دانلود کتاب سلمان فارسی در آینه ی تاریخ

نام کتاب

سلمان فارسی در آینه ی تاریخ (دانلود+)

نویسنده

حسین حمزه

توضیح

سلمان فارسی در آینه ی تاریخ

رمز عبور

www.tarikhema.org

تهیه توسط

اِنی کاظمی

۰۰۰۰۰ حجم دانلود کتاب

۸۴۰ کیلوبایت (KB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ اسلام

مطالب مرتبط

۶۷ دیدگاه‌

 1. اهورا گفت:

  درود. سلمان پارسى شخصیتى بسیار مرموز داشت که به گفته خیلى از( تاریخ دانان نه تاریخ نویسان) خیانت کار بوده طوریکه ازدانشگاه جندى شاپور اوراخراج کردن.و به محمد پیوست ودر جنگها علیه ایران(سرزمین خودش) بصورت(استراژیت)وار به اربابش محمد مشاوره مى داده. بدرود

  • عرفان گفت:

   @اهورا, لطفا نام حداقل سه نفر از این تاریخ دانان مورد نظر تان را باذکر کتاب تالیفی آنان ، برایم ایمیل نمایید . در صورت امکان شرحی از زندگی این تارخ دانان برایم بفرستید . سپاسگزار خواهم بود

   • bhz گفت:

    دورود
    پسر خوب نیاز نیست اهورا اسم تاریخ دانان را به شما بگوید از مجتهد بزرگ اینترنت بپرسید(سرچ) به شما جواب مده.
    ضمناً مدت عمر سلمان (روزبه) باز بپرس(سرچ)
    ۳۵۰ سال عمر با برکت … ولی من میگم باز این شیاد هنوز زنده است و ما سرزمین پارس هرچه می کشم از دست این شخصیت مرموز میکشم
    مرسی

   • اهورا گفت:

    @عرفان,
    درود….گیرم اسم ومشخصات این افراد براتون بفرستم میخواهید چیکار….. بدرود

  • مهدی گفت:

   @اهورا,
   اصلاًپیامبر با ایران جنگی نداشته که سلمان فارسی بخواد بهش توجنگ با ایران کمک کنه!!!!!!!!!جنگ ایران واعراب در زمان عمر به وقوع پیوست نه زمان پیامبر!!!!!!!توی جنگ های زمان عمر هم درهیچکدوم ازجنگ ها (ازقبیل جسر،قادسیه،نهاوند،نبردشوشتر،جلولاء و….)درسپاهیان اعراب اسم سلمان فارسی ثبت نشده.
   میخواید به یکی ازبهترین یاران پیامبر ومایه ی افتخار ما ایرانیان تهمت بزنید وتوهین کنیدحداقل قبلش یکم تاریخ بخونید آخه کسی که فقط۱صفحه تاریخ درباره ی جنگ اعراب وایران خونده باشه میدونه که جنگ ایران واعراب در زمان عمر به وقوع پیوست نه زمان پیامبر(ص)!!!!!!!!!!!

   • اهورا گفت:

    @مهدی, درود…امیدوارم درتمام مراحل زندگیتون مو فق باشید ..مهدى جان من که نگفتم شخص محمد مستقیم وارد نبرد ها شده… بلکه از پیش چنین کار شرم آورى انجام داده اند.. درضمن من اعتقادى به اینکتاب هاى خرافات پوچ پوچگرا ندارم….بدرود

    • ناشناس گفت:

     جهل تو باعث شده در هزار جهل دیگه بری حکومت پوسیده شاهنشاهی چشم و عقلتان را کور کرده محمد صل الله علیه وآله پیامبر و فرستاده مستقیم خدای عالم است حتی اگر شما کفار بهش ایمان نداشته باشید و تا به حال اسلام واقعی نه اسلام بنی امیه ها و آل سعود ها ابر قدرت های عالم را به چالش کشیده

   • مصدق گفت:

    عزیز!اصلا چرا حمله کردن که حالا بخواهیم توجیه کنیم که سلمانی که در زمان عمر با ایرانیان جنگیده خوب بوده یابد!از سلمان و سایرین باید پرسید که با کدام منطق قرآنی و اسلامی حمله به یک کشور و ریختن خون کلی انسان مظلوم و بی دفاع را میتوان توجیه کرد؟در ضمن اگر انتشار اسلام با قیام شمشیر کاری عقلانی و درست بود خود پیامبر در زمان حیاط که در اوج قدرت بود انجام میداد و نه تنها به ایران بلکه به تمام دنیا حمله میکرد و هر جاها کم میاورد با معجزه مشکل را حل میکرد،بهتراست در این مسایل از اصل غافل نشده و به فروع بسنده نکنیم

  • رسول گفت:

   باطل است
   آنچه مدّعی گوید…
   سلمان فارسی از شخصیت های بحث انگیز و چند بعدی تاریخ اسلام و ایران است. قاطبه مسلمانان، از شیعه و سنی، او را به عنوان یکی از اصحاب بلندمرتبه پیامبر و حضرت علی (علیهم السلام) می ستایند. او در منظومه فکری فرق و مذاهب اسلامی جایگاه ویژه ای دارد و سنی و امامی و اسماعیلی و زیدی و اهل حق و اصحاب تصوف و فتوت، هریک به فراخور جهان بینی خود، تصویری از او ارائه کرده اند. این تصویر اگرچه گاه اغراق آمیز یا غیر واقعی است، اما همواره با حرمت و تقدس همراه است. در متون ادب فارسی که آیینه تمام نمای فرهنگ ایرانی است، سلمان در هیئت انسانی حق جو، عارفی وارسته، زاهدی سجاده نشین، حاکمی عادل و حکیمی فرزانه رخ نموده است. سنایی می فرماید:
   از این مشتی ریاست جوی رعنا هیچ نگشاید
   مسلمانی ز سلمان جوی و درد دین ز بودردا

   بودردا: نام صحابی است و مناقب او بسیار

   سلمان فارسی، مثل همه شخصیت های موثر تاریخی، دشمنانی دارد. واقعیت و ماهیت سلمان، همواره کسانی را به ستیزه با وی برانگیخته است. در روزگار ما باستان پرستان ایرانی، که از عمق حوادث و وقایع تاریخی بی خبرند، به جای آن که علل سقوط ساسانیان را در واقعیات عینی جست وجو کنند، گناه سقوط این سلسله و غلبه اعراب را یکسره به گردن سلمان می گذراند و سیل دشنام ها را از طریق نوشته ها و رسانه های خودشان به طرف این فرزند ایران و اسلام سرازیر کرده اند!
   ناصبی ها و سلفی ها و روشنفکران عرب طرفدار بنی امیه، که روزگار آل امیه و مروان را اوج درخشش اقبال قوم عرب می دانند، نیز نظر خوشی به سلمان به عنوان یکی از بزرگان شیعه و یکی از ارکان فرهنگ ایرانی ندارند. سلمان در میان مستشرقان نیز دشمنان آشکاری دارد، از جمله هرو ویتز و کلیمان هوار رسما واقعیت تاریخی او را انکار کرده اند. آقای ناصر پورپیرار ظاهرا آخرین کسی است که با تلفیق دیدگاه های برخی خاورشناسان و قومیت گرایان عرب به نبرد با این شخصیت تاریخی کمر بسته است!
   دیدگاه پورپیرار، آن گونه که در کتاب پلی بر گذشته آمده ، اجمالا از این قرار است: سلمان شخصیتی افسانه ای و اسطوره ای است که به دست شعوبیه و قوم یهود جعل شده تا حقیقت قرآن و وحی الهی را زیر سؤال ببرند و او را آموزگار پیامبر (صلی الله علیه و اله وسلم)جلوه بدهند!

   شاید تعجب کنید اگر بگوییم پورپیرار به انکار کسی کمر بسته است که از زندگی او اطلاع درستی ندارد و شرح حال ساده او را هم درست مطالعه نکرده یا اگر مطالعه کرده نفهمیده است! وی در جایی با نقل عبارتی از تاریخ طبری می نویسد:” طبری در فهرست بندگان آزادکرده پیامبر، نام سلمان را نیز می آورد. ظاهرا در زمان پیامبر که هنوز هیچ جنگ خارجی در کار نبوده، عربان کلب در اصفهان اسیر می گرفتند و می فروخته اند، آن هم به یک یهودی که از اصفهان تا مدینه بدون تعرض هیچ کس او را به دنبال کشاند تا سرانجام پیامبر سلمان را بازخرید و آزاد کند. به گمانم اگر همین شرح حال معیوب برای اخراج سلمان از تاریخ کافی نباشد، در اثبات بی کفایتی سلاطین ساسانی کافی است که عربان می توانسته اند تا اصفهان برسند و اسیر ببرند.” (بخش سوم، ص ۱۷۷).
   ایشان در صفحه ۲۲۳ همین بخش مجددا همین برداشت از تاریخ طبری را تکرار می کنند. این در حالی است که در تاریخ طبری و هیچ یک از دیگر مآخذی که به زندگی سلمان پرداخته اند، چنین ادعایی اساسا مطرح نشده است. به راستی اگر همین چند خط برای محک زدن دقت علمی و فهم ایشان از متون تاریخی کافی نباشد و شتابزدگی او را برای اخراج آدم های هزار و چهارصد سال پیش از تاریخ نشان ندهد، قطعا می تواند عجز ایشان را از خواندن و فهمیدن عبارات ساده فارسی به خوبی اثبات کند.
   سلمان فارسی، بزرگمردی از اهالی رامهرمز (و بنا بر بعضی نقل‌های تاریخی از اهالی جیِ اصفهان) بود. وی در گذر زندگانی خود در پی حقیقت سرزمین‌ها را درنوردید و چنان شد که به خواست خدا، پس از رخ دادنِ حوادثی، به مدینه آمد. وی در مدینه با محمد رسول الله آشنا شد و در اثر اتفاقاتی یقین یافت که محمد (صلی الله علیه و آله) همان پیامبر موعود آخرالزمان است. هنگامی که از او پرسیده می‌شد فرزند که هستی، پاسخ می‌داد که من فرزند اسلام هستم. او در جنگ‌ها در کنار پیامبر بود و جان فشانی بسیار نمود. وی را اهل دانش و تقوا معرفی کرده‌اند و در فضائل او سخن بسیار است. وی بسیار ساده‌زیست و حیاتی زاهدانه داشت. پیامبر به اصحاب سفارش می‌کردند که فرمودند چهار نفر را دوست بدارید؛ علی، سلمان، مقداد و ابوذر را. همچنین پیامبر درباره او فرمود: «سلمان دریای علم است» و نیز فرمودند که «سلمان، لقمانِ امت من است». وی در ماجرای سقیفه (و غصب خلافت)، از یاران پایدار علی بن ابی‌طالب بود. در نهایت در اواخر سال ۳۵ هجری -در عصر خلافت عثمان- درگذشت[۱].
   پیامبر و اهل‌بیت بارها تأکید کردند که سلمان از ما اهل‌بیت است[۲]. ایشان مورد تأیید اهل‌بیت بوده و همواره از مدافعین اصلی حریمِ ولایت بودند[۳]. درباره‌ی تقوا، انسانیت و بی‌توجهی او نسبت به دنیا، سخن بسیار است. مرحوم استاد عبدالحسین زرینکوب در کتاب «دو قرن سکوت» درباره‌ی سلمان فارسی (روزبه) می‌گوید که وی انسانی هوشمند و حق‌جو بود. بعدها که از طرف عُمَر بن خطاب، به حاکم مدائن شد، با این که ثروت بسیاری در دست داشت، «اما نان جوین می‌خورد و جامه پشمین به تن می‌داشت. در مرض موت می‌گریست که از عقبه آخرت جز سبکباران نگذرند و من با این همه اسباب دنیوی چگونه خواهم گذشت؟ از اسباب دنیوی جز دواتی و لولئینی نداشت. این مایه سادگی سپاهیانه یا زاهدانه البته شگفت انگیز بود و ناچار در دیده مردمی که هزینه تجمل و شکوه امرا و بزرگان ساسانی را به عسرت و رنج و با پرداخت مالیات‌ها تأمین می‌کردند، اسلام را ارج و بهای فراوان می‌داد»[۴]. ناگفته نماند که که سلمان فارسى از سوى خلیفه (عُمَر) به حکومت مدائن گماشته شد، اما تا وقتی که حضرت علی (علیه السلام) به او اجازه نداد، پیشنهاد عُمَر را نپذیرفت. در حقیقت پس از اینکه علی بن ابیطالب به او اجازه داد، حکومت بر مدائن را قبول کرد[۵].
   اما جالب است بدانیم که باستانگرایان افراطی به طرزی عجیب، سلمان فارسی را به خیانت متهم می‌کنند و او را «وطن‌فروش» می‌نامند! به راستی آیا این افراد از حوادث فتح ایران آگاه نیستند؟ آیا نمی‌دانند که سلمان چه خدماتی به مردم ایران کرد؟ آیا نمی‌دانند که او با زیرکی توانست از کشته شدن ایرانیان بسیار، جلوگیری کند؟ آیا باستانگرایان افراطی نمی‌دانند که مردم ایران چگونه به استقبال سلمان فارسی می‌رفتند و او را دوست می‌داشتند؟!
   سابقاً بیان شد که سپاه عرب هنگامی که برای فتح مدائن (پایتخت ساسانیان)، شهر را محاصره کرد، مردم چندان انگیزه‌ای برای دفاع نداشتند. چه اینکه یزدگرد گریخته بود و سران نظامی هم پس از درگیری‌های اولیه مردم را رها کرده، فرار کرده بودند. از سویی برخی از نظامیان و بزرگان ساسانی به همراهی جمعی از اوباش، به غارت اموال مردم شهر مشغول شدند. همین مسائل سبب شد که مردم با سپاه عرب صلح کنند و اینگونه شهر به دست عرب افتاد[۶]. اما جالب است بدانیم که صلح مردمِ مدائن با سپاه عرب، با ذکاوت و تیزهوشی سلمان فارسی رخ داد. او مردم شهر را پیرامون خود گردآورد و گفت: «اصل من از شماست و دلم به حالتان می‌سوزد. شما را به سه چیز مى‏‌خوانم که به صلاح شماست» و همچنین گفت: «سه چیز است که هر یک را مى‏‌خواهید انتخاب کنید.» گفتند «چیست؟» گفت: «یکى اسلام که اگر اسلام بیارید حقوق و تکالیف شما همانند ماست، و اگر نمى‏‌خواهید، جزیه بدهید و اگر نمى‏‌خواهید، جنگ مى‏‌کنیم تا خدا میان ما و شما حکم کند». قوم پاسخ داد که میانى را مى‏‌پذیریم (یعنی جزیه -مالیات- می‌دهیم و جنگ نمی‌کنیم). منابع تاریخی گویای ان هستند که مردم پس از شنیدن سخنان سلمان، صلح را بر جنگ ترجیح دادند[۷]. مطمئناً اگر مردم وارد جنگ می‌شدند به شدت درهم‌کوبیده می‌شدند. چه اینکه سپاه عرب بسیار متحد و ایرانیان بسیار متفرّق و بی‌انگیزه بودند. پس به راستی سلمان فارسی به خاطر نجات و در امان نگه‌داشتن جان و مال و ناموس هزاران ایرانی، سزاوار آن است که خائن نامیده شود؟
   سلمان فارسی برای پیشبرد اسلام ناب و مسلمان کردنِ مردم کشورش تلاش کرد. آیا این خیانت به حساب می‌آید؟ سلمان فارسی باعث مسلمان شدن بسیاری از آبا و اجداد ما و در نتیجه خود ما و عاقبت به خیری ما و درآمدن از منجلاب فساد ادیان فاسد آن دوران شد. به راستی آیا این خیانت است؟ سلمان فارسی با حضورش در فتح مدائن، سبب شد که بسیاری از کارشکنی‌ها و اعمال خلاف اسلام و انسانیت رخ ندهد. چرا که اگر سلمان چنین اقدامی نمی‌کرد و کار به دست عناصر تندروی دستگاه غاصب خلافت می‌افتاد، معلوم نبود چه بلایی سر ایرانیان می‌آمد. گذشته از اینکه ایرانِ آنروز به گفته مرحوم استاد عبدالحسین زرینکوب، به شدت به اسلام نیاز داشت[۸].
   گذشته از این، اسناد تاریخی گویای این هستند که مردمان ایرانی در عصر زندگانی سلمان، نه تنها او را «خائن» نمی‌دانستند، بلکه ارج و احترامی بس فراوان برای وی قائل بودند. در منابع کهن تاریخی آمده است که ایرانیان (و مخصوصاً مردم مدائن) به عنوان احترام، در مقابل سلمان به خاک می‌افتادند. اما سلمان مردم را از این کار نهی می‌کردند.[۹] با اینکه منابع تاریخی از زندگانی بسیار ساده‌ی سلمان در مدائن سخن گفتند، اینکه وی در عصر حکومتش لباس پشمینه می‌پوشید و نان جو می‌خورد و در نهایت سادگی سلوک می‌کرد.[۱۰] جالب است بدانیم که سلمان در عصر حکومتش بر مدائن، محافظ و نگهبان نظامی نداشت! و اگر کسی قصد کشتن او را می‌کرد، چه بسا به راحتی می‌توانست چنین کند. وی چنان ساده‌زیست و زاهد بود که بعضاً مردم او را نمی‌شناختند و از او کار می‌کشیدند (با این گمان که او کارگر است).[۱۱] حال در چنین وضعیتی، نبودند کسانی که قصد جان او را کنند؟! احترام فوق‌العاده‌ی مردم به او به همراه حیات زاهدانه‌ی او نشانگر این است که مردمان ایرانی نه تنها وی را خائن نمی‌دانستند، بلکه او را به عنوان انسانی متعالی و اهل معرفت و نماد اسلام راستین قلمداد می‌کردند.

  • پارسا.ع گفت:

   @اهورا, پس دمش خیلی گرم…..

  • محسن گفت:

   عادت دارید بدون مدرک چیزی میگویید لطفا چند منبع تاریخی بگید تا ما هم این را بشناسیم

 2. اهورا گفت:

  درود
  در جواب مهدى …
  مهدى جان من که نگفتم شخص محمد تو جنگها شرکت میکرده در اصل از پیش چنین کار شرم آورى کرده. بدرود..

 3. جواد گفت:

  مهدی جان ممنون .جواب دندان شکن دادی. نوکرم

 4. مهدی گفت:

  ممنون از جوادعزیز.مانوکریم داداش.اهورا من کاری ندارم که پیامبرمستقیماًتوجنگ شرکت کرده یانه بلکه منظورم اینه که اصلاً زمانی که جنگ ایران واعراب به وقوع پیوست پیامبر(ص)زنده نبوده اند و۳-۲سال ازرحلت ایشان میگذشت(وفات پیامبر۱۱ه.ق-جنگ:۱۴-۱۳ه ق) آخه وقتی حضرت محمد(ص)چندسال است ازدنیارفته اندسلمان فارسی چطور به ایشان مشاوره بدهد؟!!!!!!

 5. جواد گفت:

  مهدی جان واقعا دمت گرم.بعضیا با بهانه تراشی و تعصب بیجا میخان چهره اسلام رو مخدوش کنن

 6. جواد گفت:

  بعضیا با بهانه تراشی و تعصب بیجا میخان چهره اسلام رو مخدوش کنن

 7. مجید گفت:

  در جواب مهدی. درست است که در زمان پیامبر اسلام ص حمله ای به ایران صورت نگرفت اما نامه پیامبر به خسرو پرویز هم نباید دست کم گرفت درست نقشه راهی بود برای ایندگان چون از لحاظ نظامی در زمان پیامبر امکان لشکر کشی به ایران نبود این نامه را می توان مقایسه کرد با تحریک اسکندر مقدونی توسط پدرش فلیپ مقدونی.(فراموش نشود حمله به ایران در زمان اسکندر بود اما بذر کینه حمله به ایران را پدرش فیلیپ برای او به ارث گذاشته بود)

 8. داغون گفت:

  تحریف در طول زمان و دروغگویان بزرگ تاریخ باعث ایجاد تعصب های الکی در بین جوانان یک جامعه می شود متاسفانه جوانان مملکت ما تاریخ ۲۵۰۰ ساله را به ۱۴۰۰ ساله ترجیح داده اند.
  یادمان باشد آن زمان که اعراب دخترانشان را زنده به گور می کردند ما ۱۰۰۰ سال قبلش کتبه ی حقوق بشر داشتیم.
  پارسیان فکر کنید

 9. مهدی گفت:

  در جواب مجید…..نامه ی پیامبر به خسرو پرویز هیچ ربطی به جنگ ایران واعراب نداره…….ببینید اسلام یک دین جهانیه وپیامبر اسلام هم برای همه ی جهان مبعوث شده پس طبیعتاًهمه ی مردم جهان روبه اسلام باید دعوت کنه.حضرت محمد(ص)این کار رو به بهترین شکل ممکن انجام دادن ونامه ای برای خسرو پرویزفرستادن که خسرو پرویزنپذیرفت.ولی پیامبر هرگز بانپذیرفتن خسرو پرویز نیومدمثل عمر به ایران حمله کنه ودین روبخواد به زورشمشیر به مردم تحمیل کنه!!!!خود قرآن به پیامبر میگه توحق نداری مردم رومجبور به دین کنی توفقط باید اونا رو دعوت به دین کنی….خود قرآن میگه:”لا اکراه فی الدین….”یعنی هیچ اجباری در دین نیست….دین اسلام هیچوقت نمیگه برای مسلمون کردن یکی بروبه سرزمینش حمله کن!!!!!این برنامه ی جنگ ومسلمون کردن به زور شمشیر رو عمرکثیف راه انداخت کاری که اصلاًبا آموزه های اسلامی سازگاری نداره……اسلام میگه توفقط دعوت کن میخوان بپذیرن میخوان نپذیرن(مثل کاری که پیامبرکرد)اما کارعمر به هیچ وجه با دین اسلام سازگارنبود واسلام هرگزتجاوزبه سرزمین برای مسلمون کردن مردم رو تأیید نکرده…..ضمن این که حتی این شعارغلط(حمله برای نشر اسلام!)هم انگیزه ی عمرنبوده بلکه عمر برای تصرف سرزمین ها وگسترش قلمروخودش وکشورگشایی این کارو انجام داده یعنی ازیه شعارغلط برای رسیدن به نتیجه ی غلط تری استفاده کرد!!!!
  به قول فردوسی بزرگ:
  زیان کسان ازپی سودخویش…………………بجویند ودین اندر آرند پیش
  درجواب داغون:
  اولاًفکر کنم درخط دوم وسوم دیدگاهتون جابه جانوشتید ودراصل منظورتون این بوده:متاسفانه جوانان مملکت ما تاریخ ۱۴۰۰ ساله را به ۲۵۰۰ ساله ترجیح داده اند.
  اما حالا جوابتون:ببخشیدمیشه بگیدچه ربطی داشت؟؟؟؟؟شما باچه استدلالی نتیجه گرفتید که توجه به تاریخ دینمون مانع توجه به تاریخ کشورمون میشه؟؟!!!!!!
  درسته اون موقع که عربادخترانشون رو زنده به گورمیکردن ما۱۰۰۰سال بودکه حقوق بشر داشتیم.اما میشه لطفاًبگید عرب چه ربطی به اسلام داشت؟!!!!اسلام یه دین جهانیه که ربطی به عرب وعجم نداره….فقط بین اعراب ظهورکرده….که همین اعراب هم بدترین دشمنان اسلامن چه توزمان خودشون چه الان حتی قرآن هم میگه:ان الاعراب اشدّکفراً ونفاق”دین اصلاًربطی به ملیت نداره ماهم بایدبه تاریخ دینمون توجه کنیم هم باید به تاریخ کشورمون توجه کنیم……من به عنوان یک ایرانی به کوروش کبیرکشورم افتخارمیکنم،به شخصیت عادلی مثل انوشیروان عادل افتخارمیکنم،به قهرمانانی مثل سپهبدآریوبرزن وسپهسالار رستم فرخزاد افتخارمیکنم به عنوان یک مسلمون به پیامبرم حضرت محمد(ص)افتخارمیکنم،به امام اولم حضرت امیرالمؤمنین مولاعلی(ع)افتخارمیکنم،به شخصیتی مثل امام حسین(ع)که واقعاًاسوه ی صبر واستقامت وپایداری وزیربارظلم نرفتن بودن افتخارمیکنم وبه شخصیت بزرگی مثل سلمان فارسی که هموطن من بوده و واقعاًمایه ی افتخار ما ایرانیاس افتخارمیکنم که پیامبر درحقش فرمود:”السلمان منا اهل البیت”یعنی سلمان ازما اهل بیت است….

  • مازیار گفت:

   @مهدی,

   @مهدی,

   اولا کاملا اشتباه میکنی محمد بن عبدالله اینقدر نادان بوده که در نامه به خسروپرویز اونو دعوت به پرستش خدا میکنه بدون اینکه بفهمه ایرانیان چند هزار سال خدا را پرستش میکردند
   بعدش کی گفته اسلام یک ایین جهانی است در ایه ۶ سوره شوری عملا امده که: ما قران را عربی فصیح به تو نازل کردیم که مردم مکه و حوالی ان را بترسانی و در ایه۴ ابراهیم امده : ما هیچ رسولی را به میان قومی نفرستادیم مگر به زبان خود ان قوم….متاسفانه شما کتاب اصلی دینتون رو خوب نخوندین بعد ازش دفاع میکنید!!!
   درسته در یک ایه کوچک امده لا اکراه فی الدین ولی در بیش از دهها جا امده اقتلو کفار . کفار در اسلام به چه کسی میگویند ؟کسی که به الله و رسول الله و روز قیامت ایمان نداشته باشد حالا فهمیدی چند نفر از مردم دنیا کافر بودن یکشون هم ایرانیها…اصلا چرا کسی باید به خاطر عقیدش کشته بشه؟؟خدا میگه هرکس به من ایمان نداشته باشه باید بمیره!!این که از دیکتاتور هم بدتره
   متاسفانه اطلاعات اکثر مدافعان اسلام در حد کتابهای راهنمایی و دبیرستان و سخنرانی و مغزشوئی چندتا اخوند باقی مونده اگر کتابهای تاریخ طبری رو بخونی متوجه جنایات خود پیامبر اسلام و ترور مخالفانش میشوی
   من فکر میکنم تو داری برعکس میگی با یک سرچ کوچک در وب میبینی تعداد وبلاگها و سایتهای ملی گرا به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده فروش کتابهای ایران باستان هم به همین وجه و اینها همه نشان از توجه به ایران قبل از اسلام میده

  • محمد گفت:

   @مهدی, درود به برادر عزیزم
   مهدی جان، به نظر من بهتر اینه که در این زمینه بیشتر وارد نشید، چون اشخاصی هستند که دهان به گستاخی و بی شرمی باز کرده اند!
   کسانی که عرب را با اسلام یکی میدانند و شک نکن که با نظام هم سر سازگاری ندارند و همۀ این مسائل را به پای پاک ترین دین خدا و پاک ترین انسانهای تاریخ بشریت مینویسند،
   مثل اینان مثل ” کسی که خواب باشه میشه بیدارش کرد؛ اما کسی که خودش و به بخواب زده نمیشه بیدارش کرد ” هست.
   فقط باید گفت دیدار ما زمان ظهور بقیه الله،ارواحنا له الفداء (که انشاالله بسیار نزدیک است)

 10. ریحان گفت:

  توضیحاتت بسیارعالی بود محمد جان. من با تمام نظراتت موافقم.

 11. ریحان گفت:

  مثل اینکه اشتباها نوشتم محمد. منظورم از محمد مهدی بود. داشتم با محمد چت میکردم دچار اشتباه شدم. بازم دمت گرم مهدی جان. خوب جوابشونو دادی.

 12. مازیار گفت:

  سلمان یک انسان کاملا خائن بوده که در حمله اعراب به ایران با توجه به شناختی که از راهها داشته به عمر و اعراب کمک کرده یک عرب چه طور میتونسته استانهای ایران را پیدا کنه؟ یک عرب چه طور تونسته کاخ مدائن رو که مرکز قدرت بوده پیدا کنه؟جواب سلمان فارسی خائن …این خائن حتی با حیله و ساختن احادیث قلابی میخواسته ایرانیان را مسلمون کنه که کاملا شکست میخوره چون ایرانیها تا ۲۵۰ سال مسلمون نشدن…از خیانت این خائن همین کافی بعد از حمله به کشور خودش و کشتن مردمش به فرمانداری شهر مدائن عراق منصوب میشود و بقیه عمر کثیفش رو همونجا میگذراند روحش تا ابد در اتش جهنم به خاطر خیانت به کشورش بسوزد

 13. محمد گفت:

  سلمان فارسی باعث افتخار ایرانه.حکومت ایران با زور شمشیر از بین رفت ولی هیچکس از مردم ایران با زور شمشیر مسلمون نشد.ایرونیا همیشه دنبال حق و راستی بودن و به همین علت ایمان آوردن.من ایمان دارم که زرتشت هم اگه زنده بود به اسلام ایمان میاورد چون چون قبول دارم که زرتشت انسان بزرگی بوده و پیغمبر خدای یکتا بوده و تایید کننده ی خاتم پیغمبران.اسلام ناب و فرهنگ زیبای ایرونی نزدیک به ۱۴۰۰ ساله که با هم پیوند خوردن و باعث پرورش انسان های بزرگی شدن که بشریت بهشون مینازه.متاسفانه بعضی ها ناآگاهانه دم از تقابل اسلام و فرهنگ ایرونی میزنن و نمیدونن که این گفته ها گفته ی دشمن اسلام و ایرانه.کسی که اینطور تفکری داره نه مسلمونه نه زرتشتی و نه دلسوز فرهنگ ایران عزیزمونه.

  • ارش کیانی نسب گفت:

   محمدآقا سلام
   شما یک مسلمان معتقد هستید ومن برای دین وعقیده تان احترام قائلم ،درمقابل شمارابعنوان انسانی معتقد به خاتم پیغمبران.واسلام ناب مسئول میدانم ، اگرراستگو ودرستکارنباشید به دین وخودتان خیانت کرده اید . اگراحکامی راکه صادر کرده اید درست نباشد .
   وا مصیبت است .
   خلاصه اینکه دین شما انسان ساز است ، انسانش باید والا باشد نه درمانده و…

 14. محمد گفت:

  جوونای مملکت !!!کافیه به دل خودمون رجوع کنیم.از رو هوس حرف نزنیم.خواسته های زودگذر باعث نشه که حقایق بزرگ رو زیر پا بذاریم.شما یی که دین زرتشت رو بهتر میدونی انصافا به ۳ اصل دین زرتشت عمل میکنی؟گفتار نیک-پندار نیک و کردار نیک.آیا میدونی که زرتشت هم گفته زنا نکن,دزدی نکن,گفته زنها حجاب رعایت کنن و حیا داشته باشن و مردها هم چشم چرانی نکنن و… اگه به اینگفته ها عمل نمیکنی پس زرتشتی هم نیستی.از نظر من این تفکر حکومت آمریکاست که به خورد جوونای ما داده.یه جوون پاک با فرهنگ اصیل ایرونی عاشق اسلامه و عظمت و حقانیت اسلام رو درک میکنه.اینا شعار نیست.درد دل منه .

 15. محمد گفت:

  جوونای ایرونی بیاین تلاش کنیم و فرهتگ اسلامی ایرانی خودمون رو زنده تر و شاداب تر کنیم.حواسمون جمع باشه هویتمونو گم نکنیم.ما آمریکایی نیستیم.ما ایرونی هستیم و مسلمون فرزند مسلمون.اجدادمون با آگاهی اسلام رو پذیرفتن پس ما هم دینمون رو بشناسیم و خدامون رو بشناسیم و ببینیم چه روش زندگی رو برای ما پسندیده و اون راه رو انتخاب کنیم و بدونیم که راهی رو که خدا نشون داده راه رستگاریه.دنیای غرب رو منتهای آرزو های خودمون قرار ندیم.دست دوستی به ابلیس ندیم که دشمنمونه.
  هم دیندار باشیم و هم دنیامون رو بسازیم همونطور که اسلام گفته.
  با خدا دوست بشیم که اون عزیز مشتاق دوستی مونه.و وفادارترین دوسته و خلف وعده نمیکنه.درد دل زیاد دارم ولی …

 16. ما مو ستا ئا سورا روشنی گفت:

  سلما ن یا روز به تا کستا نی به جرم را بطه ی نا مشروع با کنیزان در بار سا سا نی و افشای دا من پلیدیش و هوس را نیش از در بار سا سا نیان با شخصی کورد زبا ن که مو بد زر تو شتی بوده فرار میکنند اول به هند بعدا به عر بستان و در غار حرا که یک واژ ه کوردی است یعنی صدا اویستارا به زبان عر بی به محممد کور روژ که منظور فرزند روز است که آن وا ژ ه هم کوردی است . که جبرا ئیل همان گه برا ئیل اویستا است و من ده ا واژه ی کوردی و اویستا ئی را از قر آن در آورده ام . اگر هر کسی تا ریخ طبری و ابن خلدون را بخواند میدا ند که اللا نا م بت زمینی یک شبه چطور به آسمان پرواز می کند . سلمان یا روز به اگر نقشه و فن را به اعراب نمی داد . اکثز اعراب از گرسنه گی مرتد شدند ولی با چپا ول و غارت به ایران از مرگ نجات یا فتنند . روز به جای ما را با اعرا ب عو ض کرد .آنها شدن ما و ما شدیم آنها …….

  • هر کی گفت:

   حتما جبرئیل هم یک اسم کوردیه.چی میگی عزیز. یک طرفه مطالعه نکن از همه نظر مطالعه کن بعدشم منطقی فکر کن.

   • ما مو ستا ئا سورا روشنی گفت:

    @بله جبره ئیل هم کو ردیه چو ن همان گبرا ئیل اویستا ئیه جنا بعا لی هم به زبا نهای ایران با ستان را آشنا شوید همان استنبا د را می بینی و می رسی او یستا را به دقت مطا لغ=عه کنید ثا بت می شو د که سلمان خا ن چه جنا یتی و خیا نه تی به ایران اهو را ئی مه ز دا ئی کر ده است من کورد شهر وند درجه دو و عرب در ایران حرف اول را بزند . ۰۹۱۸۹۷۲۱۷۹۶

 17. RESILIENCIA گفت:

  This inrtoduces a pleasingly rational point of view.

 18. ساسان گفت:

  بنام خدا
  دوستان گرامی.سلمان فارسی شخصیتی تاریخی ومذهبی بوده.ازشما هم میهنان خواهش میکنم به صورت علمی به ماجرانگاه کنید.اگرازاشخاصی دردوره معاصردلخوری دارید آنرابه یک دین پرافتخار که درخشان ترین تمدنهای جهانی راپدیدآوردربط ندهید.اسلام وتمدن حاصل از آن خدمات بسیاری به بشریت نموده است.ازسویی هرگز یک لشکرپنجاه هزارنفره قادربه نابودی یک امپراطوری عظیم نیست.مگراعراب چقدرنیروداشتند.ساسانیان ازدرون پوسیده شده ونهایتا فروریخت.
  همچنین شکوفایی علمی وتمدنی سرزمینمان راپس ازاسلام فراموش نکنید.دراین مواردبهتراست احساسی عمل نکنیم.

 19. محمد گفت:

  خدایا فقط خودت به داد این جوونهای ایرانی برس!!
  گستاخی تا جایی که به پیامبر خدا به شخصی که دلیل آفرینش جهان هستی هستند توهین کنی!!!!!
  اعوذ با الله من الشیطان الرجیم

 20. fatemeh گفت:

  بعضیاتون باید اول دهنتون آب بکشین بعد اسم سلمان رو ببرین..

  کتیبه ی حقوق بشر داشتی که داشتی..حالا شعورت چقده؟؟؟

  اگر ی مقدار از شعور اون کوروش کبیر تو وجودت بود اعتقادت این نبود….

  شما چرا اسلامو از اعراب میدونیده هاااااا؟؟؟اسلام دین الهیه..

  آره اون اعراب بدبخت دختراشونو زنده به گور میکردن… چرا؟؟

  ۱-تو جنگا ینا بودن ک اسیر میشدن…۲-جمعیت زنان ۴برابر مردا بود…

  من با اینکار اعراب مخالفم و جهل۱۰۰ درصد بوده…اما حواستون باشه کی اومد کاسه کوزشونو جمع کرد….پیامبر بود که گفت به جای اینکه دخترا رو بکشین نفری ۴تا زن بگیرید…(اصل اسلام تک همسریه اون مال مواقعی مثل همین نسبت جمعیتی نابرابره)

  شمایی که میگی اعراب ۱۴۰۰سال ÷یش اینطور بودن..د الان چشاتو باز کن چینو ببین که اگه بچه دختر بود سقط جنین میکردن…داشتن دستگاه سونوگرافی در چین حکمش اعدام…فکر نکنین جاهلیت فقط مال اعراب بوده..چینی هام جاهلن .اعراب جاهلی صد شرف دارن به اینا….چون اعراب جاهلی مجبور بودن اینا مجبور نیستن پشت کار چینی ها ۱۴۰۰عالم هست..

  من عاشق کشورم ایران با تاریخ درخشانشم…اما حواستون باشه تو ایران خودمون موقع تولد دختر سینه ی راستشو میبریدن که راحت کمان بکشه…تو همین ایران خودمون زن رو بخاطر عذرش مینداختن تو بیابون نمیذاشتن بیاد تو جامعه….

  من عاشــــــــــــــــــــــــــــق کشورم و تاریخشم….اما دینمو بیشتر از کشورم دوست دارم…چشماتونو باز کنید…نژاد پرست فرزند شیطانه

 21. fatemeh گفت:

  چرا باید بین تاریخ کشور و دین یکی رو انتخاب کرد؟؟؟؟

  چرا دینو از کشور جدا میکنید..بله من ایرانی بداشتن کشوری با این تاریخ افتخار میکنم…و به داشتن دینی به این زیبایی افتخار میکنم…

  به داشتن قهرمانی مثل آریو برزن رستم پادشاهانی مثل کوروش…افتخار میکنم به داشتن خدام پیامبرم دینم امامم افتخار میکنم…چرا همه چیزو رو به روی هم قرار میدید…
  چرا ایرانو اسلامو از هم جدا میکنید؟؟؟چرا به اون جنگ ۸ساله و “ایرانیان مسلمان” و اون همه دلاوری نگاه نمیکنید؟؟؟چرا به ابراهیم همت به عنوان یک ایرانی مسلمان به عنوان ی قهرمان نگاه نمیکنید…امروز ما تاریخ فرزندانمونه…چرا همت ها باکری ها باقری ها رو قهرمان نمیدونید؟؟
  حواستونو بدید چی میکنید…ی جوری میگید انگار بعد اسلام بدبخت شدیم…مگه اون موقع که آیه اومد قومی میان که خدا عاشقشونه و اونا عاشق خدان…پیامبر دست نذاشت روی شونه ی پیامبر گفت اینو قومش…؟؟

  خوب اینکار خداست که اسلام دینی به این عزیزی بیاد تو ایران ما…

  از خدامونه باعث افتخارمونه که ی کشوری داریم که تاریخش اینقدر زیباست و خدام انتخابمون کرده…حالا شما بحثتون سر چیه؟؟؟سر اینکه انتخاب شدین..اون دیگه از بدبختیه کسیه که با افتخار مشکل داره….لعنت برهرکسی که مخالف عزت و افتخاره ایرانه…

 22. fatemeh گفت:

  اون تیکه رو اشتباه نوشتم..پیامبر دست گذاشت رو شونه ی سلمان و گفت اینو قومش..

 23. fatemeh گفت:

  از اون گذشته اگه سلمان فارسی نعوذبالله بخاطر ترک ایران خائنه…مجری های شبکه های منو تو صدای آمریکا که از همه بدترن ..چرا اونا رو نمیبینین؟؟

  • حسين گفت:

   من قبلا متدین بودم چون همه چیو اینقد مقدس میدیدم که تو فکرمم حاضر نبودم فکر بد درباره دینم کنم. اما کم کم که بعضی از احکام اسلام واسم جای سؤال داشت واسه همین گفتم یکم مطالعه کنم وچیزای دیدم که اول فکر میکردم دروغه واسه همین بیشتر به منابع موثق مراجعه کردم وحتی اگه ١ درصد هم بگیم درست باشه پس نتیجه این میشه که نباید متعصبانه جلو هر مطلبی موضع گیری کنیم. ادمی ندیدم تا حالا که اهل مطالعه باشه و دین رو هم متعصبانه قبول داشته باشه. تعصب عقل رو از کار میندازه.

 24. ما مو ستا ئا سورا روشنی گفت:

  وا ژ ه ها ی کو ردی در قر آن : { فتر ه } { بوه ره} {کهف} {یا سین} { جودی } که خود مفسرین بزرگ معتقد نند این وا ژ ه ها عجمی یعنی غیر از عرب را عجم می خوانند در ضمن اعراب در تمام طول تاریخ یک نمو نه خط کوفی بعد از اسلام پیدا نشده همان رسم الخط کو فی ابدا ع ایرا نیان بو ده است چو ن کو فه در آن رمان قلمرو ایرا نیان بو ده است اعراب هچنینی خطی ندا شته است .جا ی تعجب اینجا ست چگو نه یک شبه این خط را کشف کرده اند . اگر سلمان خان فارسی این رسم اخط را به آنها دیکه نمی کرد چگو نه کتا بتی به این عظمت را مکتو ب می کر دنند . حضرت محمد هم از خا نه دان کوروژ { کو رش کبیر } است نه قریش من خو دم رشته ام تا ریخ با ستان است .۰۹۱۸۹۷۲۱۷۹۶ حا ضرم ثابت کنم :

 25. Hadi گفت:

  مشکل شما اینه که کورش با محمد مقایسه میکنید و سلمان و عمر در یک جایگاه قرار میدید ای نژاد پرستان جاهل چرا پادشاهان ساسانی بر خلاف ایین زرتشت دختران پادشاهان روم را به همسری میگرفتند؟
  کورش بزرگ به چه دلیلی به بزرگ ترین تمدن های باستان لشکر کشید و بعد افتخار می کرد به مردم عادی امان نامه میدهد؟
  در کتاب دو قرن سکوت که اسلام واعراب را عین هم میداند هم اذان میکند در لشکر رستم برده داری بود!!!!!
  دولت ساسانی مثل حکومت حالای ما از حمایت مردم برخوردار نبود اگر نه شکست اعرابی که با کفن میجنگیدن واسه ما که اسبامون هم برگ استوان داشتند کاری نداشت.پدران ما دیگر ساسانیان را نمی خاستن دلیل شکست ما هم این بود انها اسلام پذیرفتن تا شاید ما زندگی بهتری داشته باشیم.

 26. سلمان گفت:

  متاسفانه پدرم اسمم را سلمان گذاشت.البته او را سرزنش نمیکنم در مملکت ما دیرگاهی است که تفکر اسلامی به زور شمشیر جا خوش کرده است و روح وجان همه ایرانیان را به نیستی سوق داده که البته پدر بیسواد ولی زحمتکش بنده از این قاعده مستثنی نبوده است.باری:ای کسانی که کورکورانه از اسلام دفاع میکنید آیا هیچ مطالعه در دینهای دیگر کرده اید وبا اسلام مقایسه شان کرده اید.آیامیدانید که به طور مثال: اصول دین اسلام که سه اصل توحید – نبوت و معاد میباشند(البته بگذریم از اینکه شیعیان میگویند ۵تا که ۲تای آخرش را برای حکومت کردن خودشان اضافه نمودند) همان سه اصلی است که ذرتشت در پنج هزار سال پیش با عنوان پندار نیک-گفتار نیک و کردار نیک بیان فرمود؟ لطفا در ادیان دیگر نیز بروید و تحقیق کنید متوجه میشوید که اسلام نه تنها کامل نیست بلکه نقایص فاحشی دارد.البته گیر آوردن منابع در ایران سخت است اما غیر ممکن نیست به زحمتش می ارزد بهتر از تقلید کورکورانه است.خداوند انسان را از آن نظر برتر از همه مخلوقاتش قرار داد که دارای تفکر وشعور است پس اجازه ندهیم دیگری به جای ما فکر کند وتصمیم بگیرد

  • پارسا.ع گفت:

   @سلمان,

   البته به نظر میرسد که همانطور که خودتان فرمودید، این (بی سوادی) فقط مختص به پدر بزرگوارتان نبود و در ایشان خلاصه نشده ، و بصورت خانوادگی و وراثتی به حضرتعالی نیز انتقال یافته است دوست من!

   :))))

   برو درساتو دوباره بخون جوجو جان…
   بعدا بیا باهم بازی هم میکنیم!!!!!!
   :))))))

 27. میلاد گفت:

  کلا تاریخ هخامنشیان و تاریخ نوین ساختگی هستش همین ۱۵۰ سال پیش ساخته شده با اون اسم های یونانیشون…. حالا چه برسه به نظرات تاریخ نوین درباره سلمان فارسی…..

  چه خوش گفت فردوسی پاکزاد(حلال زاده):
  هر آنکس که در جانش کین علی ست
  از او خوار تر در جهان گو که نیست

  نباشد جز از بی پدر(حرامزاده) دشمنش
  که یزدان بسوزد به آتش تنش

 28. میلاد گفت:

  نفرین بر عوام زودباور
  نفرین بر تباه کنندگان جان و وقت
  نفرین بر شرطلبان خیال پرداز

  دوستان؟ اگه تاریخ نوینی هم نبود و اگه این حجمه ضد فرهنگ اسلامی هم نبود باز هم یه عده نفس پرست حیوان خو, دشمن ادیان بودند. همینهایی که امروز تاریخ نوین رو بهانه میکنن و از رسانه های بیگانه خط میگیرن!

  چه دولت و مردم خوبی داریم که منافقان و دشمنان داخلی رو تیکه تیکه نمیکنن

 29. سیاوش گفت:

