دانلود کتاب تاثیر هنر و معماری ساسانیان بر معماری عصر سلجوقی

بخشی از آثار کتابخانه تاریخ‌ما بدون حق نشر منتشر شده است. گروه تاریخ‌ما در حال حذف آثار بدون حق نشر است. چنانکه شما نیز کتابی را بدون حق نشر دیدید به آی‌دی @tarikhema_admin یا ایمیل eakni@yahoo.it اطلاع دهید.

نام کتاب

تاثیر هنر و معماری ساسانیان بر معماری عصر سلجوقی دانلود

دانلود کتاب

×
           

شکیبا باشید، دانلود شما کمی دیگر شروع می‌شود.

با توجه به حجم بالای دانلودها، لطفاً «20» ثانیه صبر کنید؛ سپس دانلود شما انجام می‌شود. تا شروع دانلود می‌توانید از کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام ما دیدن کنید.

زمان باقی مانده: 20

         

نویسنده

دكتر امیر اكبری

موضوعات

مقاله

رمز (پسورد)

www.tarikhema.org

تهیه توسط

ناشناس

حجم

315 کیلو بایت (KB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ ما

 

 

کتاب تاثیر هنر و معماری ساسانیان بر معماری عصر سلجوقی اثر دكتر امیر اكبری است؛ در عصر ساسانيان هنر و معماري ايران از گسترش چشم گيري برخوردار گرديد و طرح پلان هاي معماري و مفاهيم زيبايي شناختي هنر اين دوره در سرزمين هاي خارج از ايران پرتوافكن شد. طاق هاي چهار گوش داراي گنبد و وجود ايوان از ميراث هاي دوره ي اشكاني است كه در دوره ي ساساني تكميل شد و در دوره ي اسلامي به فراواني مورد استفاده قرار گرفت. با ظهور سلاجقه در تاريخ ايران تحولي در هنر و معماري رخ داد. اين دوره را مي توان سر آغاز استفاده از كاشي هاي رنگارنگ در معماري و زمينه اي براي رونق و پيشرفت تزيينات در دوره هاي بعدي خواند. پيشرفت معماري مساجد در آن بيش از زمان هاي پيش نمايان است. به كارگيري ايوان و نوع مساجد ايوان دار در اين دوره، ريشه در سنت هاي ايراني پيش از اسلام دارد. كاربرد آجر و گچ بري در معماري و نيز ايجاد نقوش متفاوت در پوشش بناها از جمله هنرهايي بود كه معماران ايراني را از عصر ساساني به خود مشغول داشت و در هنر معماري عصر سلجوقي كاربرد آن به شكل گسترده اي نمايان گشت.

 

 
Subscribe
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments