دانلود کتاب آب: آیین ها و باورهای مربوط به آن در فرهنگ عامه

بخشی از آثار کتابخانه تاریخ‌ما بدون حق نشر منتشر شده است. گروه تاریخ‌ما در حال حذف آثار بدون حق نشر است. چنانکه شما نیز کتابی را بدون حق نشر دیدید به آی‌دی @tarikhema_admin یا ایمیل eakni@yahoo.it اطلاع دهید.

نام کتاب

آب: آیین ها و باورهای مربوط به آن در فرهنگ عامه (دانلود+)

نویسنده

مصطفی خلعتبری لیماکی

موضوعات

منزلت آب در فرهنگ و ادب فارسي + آيين باران خواهي و نمونه‌هايي از فرهنگ مردم ايران و بند آمدن باران + چيستان‌ها و قصه‌هاي مربوط به آب + باورها و معتقدات مربوط به آب باران و چشمه‌هاي نظركرده و شفابخش + شيوه‌هاي تقسيم و نگهداري آب

رمز (پسورد)

www.tarikhema.org

تهیه توسط

ناشناس

حجم

2.64 مگا بایت (MB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ ما

 

 

 

کتاب آب: آیین ها و باورهای مربوط به آن در فرهنگ عامه اثر مصطفی خلعتبری لیماکی است؛ اين كتاب در پنج فصل به شرح زير تدوين شده است :
فصل نخست، «منزلت آب در فرهنگ و ادب فارسي»، كه به اسطوره‌اي بودن آب در فرهنگ ايراني اشاره کرده ، از نگاه علامه دهخدا به تحليل واژه آب مي پردازد سپس اين موضوع را در ادبيات و شعر فارسي مرور مي کند.
فصل دوم مثل‌ها، «چيستان‌ها و قصه‌هاي مربوط به آب»، که در آن مثل‌ها و متل‌ها و قصه‌ها و حكايت‌هاي كوتاه در زمينه آب گرد آمده و جايگاه آن در فرهنگ عامه (فولكلور) بررسي مي شود.
فصل سوم، «باورها و معتقدات مربوط به آب باران و چشمه‌هاي نظركرده و شفابخش»، اين بخش مي‌کوشد باورهاي مردم در خصوص وجود سقاخانه‌ها، آب‌انبارها، چشمه‌هاي نظر كرده و شفابخش را ارائه داده با اشاره به مكان‌هاي دقيق اين مناطق علت نام گذاري آنها را بيان کند.
فصل چهارم،« آيين باران خواهي و نمونه‌هايي از فرهنگ مردم ايران و بند آمدن باران». به كم‌آبي مناطق خشك ايران و گستره جعرافيايي آن پرداخته ، جايگاه آب براي مردم هم از لحاظ شرب و هم از لحاظ كشاورزي در اين مناطق را بررسي و با ذکر مصاديقي از «آيين باران خواهي» در فرهنگ مردم ايران اين آداب و رسوم را بازگو مي‌کند.
فصل پنجم « شيوه‌هاي تقسيم و نگهداري آب» در بخش پاياني ، چگونگي تقسيم آب و آبياري سنتي در ايران و تأمين منابع آبي و شيوه‌هاي نگهداري آن در فرهنگ مردم با استفاده از اصطلاحات آبياري سنتي توضيح داده شده است.
Subscribe
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments