دانلود کتابِ از زبان داریوش

نام کتاب از زبان داریوش (جهت دریافت کلیک کنید)
نویسنده هاید ماری کخ
موضوع اصلی داریوش
موضوع فرعی تاریخ باستان
جلد ۱
حجم فایل ۷/۲۲ مگابایت
قالب کتاب PDF
تاریخ ثبت ۱۳۸۴/۶/۵

در سالهای ۱۹۳۳ و ۱۹۳۴، ضمن حفریات تخت جمشید، پایتخت امپراتوری پارس، در دیوار استحکامات، چندین هزار لوح گلی با متنهایی به خط میخی عیلامی به دست آمد. این لوح ها در زمان فرمانروایی داریوش بزرگ (۵۲۲-۴۸۶ پ.م.) نوشته شده و تاریخ آن ها سیزدهمین تا بیست و هشتمین سال فرمانروایی داریوش، یعنی از سال ۵۰۹ تا۴۹۴ پ.م . را برمیگیرد. این مجموعه بخش کوچکی است از بایگانی واقعی دیوان شاهی.
این لوح ها اطلاعات لازم را برای پاسخ به پرسشهای زیادی در اختیار ما قرار میدهد. اطلاعاتی نه تنها درباره مسائل دیوانی، بل درباره ی محیط، شیوه زیست و زندگی روزمره مردم، مزدها و اقدامات اجتماعی، موقعیت زن ، دین و آیین و رفتارهای مذهبی فرهنگی و همچنین جغرافیا و اقتصاد. مورخ به هنگام بررسی این سندها پیوسته شگفت زده در مییابد که امپراطوری ایران باستان تا چه حد سازمان یافته و از بسیاری جهات «مدرن» بوده است.
در این کتاب کوشیده شده تا بر اساس این اطلاعات و بررسی آنها و نیز تکیه بر منابع شناخته شده ی قبلی، به ویژه باتوجه به آخرین دست آوردهای پرارزش باستان شناسی، تصویر روشن تری از حیات امپراطوری بزرگ ایران، به ویژه در محدوده سال های ۵۰۰ پ.م. به دست دهد و نگاه کاونده تری نیز به ۲۰۰ سالی که حدودا از فرمانروایی هخامنشیان باقی مانده بود، انداخته شود. همچنین در این کتاب عکسهای گوناگون و سودمندی قرار داده شده.

«به دستور اهورا مزدا من چنینم که راستی را دوست دارم و از دروغ روی گردانم دوست ندارم که ناتوانی از حق کشی در رنج باشد همچنین دوست ندارم که به حقوق توانا به سبب کارهای ناتوان آسیب برسد آن جه را که درست است من دوست دارم من دوست برده دروغ نیستم من بد خشم نیستم حتی وقتی خشم مرا میانگیزاند آن را فرو مینشانم من سخت بر هوس خود فرمانروا هستم.»

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

7 Comments on "دانلود کتابِ از زبان داریوش"

avatar
  Subscribe  
Notify of
hossin
Guest
hossin

سلام ببخشید می خواستم بدونم این وبلاگ یا سایت وابسته به جمهوری اسلامی هست یا نه

ایمان
Guest
ایمان

کاش محمد به دنیا قدم نمی ذاشت که با ورود نا میمونش تاریخ رو به لجن بکشه

علیرضا
Guest
علیرضا

نه اینقد اینها را بزرگ نکنید به اندازه کافی جمهوری اسلامی همه را خراب کرده نیازی به داد وبیداد نیست

یک کلام از زبان داریوش
Guest
یک کلام از زبان داریوش

افسوس

abaas
Guest
abaas

manke natunestam
chizi downlod konam
nazaram nadaram
lotfan begi
ya rahattaresh konin

م. سهرابی
Guest
م. سهرابی

لینک مشکل دارد، متأسّفانه.