صفویان رو بخونید می بینید که چه جوری سنی ها رو شیه کرد و چه جوری شکنجه می داد شکست خورده ها رو ولی کوروش مون این کارها رو نکرده و هر کسی که شما نام تاریخنویس بر اون بگذارید این رو خستو/معترف شده!!

  شما میگین ترک ها در ایران بودند و ایر+ان (سرزمین آریایی ها) سرزمین ترک ها بوده نه آریایی ها!!!!

  هیچ بررسی کردی چرا ایرلندی ها همسان ایرانیا هستند!
  چون ایر+لند(سرزمین آریایی) آریایی های کویده از ایران ما بوده و شهرمندی و فرهنگ رو به افرنگ برده؟!!!

  به خدا این راه به ترکستان شما نمی رسه
  ترسم نرسی به ترکیه ترکزاده
  کاین ره که میروی به پوچستان است
  با سپاس از سعدی برای زمینه سازی این بند!

 143. ARIA

  @محمد, توهین نکن درست صحبت روز جهانی کورش داریم ولی روز کورش برای ابلهان نداریم در ضمن کجا قلابی بود برو یه خورده کتاب بخون .متاسفم

 144. @محمد, خوبه حالا بعینه در قران و عزرا در تورات به رسالت کوروش اشاره شده بعد شما اذری ها به جای اینکه جمهوری اذربایجان را از ان خود بدونید،خودتون رو از انان میدانید ….من خودم هم اذری ام ولی عاشق ایران و کوروش بابک خرمدین و هزاران دلاور ترک و فارس و لر ….هستم که خون خود را برا ایران ریخته اند …ایا این اعمال و مسخره کردن ها و خود خواهی ها رواست؟؟؟؟؟؟

 145. آیدین

  @babak, چرا این قوم بازی فقط تو کشور های عقب مونده مثل ایران و چند تا همسایه بدبخت تر از خودش وجود داره.هرروزتاریخ دورانجدیدی رورقم می زنه همونقدرکه ترکها دراین جهان خونریختند فارسها و عربها و آلمانیها و ژاپنی ها ریختند افتخارات به گذشته و نزاد دراصل برای مردمی عقب مونده ساخته شده که تو گذشته بمونن و به نزاع بپردازند برای من فرقی نداره کی ازچه قوم و نزاد ومذهبی هست فقط ایران با همهی آدم هاش مهمه هم ترک هم کرد هم فارس و عرب و بلوچ و غیره

 146. @babak,
  گرامی من تنها این رو به پیشگاه گرامتان برسونم که زبان هایی که گویندگانش خودکوشی می کنند تا صداشون رو زیر و بم کنند همچون عربی و زبانی که شما بهش می بالی و ۹۹درصدش با غ و گ ساخته شده بالیدنی نیست من همه ی ایران رو می خوام نه فارس و من فارس نیستم

  هنگامی که یک گروه دور از جان شما نفهم ار فرنگ میان و میگن ما ردپای آریایی ها رو از سیبری گرفتیم و اونها در فلان هزار سال پیش به ایران اومدند و ما هم که دور از جون شما خر هستیم میگیم شما راس میگی آرا آریایی ها از جایی که ماموت هم نمی تونه زندگی کنه اومدند!!

  هیچ خری نمی تونه این رو پایسته کنه که سیبری تا چندهزارسال پیش جایی برای زندگی کردن بوده یا همین عربستان چندین هزارساله که بی آب و الفه و پذیرفتنی نیست که بگیم عربها ایران رو گرفتند یا …

  پاپک خرمدین از آذرآبادگان اومده و در برابر شاهان مسلمون ایستاده شمایی که از بابک ترک دم می زنی باید زرتشتی باشی نه مسلمون!!

  اونی که برای من ارزش داره اینه که ایران همیشه ایران می مونه و پارس ها که شما عربوار اون رو فارس می گین به شوند/دلیل پیشینه کهنشان در این سرزمین تا صد سال پیش نام ایران بوده

  چرا به آذرآبادگان نمی گن ترکستان؟!!

  بدبختانه به زبان ترکی میگن آذری تا پیشینه ی کهن این سرزمین رو به ترک ها بچسبونند

  کهن ترین فرمانروایی سرزمین ما در خوزستان و ایلام و لرستان و بخشی از عراق و کردستان کنونی بنام دودمان ایلامیان بوده ولی ردپایی از ترک ها نیست؟!!!!!

  راستی چرا مسلمونا میگن چهارده معصوم با این گفته که هر کسی می دونه کدوم سخن از ایشان نیست چون هرچی بد هست رو میگن نیست

  از دید شما این درسته؟!
  ما که کوروش رو بی گناه و پاک پاک نمی دونیم شما تاریخ تبری رو بخون درباره ی زمان اسلام

  هرکس هم که گفته ایرنیا و پارس ها در گذشته زناکار و همجن.سباز بودند سخت در گمراهی هست

  درباره ی شهریار هم سروده ی تخت جمشید رو در همین تارنما بخون!
  که به شوند ناآگاهی ایشان از دروغ بودن آتش سوزی سروده شده!
  (با اینکه بهترین سراینده ی زمان بوده و هست)

  چکیده وار میگم که آریایی ها از ایران به سرزمین های بالایی رفتند و بخشی از اونها دوباره به ایران بازگشتند که همان پارت و پارس و ماد بودند و ایلامیان هم بخشی از آریایی ها بودند که در سرزمین خودشان ماندند ولی باز هم ردپایی از ترک ها نیافتیم!!!!!!!!

  زبان ترکی انگیزه ای بر مغول بودن نیست چنان که سیدهایی که تبارنامه هم دارند و عرب بودن ریشه شان پایسته/ثابت شده در آذرآبادگان فراوانند و در استان پارس هم!!!
  پس من داستان ترکهای مغول را برای ترکهای ایران درست نمی دانم چون آذری ها زبانشون دگریسته شده ولی ریشه شان با آریاست!

  یک شوند دیگر از ترک نبود ایرانیان این است که زبان های آریایی و ایرانی همه در واژگان بسیاری با هم یکسان و همانند هستند ولی زبان ترکی با دیگران یکسان نیست

  همه سر به سر تن به کشتن دهیم
  از ن به که کشور به دشمن دهیم
  “فرزانه ی توس فردوسی بزرگ”

 147. ARIA

  @اوغوز,
  ببخشید کدوم افسانه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!نمی بینی برو چشاتو مسواک کن کدوم افسانه!!!!!!!!!!!!اینم یادآوری کنم که تنها کشوری که در تقویمش روز جهانی کورش نداره ایرانه!بقیه این روز رو جشن می گیرن اون وقت تو………در اگه یه خورده فکرکنی می فهمی که خوب نیست آدمبه علایق دیگران بی احترامی کنه.

 148. ARIA

  @حامد,
  تو برو اطلاعاتت رو بیشتر کن.اسم ذوالقرنین رو که شنیدی پیامبر بود.بالای ۹۸%احتمال می دن همان کورش کبیر باشه
  بی سواد آدم وقتی اطلاعات در مورد چیزی نداره اول
  در موردش تحقیق می کنه بعد می آد در مورد اون چیز
  حرف می زنه به خاطر آیندت گفتم هم وطن.

 149. ايرانويچ

  @حامد,
  نادان برو تفسیر المیزان سوره کهف جلد سیزده از آیت الله سید محمد حسین طباطبایی رو بخون سپس بیا از این سخنان بیهوده بگو.
  در ضمن ایشان خود آذربایجانی هستند

 150. خانبایف

  دقیقا برعکسه..
  چون شما سواد کافی ندارید..
  چرا؟!؟!؟
  خوب بجای اینکه مغزتون رو از اطلاعات جبههء خودتون پر کنید، سری هم به تاریخ ملل، از زبان خودشون بزنید.. و همچنین و تاریخ ملت خودتون ، از زبان دیگران..
  اونوقت شاید متوجه بشید..

 151. ابراهیم

  @کورش,
  خوشحالم که هوشمندانه نظر دادی.
  شک ندارم نه کسانی که به ترکها توهین می کنن فارس هستند ونه کسانی که برا خودشون تو دنیای مجازی اسمهای ترکی انتخاب کردن و هی شوونیسم فارس می کنن ترک هستند. ما همه ایرنی هستیم و بعد چند هزار سال فهمیدیم با هم خوشبختیم و بدون هم…
  من فکر می کنم چند نفر تو ایران شمالی استخدام شدن تا با دامن زدن به این بحث ها زمینه تجزیه دوباره این سرزمین رو فراهم کنند.
  حکومت تو ایران دست فارس ها نیست دست ترک ها هم نیست تو ایران نژاد ملاک پیشرفت نیست.
  بیاید هوشمندانه به این مباحث توجه کنیم.

 152. @حمید افشارلو, ;کوروش بزرگ توسط سکاها و قبیله ای به نام ماساگت کشته شد به هیچ وجه هم از ترک بودن آنها در هیچ جا صحبت نشده اینها ساخته ذهن شماست.

 153. دینا

  @دستان,
  دستان اسم قشنگیه,از یاران داریوش کبیر بود نه؟
  دستان عزیز ممکن بود تو هم چند کیلومتر اونور تر به دنیا بیای و دیگه نتونی به خودت بگی ایرانی!ما ها کی نزادپرست بودیم که حالا شدیم؟ توی این مساله نباید زیاده روی بکنیم.در طول تاریخ به قدری ازدواج ها انجام شده که اقوام و ملیت ها با هم مخلوط شدند.همین کوروش کبیر میگن مادرش ماندانا مادی بوده.یعنی همون هایی که الان بهشون میگیم اجداد ترک ها.ما خیلی با هم مخلوط شدیم. در ضمن ما ایرانی ها خدمت هایی کردیم و متقابلا خدمت هایی دیدیم.منطقی باش.

 154. اوش کایالی

  @دستان, عزیز داری داستان میگی درسته!!!!!! آدم نباید هر چی بعنوان تاریخ به خوردشون می دهند را باور کنه باید مطالعه کنه خیلی حدیث جعلی در دین هم وارد شده که باید حدیث شناس باشی تا صحت حدیث را بفهمی .
  حتما بعد از گذشت چند دهه ، شهریار را نیز پان فارسها فارس معرفی میکنند، چونکه او بیشتر از شعرای قبلی شعر فارسی گفته است .
  در ضمن شعر فوق را نظامی در اعتراض و به نقل قول از شروانشاه سروده است چرا دیوان شعر ترکی نظامی را نمی بینی .
  “شما زبانت ترکی ه خودت ایرانی هستی که زبانت در گذر زمان دگرگون شده” چرا زبان شما عوض نشده ؟!!!
  پیروان کسروی در ترجمه عبارات به عمد یا سهو دچار اشتباهات فاحش بنفع تئوری خود شده اند بعنوان مثال ابن حوقل در کتاب « صورت الارض» که در بعضی نسخ چاپ شده در خارج «المسالک و الممالک» نیز نامیده شده است مینویسد: ” و اما لسان اهل آذربایجان و اکثر اهل ارمنیه الفارسیه تجمعهم (تجمعه) والعربیه بینهم مستعمله و قلمن بها ممن یتکلم بالفارسیه لا یفهم بالعربیه و یفصح بها من التجار و ارباب الضیاع …” {ابن حوقل: « صوره الارض » ، الطبعه الثانی (القسم الثانی) ، (طبع لندن ۱۹۳۹)، ص. ۳۴۸ـ۳۴۹}.« ترجمه صحیح آن که به تأیید زبانشناسان عربی و عرب زبانان نیزرسیده است و از ترجمه های تاکنون موجود آن در نوشته های «محققین» ایرانی متفاوت است ، عبارت است از :
  – “و اما زبان تجمع (ارتباط) اهالی آذربایجان و اکثر اهالی ارمنیه فارسی است و عربی نیز (در اینمورد ارتباط بینشان) مستعمل است و در این میان کم اند که فارسی سخن بگویند ولی عربی نفهمند ، (لکن) در عربی (بعضی) تجار و زمینداران فصیح اند”.
  باید دانست که معنی ” تجمعهم (تجمعه) ” در متن بالا جمع آمدن باهم است و یعنی آذربایجانیها و ارمنیها ئی که به هم میرسیدند چون زبان همدیگر را نمی فهمیدند با هم به فارسی ویا عربی صحبت میکردند و نه اینکه در آذربایجان و ارمنستان با خودی و میان خودشان.
  نتیجه منطقی این نوشته طبق تایید نظر عربشناسان آلمانی و عرب زبانان اینست که نه اینکه زبان مادری ومحاوره روزمره اهالی آذربایجان و اکثر اهالی ارمنستان هزارسال پیش فارسی بوده باشد بلکه معدودی از آنان که در هزار سال پیش به همدیگر میرسیده اند نظیر دیوانیان و تجار این دو سرزمین، با هم به فارسی (الفارسیه) مکالمه میکرده اند. و یعنی زبان ارتباط ، پیوند و زبان مبادلاتی معدود مذکور از اهل ارامنه و آذزبایجان فارسی بوده است. بعین اینکه در هند وستان تحت تصرف انگلستان قرون اخیر زبان انگلیسی به زبان دیوان و ادارات و نیز زبان ارتباط بین اهالی ایلات هند با زبانهای مادری مختلف که زبانهای یکدیگررا نمی فهمیدند بدل شده بود. اما کسروی برای دستیابی به اهداف خود مطلب ابن حوقل راچنین ترجمه نموده است : ” زبان مردم آذربایجان و زبان بیشتری از مردم ارمنستان فارسی و عربی است. لیکن کمتر کسی بعربی سخن گوید و آنانکه بفارسی سخن گویند بعربی نفهمند …”۳۵ با مقایسه این ترجمه با متن عربی و نیز ترجمه صحیح متوجه میشویم که ترجمه کسروی دست کم سه غلط فاحش دارد و شبیه داستان «خسن و خسین دختران حظرت معاویه بودند » است تا یک سخن جدی۳۶پیروان کسروی نظیر احسان یار شاطر نیز ترجمه ایشان را را با اندک اصلاحات تکرار نموده و نتیجه گیری می نمایند«که این «گواه روشنی بر ایرانی بودن زبان آذربایجان در قرن چهارم هجری است ».(البته منظور آنها از ایرانی نیز تنها زبانهای مربوط به آریاییها می باشد) نتیجه گیری ایشان و تکرار کنندگان آن (بنقل از منبع مشابه از استخری )۳۷ مسخره آمیز است . چراکه منطق این نتیجه گیری حکم میکند که اولا غرض آقای یارشاطر از زبان آذربایجان همان زبان مردم آذربایجان است نه زبان دیوانیان. پس نظر ایشان فارسی (ایرانی) بودن زبان آذربایجان در قرن چهارم هجری است وثانیا بنظر ایشان زبان مردم ارمنستان در قرن چهارم هجری نیز فارسی (ایرانی) بوده است. در حالیکه زبان ارمنی در ارمنستان تدوینی حداقل هزاروپانصد ساله دارد و فارسی صحبت کردن مردم ارمنی در هزار سال پیش مسخره آمیز است.

 155. م. تبریزی

  @دستان, عزیز یک سوال؟
  وقتی اعراب به ایران حمله کردند زبان اصیل فارسی از بین رفت؟ فقط چند درصد لغات عربی واردش شد
  پس اگر فرض کنیم که زبان قدیم آذربایجان هم آذری بوده اشتباه است نمیشه زبان یک ملت رو همین طوری عوض کرد. اگر هم عوض بشه آثارش میمونه
  حتی سرخ‌پوستان هم با وجود اینکه لغات انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی وارد زبونشون شده اما زبانشون از بین نرفته
  پس خواهشا زبان که علم به حساب می‌آید رو نیایم با بی اطلاعاتی خودمون از بین بیریم
  {زبان‌شناسی علم است نه سیاست}
  در مورد نام آذربایجان
  نام منطقه‌ای در دریای خزر. این نام از قسمت‌های: آس(نام قومی قدیمی)+ار(مرد،دلاور)+بایقان (رسیده،توانگر و مبارک). در معنای کلی این نام در زبان ترکی به معنای«مرد پیشرو از قبیله آس» می‌باشد.همچنین نام نوعی رقص قدیمی و بی اندازه ملودیک است که توسط مردان اجرا می‌شود.

  چرا اون‌هایی رو که ما می‌نویسیم رو قبول نمی‌کنید فقط تاریخ خودتون باید به ما تحمیل کنین
  آقا ما نمی‌گیم ایرانی نیستیم ما بر این باوریم ایران متشکل از قوم‌هاست که هر کدومشون زبون خودشون رو دارن
  و
  ما هم جزو ترکان ایران هستیم
  در ضمن هر کس هرچی به ما بگه مشکلی نیست حالا می‌خواد خر باشه یا سوسک
  به قول یک شعر که می‌گه:
  در آن بیشمار خر من خر، تو خر، او خر
  گر کسی به تو گفت خر
  غمگین مشو
  که خری به خری گفته است خر

 156. فارس سگ

  @دستان, مشکل می دونی چیه مشکل اینه که من اون مجموعه کتاب تاریخی رو که خوندم اصلا زبونش فارسی نیست و در ضمن تو کل دنیام مشهوره و همچنین تو ایرانم فروشش غیر مجازه. در ضمن می خوای یه دونه شعرم من بگم که تو کتاب نوشته ولی عزیزم این شعرا رو هر کی هر جور خواسته به راحتی نوشته و چاپ کرده مثل شعر من:پارسی صفتی وفای ما نیست / عین سگ گاپیدن سزای ما است :)

 157. علی

  @دستان, من قبل از اینکه فکر کنم یک ایرانی هستم خودم را آذربایجانی مدانم دلایل اینکه ایرانی نیستم بهتون میگم ۱ اگر ایرانی بودم اصل ۱۵ قانون و ۱۹ قانون اساسی اجرا میشد ۲ از شخصیتهای ترک در کتابهای درسی نوشته میشد ۳ حقوق سی وپنج میلیون نفر زیر پاگذاشته نممیشد ۴ درفیلمها شخصیتهای پست لهجه ترکی نمیدادند ۵ نامهای مکانها را که به زبان ترکیست به فارسی عوض نمی کردند وهزاران دلایل دیگر

 158. اوش کایالی

  @اشکان, تو از کی زبانت عوض شده از زمان رضا خان یا … راستی این حرفها را از کی یاد گرفته ای؟؟
  ترکان در کتیبه های آشوری (۱۴۰۰ قبل از میلاد ) به نام توروک خوانده شده اند و در کتیبه های اورارتویی (۱۵۰۰ ق. م)با نام توریخ آمده است و از همسایگی آنها با این اقوام سخن به میان آمده است .همسایگی آنها آذربایجان بوده است .
  در کتیبه سارگن دوم از محلی به نام( اوش قایا )به ترکی یعنی سه کوه یا سه تپه نام برده شده با توجه به توضیحاتش دقیقا اسکوی کنونی است.
  متاسفانه شیوه ی پان فارسیست ها در تحریف تاریخی همان شیوه ی اسلاف پهلوی شان است.
  اما تمامی فارس ها چه آگاهانه و چه ناآگاهانه تحت تاثیر افکار واهی نژاد پرستانه قرار گرفته اند.

 159. @اوش کایالی, خواهشا پای پهلوی ها( رضا شاه و محمد رضاشاه) را وسط نکش که ببخشید اگر این پدر و پسر نبودن من و شما الان باید با پشکل غذا درست میکردیم و خونمونو گرم میکردیم بیشتر نمیخوام وارد این قضیه بشم یه کم با انصاف باش.
  مصر در قاره آفریقا است به نظر شما چرا عربی صحبت میکنن؟همانطور که طی صدها سال مصر عراق سوریه اردن فلسطین لبنان و چندین کشور دیگر تحت سلطه تازیان قرار گرفتن به عربی صحبت میکنن و آذری ها هم همین طور.
  هیچ کدام از اسامی ای که شما نام بردی در نوشته های هرودوت و کتیبه های داریوش بزرگ و خشایار شاه و …نیامده نکنه داریوش با اون قدرتش میترسیده ازشون نام ببره؟
  اینجور که شما میگی که ترکها قبل از آریاییان در ایران بودند چرا یک مورد از جنگ آنها برای پس گرفتن سرزمینشان از مادها و هخامنشیان در تاریخ نیامده؟نکنه بعد از ورود آریاییان ترکها از ایران محو شدن!!
  بعضی از عزیزان در نوشته های خود نوشته اند که مادها ترک بودن ولی به عقیده تمام تاریخدانان آریاییان در ایران به سه قوم ماد پارس و پارت تقسیم میشوند.
  اگر کتابی از وجود ترکان در ایران به طور واضح و شفاف سخن گفته به ما هم معرفی کن خوشحال میشیم.
  در ضمن از تمام افرادی که به خود پان فارس پان ترک و…میگن متنفرم. من فقط ایرانیم و تمامیه نژادها دارای ارزش و احترام هستند.

 160. اوش کایالی

  @خرچنگ, زبان فارسی تا بحال هیچ الفبائی نداشته است. مولف «فرهنگ نظام» میگوید: ایرانیان از حیث خطّ مایه افتخار ی ندارند. خطّ و الفبای میخی را به واسطه بابلیها از سومریها اخذ کرده اند. خطّ اوستائی را توسط کاتبان سریانی اوستا از عاشور//آشور و الفبای کنونی را از عربی به عاریت گرفته اند. اعدادی که امروزه در ایران رایج است. اعداد «هندی» است. (مقدمه. جلد یک)….
  پس شما ها هم هیچ چیز افتخار کردنی ندارید…

 161. اوش کایالی

  @اشکان, ترجمه “متاسفانه شیوه ی پان فارسیست ها در تحریف تاریخی همان شیوه ی اسلاف پهلوی شان است.” یعنی پان فارسها عین گذشتگان خودشون دنبال محو کردن تاریخ ملل هستند. شما ظاهراً پیشرفت دنیا را به رضاخان ارتباط میدهی که برایت خیلی متأسفم.
  من که اصالتا اسکویی هستم و اجداد من هم از چند هزار سال قبل در آن منطقه زندگی کرده اند واقعیت این است که هیچ سالخورده ای در اینجا ده یا روستایی که زبان قبلی آنها غیر از زبان ترکی باشد که بعداً بترکی تغییر یافته را سراغ ندارند اینجانب که هفت جد خود را با نام و شغلشان می شناسم واز هر کدام نیز مطالبی سینه به سینه برایم نقل شده است نه تنها مطلبی دال بر زبان آذری دری نشنیده ام بلکه سخنان آنان دارای کلمات اصیل ترکی است که امروزه مردم آنها را بکار نمی برند یا کمتر بکار می برند.
  « اردشیر با بکان به قصد ستردن آثار سلسله های ترک از صفحات تاریخ ایران و زدودن یاد آنان از اذهان همه اسناد تاریخی تا زمان خویش را ازبین برد وبوسیله تنسر موبد موبدان افسانه های ملی قوم پارس را جایگزین تاریخ حقیقی ایران ساخت» ] ایران تورکلرینین اسکی تاریخی ـپروفسور ذهتابی[
  بررسی منابع قبل از اسلام:در مورد ملتهایی که در آذربایجان می زیسته اند می توان به «سومر ها ،ایلامی ها،هوریها،آرتتاها،کاسسیها،قوتتیها،لولوبی ها،اوراتوها،ایشغوزها(ایسکیتها)،مانناها،گیلزنهاو کاسپی ها و…اشاره کرد که زبان تمامی انها التصاقی و از خانواده زبانهای ترکی بوده است» ]تاریخ ایران پی یئر آمیه ترجمه شیرین بیانی[(لازم بذکر است که زبان ترکی از خانواده زبانهای التصاقی و زبان فارسی از خانواده زبانهای تحلیلی می باشد)
  « هومئل نیز زبانهای ایلام و سومر را از یک پایه و جزو زبانهای التصاقی می داند» ] سیری در تاریخ زبان و لهجه های ترکی ـدکتر جواد هیئت
  [ مورخ برجسته ویل دورانت در « تاریخ تمدن» معروفش که جزء مراجع اساسی محسوب میشود منشاء زبان سومری را از زبانهای اورال آلتایی(شاخه زبانهای ترکی )می داند و آنرا غیر قابل نفی می شمرد . ] ویل دورانت : «تاریخ تمدن» ، جلدا اول ، ص ۱۷۹ (چاپ اقبال)[
  در تاریخ حقوق نیز می خوانیم«ساکنان اصلی آسیای مرکزی ترک بوده اند و طوایفی که از این گهواره بشریت درآمدند و تمدنهای اولیه بویژه تمدن سومریان و هیت ها را پدید آوردند از نژاد ترک بر خاسته اند » ] تاریخ حقوق ـ تالیف علی پاشا صالح ـچاپ دانشگاه تهران ص ۵۰۸[
  بر اساس نظر دیاکونف «زبانهای هوری و لولوبی نیزنه تحلیلی و نه هجایی بلکه جزو زبانهای التصاقی میباشند » تاریخ ماد ـدیاکونف ص ۹۹
  همچنین« طبق نظریه ماراک دئمیکین،زبان کاسسیها ،ایلامیها،قوتتیها ،ماد ها و ماننا ها نیز التصاقی بود»

 162. @اوش کایالی,من نگفتم که رضا شاه باعث پیشرفت دنیا شده و فقط از کشور خودمون نوشتم خواهشا نوشته ها را با دقت بخوان که سو تفاهم نشه.
  قبلا هم گفته بودم که از هرچی پان و ایسم وجود داره بیزارم چون امثال اونا تا الان باعث جنگ و ستیز بین آدمیان نژادها و قومها شدن.
  من فقط یک شهروند ایرانی هستم و کشورم را مثل تمام ۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰ آدمی که روی این کره وجود داره دوست دارم.
  بعضی از محققین ظهور زرتشت را به زمانی میان موسی و عیسی یا ۶۰۰ پیش از میلاد میدانند ولی این درست نیست چون:در اوستا نه از مادها اسم برده شده و نه از پارسی ها و ساکنان این سرزمین در زمان زرتشت هنوز آریِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِا نام دارن و مملکتشان در اوستا خاک آریا خوانده شده.بین اونا هنوز پول و سکه وجود نداره و معامله شان با جنسهایی مثل گاو و گوسفند و اسب انجام میشه و عهد اوستا در زمان عهد برنج است و هنوز با آهن سر و کار ندارن و از اکباتان که در ۷۰۰ پیش از میلاد پایتخت بوده نام برده نشده و در تمام اوستا از زندگی چاد نشینی و گله و رمه داری سخن گفته شده و از نام شهرهای بزرگی مانند پارس ماد شوش اکباتان و دولتهایی مثل بابل لیدی آشور سخنی گفته نشده است.
  گزان توس قدیمی ترین نویسنده رومی ظهور زرتشت را شش هزار سال پیش از لشکر کشی خشایار شاه به یونان میداند و دیوژنس دانشمند در سال ۲۱۰ پیش از میلاد نیز همینطور.
  افلاطون کتابی به نام آلکی بیادس دارد که در نوشته هایی که بوسلیه شاگردانش ارسطاطالیس و هرمودوروس در یادداشتهای این کتاب ظهور زرتشت را ۶۰۰۰ هزار سال قبل از مرگ افلاطون میدانند.
  پلوتارک و تیوپومپوس ظهور زرتشت را ۵۰۰۰ سال پیش از جنگ ترویا مدانند.
  پلینوس در سال ۲۳ میلادی متولد شده که این دانشمند در کتاب تاریخ طبیعی خود تاریخ ظهور زرتشت را ۶۰۰۰ سال پیش از افلاطون میداند.
  تمام نوشته های من برای این بود که به شما بگویم که حدودا ۸۰۰۰ سال پیش این سرزمین به عنوان خاک آریا یا سرزمین آریا نام برده میشده است.
  فکر نمیکنم سندی قدیمی تر از اوستا و نوشته های زرتشت بتوانیم درباره نام این سرزمین پیدا کنیم.

  بطور خلاصه نظر چندین محقق و دانشمند رادرباره خاستگاه هخامنشیان می خوانیم…
  ” از نظر ما تمامی اقوام کوچ نشین که آسیای جنوب غربی را مورد هجوم قرار داده اند همواره از دروازه میان دریای خزر و فلات پامیر وارد شده اند و مسیر کوههای قفقاز که تنها بر مبنای یک گواه بسیار مشکوک هرودوت مبنی بر هجوم سکاها به سرزمین ماد مورد استناد قرار میگیرد به کلی منتفی است . هرچند می پذیریم که کوچ نشینان استپ های ولگا و دن در طول تاریخ بارها سرزمین های قفقاز را مورد تاخت و تاز قرار دادند… ” (توین بی – تاریخ تمدن – جلد ۷ – ص ۶۰۶ )

  ” چنین مینماید که آریاییها به سرزمین پرفرهنگ بین النهرین از کوهستان های شرقی آمده اند .اما آشکار نیست که ایشان از کدام سوی شمال به فلات ایران راه یافته اند از قفقاز آمده اند یا از آسیای میانه یا از هر دو ، ولی محتمل است ایشان از راه اخیر آمده باشند “(ریچارد .ن. فرای – میراث باستانی ایران – ص ۳۷ )

  ” اخیرا برخی دانشمندان عنوان کرده اند که سرزمین اصلی ایرانیان در آسیای میانه واقع شده که از آنجا برخی از قبایل بین قرون نهم و هشتم ق.م وارد فلات ایران شدند . ولی هنوز عده ای هستند که معتقدند آنها از طریق قفقاز از استپ های جنوب روسیه آمده اند .”( م . آ. دندامایف- تاریخ تمدن آسیای مرکزی – جلد دوم ص ۱۷ )

  ” اکنون بیشتر محققان و دانشمندان نظریه کایلر یانگ ( CAH IV 4 ch.1) را پذیرفته اند که ایرانیان در آغاز رمه دارانی بودند که در طول دوره طولانی از آسیای میانه به ایران کوچ کردند “(املی کورت – هخامنشیان – ص ۲۷ )

  “پارسیان که از خویشاوندان نژادی مادها به شما رمیرفتند و خود را آریایی مینامیدند در آغاز هزاره یکم پیش از میلاد به ایران آمدند و در پایان سده هشتم ق.م در پارس امروزی ساکن شدند ” ( شاپورشهبازی – کورش بزرگ – ص ۲۸)

  «در نیمه­ی دوم هزاره­ی دوم پیش از میلاد، اقوامی که قبلا در سیبری جنوبی تا آسیای مرکزی می‌زیستند، به دلایلی چند، با استفاده از ارابه و اسب، از شرق و غرب دریای مازندران (کاسپین)، وارد فلات ایران شدند.(رومن گیرشمن، «ایران از آغاز تا اسلام»، چاپ چهارم، ترجمه­ی دکتر محمد معین، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، تهران، ۱۳۵۵٫)

  گیرشمن علنا هخامنشیان (آریاییان) را از سیبری جنوبی می داند و اعلام می کند که از تقریبا از همان بازه هزار نخست پیش از میلاد که دیگر دانشمندان اعلام کردند ، این اقوام وارد ایران شدند و…بنابراین هیچ نسبتی نمی توانند با مردم بومی ایران در تمدن های کاسپین و شهر سوخته و مارلیک و جیرفت و … داشته باشند .

  دیاکونوف:
  تیره‌هایی از شعبه­ی شرقی (که از شرق دریای مازندران وارد ایران شدند) در آسیای مرکزی و ایران ساکن شدند که «پارت‌»ها از این گروه‌اند.گروهی از پیشتازان تا دره­ی هند پیش رفتند و با غلبه بر حکومت­های بومی (درآویدی) فرهنگ آریایی هند را پایه‌ریزی کردند.شعبه­ی غربی که از شمال دریای مازندران عبور کرده و از راه قفقاز وارد آذربایجان شدند و مدتی در اطراف دریاچه­ی ارومیه اطراق کردند، نقش مهمی در حیات سیاسی و اجتماعی ایران داشتند. اینان پایه‌گذاران دو سلسله­ی «ماد» و «هخامنشی» هستند.ایگور میخائیلویچ دیاکونف، «تاریخ ماد»، چاپ دوم، ترجمه­ی کریم کشاورز، انتشارات پیام، تهران، ۱۳۵۷٫

  دیاکونوف نیز همان جملات را به نحوی تکرار می کند …

  گرچه ابهام و تاریکی بر بخش اعظم تاریخ ماد سایه افکنده است، اما همین اندازه می‌دانیم که «ماد»ها از تیره‌های اقوام آریایی هستند که به همراه «پارس»ها از مسیرهای صعب‌العبور قفقاز گذشتند و به فلات ایران و آذربایجان پای نهادند و زمانی که قدرت یافتند تا حوزه­ی ابرسن (زاگرس) مرکزی پیش رفتند و همدان یا هگمتانه را پایتخت خود قرار دادند. حوالی ۷۰۰ پیش از میلاد تمام سرزمین­هایی که قبلا به اقوامی چون «کوتی»، «لولوبی»، «سکایی» و «هوری»، و «اورارتو» تعلق داشت، قلمرو حکومت ماد به شمار می‌آمدند.ام. دیاکونف، همان، ص ۲۱۱

  پی یر بریان :
  «چگونه باید پیدایش قدرتمندانه ناگهانی قوم و دولتی را که عملا ناشناخته بوده است ، در عرصه تاریخ توضیح داد ؟…ظفرمندیهایی چنین گسترده را نمی توان فقط با اصرار یک طرفه بر انحطاط دولت های مغلوب کورش توضیح داد – که ضرورت دارد همین انحطاط نیز معلوم شود و روند ها و چگونگی های آن مشخص شود .همچنین جهان گشایی های کورش را نمیتوان تا حد این فرض راحت و به حقارت گیرنده تنزل داد و مدعی برتری بدیهی “اقوام چادر نشین” بر مردمان ” یک جا نشین ” شد.»(پی یر بریان – تاریخ امپراتوری هخامنشیان – ص ۶۵)

  موفق باشید.

 163. @اوش کایالی, نمیدونم چرا برای آخرین نظرتون جای پاسخ دادن نداره؟
  درسته من هم با شما موافقم
  من زبان پارسی امروزی را کاملا پارسی و اصیل نمیدونم زیرا تحت زبان های مختلفی چون یونانی عربی و ترکی قرار گرفته و یا آنها از زبان پارسی کلماتی برداشتند یا وارد زبان پارسی شده حتی فردوسی هم در شاهنامه نتوانسته کاملا پارسی بگوید
  مسلما زبان پارسی تحت تاثیر قرار گرفته و تا همین الان که دشمنان زیادی وارد ایران شده اند حفظ شده و این خود قدرت و شیرین بودن این زبان را میرساند
  من شنیدم که در دانشگاه تهران استاد ادبیاتی کاملا به زبان پارسی صحبت میکند با اینکه خیلی از حرفهایش را دانشجویان متوجه نمیشوند.
  به عنوان مثال از کلمه چک که الان استفاده میکنیم از زمان باستان مانده که در آن دوران به سکه امروزی چکه گفته میشده و اعراب اونو تبدیل به سکه کردند
  امیدوارم روزی باستان شناسان تاریخ دانان محققین و زبانشناسان این شک و شبهات را برای ما کاملا برطرف کنند.

 164. اوش کایالی

  @اشکان,عزیز
  لعنت بر هر چی پان و پانیسم و شونیزم و … است ما نمی‌گوئیم ایرانی نیستیم ما بر این باوریم ایران متشکل از قوم‌هاست که هر کدومشون زبون خودشون رو دارن و ما هم جزو ترکان ایران هستیم و از قدمت سکونتی هشت هزار ساله در آذربایجان بر خور داریم.
  اشکان عزیز قدیمی ترین زبان فارسها=تاجیکها به قول خودشان همان زبان پهلوی (اوستا) است درسته ؟ آیا میدانستی:
  ۱-کلمات فارسی ساکن الاوّل نمی باشند (کلماتی که اوّلین حرفشان علامت سکون داشته باشد).
  ۲-کلمات فارسی ساکن الآخر می باشند( هر کلمه ای که آخر آن به فتحه، ضمّه، کسره ختم شود فارسی نیست. )
  ۳-هر کلمه ای که دارای یکی از هشت حرف (ث، ح، ص، ض، ط، ظ، ع، ق) باشد فارسی نیست.
  ۴-حرف «ل» اگر درکلمه ای باشد کلمه مذکور فارسی نمیتواند باشد. [۱- مخرج حرف «ل» در زبان فارسی قدیم و زبان معاصر ژاپن موجود نیست «ص ۱۸۸ سبک شناسی. جلد اوّل. تهران ۱۳۲۱» ملک الشعرء بهار. ۲- حرف «ل» فقط در نامهای بیگانه موجود است…. محمد مقدّم زبانشناس ایرانی «ایران کوده. جزوه شماره¬ی ۴ . تهران ۱۳۱۶ ص.۱۴» همچنین؛ مقاله¬ی «چند نمونه از متن نوشته¬های فارسی باستان، «ایران کوده جزوه شماره ۱ ص ۱۳٫ چاپ برلین» کتاب «گزارش یشتها. صفحه ۱۹۰، ابراهیم پورداود» در متون کهن ایرانی و متن کتاب اوستای ایرانیان که حاوی ۴۴۶۰۰۰ کلمه است حتّی یکبار حرف «ل» بکار نرفته است.]
  ۵-کلمات فارسی که با حروف «ی، ژ،ذ» شروع میشوند هرگز فارسی نیستند.
  ۶-کلماتی در ساختارشان یکی از حروف «گچ–پژ» باشد فارسی نیستند.
  ۷-تمام کلماتی در ساختارشان یکی از حروف «هاء هوّز، حاء حطّی» بیاید فارسی نیستند. [بیشتر لغاتی که با حرف «ها» نوشته شده و فارسی محسوب میشوند بدل از حرف«س، ت» میباشند و بیشتر این لغات منشأ هندی و سنسکریت، دارند و در بعضی از موارد منسوب به زبانهای بومی رایج ایران قبل از اسلام که از روی اشتباه «زبان پهلوی» گفته میشود. برای مثال: گوناس//گناه، نگاس//نگاه، راس//راه، کاسش//کاهش، خواسش//خواهش و… را میتوان قید کرد.

  حال من نمی گویم شما خودتان بگوئید کدامیک از نام اقوامی که شما در نوشته ات نام بردی پهلوی =فارسی=دری=تاجیکی است.

 165. اوش کایالی

  @اشکان, عزیز
  در دوران دیکتاتوری استالین ، بئریا و سردمداران گرجی آن روز با سوء استفاده از قدرت استالین خلق “مسکت ” را که از دیر باز در گرجستان میزیسته اند از سرزمین مادری خویش به ازبکستان تبعید نموده بودند. در سال ۱۳۶۸ شمسی ،در دوران گورباچف ، مسکت ها از ازبکستان اخراج گردیدند و دولت آذربایجان این مسکت های ترک زبان را که بیست هزار نفر بودند در خاک خود اسکان داد اینان چنانکه از نامشان نیز پیداست دسته کوچکی از بازماندگان “ماساگت” ها ، ساورومات ها ،سکاها ، اسکیت ها و آلانها هستند که در اراضی گرجستان مستقر گشته و در طول اعصار زبان و نام خود را حفظ نموده اند.
  نام قوم اسکیت در منابع آشوری «آشگوزا» در منابع بابلی «اشگوزا» در منابع عبری «آشگوز» ثبت شده این واژه بدلیل عدم وجود صدای «ش» در زبان یونانی و از آنجا که صدای آخر آن یعنی «ز» با تلفظ قدیم «ذ» یعنی به صورت «دز=تز» شنیده می شده به شکل «اسکیتا=اسکیت» و بعضاً نیز «اشکید= اشکیت» نوشته شده است. بنابراین کلمات «اشگوزا» و اسکیت اشکال مختلف تلفظ یک کلمه واحد در زبانهای گوناگون ، بر اساس ساختمان صوتی این زبان ها می باشند.
  در داستانهای کتاب «دده قورقود» (مهمترین داستانها و منابع تاریخی خلق آذربایجان و جهان ترک) نام طایفه « ایش غوز» قید شده .

 166. اوش کایالی

  @IMAN, عیب نداره درکت می کنم باشه تو راست میگی نه ما فکر نکردیم “دوستان آذری مثل اینکه فکر کردن برگزیدگان تاریخ هستن” شما ظاهرآ همچین فکری در مورد فارسها میکنی
  فکر میکنم توهم زدی درسته “ولی مثل اینکه فراموش کردین در تمامی دوره های تاریخی تمامی مناطق آذری نشین زیره پرچم ایران بودن تا دوره قاجار.”
  حیفه داری تلف میشی خودتو به روانپزشک نشان بده

 167. اوش کایالی

  @اردوان,جوابت اون بالاها داده شده .
  دوست عزیز تو هم باید بپذیری که افغانی هستی ترکها از هشت هزار سال قبل در آذربایجان زندگی کرده اند و به کوری چشم دشمنان و تنگ نظران زندگی خواهند کرد.
  اما در مورد کردها
  معروفترین اثری که کردها آنرا قبول دارند و کتاب مرجع میشمارند، شرفنامه است که کردها آنرا تاریخ مفصل کرد مینامند.
  در این کتاب نوشته شده است که: ((اساسا از واژه و نام “کردستان” تا قرن دوازدهم میلادی اثری نبود و تنها در زمان سلطنت سلطان سنجر آخرین پادشاه بزرگ سلجوقی است که این ایالت را بوجود آورد. همچنین نخستین مولفی که از کردستان نام برده “حمدالله مستوفی قزوینی” (قرن ۱۴ میلادی) در کتاب”نزهه القلوب” است.
  همچنین میتوان اضافه نمود که قبایل و عشایر مکری در اوخر سده نهم هجری و همزمان با تحرکات شیوخ صفوی به داخل ایران کوچ کردند.

  طبق نظر مولف “شرفنامه” که اکراد آنرا تاریخ مفصل کردستان می نامند، طایفه های بلباسی و مودکی و زیدانی و بایکی در زمان سلطان سلیمان عثمانی از ناحیه حکاری ترکیه به ایران آمدند و چند سال پس از آنها قبایل دهبوکری نیز در اواخر سده دوازدهم از دیار بکر وارد ایران شدند.))
  در مورد”چرا همبستگیمون رو به هم میریزین ها؟!!!!!!!!!!!!!!!!!؟!!!!!!!!!!!!؟! ”

  بایستی بگویم که شماها هستید که همبستگی قومهای ایرانی را به هم میریزید .
  هر چند که هر چقدر هم توضیح داده بشه باز هم میکروب پان فارسیسم و پان ایرانیسم از وجودت پاک نخواهد شد افسردگی ها و واکنش های پرخاش جویانه و توهینهای شماها تمام شدنی نیست.
  چرندیات را برای خودت نگهدار
  متأسفم برات
  بدرود !!!!!!!!!!!

 168. @اولدوز, شما که اینقدر خودتو فهمیده و دانا میدونی حتما تاریخ قاجار را خوندی و باید بدونی که قاجارهای ترک بودند که ایران را تبدیل به ویرانه کردن و بسیاری از اراضی را از دست دادند و اگر رضا شاه بزرگ نبود الان با کامپیوتر که هیچی با چرتکه هم نمیتونستی کار کنی
  مودب باش و همیشه قدر خدمتگزاران ایران را بدان و از آنها به نیکی یاد کن.

 169. nam

  @IMAN, پوریم چیست؟شما تا به حال اسم پوریم رو شنیدید؟ مطمئنا بسیاری از شما اسم اون رو نشنیدید البته تقصیری هم ندارین ، چون عده ای فاشیست نمیخواست که شما بدونین.چرا؟چون دانستن این موضوع باعث میشه تا تاریخ خود ساخته اونها از بین بره.
  پوریم در واقع حادثه ای است که در طی آن خشایار شاه هخامنشی حدود ۷۵۰۰۰ نفر از ایرانیان را به دستور یهودیان قتل عام کرد.این حادثه در فصل استر کتاب یهودیان(تورات) نیز ذکر شده است ویهودیان هر ساله آن را در ۱۳ آدر جشن میگیرند.بنابراین با توجه به این آمار بالای کشته ها انتظار میرود که تا سالها در ایران هیچ تمدن پیشرفته ای شکل نگرفته باشد..البته پوریم در کتاب تاریخدانان ذکر نشده است واین مساله خود به نوعی مشکوک است چرا طوفان نوح که از لحاظ تاریخی اعتباری همانند پوریم دارد در کتاب همین تاریخدانان ذکر شده ولی چنین حادثه مهمی ذکر نشده است.بعضی از پان فارسیستهای تجزیه طلب که قصد دارند ایران را به عنوان کشور خودشان قلمداد کنند و بین سایر اقوام تفرقه بیندازند تا حکومت کنند،به کلی پوریم را منکر می شوند و دلیل آن را تحریف تورات می نامند .آن هم تحریفی که نمیتوانند اثباتش کنند .اگر یک کتاب دینی یهویان که مطمئنا به دلیل عقاید مردم یهود ، سخت میتوان تحریفش کرد پس چگونه کتاب فردوسی که نه کتابی مذهبی بوده و نه عامه مردم گذشته روی آن تعصبی داشته اند قابل استناد است؟ این قضاوت ۲ سویه چه دلیلی دارد؟
  البته ما هم قبول داریم که تنها نمی توان به تورات یا هر کتاب دیگری اکتفا کرد بلکه این آثار باستان شناسی هستند که وقوع این حادثه را تقویت میکنند.مثلا اینکه تمدنهایی در ایران پیش از هخامنشیان بوده اند که درست در تاریخی که پوریم به وقوع پیوسته از بین رفته اند…
  در این زمینه یک DVD بسیار مستند و علمی با نام تاریخ بدون دروغ تهیه شده و کتابی نیز در همین زمینه توسط آقای پورپیرار نوشته شده .من به همه ایرانی ها توصیه میکنم این کتاب و DVD را تهیه کنند و خودشان از روی آثار مستند ببینند پهلوی های دیکتاتور چه به حال کشورشان آورده اند و تاریخ را چگونه ساخته اند.فارسها هم اگر میخواهند که ایرانی محسوب شوند بهتر است از روی عدم تعصب با این قضیه بر خورد کنند وگر نه با شلوغ کاری و هیاهو در مقابل سایر ملل ایرانی(ائم از کرد و لر و ترک و عرب) کاری از پیش نخواهند برد من شما را به گوشه ای از اتفاقات رخ داده در دانشگاه تبریز و تعصب احمقانه فارسها جلب میکنم.
  در جلسه ای که آقای پور پیرار در دانشگاه تبریز داشتن فردی فارس که به وضوح در فیلم مشخص است که در طول جلسه خواب بوده می یاد تا از آقای پورپیرار سوال کنه ..نکته جالب توجه اینکه ایشون ابتدا میگه اقای پورپیرار ضد یهودی هستند وبلافاصله چند دقیقه بعد میگه :یهودیان هر کاری میکنند تا هویت ما را از بین ببرند بالاخره ما نفهمیدیم اقای دکتر با یهود یا ضد یهود .
  منابع بیشتر
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%85#cite_note-23
  http://atm.parsiblog.com/Archive4142.htm

  http://www.jewfaq.org/holiday9.htm

 170. اوش کایالی

  @اشکان, عزیز

  شهریار:
  جهان مراست وطــن،مذهب من است حقیقت !
  چه کافر و چه مسلمان؟ چه آسیـــــا چه اروپا ؟.
  سعدی:
  بنی آدم اعضای یک پیکرند..
  که در آفــرینش ز یک گوهرند
  که البته ترجمۀ حدیث نَبوی است یعنی اصل فکر، دراساس خود، آن حدیث چنین است:
  الناسُ فی توادُدِهِم کمَثل جَسَدٍ،اذا اشتکی لهُ عُضواً،تداعی له سائرالجسدُ بالسهرواللحمی.
  و سعدی تقریباً کلمه به کلمه به فارسی ترجمه کرده است.
  حافظ:
  یکی است ترکی وتازی دراین معامله حافظ
  حدیث عشق بیان کن به هرزبان که تو دانی
  صائب:
  آنرا که نیست وسعت مَشرَب در این سَرا
  در زندگی به تنــــــگی قبر است مبتلا !
  که ناظر به تسامح ومدارا، و وسعت مَشرَب، و سِعِه صَدراست که اساس آزادیخواهی است: (عقیدۀ جان لاک و”ا.ه.تافلر”به سوی تمدن جدید صفحهْ ۱۱۵،نشر سیمرغ).
  درمورد زبان، یک فرد میتواند ازکودکی و بدون اینکه دچارتعارض فکری یا روانی شود، براحتی چند وچندین زبان را(درکنارزبان مادری خود) یاد بگیرد. بهمین سبب” انحصارزبانی”آنهم برای محو زبان های مادری دیگر،به قول قدَما، با فطرت وذات و”گوهر”،یا “طبیعت” انسانی، درتعارض وتناقض است.

 171. اوش کایالی

  @پرویز,
  بهتره تاریخ جعل نکنی “ایلامی ها نژاد سامی داشتند و کتیبه های زیادی هم از زبانشون به جا مونده که ترکی نیست.!!!!!!!!!” کجا و کی همچی حرفی زده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  تو با این حرفت “همسایه عزیز ترک یادت باشه که قاضی محمد(کرد بود) ۳۰۰۰ترک رو زمانی که پیشه وری حکومت ملی ترک ها رو اعلام کرد سر مسئله اورمیه کشت
  چرا دشمن تراشی ؟
  یادت باشه این حرفا عاقبتی جز خونریزی و به فاک رفتن نداره به خصوص بین ما و شما.”
  ظاهراً فکر کرده ای اقلیت “کرد” امروز میتواند در مقابل اکثریت “ترک” بایستد مهم نیست اگر همچین اتفاقی بیفتد به شما ثابت خواهد شد.
  ما همچنانکه دست درازیها و تجاوزگریها و غارتگری های افراد شروری همچون شیخ عبیدالله شمزینانی، سیمیتقو، عبدالرحمان قاسملو و… را بریدیم و با گوشهای بریده آنها را راهی کوهستانهای خود کردیم اکنون نیز آماده جانفشانی در راه مبارزه با زیاده خواهان و طمع کاران اراضی آذربایجان هستیم تا بلکه فتنه را اینبار از ریشه بخشکانیم تا دیگر فرصت یاوه گویی و دست درازی پیدا نکنند.
  در ضمن در مورد تاریخ نداشته کردها بهتر است کامنت های قبلی مرا بخوانی تا بهتر بفهمی که کجا بوده اید؟
  در پایان نیز ، اعتقادات شخصی خود را برای عموم ، بازگو نکنید . چرا که برای هیچ کس اهمیتی ندارد . و صرفاً اسباب خنده ی دیگران را فراهم میکنید .

 172. Turkoqli

  @پرویز,
  بهتره این مسائل بیخ پیدا کنه چون ما کم میاریم!!!!!!
  همسایه عزیز ترک یادت باشه که قاضی محمد(کرد بود) ۳۰۰۰ترک رو زمانی که پیشه وری حکومت ملی ترک ها رو اعلام کرد سر مسئله اورمیه کشت (افتخار کن!!!!!!! اجدادت وحشی بودن)
  چرا دشمن تراشی ؟(باید از خودت سئوال کنی)

  طبق کدوم سند معتبر تاریخی میگی ترک ها ماد بودند آیا کتیبه یا نوشته ای به زبان ترکی از زمان حکومت ماد به دست اومده ((نه اصلاً کتیبه ای وجود ندارد !!!!!!! ))،
  باید بدونی که زبان اوستایی بیشترین شباهت رو از نظر دستور و لغت با زبان کردی هورامی !!!!!!و لکی داره!!!!! (واقعاً راست میگی) و همینطور کردی !!!!!!ریشه خیلی از لغاتش با زبان فارسی باستان یکیه (جلل خالق پس کردی فارسیه؟؟؟؟). ولی ما از این ادعاهای گنده گنده نداریم(اصلاً، تو خوبی). ایلامی ها نژاد سامی داشتند (از کجات در آوردی؟ )و کتیبه های زیادی هم از زبانشون به جا مونده که ترکی نیست(تو خوندی متوجه شدی ، الهی) . این چندتا لغتم از زبانهای دیگه وارد زبان شما شده و دلیل موجهی برای یکی بودن زبان شما با ایلامی نیست (تو خیلی خوبی).
  بابک خرمدین بود یعنی کسی که از اسلام برگشته آیا این فرد افتخار داره (نه اصلاً به خاطر همینه خودتون به اون میخواهید بچسبونید ). مولانا بلخی بود (مولانا جلال الدین رومی پس کی بود!!!!!!) و فارس!!!!! کتاب بهاء الولد پسر بزرگشو !!!!!! بخون که در مورد زندگی مولانا نوشته شده همه چی دستت میاد(اگر از توّهم پان کوردیت اگر خارج بشی همه چی حالیت میشه). کسی رو ندارید لطفن قهرمان تراشی نکنید (چشم میگذاریم به شما ، خوب قهرمانها را تراشش کنی ها).

 173. ايرانويچ

  ۱) سند میخوای!!!؟؟؟ کتاب ترک دانا میگن توش نوشته ولی من هرچی میگردم نمیتونم پیداش کنم ممنون میشم شما دوست گرامی کرد ایرانی اگر این کتاب پانترکها رو پیدا کردی به ما هم اطلاع بدی بریم بخریمش

 174. اوش کایالی

  @IMAN,
  بنده همیشه سر نماز دعایت میکنم که خدا به راه راست هدایتت کند.
  یا شفایت عنایت فرماید.حیفه داری تلف میشی

 175. Turkoqli

  @IMAN,
  جوامع انسانی نیز مثل آدم ها مریض می شوند. گاهی این مرض ها فردی و گاهی جمعی هستند. جامعه ایرانی بدنبال بیش از ۸۰سال حاکمیت شوونیسم فارس تبدیل به جامعه ای مریض شده است ، قسمتی از این جامعه که متعلق به ملت حاکم می باشد آنقدر در وصف خود مطلب گفته و شنیده که واقعاً امر برایش مشتبه شده و واقعاً فکر می کند سری توی سر ها در آورده و از همه عالم و آدم برتر است و چون حداقل در هزار و چهارصد سال گذشته همیشه در سیطره ترک و عرب بوده نوعی آلرژی و تنفر نیز به این دو ملت در خود احساس می کند به عبارت دیگر این جمع مبتلا به نارسیسم می باشد .
  در ضمن تو که از تاریخ معاصر هیچی حالیت نیست چرا چسبیده ای به کوروش حرومزاده جنایتکار (امپراطوری وحشت خاخامنشیان،آلت دست یهودیها) که آنهم دروغش همه جا ثابت شده و همه جا لعنتش میفرستند.
  بدبخت ارامنه قتل عام روستای خوجالی (مسلمانان شیعه مذهب) را در همین قرن اخیر انجام دادند بعد تو به دروغهایی که تحت عنوان تاریخ (افسانه-رمان) که توسط سیستمهای تاریخ سازی یهودیت و ارامنه به خوردت داده اند را باور میکنی.
  در درگاه احدیت مسئولیت این همه خونهای به ناحق ریخته شده به عهده چه کسی خواهد بود و گردش لیل و نهار با مرتکبین این اعمال چه خواهد کرد و حال این که بالطبع هر نوع اعمال و کردار را خواه حسنه باشد و یا غیرحسنه پاداش و مکافاتی در پی است و عموم مذاهب و فرق به آن قائل و معتقد هستند.

 176. رضا

  @خانبایف و اوغوز عزیز نمیدونم شما مشکلتون با کوروش چیه؟احتمالا شما از اونایی هستید که فقط حضرت علی (ع) رو قویترین مرد تاریخ میدونیدو………….دوستای من همی اینا جای خود محترم ولی غیر از اینکه هخامنش وکوروش قدمت واصالت مارو میرسونه باستانشناسای دنیا روی کتیبه کوروش کار کردن درضمن اولین راه بین الملل اولین مدرسه اولین دفاع از حقوق بشرو………همه مال اون دورست.فارس لر کرد بلوچ و….. همه در کنار هم یک کشور رو تشکیل میدن ایران عزیزمون خواهش میکنم رو لج لج بازی گذشته پر افتخارمون رو زیر سوال نبرید

 177. Persian Hero

  @خانبایف, جون؟! منظورت از قبیله سرزمینهای تحت حکومته؟ حکومتش نصف دنیا بود.پس نصف دنیا قبول دارند که آدمه بزرگی بوده….. در ضمن تو از نسل بابک نیستی تو از نسل اون افشین خیانت کاری.

 178. ايرانويچ

  ۱)اصلا خودت رو نگران نکن به زودی متوجه میشی کی افسانه سرایی کرده است
  ۲)باور نداری برو کتاب شاد روان دکتر جهانشاه درخشانی رو بخون
  ۳) کتاب ایشان در بزرگترین دانشگاه های جهان تایید شده است
  ۴) بهتر بدونی کتاب ایشان نخست به زبان آلمانی چاپ شده است
  ۵) نادان استوره ها در همه جوامع باستانی وجود داشته اند که نشان از دیرپایی تمدن و فرهنگ آنان دارد

 179. کسری

  @tam,
  دوست عزیز اساطیر و قهرمانان و پهلوانان نشان از تمدن و فرهنگ بالای یک کشور میدهد مثل یونانیان که اساطیر و فراتر از آن خدایان گوناگونی داشتن..این نشان دهنده این نیست که تاریخ یونان دروغ بوده بلکه نشاندهنده فرهنگ و تمدن بالای یونان میده..ایران هم به همچنین..کتاب های هرودوت و گزنفون که دیگه ایرانی ها ننوشتن..چرا اسمی از انها نمیبری!!!

 180. Turkoqli

  @ایرانویچ,
  خوبه مطالبت شماره بندی شده است بهتر تو که اینهمه با دقتی مطالب مورد مطالعه ات را از یک جای معتبر بی غرض و مرض تهیه کنی و مطالعه کنی و الا از این خزعبلات زیاد چاپ شده و از این ادعاها زیاده

 181. Turkoqli

  @ایرانویچ,
  مطالب زیر را برایت شماره گذاری میکنم تا بهتر بخونی
  ۱) “پروفسور ارگین Prof. Dr. Muharrem Ergin” .گفته وقتی “دیوان لغات کاشغری” را در یک طرف و کتیبه های سومری را در یک طرف قرار دادم در کتیبه های سومری غیر از زبان ترکی ندیدم .
  ۲)پان کوردی شدید از لحن گفتار شما نمایان است ولی دوست عزیز ترکی آذری خیلی اصیل تر از ترکی استانبولی است .
  ۳)درضمن چند هزار لغت با ریشه ترکی در زبان فارسی موجود است که عینا تکرار شده که از این لغات بیش از ۶۰۰ لغت جزء کلمات مصطلح و روزمره است، مانند: آقا، خانم، بابا، ماما، آبجی، داداش، دایی، بی بی، آتش، بشقاب، قابلمه، دولمه، سنجاق، اتاق، من، تخم، باتلاق، اجاق، آچار، آرزو، دگمه، تشک، فشنگ، توپ، قاچاق، گمرک، اتو، آذوقه، اردو، سوغات، اوستا، الک، النگو، آماج، ایل، بیزار، تپه، چکش، چماق، اردک، چوپان، چنگال، چپاول، چادر، باجه، بشکه، بقچه، چروک، اغوز،الاچیق ،باقلوا،بد قلق،بلدرچین،بلغور،بلوک،پاتوق،پلو،تبق،تفنگ ،تلمبه،توتون،چاپ،چاقو،چاق،چکمه ،ساجمه،سرمه،سورتمه ،شلوق ،قوچ،قارچ،قاطی،قالی،قدغن،قراول،قزل الا،قشلاق،قلچماق،قلدر،قِلِق،قنداق،قو ،قورباغه،قوشی ،قوطی،قیچی،قیماق،کشیک چی،کمک،کوک،گلنگدن،یواش،ییلاقی،یونجه،و ……..)

 182. Turkoqli

  @سعیدلو,
  تو که قصد توهین نداری ولی از عهد باستان(۸۰ یعنی سال اخیر) تا امروز ….زیاد خورده اند.
  در ضمن تاریخ نشان داده معمولاً کسانی که دستشان خالیه زبانشان درازه ؟؟؟

 183. ايرانويچ

  @سیروان,
  ۱)تو که اهل فرهنگی تو چرا !!!!!
  ۲) تو از طرف کی هدایت میشی ؟؟؟
  ۳) آزمایشات ژنتیک چی رو ثابت کرده ؟؟؟؟
  (در تحقیق ژنتیکی دکتر اشرفیان بناب DNA میتو کندریال مادری ایرانیان که از مادر به فرزند می رسد بررسی شده ، همچنین مطالعه بخش فاقد نوترکیبی کروموزوم Y آریائیهای اروپای شرقی و قفقازیه و آسیای میانه ( جنوب سیبری و منطقه اولیه ساکنین آریایی ) با کروموزم پدری (Y ) ساکنین ایران مقایسه شده ‌که از پدر به فرزندان مذکر منتقل می‌شود و می‌تواند تصویر روشنی از گذشته و تاریخ پدری اقوام در طی نسل های متمادی در اختیار دانشمندان قرار دهد و معلوم شده که ژن حامل کروموزم پدری (Y) آریائیان در ایران بسیار بسیار کم و در بین اروپائیان شرقی و قفقاز و هندوستان بیش از ۵۰ % است و چون DNA میتو کندریال مادری ایرانیان هم نزدیک به صفر است نتیجه گرفته اکثر ساکنین ایران کنونی از بومیان ۱۱ هزار سال پیش هستند و آریایی نیستند )
  ۴)، معروفترین اثری که کردها آنرا قبول دارند و کتاب مرجع میشمارند، شرفنامه است که کردها آنرا تاریخ مفصل کرد مینامند. در این کتاب نوشته شده است که: ((اساسا از واژه و نام “کردستان” تا قرن دوازدهم میلادی اثری نبود و تنها در زمان سلطنت سلطان سنجر آخرین پادشاه بزرگ سلجوقی است که این ایالت را بوجود آورد. همچنین نخستین مولفی که از کردستان نام برده “حمدالله مستوفی قزوینی” (قرن ۱۴ میلادی) در کتاب”نزهه القلوب” است. همچنین میتوان اضافه نمود که قبایل و عشایر مکری در اوخر سده نهم هجری و همزمان با تحرکات شیوخ صفوی به داخل ایران کوچ کردند. طبق نظر مولف “شرفنامه” که اکراد آنرا تاریخ مفصل کردستان می نامند، طایفه های بلباسی و مودکی و زیدانی و بایکی در زمان سلطان سلیمان عثمانی از ناحیه حکاری ترکیه به ایران آمدند و چند سال پس از آنها قبایل دهبوکری نیز در اواخر سده دوازدهم از دیار بکر وارد ایران شدند.))
  ۵)عجبـــــا شماها چرا هر موقع صحبت از تاریخ میشه به فکر کشت و کشتار (نســـــــــل کشــــــــــــی )می افتید ؟؟؟؟
  ۶)شگفتا! آیا خواستن اجرای قانون اساسی(اصول مربوط به تحصیل به زبان مادری) نشان از نژادپرستی است؟
  ۷) اگر زبان عربی و ترکی جزو زبانهای ایرانی (بمعنی زبان بخشی از ایرانیان واقعی) نیستند، در حقیقت شما خودتان تجزیه طلبید! و استقلال طلبان عرب و ترک با وجود شما و امثال شما، حق دارند که مِثل شما بیاندیشند.

 184. Turkoqli

  @osanloo, دوست عزیز
  یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ. (سوره مبارکه حجرات، آیه شریفه ۱۳)
  بهتر آدم از هر قومیتی که باشه به دیگران توهین نکنه حتی شده به خودش چون همه آفریده های خدا هستیم اگر توهین کند در درگاه خداوند مسئول خواهد بود.
  اما دوست عزیز جهت اینکه از توهم خارج بشی و آمار قومیتهای مختلف در کشورهای مختلف را متوجه بشی بهتره به سایت زیر مراجعه کتی :
  http://www.ethnologue.com

 185. ايرانويچ

  ۱) عجز و ناتوانی پانترکها به جایی رسیده است که دیگر کسی به گفته های ایشان به اندازه جک هم نگاه نمیکنه
  ۲) آرزو ترکی!!!؟؟؟
  ۳)کدام نادانی گفته بابا ترکی!!!؟؟؟
  ۴) نادان دایی از دایه کردی گرفته شده است
  ۵)آتش ترکی!!!؟؟؟ پس لابد تو هم ملکه انگلستانی!!!!؟؟؟
  ۶) شما پاترکها دیگر به جنون رسیدین!!!!!!!!!!؟؟؟؟
  ۷) تخم ترکی!!!!؟؟؟ نادان ما سند ۱۸۰۰ پیش از میلاد اوستا رو داریم
  ۸)خنده دار نیست ترکان نزدیک به ۱۱۰۰ سال در ایران حکومت کردند اونوقت تنها همین باقی مانده!!!!؟؟؟؟
  ۹) چند هزار!!!!؟؟؟ دکتر معین نزدیک به ۱۴۰۰ واژه آورده است که تنها در دربار قاجاریه و اسناد آنها کاربرد داشته است و امروزه آن واژه ها رو حتی یکبار هم ما نشنیدیم خنده دار نه!!!!؟؟؟؟

 186. ايرانويچ

  ۱) زبان ترکی آذربایجان اصیل تر!!!!؟؟؟؟
  ۲) پس چرا تا قبل از ایلخانان و صفویه حتی یک خط هم زبان ترکی در آذربایجان پیدا نشده است!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟
  ۳) برو کتاب تبار مشترک ایرانیان و تورانیان نوشته دکتر سید محمد علی سجادیه رو بخون
  ۴) همین زبان آذربایجان دارای نزدیک به ۲۰۰۰۰ واژه پارسی و عربی است.
  ۵) نویسنده این کتاب مترجم اشعار ترکی حیدربابا است
  ۶)یک فرق بسیار بزرگ در واژه های ترکی در پارسی و واژه های پارسی در ترکی است. میدونی چیه!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟
  ۷) زبان پارسی با فرهنگ و ادب و عرفان وارد ترکی شده ولی ترکی با زور و ۱۱۰۰ سال حکومت جبارانه شهره افاق
  ۸) خود سلطان محمد فاتح پس از فتح قسطنطنیه شعر پارسی سرود
  ۹) این مثل این میمونه که بگی کورش بزرگ بعد از فتح بابل به ترکی شعر سرود!!!!!؟؟؟؟

 187. ايرانويچ

  صبحدم بلبل نیازایدیگجه گلدی نازه گل

  راز عشقی در میان ایتدی آچیلدی تازه گل

  اولدی صحن باغدا پیدا گل افشانلارینه

  حاصلی دوندی چمن بزمنده آتشباز گل

  اویمادی بیرگون هوای بلبل شوریده یه

  میل ایدر دائم نسیم صبح ایله پروازه گل

  بیریره جمع ایله-میش اوراق ناز و شیوه-یی

  رشته جانندان ایتمیش بلبلون شیرازه گل

  گوگلره ایرگوردی باقی غلغل عشقون سنون

  سالمادین روی زمینه حسن ایله آوازه گل

  در این شعر واژگان پارسی و سپس عربی بیش از واژگان ترکی اند!

  ۱) زبان پارسی ریشه در جان فرهنگی و ادبی زبان ترکی دارد

 188. Turkoqli

  @ایرانویچ,(ایرانویچ کجاست؟؟؟ ایران!!! افغانستان!!! تاجیکستان!!! تعین مکان ایرانویچۀ اسطوره ای همانند پیداکردن باغ ِ”عَدَن” تورات است، بسته به میل مدعی “این ناکجا آباد”همه جا میتواند باشد!

  درتعین زمان پیدایش ایرانویچۀ بایستی ازکشف بزرگ آقای دکترفریدون جنیدی کتاب” زُروان” ۱۳۵۸بنیاد نیشابورصفحۀ ۲۲ نام برد. با آنکه عمر روستانشینی بشریت را از آخر دومین یخبندان و حد اکثر دوازده هزار سال و عمرتمدن و شهرنشینی را درسومر شش هزارسال پیش(چهارهزار سال پیش از میلاد) برآورد کرده اند، با این وجود استاد دکترفریدون جُنیدی کاشف بعمل آورده اند که: در”یسنا” آمده است که اولین زمینی که اهورمزدا بیافرید “ایران ویج”(هستۀ مرکزی آریاها) بود که اهرمن درآن “اَژی ِسُرخ” بیافرید، اما این عبارتِ”اولین زمینی که اهورمزدا آفرید” نشان می دهد که اینجا (؟) مرکزتجمع نژادآریا است و اگر مربوط به دویست هزارسال قبل نباشد،لااقل موکول به صد هزار سال پیش،یا رقمی درهمین حدودمیشود”.بنوشتۀ کلیله ودمنه: تا کور شود هرآنکه نتواند دید.
  باخواندن این قبیل مطالب ( بقول عبید زاکانی):”مذهب مختار”که روش بکاربردن عقل را”مذهب منسوخ” تلقی میکنند، بی اختیار این مصرع مولوی تداعی میشود که: مُردَم اندرحسرت فهم درست.

 189. ايرانويچ

  @اوغوز,
  جمع کن کاسه کوزه رمالیت بزرگتون سبکتکین بود برو پژوهش کن معنی نامش چیه
  این اوغوز و چلغوز ازبک و مگ مگ و … ارزونی خودت خدا رو صدهزار بار شکر که ما ازونا نیستیم

 190. ايرانويچ

  ۱) خودتم بکشی نمیتونی بابک ایرانی را ترک کنی. باور نداری!!!؟؟؟ این گوی و این میدان
  ۲) پول نداشته ات رو تو جیب دیگران نگرد
  ۳) آتا ترک پدر همه ترکاست!!!؟؟؟ چه جالب!!!؟؟؟
  ۴) آتا ترک بزرگترین تاریخ دزد جهان رو میگی!!!!؟؟؟
  ۵) اون آتیلا ماتیلاتم ارزونی خودت دمت گرم این آشغال ها رو بذارین دم خونه خودتون

 191. رضا

  @ایلخان سلجوق,دوست من تعصب داشتن خیلی خوبه ولی از روی عقل شما رو قومیتت تعصب داری ولی متاسفانه یا ایرانی نیستی یا تعصبی روش نداری

 192. Faraz

  @ایلخان سلجوق, اسم بابک خرمدین رو نیار…امثال بابک خرمدین ، مازیار طبرستانی ، ابومسلم و یعقوب لیث برای ایران جنگیدن و تنها هدفشونم رهایی این کشور از دست تازیان بود…بیخود اینجا راه نیفت زر زر نکن وقتی قد پهن بارت نیست… نشستی حرفای جعفر پیشه وری رو خوندی حالا فکر کردی تاریخدان شدی؟؟؟ اینجا اسمش ایرانه و لغت ایران از آریا گرفته شده…این مملکتم مال همه بچه های ایرانه که عاشق این آب و خاکن… دوست نداری هررررررررررررری…میتونی گورتو گم کنی بری کشور آذربایجان یا هر قبرستون دیگه

 193. ايرانويچ

  ۱) نادان افراسیاب را ما نامش گذاشتیم وگرنه از ترکستان چین تا ترکهای خزری کسی نمی شناختش
  ۲) نادان برو نام افراسیاب را در اوستا که برای ۱۸۰۰ پیش از میلاد رو پژوهش کن
  ۳) تورانیان آریایی های سپید پوست بوده اند نه ترکان زرد پوست اغوزی و چلغوزی. نام توران تنها در زبان های اوستایی و سانسکریت معنا دارد نه در زبانهای ترکی
  ۴) اگر میخواهی به تاریخ دزدی خودت پی ببری برو کتاب تبار مشترک ایرانیان و تورانیان نوشته دکتر سید محمد علی سجادیه رو بخون
  ۵) اونجا نظر دانشمندان ژنتیک و زبان شناس را در مورد تورانیان بخون
  ۶) کتاب یادگاه های ایرانی در شرق پامیر نوشته دکتر امریک را بخون که رد این تورانی های ایرانی را تا ۲۲۵ کیلومتری رود یانگ در چین تا چندین سده پیش از میلاد پیدا کرده است
  ۷) اگر می خواهی به تاریخ دزدی پانترکها پی ببری برو نوشته های دکتر ریچارد فولتز در مورد خط پیدا شده ایرانی در چین که نزدیک به ۱۲۰۰ پیش از میلاد است رو بخون که نشان از نفوذ تورانی های آریایی دارد
  ۸) امروزه کوچکترین شکی در آریایی بودن تورانی ها نیست بیخودی خودت رو خسته نکن آب در هاون می کوبی
  ۹) گفتم که پول نداشته تون رو تو جیب دیگران نگردید

 194. ايرانويچ

  ۱) من آقای ایرانویچ هستم
  ۲) سفسته نکنید همه میدونند که نژاد خالص وجود نداره ولی نژاد غالب هنوز مسئله اصلی تاریخ نگاری نوین است
  ۳) من نگفتم همه کردها جدایی طلب هستند بلکه گفتم کردهای جدایی طلب نیز کاملا بر خلاف پانترکها به بزرگان تاریخ ایران احترام می گذارند
  ۴) نخست خوب مطلب رو بخون بعد ایراد بگیر خودت رو روشنفکر نشان بده
  ۵) اگر میخواهی بدونی (پان) یعنی چی برو نوشته های دکتر هوشنگ طالع رو بخون
  پان ایرانیسم یک حقیقت انکار ناپذیر است که وجود خارجی دارد خلاف داستانهای تخیلی پان ترکیسم و پانژرمنیسم و پان اسلاویسم و…
  ۶) اطلاعات من هرچقدر هم اندک باشه شما به همین اندکش پاسخ دانشی بده به بقیه اش کاری نداشته باش و درد دل و نصیحت نکن
  ۷) پاینده باد ایران جاوید

 195. Turkoqlu

  دوست عزیر اشتباه نکن آنچه که باعث کشته شدن (مردم بی دفاع ترک) و عده ای از کردان مهاجم و تا دندان مسلح(افراد شروری همچون شیخ عبیدالله شمزینانی، سیمیتقو، عبدالرحمان قاسملو و…) و داشناکهای ارمنی که در آرزوی تصفیه نژادی ملت ترک و نسل کشی ترکها بوده و هستند در منطقه شده و میشود زیاده خواهی یک عده پان کورد و داشناک ارمنی بوده که چشم طمع به خاک آذربایجان دارند.