  سلام به همه دوستان.متاسفانه آقا مهدی درست میگه اما کامل باز نکرد.سلمان وزیر اعظم دربار ساسانی بود و چون قطب قدرت استراتژیک ایران بود خسروپرویز خواست دستشو کوتاه کنه و روزی که تبعیدش کرد بهش گفت جایی میفرستنت که بهترین کاخها چادر باشه و بهترین غذاشون سوسمار باشه و سلمان در جوابش گفت عجله نکن منم نشون میدم با همون شترچرونهای عرب قلمرو تو و اجدادت و تاریخ ایران رو خاتمه میدم.تاریخ تبعیدش تو سنگنوشته های تخت جمشید بوده اما حالا نمیدونم هست یا نه !!!!!!و بردنش که بعد از چندسال….محمد کی بود؟جوانی جسور و خوشگذران که از لحاظ قدرت در بین قریش نوه رئیس طایفه قریش و مخالف عقاید قریش بود که نظر سلمان رو جلب کرد.در مورد حمله به ایران به اون عزیز مخالف باید گفت وسوسه فتح ایران و گنجهای ایران تو چندسال کارخودشو تو عربها کرده بود.مگه نشنیدین که وقتی تخت جمشید فتح شد علی فرش نقش جهان رو به چه طریقی تقسیم کرد؟مگه نشنیدی وقتی ۱در از درهای کوچک امارتی از تخت جمشید رو عمر برد عربستان، مردم به جای مکه میامدن تا اون در رو ببینن که بعد علی و عمر دیدن بازارشون کساد شد سوزوندنش.و علی که بزرگش کردن یهودیها واسه ما مسئول قتل کسانی بود که مسلمان نمیشدن!!!!(تاریخ سیستان) و مردم مازندران که شمشیرش از بس خون میگرفت قلاف نمیشدو…و چرا در آخر سلمان که هیچ مهره ای به ظاهر نبود تبعیدش کردن؟متنی که وقتی سلمان پا گذاشت به تخت جمشید بعد از پیروزی رو برو پیدا کن جالبه.و میدونین که تمام زنهای تخت جمشید چی سرشون آمد؟بین محمد و زیردستاش به عنوان کنیز تقسیم شد و دختر یزدگرد۳ که کنیز علی بود به حسین رسید!!!! به نظرتون آقایی که زنده به گور کردن دخترها رو بین عربها برداشت بعدها چندتا زن از نسل اون دخترها گیرش آمد؟؟؟عزیزان ایران نابود نابود شد من شخصا” مسلمان زاده ام و ۱۲سال تحقیق کردم در مورد اسلام و نکته جالب اینکه میدونید چرا شیعه و سنی شکل گرفت؟اینم شاهکار سلمان بود که طراحی شده بود .معذرت اگه طولانی شد.اسم کتابی رو هم واست اقا مهدی چندوقت دیگه میفرستم سعی کن دنبالش نری هم نایابه هم اعدام داره.هرچی بیشتر بدونی بیشتر میسوزی.ما عادت کردیم که فقط بت بپرستیم(مسلمانی)چون نگاه نمیکنیم که کی واسه انسانیت چکار میکنه نگاه میکنیم ببینیم کی به بت ما توهین میکنه و یا حرفی به خلافش میزنه جای درست تفهیم کردن بدوبیراه میگیم به خاطر چیزی که اگه به دید همون اسلام نگاه کنیم بازم اشتباه ست.پس به عقاید هم احترام بزاریم نه تعصب به دین داشته باشیم و با بدوبیراه گفتن خودمون و عقایدمون رو پوچ جلوه ندیم(مسلمانهایی که از حرص فوحش میدن)من خودم لائیکم و به انسان به هر دینی به شرط معنی انسان احترام میزارم.مسلمونها به دینی بدوبیراه نگیدمن ایرانی ام مثل مهدی و … دینی هم ندارم جز انسانیت .خسته نباشید.

 30. ژوزف گفت:

  من در تکمیل سخنان ماریار که کاملا حق با ایشونه من بعنوان یک شخص مسیحی وکسی ۱۰سال از عمرم پای مطالعه ادیان گداشتم میخواستم بگم اگه سیره ابن اسحاق وکتب تاریخی دیگر جنایات پیامبر اسلام دیده میشود وبیشتر این جنایتها صرفا به لین دلیل بوده که پیامبر نقد میشده البته لازم به ذکر است این جنایات بعد از هجرت وبه قدرت رسیدن ایشون اتفاق میفته زمانی که ایشون۱۳سال در مکه بودند پیامبر صلح ودوستی ولی ۱۰سال مدینه ایشان چهره ای بسیار متفاوتی دیده میشود آیه هیچ اجباری در دین نیست اما کسی که میخواهد از اسلام خارج شود مرتد شناخته میشود وقتل طرف واجب!اگر کسی نمیتواند هر عقیده
  ای که دوست دارد پیروی کند پس ایمانش اجباری وخدای او بسیار ظالم است وادار به پیروی از او میکند پس محبت این خدای قرآن کجاست؟البته خرافات مربوط به عیسی و مریم توسط شخص سلمان فارسی وارد اسلام شده است اما لازم به ذکر است بنده دوستان مسلمان را بسیار دوست دارم وبه عقایدشون احترام میذارم اما احترام به معنی قبول کردن نیست منو ببخشید اگر بی احترامی کردم فقط حرف دلم رو گفتم
  فیض و محبت خدا باشما

  • پارسا.ع گفت:

   @ژوزف,

   دو کلام هم از مادر کچل عروس!!

   😀

   فکر کن…

   یه فرد مسیحی من باب عقیده و دیانت، صحبت از عقل و تحقیق و منطق و علم بکند!!

   تازه از جود خرافه در یک آیین دیگر هم اشکال بگیرد

   ههههه!

   باشه! باشه!! :))))

   . . .
   صلیبیت و عقل؟!! صلیبی بررسی تاریخی؟!! صلیبی و علم؟!

   خخخخخ!
   ،:))))

   شوخی خوبی بود دوست من!
   کلی خندیدیم دورهمی!!

   :)))

   مرسی/ مذرسی!!

   :))

 31. اون یکی گفت:

  حتا یک کلمه از حرفایی که همه نوشتن و نمی تونم به حودم بقبولونم. یه حسی نمیذاره. اما در کل منطقی ترین کامنت ها رو مهدی نوشته بود

  دیگه بسه خـــدا دوباره
  داره غم واسمون می باره..

 32. امير گفت:

  با سلام
  چند تا از دیدگاه ها را مطالعه کردم. توهین به اعتقادات افراد در قالبی محترمانه را زیاد دیدم. متاسفانه هیچگونه ماخذی برای بیشتر نظرها ندیدم . خیلی ها مشکلشون حکومت و نظام فعلی است و این موضوع را با اسلام قاطی کرده اند (در نظرها مشهود است). سعی کنیم منصف باشیم و با دلیل و خیلی حرفه ایی با مسائل برخورد کنیم.

 33. امير گفت:

  از دوستان عزیز خواهش می کنم چند تا از سخنرانی های استاد فاطمی نیا را بشنوید .

 34. atish گفت:

  سلام برام صحبتاتون جالب بود راجب اسلام و سلمان منابعی رو که می شناسید به من معرفی میکنید راجب اسلام و سلمان و امامان

 35. فرشید گفت:

  فایل قابل دانلود نیست. لطفا لینک دانلود را تصحیح نمائید

 36. محمد۲ گفت:

  کتاب دوقرن سکوت و تاریخ طبری مستند نیستند متاسفانه بعضی ها فقط به خاطر منافع خودشون و نژاد پرستی همه چیز رو قاطی می کنند اگر کمی مطالعه و باور داشتند … اینگونه سطحی قضاوت نمی کردند واقعا متاسفم برای مازیییییییار که توهین کرد به پیامبری که خدا در موردش فرمود:لولاک لما خلقت الافلاک .ای پیامبر اگر نبودی آسمان ها و هستی را خلق نمی کردم.
  اون موقع من و تو داناییم پس خاک بر سر تمام دانایانی که از خدا و پیامبر جلو افتاده اند .
  با حرفهای فاطمه و محمد موافقم

 37. کیا گفت:

  دوستان تاریخ جبره و با ستایش یا نکوهش عوض نمیشه.مهم اینه که بدونیم الان کجا ایستادیم.امیدوارم از عقاید دینی هموطنای عزیزم سو استفاده نشه

 38. عیسی گفت:

  عراب چون تمدنی از خودشان ندارند میخواهند تمدن ما هم نابود کنند

 39. عیسی گفت:

  محمد۲ منظورت کدام پیامبر هست خداوند۱۲۴۰۰۰پیامبر برای بشارت انسانها فرستاد

 40. میثم گفت:

  با سلام
  نظرات دوستان رو خوندم
  در کل با هر دیدگاهی که دارید لطفا منطقی بحث کنید و به هم احترام بگذارید. کسی که توهین میکنه یعنی حرف موثقی نداره و محکومه.
  اما درباره سلمان فارسی کهمورد بحث دوستان می باشد باید عرض شود تنها دلیل نوشتن و انتشار عقاید عده ای از کسانی که مخالف سلمان هستند علاقه به تاریخ پیش از اسلام و در کل ایرانی بودن و ملی گرایی است و به همین منظور سخنان خارج از اعتدال نوشتن و حتی به پیامبر اسلام توهین کردند آنهم چه توهینی که تنها خدا می داند و بس… دلایل دوستان موافق سلمان هم منطقی نبود جز نظر اول که هم زیاد و کامل بود و هم قابل فهم و منطقی تر و بقیه نظرها بیشتر بخاطر علاقه به دین اسلام و بعضی احادیث است و بعضی ها هم راه همان مخالفان رو پیمودن و شروع به توهین و مقابله به مثل کردن که منطقی نیست. تمام پیامبران سخن از خدا و ارشاد مردم رو داشتن و به طبع هر پیامبری که بعد از دیگری می آمد علاوه بر سخنان پیامبر قبل سخن های دیگر و تازه ای داشت و در نهایت هم که پیامبر اکرم ختم پیامبران بود و در نتیجه کامل کننده راه همه انبیاء . و اما سلمان که بود: سلمان فارسی طبق کتاب های تاریخی و اسناد معتبر شخصی کنجکاو و حقیقت خواه که از ایران تا عربستان به جستجوی پیامبر اسلام پرداخت چون حرفهایی درباره آن شنیده بود و بعد از شنیدن پیام رسالت حضرت محمد ص به دین اسلام گروید و مسلمان شد. آنسانی آگاه و پرهیزکار و با دانش که در جامعه به مردم و حتی پیامبر مشاوره های خیرخواهانه می داد. بعد از پیامبر هم به دلیل علاقه به امام علی ع مانند ابوذر و عمار و … در باب خلافت سکوت کرد ولی به انتشار دین می پرداخت. در زمان عمر و اما علی هم حاکم مدائن بود و بسیار ساده زیست و خداپرست. در زمان حمله اعراب به ایران هم دیچ طرفداری از ایرانی و یا اعراب نکرد مگر بر حسب وظیفه به آگاه کردن مردم کوچه و بازار پرداخت و بیشتر با توده مردم طرف بود و آنها را به دین اسلام دعوت می کرد و از قوانین و اخلاق در دین حرف میزد و میان مردم به عدل و انصاف داوری و سیاست می کرد. همواره از جور خلفا و رفاه و خوشگزرانی آنها و نیز اطرافیان شان شکایت داشت. این بزرگ مرد تاریخ هم مایه افتخار ایران و هم از بزرگان دین اسلام بود که پیامبر هم او را بسیار دوست می داشت. دوستانی که مخالف سلمان و پاکی این مرد بزرگ هستند چطور خود را برتر از مطهری و شریعتی و … نویسنده و عالم بزرگ می بینند. لطفا کتاب سلمان دکتر شریعتی را مطالعه کنید. درباره دین اسلام هم باید گفت به اعتقاد مورخان بزرگ و نویسندگان تاریخ و ادیان حتی همان غربی ها همانند ویل دورانت هیچ دینی همانند اسلام به پیشرفت علوم مختلف همت نگماشت و نیز حکومتی میانه رو و اعتداد گرا و خیرخواه مردم ایجاد نکرد. برای اثبات حقانیت اسلام همین بس که در سرزمینی خشک و سوزان و در میان بی تمدن ترین و بی فرهنگ ترین و بی اخلاق ترین مردم توسط شخصی عمی که حتی سواد نداشت بپا خواست و در کوتاه ترین زمان بزرگترین حکومت ها و امپراتوری های خودساخته و انسانی را از بین برد و از اسپانیا و فرانسه و ایتالیای اروپا تا قسمت اعظم افریقا و خاورمیانه و آسیای میانه که مهد تمدن دنیا بود را به سرزمین های اسلامی مبدل کرد. زندگی ها رونق گرفت و علوم شکوفا شد و جهل و خرافه از بین رفت. حال در هر دورانی مخالفینی داشت و دارد و با ایجاد اسناد دروغین و جعلی از خود اعراب و ایران گرفته تا اروپائیان به مقابله با آن برخواستند. دلیل سقوط حکومت های ایران و ساسانی هم حقجو بودن مردم ایران و ظلم ستیزی آنها را می رساند چه اینکه در تمام تاریخ ایران از اسکندر و چنگیز و تیمور و همین اعراب و افغان ها که ایران رو غارت کرده اند و به زیر سلطه درآوردند با خواری بیرون رانده شدند و از بین رفتند بنده نه جیره خوارم و نه شغلی حکومتی دارم و نه از این روال شغل و کار و درآمد و … راضی هستم ولی چه کنم کشورم و مردمم و عالمان و بزرگان کشور و ای آب و خاک را دوست دارم و به آن عشق می ورزم.در کل هر کسی بخواهد ایرانی را که هم به ایران و تاریخش می بالد و هم حقجو و دیندار است و اسلامی و معقول تهدید کند یا با حرفهای جعلی و ساختگی خود یا غربگراهای منفور و خودباخته به انتشار چنین سخنانی بپردازد توسط مردم زیرک و فهیم از بین خواهد رفت. اگر کسی منتقد حکومت در کشور است که بنده نیز هستم باید از راه درست خواسته هایش را مطرح کند. درست از ناعدالتی است. درست است حقکشی است و انصاف در مواردی از بین رفته ولی باز هم اگر دقیق بنگریم دستان خائنین به وطن و غربگراهاست که بیرون میزند و مشخص میشود این بلوا برا ی نارضایتی مردم از خارج کشور آب می خورد. نابود باد خائنین وطن و کسانی که چشم پیشرفت کشور را ندارند. با تشکر و عرض پوزش بخاطر طولانی شدن

 41. آرمان گفت:

  آقایون متعصب و بقول خودتون اسلامی و البته به اعتقاد من جوگیر…فقط یک سؤال::حمله اعراب به ایران رو که قبول دارید؟؟کشت و کشتار اعراب در ایران رو که قبول دارید؟؟؟دلیل اینهمه عرب دوستی شما از کجا سرچشمه میگیره؟؟؟یعنی شماها میفرمایید امامان در حمله اعراب نقشی نداشتن؟؟یعنی عمر به تنهایی اینقدر قتل عام کرد؟؟؟واقعیت اون نیست که این آخوندها به شما قبولاندن…در جنگ قادسیه که چهل هزار نفر در شهر گرگان امروزی قتل عام شدن امام حسن مجتبی شخصأ حضور داشتن…اگر این گفته رو هم رد نکنید

 42. مهدی مظلوم گفت:

  با سلام کسی در دنیا بد نیست این انسان هست که با نظر به فرهنگ. تمدن.دین.وجدان و موقعیت خودش میگه کی بده کی خوبه. چه چیزی بده چه چیزی خوبه خداوند انقدر رعوف هست که ما فکر کنیم و نظر خودمون رو در مورد بدی و خوبی هر چیزی رو برای خودمون بهترین بدونیم

 43. سلام دوستای عزیز من می خواستم یه چیزی بهتون بگم و اون هم این هستش که خداوند کتا بی رو به نام قرآن برای همه ی انسان ها نازل کرده این کتاب بی نهایت زبیا ودارای مفهوم هایی هست هر انسانی رو به تامل وا میداره وبدونیدکه هیچ موجود زنده ای حتی نمی تونه یه آیه مثل این کتاب رو بیاره که خودش نوشته باشه می دونید بچه ها ما آدما یه جوری هستیم که وقتی یه چیزی رو به خودمون تلقین میکنیم اون به شدت به ما غلبه میکنه شاید بعضی از شما ها به خودتون تلقین کردید که پیامبر ص بده یا عمر وسلمان بد هستن ولی بدونید !ولی بدونید هیچ انسان نمی تونه شخصیت والای این افراد برجسته رو نابود کنه چون اگه هدفش این باشه چیزی جز ذلت وخواری در انتظارش نخواهد بود چون شخصیت والای اونها واسه ی همه عاقلان وفکری قابل درک وثابت شده هست دیگه اینکه بدونید هر کسی رو توی گور خودش میزارن وتنها به خاطر اعمال نادرست خودش اون رو باز خواست میکنن وبابام هم همیشه میگه سعی نکن دیگران رو کوچک بلکه سعی کن خودت از نظر شخصیتی تکامل پیدا کنی خداحافظ دوستای من!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.