خانه » دانلود » کتاب های تاریخ ایران باستان » دانلود کتابِ از زبان داریوش

دانلود کتابِ از زبان داریوش

نام کتاباز زبان داریوش (جهت دریافت کلیک کنید)
نویسندههاید ماری کخ
موضوع اصلیداریوش
موضوع فرعیتاریخ باستان
جلد۱
حجم فایل۷/۲۲ مگابایت
قالب کتابPDF
تاریخ ثبت ۱۳۸۴/۶/۵

در سالهای 1933 و 1934، ضمن حفریات تخت جمشید، پایتخت امپراتوری پارس، در دیوار استحکامات، چندین هزار لوح گلی با متنهایی به خط میخی عیلامی به دست آمد. این لوح ها در زمان فرمانروایی داریوش بزرگ (522-486 پ.م.) نوشته شده و تاریخ آن ها سیزدهمین تا بیست و هشتمین سال فرمانروایی داریوش، یعنی از سال 509 تا494 پ.م . را برمیگیرد. این مجموعه بخش کوچکی است از بایگانی واقعی دیوان شاهی.
این لوح ها اطلاعات لازم را برای پاسخ به پرسشهای زیادی در اختیار ما قرار میدهد. اطلاعاتی نه تنها درباره مسائل دیوانی، بل درباره ی محیط، شیوه زیست و زندگی روزمره مردم، مزدها و اقدامات اجتماعی، موقعیت زن ، دین و آیین و رفتارهای مذهبی فرهنگی و همچنین جغرافیا و اقتصاد. مورخ به هنگام بررسی این سندها پیوسته شگفت زده در مییابد که امپراطوری ایران باستان تا چه حد سازمان یافته و از بسیاری جهات «مدرن» بوده است.
در این کتاب کوشیده شده تا بر اساس این اطلاعات و بررسی آنها و نیز تکیه بر منابع شناخته شده ی قبلی، به ویژه باتوجه به آخرین دست آوردهای پرارزش باستان شناسی، تصویر روشن تری از حیات امپراطوری بزرگ ایران، به ویژه در محدوده سال های 500 پ.م. به دست دهد و نگاه کاونده تری نیز به 200 سالی که حدودا از فرمانروایی هخامنشیان باقی مانده بود، انداخته شود. همچنین در این کتاب عکسهای گوناگون و سودمندی قرار داده شده.

«به دستور اهورا مزدا من چنينم كه راستی را دوست دارم و از دروغ روی گردانم دوست ندارم كه ناتوانی از حق كشی در رنج باشد همچنين دوست ندارم كه به حقوق توانا به سبب كارهای ناتوان آسيب برسد آن جه را كه درست است من دوست دارم من دوست برده دروغ نيستم من بد خشم نيستم حتی وقتی خشم مرا میانگيزاند آن را فرو مینشانم من سخت بر هوس خود فرمانروا هستم.»

 

 

Image result for ‫کتابِ از زبان داریوش‬‎

7
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن
hossin
مهمان
hossin

سلام ببخشید می خواستم بدونم این وبلاگ یا سایت وابسته به جمهوری اسلامی هست یا نه

ایمان
مهمان
ایمان

کاش محمد به دنیا قدم نمی ذاشت که با ورود نا میمونش تاریخ رو به لجن بکشه

علیرضا
مهمان
علیرضا

نه اینقد اینها را بزرگ نکنید به اندازه کافی جمهوری اسلامی همه را خراب کرده نیازی به داد وبیداد نیست

یک کلام از زبان داریوش
مهمان
یک کلام از زبان داریوش

افسوس

abaas
مهمان
abaas

manke natunestam
chizi downlod konam
nazaram nadaram
lotfan begi
ya rahattaresh konin

م. سهرابی
مهمان
م. سهرابی

لينک مشکل دارد، متأسّفانه.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است