  پخش شدن در سرزمین مادری دیگران و ادعای مالکیت و مبارزه مسلحانه علیه ساکنین قدیمی آن بر مذاق هیچ کس (حتی خود شما نیز)خوشایند نیست.

  پس دوست عزیز ،”اینجا بنده نه میتونم و نه میخوام که بخاطر مصلحت اندیشی سیاسی حقایقو مخفی یا تحریف کنم!!!” پس تحریف نکن

  چه کردها و چه هم مسلکان آریایی آنها تاکنون نتوانسته اند از منشا نژادی و پیداش کردها چیز دقیق و علمی بدست دهند.

  پس منشا واقعی کردها کدام است؟

  به نظر میرسد بعد از مهاجرت ارمنی ها از بالکان ها به محدوده سوریه کنونی و امتزاج آن ها با آشوریان به مدت ۱۵۰۰سال امپراطوری آشور بلای جان ملل منطقه شده بود .
  این قوم وحشی بر خلاف تبلیغاتی که مورخان عمدتا یهودی غربی به راه انداخته اند نه بنا کنندگان تمدن بلکه نابود کنندگان حرفه ای تمدن بشری بوده اند. بارها به آذربایجان فعلی که محل سکونت اجداد ما بوده هجوم آورده و وارد و خارج شده اند وهمینطور بارها به بابل هجوم بردند.
  تمدن عظیم بشری سومر را نابود کردند. باعث زحمت کاسسی ها ، عیلامیها و تمدن شوش بوده اند . نهایتا با اتحاد ماد (از اجداد ترک های کنونی)و امپراطوری بابل حکومت آشور به کلی منهزم گردیده و دیگر قابلیت ایجاد دولت را بدست نیاورد.
  جماعتی از آنان به عنوان اسیر به آذربایجان و قسمتی دیگر در آناطولی ساکن شدند و برخی نیز در عراق کنونی باقی مانده اند . (نوادگان همین ها بودند که اواخر قرن نوزده آن فجایع عظیم بشری رادر آذربایجان و آنادولی به همراه ارامنه بوجود آوردند) .
  در اثر این شکست ارامنه نیز به سرنوشت آنها دچار شدند و در ایران فعلی ، هند و عثمانی پراکنده شدند. مابقی در اثر امتزاج با قبایل هند و اروپایی که به فلات ایران آمده بودند تغییر ماهیت داده و پایه کرد های فعلی را گذاشتند . بنابراین کردها در منطقه بعد از ترک ها ، ارامنه ، آشوری ها و قبایل فارس بوجود آمده و اساساً ملت جدیدی هستند. در طول تاریخ نتوانسته اند هیچ دولت بزرگ و ماندگاری برپا کنند به جز چند خان نشین که به فوریت از طرف همسایگان سرکوب شده اند. ماهیت معیشت آنان نیز بر پایه دامداری و جنگ و راه زنی بوده به همین سبب است که در تلاریخ به نام دانشمند یا شاعر و یا معمار و سر سلسله و برپاکننده دولتی از میان کردها برنمیخوریم. موسیقی آنها چیزی شبیه موسیقی فارس ها و زبانشان لهجه ای از فارسی است. رقص آن ها نیز تماما شبیه رقص آشوری ها است. لباس ملی کردی کاملاً شبیه لباس آشوری ها است با مختصری فرق در شلوار و دستاری که به سر می بندند.

  شاهد زنده قرابت نژادی کرد و آشوری نوشته ای از یک سایت کردی است که به تشریح پیداش حزب دمکرات کردستان در مهاباد به سال ۱۳۲۱می پردازد:

  در بیست وپنجم شهریور ۱۳۲۱ شمسی گروهی کوچک از مردان برخاسته از گروه های میانی شهر مهاباد، جمعیت «کوم له ی ژیانی کرد» را پایه گذاری کردند. «کوم له» به معنای توده، حزب یا کمیته و «ژیان» به معنای زندگی، زیستن یا حیات. و «کوم له ی ژیانی کرد» یعنی کمیته یا جمعیت تجدید حیات کرد.
  اساس پذ‌‌‌یرفته شدن در جمعیت «ک ژ.ک» بر «کرد بودن بنا نهاده شده بود، به همین دلیل اکراد شیعه، علی اللهی، آشوری ها و مسیحی ها که از نظر ریشه ملی به اکراد می پیوستند در این جمعیت یافت می شدند.

  پژوهشگر تاریخ جمهوری مهاباد، آرچی روزولت می‌نویسد: «سرشت کوم له بسیار ملی بود و عضویت در آن محدود به کسانی بود که از پدر و مادر کرد باشند. تنها‌ استثناء این قاعده کسانی بودند که مادرشان آشوری بود.

  یک مثال دیگر: هنگامی که مارشیمون رهبر مذهبی آشوریها در سال ۱۹۱۷در سلماس ساکن بود جهت اتحاد با اکراد به سیمیتقو نامه می نویسد چنین می گوید:

  ما و شما از یک تبار هستیم آنجه باعث جدایی ما و شما شده کیشی است که پذیرفته ایم.

  به این ترتیب کاملا معلوم است که اکراد دنباله آشوری ها هستند. آن چیزی که مورخان یهودی غربی به عمد از کنار آن گذشته اند . اکنون آنچه در میان مسیحیان آشوری و ارمنی و اکراد در افواه عموم جاری است و من به کرات از زبان اینان در ارومیه شنیده ام چنین است که آشوری ها و کردها برادران ناتنی و کردها پسر عمو های ناتنی ارامنه هستند.

 196. ايرانويچ

  ۱) آقای استاد فریدون جنیدی را از دانشگاه کلمبیا در آمریکا تا دانشگاه سیدنی در استرالیا میشناسند
  ۲) برو مقاله (مرزکیانیان) از ایشان که به دعوت دانشگاه سیدنی سخنرانی کرده است را بخون. تا بفمی زبان اوستایی و پهلوی چیه!!!
  ۳) ایرانویچ را ایشان کشف نکرده اند بلکه ایرانویچ در سند بلامنازع وندیداد و همچنین مینوی خرد آمده است
  ۴) امروزه دانشمندان زمین شناس و دانشمندان استوره شناس و همچنین دانشمندان آب و هوای باستانی شناس با گرایش فراوانی رو به رمز گشایی از سرزمین ایرانویچ آورده اند
  ۵) بنابر پژوهش های جهانی و نیز پژوهش های آقای سورنا فیروزی در پاسخ به دکتر اشرفیان بناب برای ساخت مارکرهای خونی ایرانیان دست کم ۳۴۰۰۰ سال زمان در آسیای میانه و ۱۸۵۰۰ سال در فلات ایران زمان لازم است
  ۶) این یعنی خدانگهدار داستان دروغین پانترکها
  ۷) این یعنی خدانگهدار پانترک تاریخ سومر دزد
  ۸) این یعنی خدانگهدار دروغ بزرگ و خنده دار زبان التصاقی و هومل واژه های ترکی سومری و….
  ۹) ایرانیان در دو هنگام بزرگ در ایران گسترش یافته اند
  ۱۰) یک گروه میان ۳۴۰۰۰ سال تا ۱۸۵۰۰ سال
  ۱۱) یک گروه میان ۱۸۵۰۰ سال تا ۱۰۰۰۰ سال که در این گسترش رخنه آریایی ها در فلات ایران بسیار بیشتر از گروه نخست بوده است
  ۱۲) اشاره وندیداد به واپسین هنگامه یخبندان دقیقا با دانش ژنتیک امروزی برابر است و تا جهان باقی است پانترکها دیگر نخواهند توانست در مقابل ایرانیان سخنی بگویند. اکنون هرچقدر دلت میخواد آتیلا ماتیلا و چنگیز و تیمور رو برای خودت بزرگ کن

 197. ايرانويچ

  ۱) قول این و اون ولش کن پاسخ دانشی من بده
  ۲) کتاب استاد جنیدی به زودی منتشر خواهد شد و همه جهان را شگفت زده خواهد کرد
  ۳) بهتر بدونی که هم اکنون بسیاری از دانشمندان بزرگ جهان از کلیات آن آگاه هستند و از آن بسیار استقبال کرده اند
  ۴) بهتر بدونید کتاب ایشان توسط یکی از بزرگترین دانشمندان زمین شناس به انگلیسی ترجمه خواهد شد تا همه جهان بدانند ما کهن ترین تمدن جهان را داریم
  ۵) تا همگان بدانند آریایی ها همان مردم فلات ایران هستند که همه تمدنهای تپه یحی، شهر سوخته، سیلک، ایلام و…. برای آنها است
  ۶) این داستان مهاجرت آریایی ها در ۲۰۰۰ پیش از میلاد یک دروغ بزرگ بود که توسط مستشرقین مغرض در این ۲۰۰ ساله ساخته شده بود که حتی خود آنها هم دیگر نسبت به این دروغ سرد شده اند.
  ۷) بسیاری از دانشمندان امروزی با ما در این زمینه همسو و هم سخن هستند
  ۸) باور نداری!!!؟؟؟ برو کتاب ایران در عصر آهن نوشته مدودسکایا را بخون
  ۹) باور نداری!!!؟؟؟ برو نظر دکتر ریچارد فولتز را بخون
  ۱۰) باور نداری!!!؟؟؟ بر نظر پروفسور هایدن برگ را در کتاب ایران بزرگ رو بخون
  ۱۱) باور نداری!!!؟؟؟ برو کتاب شادروان دکتر جهانشاه درخشانی رو بخون. بهتر بدونی کتاب ایشان به زبان آلمانی نیز چاپ شده است و در بزرگترین دانشگاه های معتبر جهان تائید شده است
  ۱۲) باور نداری!!!؟؟؟ برو کتاب پروفسور کاتراک را بخون.

 198. ايرانويچ

  ۱) رود جله و فرات در زبان سومری ریشه کاملا ایرانی دارد و همه دانشمندان آن را پذیرفته اند
  ۲) پیش از ورود سومری ها به میان رودان آریایی ها در آنجا زندگی می کردند
  ۳) نشان چلیپا {صلیب شکسته} که نشان بیگمان آریایی ها است در هزاره ۵ پیش از میلاد در شهر سامرا پیدا شده است
  ۴) این یعنی دست کم ۱۰۰۰ سال پیش از ورود سومری ها پس بهتر بدونی کهن ترین شهر نشینی برای سومری ها نبوده است
  ۵) بسیاری از خدایان سومری ریشه در فلات ایران دارند و استوره های آنان همواره در ایران بوده است
  ۶) سومری ها چه آریایی بوده باشند و چه غیر آریایی بوده باشند هرگز ترک نبوده اند
  ۷) چهره های حکاکی شده سومری ها کوچکترین شباهتی با ترکان ندارند
  ۸) برو کتاب نیاکان سومری ما نوشته دکتر سید محمد علی سجادیه رو بخون
  ۹) طبق نظر دانشمندان چهره های سومری ها بسیار همانند چهره های ایرانیان و عراقی ها است
  ۱۰) بهتر بدونید پژوهشگران استوره شناس بهشت عدن نامیده شده در تورات را برابر با فلات ایران میدانند{کتاب ایران بزرگ نوشته امید عطایی فرد انتشارات اطلاعات}

 199. ايرانويچ

  ۱) من با سیاست کاری ندارم و تنها به تاریخ می پردازم قانون اساسی رو درباره تحصیل به زبان های مادری را اصلا نخوندم و به قول ابوریحان بیرونی چیرزی را که آگاهی ازش ندارم درست نیست در موردش سخن بگم
  ۲) باید بدونی که هم اکنون نزدیک به ۲۰ میلیون کرد در ترکیه وجود دارد
  ۳) این کوچ کردها کوچ های معاصر است که هرگز نفی وجود چندین هزار ساله سکونت آنها رو از کوه های آرارات تا میان رودان را نمی کند کتاب کردستان پروفسور مینورسکی رو بخون.
  ۴) بسیاری از ترکان قزل باش نیز در زمان عثمانی ها به ایران کوچ کردند
  ۵) برو پژوهش کن ترکان روملو چه کسانی بودند
  ۶) نژاد دوستی با نژاد پرستی کاملا فرق میکنه پس این دوتا رو باهم قاطی نکن
  ۷) در مورد گفته های جناب آقای اشرفیان بناب آقای سورنا فیروزی پاسخ خودشون را داده اند
  ۸) پژوهش های جهانی وارون سخنان آقای بناب را تائید می کند
  ۹) به زودی آقای سورنا فیروزی کتابی را در این زمینه با گواه های جهانی انکار نا پذیر توسط انتشارات آشیانه چاپ خواهند کرد تا همگان بدانند آریایی ها همان مردم فلات ایران هستند که از ایران به دیگر نقاط جهان کوچ کرده اند و نه بلعکس
  ۱۰) بهتر بدونید آقای سورنا فیروزی قرار بود در یک مناظره تلفنی با آقای اشرفیان بناب انجام دهد که تا کنون ایشان پاسخی نداده اند
  ۱۱) مسئله دانش ژنتیک ایرانیان یک مسئله کاملا اثبات شده جهانی است که هرگز با نظر شخصی و اشتباه آقای اشرفیان بناب خدشه ای به آن وارد نمی شود
  ۱۲) شما میتوانید پاسخ آقای سورنا فیروزی و آزمایش جهانی ژنتیک ایرانیان را در اینترنت به آسانی پیدا کنید و بخوانید و همانگونه که گفتم ایشان به زودی کتاب خود را چاپ خواهند کرد تا این سخنان بی پایه و بنیاد برای همیشه پایان یابد

 200. Turkoqlu

  الف)آرزو کلمه ترکی است ((آرزو=آرزی = آر (آرماق و آریماق) = جستن ، یافتن+ زی (اک)= جستنی ، یافتنی ، غیر موجود در دست. همریشه و هم معنی با آرمان))
  ب) بابا کلمه ترکی است ((بابا= پدر بزرگ ، پدر ، از ریشه های ترکی باستان ( منبع پروفسور نظامی خودیف ، آذربایجان ادبی دیلی تاریخی) ؛ بصورت papa در انگلیسی))
  ج)دایی کلمه ترکی است((داییْ و دامای = برادر مادر ، کلمه اصیل ترکی)) مترادف کردی و فارسی کلمه “دایی” خالو است نادان!!!
  د)آتش کلمه ترکی است ((و آتیْش = آت (آتماق) = انداختن ، پرتاب کردن) + یش (اک مفاعله) = پرتاب دو طرفه ، به هم تیر انداختن ، شلیک به هم ، جرقّه ؛ شاید آتش
  بمعنای برافروخته فارسی باشد ولی در معنای اخیر ترکی است.)) بله ایران خانم ، کلمه “آتش” ترکی است.
  هـ)کتمان حقایق خصلت پان فارسیسم و پان کوردهای نادان است نمی دانم کی عاقل خواهید شد؟؟؟
  و ) تخم کلمه ترکی است (( توْخوم = توْغوم و دوْغوم = دوْغ (دوْغماق = زائیدن ، تکثیر کردن ، زیاد شدن) + + وم (اک) = فزونی ، تکثیری، زادنی، بذر ، فرزند ،خلف،در اصل نقش تخم نیز همان تکاثر و ازدیاد کردن است.))
  ز)تخم که دیدی ترکی است نادان پس ما حق داریم به این سند ۱۸۰۰ پیش از میلاد !!!!!! اوستا شک کنیم !!!!!
  واقعاً برایتان متاسفم!!! که یک نوشته یا دست خط بدون جعل و تحریف در اختیارتان نیست!!!
  در ضمن شما که ۷۰% زبانتان از عربی ریشه گرفته و ۳۰% زبانتان نیز از ترکی چرا زر میزنی !!!؟؟؟؟

 201. ايرانويچ

  ۱) پانترک نادان هرکی از دم دانشگاه هم رد شده باشه میدونه به کی میگن پروفسور!!!!!! تو نمیدونی!!؟؟؟
  ۲) این پروفسور نظام دو برره شما چندتا مقاله جهانی تصویب شده داره که پروفسور شده !!!!؟؟؟
  ۳) میگن جایی که سیب نباشه چغندر میشه میوه سر سبد
  ۴) این پروفسور های قلابیت رو بذار تو کوزه آبش رو بخور
  ۵) جنون تاریخ دزدی شما پانترکها به ملعبه ای برای خنده دانشمندان تبدیل شده چرا نمیری کتاب تاریخ آتروپاتکان نوشته پروفسور اقرار علی اف که خودش ارانی است رو بخونی!!!؟؟؟ نادان همه دانشمندان جهان به این دزدی ها احمقانه شما میخندند
  ۶) نادان بابا یک کلمه کاملا آریایی در همه جهان شناخته شده و مسلم است. بابا ترکی!!!!؟؟؟؟
  ۷) شما اسم برای خودتون ندارین نام ترک برگرفته شده از زبان چینی ها است اونوقت این چرت و پرتا چیه مینویسی!!!؟؟؟
  ۸) نادان آتش یعنی آت+یش یعنی پرتاب دوطرفه!!!؟؟ خوب همین کارها رو میکنید که براتون جک در میارن دیگه!!!
  ۹) ازون پروفسور قلابیتون میپرسیدید قربون شکلت آتشفشان یعنی چی!!؟؟ یعنی یه چیز دوطرفه!؟
  ۱۰) شاید به نظر ترکها یکی میره بالای کوه یه کبریت پرت تو کوه و کوه هم در یک عمل دوطرفه مواد مذاب براش پرت میکنه!!!!
  ۱۱) دمت گرم این خودش یک جوک خیلی خوبی شد
  ۱۲) نادان تخم کلمه ترکی!!!؟؟؟
  ۱۳) پس رستم ترک بوده!؟
  ۱۴) نکنه تهمورث هم ترک بوده!؟
  ۱۵) ترک نادان اگر ۳۰ درصد زبان ما ترکی پادشاه عثمانی خیلی گوه میخورد که فارسی شعر میگفت
  ۱۶) قدیمی ترین کتیبه شما برای ششصد سال پس از میلاد خنده دار نیست!!؟؟ اون در ترکستان چین!!؟؟؟ همون از واژه های پارسی سغدی وام گیری کرده
  ۱۷) راستی میشه یک شعر تا پیش از ۵۰ سال پیش برای ما بیاوری که واژه پارسی توش نباشه!!؟؟
  ۱۸) خود بزرگتون ترکیه پس از تاریخ دزدی و تاریخ سازی ات + ترک= آتا ترک ۷۰۰۰ واژه پارسی داره
  ۱۹) نادان معادل واژه های (هر) (هیچ) (کس) (چون) (چونکه) در زبان ترکی چیه که حتی تو خود ترکیه هم ازش استفاده میکنند!!!؟؟؟ اینها واژه های ریشه ای زبان هستند
  ۲۰) خود زبان اویغوری چین نزدیک به ۸۵۰۰ واژه پارسی دارد که دانشمندان ایتالیایی هم اون رو تایید کرده اند بیخودی زور نزن

 202. ايرانويچ

  ۱) همین کارها رو میکنی دیگه که براتون جک میسازند!!!
  ۲) خالو یک کلمه عربی است که پس از حمله اعراب به ایرا وارد زبان کردی شده است
  ۳) دایی از دایه کردی گرفته شده است
  ۴) تو که عددی نیستی بخوای تو سند استوار اوستا شک کنی خیلی گنده تر از تو هم از پس اینکار بر نیومدند
  ۵) دکتر تونجی پژوهشگر پر آوازه عرب نزدیک به ۵۰۰۰ واژه پارسی را در زبان عربی پیدا کرده است. اگر ضرب بلدی خودت تو بابهای عربی ضرب کن ببین چقدر میشه!!!
  ۶) به این مثال توجه کن نادان
  شاه راه = شارع = خیابان در زبان عربی
  که عرب از آن واژه های
  شروع مشروع شرع شریعت و… را ساخته است
  ۷) نادان بر پژوهش کن واژه های لوزی و ذوذنقه و محور و مجانب و مماس موازی و از همه مهم تر واژه هندسه در زبان عربی ریشه از کجا داره!!!؟؟؟
  ۸) تو نگران ما نباش یه فکری به حال زار خودت بکن
  ۹) راستی نگفتی اگر زبان پارسی که نزدیک به ۱۱۰۰ سال زیر یوغ و تاتارها و تاتار زاده های گرگ پرست بوده و نزدیک به ۱۴۰۰ واژه ترکی (پژوهش های دکتر محمد معین) وارده آن شده یعنی سالی (۱) واژه به نظر شما پانترکهای نادان ۳۰ درصدش ترکی!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ زبان ترکی که نزدیک به ۸۵۰۰ واژه پارسی داره چند درصدش پارسی!!!؟؟؟؟
  ۱۰) فکر کنم با این تاریخ دزدی شما با یک حساب سر انگشتی ۱۵۰ در صد زبان ترکی پارسی!!!؟؟؟
  ۱۱) تازه از این ۱۴۰۰ واژه بسیاری از آنها کابردی در زبان توده مردم نداشته و ندارد بلکه بیشتر در اسناد قاجاریه های ترک کاربرد داشته است. اونهایی که بخاطر کنیز پتر روسی میگفتند ایلده گافگاز را بدید بره ویلش کن میخوایم چیییکار!!!!
  ۱۲) در عوض واژه های پارسی با فرهنگ و زیبایی دوستی و عرفان وارد زبان ترکی شده است
  ۱۳) خود آذربایجان جعلی تو کتابشون ۲۰۰۰۰ واژه عربی و پارسی را ثبت کرده اند
  ۱۴) اگر ۳۰ درصد زبان پارسی ترکی است!!!! پادشاه عثمانی خیلی گوه خورده که زبان پارسی را اساس زبان ترکی نامیده!!!؟؟؟
  ۱۵) باور نداری برو کتاب تبار مشترک ایرانیان و تورانیان نوشته دکتر سید محمد علی سجادیه رو بخون

 203. Persian Hero

  @sara, درود بر تو . کاش بقیه آذرباجانیهای عزیز کشورمون هم اینجوری فکر میکردند و به ایرانی بودنشون افتخار میکردن.به جای این همه دعوا به فکر وطن و هموطن باشید.من تو آذرباجان بدنیا اومدم همون جایی که قلعه بابک هست ولی تو تهران بزرگ شدم و به جای اینکه نزاد پرست باشم وطن پرستم.درود بر کوروش.بابک.داریوش.سورنا.آریو و… (من و تو هم میتونیم کاری کنیم که نسلهای بعدی به ما افتخار کنن ما از اونا هیچی کم نداریم)….

 204. @اوش کایالی,
  “فهمیدن بی ادبانه نیست و ناسزا هم نیست!”
  درود بر شما پان گرامی!

  من میهن پرست هستم بدبختانه بسیاری همچون شما گفته های خودتان رو هم نمی فهمید/درک نمی کنید و واژه ها رو هم نمی شناسید دست کم در اندازه ی خودتون!

  پان ایرانیسم یا پان فارسیسم با میهن پرستی زمین تا آسمون بازه داره مجال آموزش واژه شناسی ندارم و به همین بسنده می کنم که پرست به چم نگهبان و نگهدار است نه بندگی و عبادت (پرست+ار)

  شما که خودت رو پاکترین نژاد می دونی و آدم شناس و نژادشناس و تاریخ دان و هزار … هستی هنوز دانشت به اندازه ای نرسیده که باهات گفتگو کنم چون هنوز نمی دونی که کوچ چیه و داستاناش رو نخوندی و اگه خوندی اونها رو نفهمیدی

  اگه ترک هستی و پان ترک بدون که زبان ماد کوچک که همون آذرآبادگان باشه آذری گونه ای از زبان مادی بوده که شما با اینکه اینترنت می ری ولی هنوز نمی دونی که ترک ها و کوچهای گسترده اونها و نژاد ترک و مغول و تاتار و … از خاورزمین اومدند و اگه شما آزمایش ژنتیک بدی می فهمی که درصد ژن ترکی کمتر از ۵-۶ درصد در سلول های شما نیست!!!!

  نام ترک ها از زمان اومدن سلجوقیان به دفترهای تاریخنگاران راه یافته و در هیچ سنگنبشته نام ترک تا تُرچ به گویش خودتون نیومده

  میدونم پشت پا زدن به باوری که از بچگی با آدم بوده سخته ولی ناشدنی نیست تنها با یک پشت پای کوچک این چرندنامه ها رو به آشغالدونی بریز

  یه چیز دیگه:
  ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی
  کاین ره که تو میروی به ترکستان است

  اگه بدونی ترکستان به چم ناکجاآباد و هیچستان است که سعدی از اون برای شیوایی و گویایی سخن بهره گرفته!

  بدبختانه این گفتگوها پایان پذیر نیست و من هم دیگه سروکله زدن با پان ترک و پان ایرانیسم و … رو ندارم

  امیدوارم از این “تیره سگالی” بیرون بیای همچنین هم سگالان دیگه ت!

  زنده باد ایران و ایرانی که هم ترک داره هم عرب!

 205. ايرانويچ

  یکی دیگر از سخنان پانترکان در پیوند با این موضوع این است که تمام واژه های ترکی ریشه دارند و تماما ترکی اند،ولی اینان نمی دانستندهمواره شانس با آن ها نیست .چرا؟ چون که یک پرفسوراهل ترکیه!!!(البته به نظر نمی آید ایشان ترک باشند و جزء اروپایی های ترکیه یعنی یونانی و یا رومی ویا بلغاری هستند) پژوهشی بزرگ انجام داده است که باب میل پانترکان نبوده و از این دانشمند یادی نمی کنند..این پرفسور نامش محرم اِرگین (Prof.Muherrem Ergin) استاد زبان و ادبیات ترکی طبق تحقیقات گسترده از دانشگاه استانبول ترکیه به این نتیجه دست یافت که زبان ترکی داری واژگان بی شماری از زبان های دیگر است،که در زیر این پژوهش عظیم را در یک نگاه می بینید:
  ۱: ( ۷۰۰۰) هفت هزار واژه ی فارسی
  زبان ترکی شامل: ۲: (۹۰۰۰ ) نه هزار واژه ی عربی
  ۳:(۱۲۰۰۰) دوازده هزار واژه ی فرانسوی
  این هم مشخصات کتاب ایشان که تمام این پژوهش و نکات زیادی درباره ی زبان ترکی را می توانید به زبان ترکی در این کتاب مطالعه نمایید:
  Prof. Dr. Muharrem Ergin
  Üniversiteler için Türk Dili
  Bayrak Basım ve Tanıtım – Horhor Cad. No.20 D:1 Fatih/İstanbul
  İstanbul 1998
  Tel: 531 8748 – ۵۳۲ ۲۴۱۸
  ISBN 975-7728-05-5 34.98.0123-97

 206. ايرانويچ

  ۱) آقای اوباش باقالی کم چرت و پرت بگو و برو دم خونه خودتون بازی کن
  ۲) این سفسته ها چیه میکنی!!!؟؟؟
  ۳) نادان چرا شما هر وقت بحث از دانش ژنتیک میشه کم میارید و شروع به سفسته می کنید
  ۴) ژن R1 , R1a , در همه مردم جهان یکسان است!!!؟؟؟
  ۵) نادان تو خودت خودت رو به چالش میکشی
  ۶) خوب اگر ترکان ۸۰۰۰ سال!!!!! تو ایران هستند پس چرا فتوتیپی شون با آریایی ها و سومری ها و سامی ها فرق میکنه!!!!؟؟؟؟
  ۷) نادان آب و هوای خاور میانه دست کم در ۱۰۰۰۰ سال باعث شباهت بسیار چهره های حکاکی شده سومری ها با مردم امروزی ایران به ویژه مردم پارس و بویر احمد و خوزی شده است و همه دانشمندان امروزی نیز کاملا آن را تایید کرده اند
  ۸) برو کتاب نیاکان سومری ما نوشته دکتر سید محمد علی سجادیه انتشارات بلخ را بخون
  ۹) چهره ترکهای اصیل یاکوتی نشان مسلمی است که نژاد ترکان در آسیای شرق دور طی هزاران سال شکل گرفته است و نیز چهره
  آنها از لحاظ دانش فتو تیپی ثابت می کند که آنها هرگز حضور دیرینه ای در آسیای میانه و قفقاز و به ویژه فلات ایران و جنوب بین النهرین نداشته اند.
  ۱۰) چهره های حکاکی شده سومری ها و نیز تندیس های به دست آمده از سومری ها کوچکترین شباهتی با فتو تیپ ترکان ندارد و بلعکس همانگونه که گفتم بسیار شبیه چهره های مردم امروزی پارس و کهکیلویه و خوزی هستند.
  ۱۱) برای ساخته شدن ژن R1 دست کم ۳۴۰۰۰ سال زمان نیاز است.
  ۱۲) پانترک نادان تو مسئله دانش ژنتیک زیاد خودت رو جر نده دستت به تمون اون پروفسورهای قلابی پانترکت گرفتی مراقب باش شلوار اونها رو هم پایین نکشی

 207. Persian Hero

  @خانبایف, عزیز . کتابها و نوشته های زیادی از کوروش به جا مونده بود. هرچند تعداد زیادی از این کتابها در زمان حمله عربها و مغولها نابود شدند ولی هنوز تعدادی از آنها در موزه های اروپا نگهداری میشه. در ضمن جملاتی از کوروش و پادشاهان دیگر به صورت سنگ نوشته باقی مانده است.

 208. Persian Hero

  @ARIA, امامان اگه خوب بودند پنجاه تا پنجاه تا زن نمیگرفتند. از من میشنوی دینتو عوض کن مثل من فقط خداپرست باش که تو زندگیش سه اصل هست پندار نیک . کردارنیک . گفتارنیک. هر چند سخته. به یزدان که گر ما خرد داشتیم ……… کجا این چنین سرانجام بد داشتیم نبود این چنین کشور و دین ما ………. کجا رفت آیین دیرین ما؟ شاهنامه فردوسی

 209. کسری

  @دینا,
  دوست عزیز کی گفته ماد ها ترک بودن:)) واقعا شما برای خودتون دارید تاریخ درست میکنید!!! من نژاد پرست نیستم ولی فکر میکنم هنوز نمیدانید که ترک ها از کجای آسیا به خاورمیانه آمدن آن هم در دوره اواخر ساسانی ها زمانی ترک ها همسایه دیوار به دیوار مغول ها بودن ..و به صورت برده و اسیر پا به ایران و خاورمیانه گذاشتن..ماد ها اصلیت آریایی داشتن و اجدادشون به پارس ها و پارت ها میخوره..خواهشن یکم فکر کنید ..

 210. کسری

  @naser,
  دوست عزیز تو ترکیه کی تا حالا اسمش رو بابک گذاشته که میگید بابک اسم ترکی است!!! اگر خط فارسی از عربی گرفته شده!!! خط شما که با کمال تاسف لاتین و خطی از خودتون ندارید!! اگر ما ۲۵۰۰ سال وارد این سرزمین شدیم !! شما که ادعا دارید فکر میکنید کی از شمال شرقی ایران وارد شدید کمی فکر کنی میفهمی کمتر از ۱۰۰۰ ساله قومی به اسم ترک تو تاریخ بوجود اومده که جالب اینجاست بخاطر اینکه در ایران بپذیرنشون خود شون رو جای نوادگان ساسانیان نام بردن…آذربایجان همیشه آذربایجان نبوده تاریخ رو بخوانید نامش فرق داشته و اصلیتی آریایی داشتن..که در زمان سلجوقیان نام آن عوض شده و ترک تبار ها در آنجا خود را جا دادن…حال به خیال خودتان برای خود پیشینه تاریخی میسازید که نگوینند قوم یاجوج و ماجوج که بودن :))) جالب اینجاست که آذربایجان هم تا ۱۷۰ سال پیش برای ایران بود ..

 211. ايرانويچ

  @ایلخان سلجوق,
  قهرمان!!!!؟؟؟؟؟
  ازکی تاحالا قتل و غارت و وحشی گری قهرمانی شده!!!؟؟
  نادان ما به این قهرمانان!!!!!!توهین نمیکنیم همه دنیا از چین گرفته تا روم بهشون توهین میکنند.خودمونی بگم این قهرمانان تون قهوه ایی میکنند.
  در مورد کورش بزرگ که خودت رو داری جر میدی تا زمانی که تورات و قرآن کریم هستند ایشان کورش بزرگ خواهد ماند. همه جهان به ایشان میگویند کورش بزرگ نه تنها ما. حالا هرچقدر دلت میخواد عرعر کن خائن میهن فروش

 212. ايرانويچ

  @آلتین ترک,
  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه
  هرچقدر دلت میخواد از این اراجیف بگو
  مادها نیاکان کردان گرامی و ایلامی ها نیاکان لرها و کاسی ها نیاکان بختیاری های گرامی هستند
  پروفسور مینورسکی و پروفسور اسپایزر
  بشین بابا حال نداری

 213. ايرانويچ

  @اردم لی,
  نادان تاریخ پارسیان را حتی اعراب مسلمان ۱۴۰۰ سال پیش با شکوه فراوان تایید و تمجید کرده اند.
  ۹۰ ساله!@!!!؟؟؟
  نه عزیزم این ۹۰ ساله برای شما ترکان به سرکردگی آتا دزد در ترکیه است.

 214. اوش کایالی

  @اردوان,
  درود بر شما نژادپرست گرامی

  “فهمیدن بی ادبانه نیست و ناسزا هم نیست!”

  میدانی چرا نژاد پرست چون به غیر خودتان کسی را جز آدمیزاد حساب نمیکنید(تو هم بخاطر اینکه نژادپرستی یک آزمایش ژنتیک بدی بد نیست).
  هر کاری بکنیم باز هم میکروب پان فارسیسم و پان ایرانیسم از وجودت پاک نخواهد شد جواب ابلهان خاموشی است از نوشته ات کاملاً مشخص است کی پان است و کی پان نیست.
  دوست عزیز اسناد حضور ترکان در ایران و آذربایجان قبل از تهاجم و مهاجرت (کوچ)شما نژاد پرستان به قول خودتان آریایی است.

  هر چند که در ذهن پان زده تان تهاجم حق قوم به قول خودتان “ایر” (آریائیهای خیالی) است و آنها تنها قومی هستند که حق دارند به بقیه زور گویی کنند….

  میدانستی نام مادر زرتشت “دوغدو” بوده که در هیچ زبانی معنی ندارد به جز زبان ترکی و هم ریشه با کلمات دوق و دوقلو به معنی “بارآور” را میدهد.

  پس مهاجرتهای بعدی دلیل بر این نیست که ترکها با مغولها به ایران آمده اند.
  ترکها در همه اعصار تاریخ در ایران حضور داشته و حضور خواهند داشت و به کوری چشم نژادپرستان آریایی نژاد کور دل روز به روز به افتخارات سرزمین ایران خواهند افزود.

  من هم میدونم :”پشت پا زدن به باوری که از بچگی با آدم بوده سخته ولی ناشدنی نیست تنها با یک پشت پای کوچک این چرندنامه ها رو به آشغالدونی بریز” .
  ولی تو که لالایی بلدی تو چرا نمی خوابی…

  بدبختانه من هم میدانم “این گفتگوها پایان پذیر نیست و من هم دیگه سروکله زدن با پان فارس و پان ایرانیسم و … رو ندارم”

  امیدوارم از این “تیره سگالی” بیرون بیای همچنین هم سگالان دیگه ت!

  زنده باد ایران و ایرانی که هم ترک داره هم عرب هم فارس!

 215. اوش کایالی

  ایرانویچ (من به اسمت توهین نمی کنم)
  ترکهای ایران هزاران سال قدمت سکونت در ایران دارند و بر هیچ کس پوشیده نیست کسانی که خزعبلات سایتهایی مانند سگ گشسب و … را منتشر میکنند تأثیرات بر عکس آن را خواهند دید.
  کم چرت و پرت بگو و برو دم خونه خودتون بازی کن تو جداً
  این سفسته ها را میکنی که چی بگی؟؟؟ احمق جان معلوم است که خرده پول معلومات کم عمق و احمقانه ات زیادی سر و صدا میکند و در این مجال امکان جوابگویی مفصل وجود ندارد .

  اما ببینیم در کتابهای تاریخی, شکل و قیافه سلاطین سلجوقی که از آسیای میانه و ماوراءالنهر به مناطق مرکزی ایران یعنی شهر ری و دیگر شهرهای عراق عجم (اراک, ساوه, خمین, قم, کاشان, اصفهان و… ) آمده و پایتخت خود را در این شهرها قرار دادند و از غرب چین تا شرق اروپا حکومت راندند چگونه به تصویر کشیده شده است؟

  «محمدبن علی-بن سلیمان الراوندی» مؤلف کتاب تاریخی «راحه-الصدور» که خود مؤلف, هم عصر با تعدادی از سلاطین سلجوقی بوده و آنها را دیده است در کتاب خود, چهره و شکل و شمایل تعداد زیادی از پادشاهان سلجوقی را به تصویر کشیده است که ما در اینجا به بعضی از آنها به نقل از همین کتاب اشاره می-کنیم.

  سلطان آلب ارسلان محمد بن داود سلجوقی:
  “سلطان آلب ارسلان پادشاهی بود با هیبت و سیاست و تازنده و کامکار و بیدار، دشمن شکن خصم افکن، بی نظیر و جهانگیر،تخت آرای وگیتی گشای، قدّی عظیم داشت و محاسنی دراز چننانک به وقت تیر انداختن گره زدی و هر گز تیر خطا نکردی…از سر محاسن تا سر کلاه او گویند دو گز بودی و هر رسول که پیش تخت او آمدی بهراسیدی، ملکی آسوده داشت ….”
  سلطان ملکشاه-بن محمد سلجوقی:
  «سلطان ملکشاه صورتی خوب داشت و قدی تمام, بالی افراشته و بازوی قوی بضخمی مایل بود, محاسنی گرد, رنگ چهره سرخ سپید, یک چشم اندک مایه شکسته داشتی از عادت نه از خلقت, جمله سلاحها کار فرمودی, در سواری و گوی باختن به غایت چالاک بود…»[۱].
  سلطان برکیارق (بورکو یاریق)بن ملکشاه سلجوقی:
  «سلطان برکیارق خوب چهره بغایت بود, معتدل قامت خط و محاسن بهم پیوسته ابروگشاده, اول پادشاهی در سنه ستّ و ثمانین و اربع مایه, مدت ملکش دوازده سال, مدت عمرش بیست و پنج سال, ولادت سلطان برکیارق بدارالملک اصفهان بود در محرم سنه اربع و سبعین و اربع مایه…»[۲].
  سلطان سنجربن ملکشاه سلجوقی:
  «سلطان سنجر گندم-گون آبله نشان بود محاسنی تمام در طول و عرض و بعضی از موی شارب بآبله رفته پشت ویال افراشته بالا تمام و سینه پهن, توقیع او توکلت علی-الله, وزرای او الوزیر معین-الدین…»[۳].
  سلطان محمودبن محمدبن ملکشاه سلجوقی:
  «سلطان محمود پادشاهی بود گرد روی بچهره سرخ و سپید, گرد محاسن ربع القامه قوی بازو متناسب اعضا, مدت عمرش بیست و هفت سال, مدت پادشاهی چهارده سال و در پادشاهی نیکو سیرت بود [مثل]: اَلبِشْرُ اَولّ اِلْبّرِ, گشاده و تازه رویی اول نیکویی است, زیبا صورت لطیف طبع خوش سخن شیرین بذله موزون حرکات نیکو خط و نیکو عبارت بود…»[۴].
  سلطان طغرل¬بن محمد سلجوقی:
  «سلطان طغرل¬بن محمد پادشاهی سرخ چهره محاسن تمام تنک. دوابه دراز قامت باعتدال پشت و یال بسته-بر و سینه پهن, مدت عمرش بیست و پنج سال وفاتش بدر همدان در محرم سنه تسع و عشرین و خمس مایه…»[۵]
  سلطان مسعودبن محمد سلجوقی:
  «سلطان مسعود اسمر بود, بتنهایی شیر افکندی, بقامت و بسطت از جمله لشکر فزون بود دراز رکاب قوی یال فراخ-بر و سینه خفیف-العارض, توقیع او اعتمادی علی-الله, وزرای او الوزیر شرف-الدین…»[۶] .
  سلطان محمدبن محمودبن محمد سلجوقی:
  «سلطان محمد خوب روی بود بچهره سرخ و سپید فراخ چشم دراز موی محاسن اندک و تنک متناسب قد لطیف اندام چابک سوار در گوی باختن و تیر انداختن, لشکردار و کامکار و کم آزار….»[۷].
  سلطان سلیمان-بن محمد سلجوقی:
  «سلطان سلیمان اسمری بود بسرخی مایل محاسن متوسط کوتاه گردن ربع-القامه, مدت ملکش شش ماه و کسری, ولادت او در رجب سنه احدی عشره و خمس مایه, مدت عمرش چهل و پنج سال…»[۸].
  سلطان ارسلان-بن طغرل-بن محمد سلجوقی:
  «سلطان ارسلان پادشاهی بود سرخ چهره, خوب روی, کشیده محاسن, تنک موی, دراز دوابه, ربع-القامه, تمام گوشت, مدت پادشاهیش پانزده سال و هفت ماه, مدت عمرش چهل و سه سال…»[۹].
  و در نهایت تصویر آخرین پادشاه سلجوقی که در کتاب محمد راوندی آمده است:

  سلطان طغرل-بن ارسلان (طغرل سوم) سلجوقی:
  «سلطان طغرل خوب چهره بغایت بود مویها بسه باره برپشت افگنده داشتی و محاسنش به انبوه بود, سبلت تا بن گوش مالیده تمام قد فراخ بر وسینه افراشته یال, عمود او کس برنگرفتی و کمانش نکشیدی…»[۱۰].

  آنچه از نوشته-های محمد راوندی مؤلف «راحه-الصدور» در بیان از شکل و قیافه سلاطین سلجوقی برمی-آید آنها نه زردپوست بودند نه تنگ چشم و نه کم ریش .

  تصویری که راوندی از سلاطین سلجـــــــــوقی می-دهد که نماینده شکل و تصویر ژنتیکی ترکان اوغوز است, همان است که امروز ما در بین ترکـــــــــان ایـــــران مرکزی (اصفهان, اراک, ساوه, قم, تهران) و آذربایجـــــــــان (جنوبی و شمالی) و ترکــــــــیه و عــــــــــــراق می-بینیم؛
  و سرخ و سفید بودن چهره بیشتر سلاطین سلجوقی هم آنها را خیلی نزدیک به چهره مردم آذربایجان و ترکیه نشان می-دهد, گر چه می-دانیم چهره امروز ترکان خاورمیانه (ایران, آذربایجان, ترکیه, عراق و سوریه) ترکیبی است از چهره ترکـــــــــــــــان بومی که از چند هزار سال پیش از میلاد در این سرزمین ساکن بودند با ترکان اوغــــــوزی که در قالب امپراتوری سلجـــــــــــــوقی به این مناطق مهاجرت کرده-اند.

  [۱] – راحه-الصدور, محمد-الراوندی, ص ۱۲۵ چاپ دوم ۱۳۶۳.
  [۲] – همان کتاب, ص ۱۳۸.
  [۳] – همان کتاب, ص ۱۶۷.
  [۴] – راحه-الصدور, محمد-الراوندی, ص ۲۰۳ چاپ دوم ۱۳۶۳.
  [۵] – همان کتاب, ص ۲۰۸ .
  [۶] – همان کتاب, ص ۲۲۴ .
  [۷] – همان کتاب, ص ۲۵۸ .
  [۸] – همان کتاب, ص ۲۷۴ .
  [۹] – راحه-الصدور, محمد-الراوندی, ص ۲۸۱ چاپ دوم ۱۳۶۳.
  [۱۰] – همان کتاب, ص ۳۳۱ .
  پانفارس(پان….) نادان تو مسئله دانش ژنتیک زیاد خودت رو جر نده دستت به تمون اون پروفسورهای قلابی پانفارس گرفتی مراقب باش شلوار اونها رو هم پایین نکشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *