دانلود کتاب جنجالی کوروش کبیر و پان ترکیسم

نام کتاب

کوروش کبیر و پان ترکیسم(دانلود+)

نویسنده

ناشناس

موضوعات

نژادپرستی پان ترکیستی و دید دیگری به شخصیت کوروش+تحریف روایت هرودوت +آیا پدربزرگ کشی کوروش حقیقت دارد؟!+یکی از قبانیان پان ترکیست قوم ماد است+آیا بابک خرمدین ترک است؟

رمز ( پسورد )

www.tarikhema.org

تهیه توسط

انی کاظمی

۰۰۰۰۰ حجم دانلود کتاب

۲۴۵ کیلوبایت (KB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ ما

مطالب مرتبط

۳۵۲ دیدگاه‌

 1. ایرج مجیدی گفت:

  با درود به آذریان تحت استعمار
  من نمیدانم این فارسها چه چیزی بما داده اند که قرنهاست خودشان را عاقلتر و داناتر میشمارند بنظر من کسی میتواند عاقل باشد که از کینه و ریا و حسد دور باشد

  • امیر گفت:

   @ایرج مجیدی, شما اگر از ایرانی بودن صحبت میکنی من به عنوان یک ایرانی پارسی زبان میگم که آذربایجان تاج سر ایرانه اما اگر منظورت از کلمه ی استعمار جدایی آذربایجان از ایرانه بهتره بدونی تویی که از ایران جدایی نه آذربایجان…در ضمن حرف خودت بوی کینه و ریا و حسد میده.

   • یه وطن پرست گفت:

    همه باید دنبال آبادی ایران باشیم آذربایجان جزئی از ایران بوده و هست ایران مجموعه ای از اقوام؛آذری،بلوچ،خراسانی و… است مهم اینه که همه آریایی هستیم
    به امید روزی که همه کنار هم به دنبال آبادی میهن باشیم

  • ارش گفت:

   @ایرج مجیدی, مگه ما غیر از ایرانی و اریایی هستیم,تو در استعمار پان ترکها هستی

 2. حسین گفت:

  نه پ بابک افغانی بود ؛ تورک بود دیگه ؛ توی آذربایجان هر اسطوره ای وجود داره از آن تورک هاست ؛ حالا اگر قرار به تحقیقات بیشتر دارید و خیلی دوست دارید که اسطوره های ما رو بدزدید و یا یه چیز دیگری معرفی کنید زیاد زحمت نکشید ؛ من به شما توصیه میکنم فعلا” خودتون رو از دست اعراب نجات بدید با دم گرگ هم بازی نکنید

  • امیر گفت:

   @حسین جان عزیزم همه میدونیم بابک دلاور آذربایجان بوده و شما هم بهتره بدونی برای نجات ایران از دست اعراب قیام کرده پس همان اندازه که فکر میکنی ما پارسی ها از دست اعراب در عذابیم شما هم هستی مگر اینکه با ایرانی بودن خودت مشکل داشته باشی که در اون صورت خواهش میکنم نام بابک رو به زبونت نیار و درباره ش ادعای عجیب غریب نکن که ما به ایرانی بودن بابک افتخار میکنیم و نیازی هم نداریم از کسی بدزدیمش.بابک برای ما اسطوره ی ایرانه…ایران. تکرار کن عزیزم: ایران.

  • ساسان گفت:

   @حسین, در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۳ بر روی ۵۲۳ کروموزوم ایگرگ (که تنها نسب پدری را نشان می‌دهد) از اهالی ۹۰ شهر مختلف ترکیه ۵۴ هاپلوتایپ متفاوت شناسایی شده که اکثریت آن‌ها (۹۴٫۱٪) از هاپلوتایپ‌های رایج در اروپایی‌ها و مردمان همسایه خاورمیانه‌ای است. هاپلوتایپ‌های مرتبط با اهالی آسیای میانه با تنها ۳٫۴٪، هندی‌ها ۱٫۵٪ و آفریقایی‌ها ۱٪ در اقلیت هستند.

  • sam گفت:

   @حسین, شماها تو روز روشن دارین اسطوره های ایرانی رو میدزدین تمام شعرای ایرانی رو به زور دارین میگین ترک بودن امثال شماها چی دارین که ماها بخواین ازتون بدزدیم

  • بهروز گفت:

   @حسین, راستی که پان ترکها بیسوادن.در هنگام چیرگی اعراب بر ایران,اذربایجانیها نخستین ایرانیانی بودن که برای ایستادگی در برابر تازیان خود را “””پارسیان” نامیدند.””بابک خرمدین””نیز برای پاسداری از هویت ایرانی _اریایی خود با عربها جنگید.بیشتر مطالعه کن.

 3. یک مرد گفت:

  واقعاکه کتاب بی هویتی بود من که خوندم بیشتر تمام اراجیفی که در ابتدا گفته بود لایق همین کتاب بود وبیشتر از روی غرض و پان فارسیسم بوده تا استدلال و منطق اکثرا مطالبش بی ربط و موذیانست بهتره حذف بشه به دو دلیل اول اینکه اصلا جنبه تاریخی ومستدل نداره دوم باعث ایجاد درگیری میشه حتما فردا نویسنده ادعا میکنه زرتشت هم از فارسا بوده وشهریار هم فارس بوده اصلا ترک اذری وجود نداره یا از نژاد مغولهاست و چرندیات دیگه نویسنده یا از تاریخ خبر نداشته یا خود را به منگی زده و با این نوشته ها تاریخ عوض نمیشه برو کتاب تاریخ وتمدن ترکهای ایران رو بخون همش با استدلال اومده و اساتید تاریخ بپرس پیرنیا وکسروی وبه منش کیا بودن جز جیره خوار رضا شاه وپهلوی که بدلیل ایجاد اتحاد مورد نظر رضا خانی چقدر تاریخ را جعل کردن توکتاباشون

  • ساسان گفت:

   @یک مرد, در ایران پان ترکیسم بر روی چند موضوع به گونه‌ای برجسته متمرکز شده است و این جریانات مورد تحریف و وارونه‌نمایی در جهت مصادره به مطلوب اندیشه‌ی پان ترکیسم قرار گرفته است[۱]:

   ضعیف نشان دادن و وابسته کردن زبان پارسی تنها به قوم پارس و کم رنگ کردن نقش زبان پارسی به عنوان زبان رسمی و مشترک اقوام ایرانی
   نشان دادن تباری غیر ایرانی برای قوم آذری (درحالی که آزمایش های DNA نشان می دهد آذری ها بیشتر ایرانی هستند تا ترک)
   ارائه‌ی آمارهای جمعیتی غیر از آمار رسمی کشور نظیر ۳۰ میلیون آذری ساکن در ایران
   یکسره رد کردن وجود اصطلاح و تبار آریایی و همچنین القاء این موضوع که واژه و نام ایران پیشینه ای ندارد
   تحریف قراردادهای ترکمنچای و گلستان و اشاره به دو تکه شدن کشوری به نام آذربایجان در پی این قراردادها
   ترک خواندن مادها، آذری‌ها، نظامی گنجوی، بابک خرمدین، اشکانیان، سکاها، سوری ها، ایلامی ها، تورانیان
   تاختن به بزرگان و نام‌آوران فرهنگی و تاریخی کشورهای پیرامون به ویژه ایران

 4. dalar گفت:

  با سلام به حضور مردم آگاه این مملکت بسیار رنج و مصیبت دیده. برای اینجانب خیلی جالب بود که عده ای هنوز (البته که نه همه) در قرن بیست و یکم در اقیانوسی از اوهام باطل خودساخته و باطل پرورده غوطه ورند. عزیزانی که هنوز چشم بصیرتتان باز است، به هر چرندی گوش نسپریم و وقت نگذاریم. کوروش هر کس بود یا نبود بیش از دو هزار سال پیش در کناره های رود ارس در نبرد با حاکم زن آن منطقه کشته شد و چگونگی این نبرد و سرانجام آن از سوی تعدادی از نقاشان بزرگ به تصویر کشیده شده و هم اکنون در برخی موزه ها نگهداری می شود (مثل اثری از نقاش ایتالیایی قرن دهم در موزه رم) در این که این شخص و معاصرانش جد ایرانیان فعلی (حداقل اجداد قسمت بزرگی از این مردم) بوده تردیدهای وجود دارد (مخصوصا با توجه به این که ایران کشور کثیرالمله ای است) و شما این مقوله ها را در کتابهای افشاگرانه دوازده قرن سکوت و برخی منابع دیگر نیز می توانید ببینید. به هر حال بالیدن به چیزی که موارد مبهم زیادی درباره آن وجود دارد و در میان اندیشمندان و روشنفکران قرون معاصر با تردید و احتیاط مورد بررسی قرار می گیرد مساله ای مربوط به (به تعبیر خفیف) خودکم بینان باید باشد.

  • ابي گفت:

   دوست عزیز ناصر بناکننده یا پورپیرار محقق و دانشمند نیست. اگه واقعاً اینطور فکر میکنی حرف هاش درباره ترک ها رو قبول داری؟؟ یا نه فقط وقتی در جهت منافع شما حرف می زنه دانشمنده و وقت های دیگه حماله. راستی چرا اسلحه دست نمی گیرد برای استقلال آذربایجان بجنگید؟؟

  • بیژن گفت:

   @dalar, داداش ,اون بانویی که ازش حرف می زنی ماساژت بوده,و این قوم اریایی تبار هستند.بخدا قسم اگه ارامکاه کوروش در اذربایجان بود این پان ترکها چه کارها که نمی کردن والان خود تو فدایی کوروش بودی.چرا اینجوری حرف می زنید که برخی فکر کنند ما اذریها میهن فروش هستیم.

 5. حامد گفت:

  کسی که این کتاب رو نوشته کاملا تعصب پارسی داشته….متاسفم

  • ساسان گفت:

   @حامد, According to Cinnioglu et al., (2004)[15] there are many Y-DNA haplogroups present in Turkey. The majority haplogroups are primarily shared with Middle Eastern, Caucasian, and European populations such as haplogroups E3b, G, J, I, R1a, R1b, K and T which form 78.5% from the Turkish Gene pool (without R1b, K, and which notably occur elsewhere, it is 59.3%) and contrast with a smaller share of haplogroups related to Central Asia (N and Q)- 5.7% (but it rises to 36% if K, R1a, R1b and L- which infrequently occur in Central Asia, but are notable in many other Western Turkic groups), India H, R2 – 1.5% and Africa A, E3*, E3a – 1%. Some of the percentages identified were:
   Y chromosome Haplogroup distribution of Turkish people[15]

   J2=24% – J2 (M172) Typical of populations of Caucasus, the Near East, Southeast Europe, Southwest Asia with a moderate distribution through much of Central Asia, South Asia, and North Africa.
   R1b=14.7% -Typical of Western Europeans, Eurasian People, and typical of Uyghurs in the Central Asia [16][17]
   G=10.9% – Typical of people from the Caucasus and to a lesser extent the Middle East.
   E1b1b1=10.7% – Typical of people from the Mediterranean
   J1=9% – Typical amongst people from the Arabian Peninsula and Dagestan (ranging from 3% from Turks around Konya to 12% in Kurds).
   R1a=6.9% – Typical of Central Asian, Caucasus, Altaic people, Eastern Europeans and Indo-Aryan people.
   I=5.3% – Typical of Central Europeans, Western Caucasian and Balkan populations.
   K=4.5% – Typical of Asian populations and Caucasian populations.
   L=4.2% – Typical of Indian Subcontinent and Khorasan populations.
   N=3.8% – Typical of Uralic, Siberian and Altaic populations.
   T=2.5% – Typical of Mediterranean, Northeast African and South Asian populations
   Q=1.9% – Typical of Northern Altaic populatio

 6. bibi گفت:

  چرا کامنت های قدیمی رو حذف کردید؟ دلمون برای کامنتهای ایران ویچ تنگ شده. چون همیشه خواندنی هستند

 7. رضوان جوزانی گفت:

  چرا اسمی از کورش هخامنشی در منابع کهن وجود ندارد

  ۱- کورش هخامنشی در متون اوستایی

  نام کورش در متون اوستایی (اعم از یسناها، یشت‌ها، ویسپرد، وندیداد و خرده‌اوستا) نیامده است.
  ۲- کورش هخامنشی در متون شرق‌ ایرانی

  نام کورش در متون شرق ایرانی (اعم از سغدی، بلخی، خوارزمی، سکایی و جز آنها) نیامده است.
  ۳- کورش هخامنشی در متون فارسی باستان

  در متون فارسی باستان هخامنشی اطلاعاتی باره کورش وجود ندارد، اما در دو جا نام او به شکل‌های زیر آمده است. یکبار در کتیبه‌های کوتاه و مکرر پاسارگاد: «من کورش، شاه هخامنشی»؛ و دیگری در کتیبه داریوش در بیستون که کمبوجیه و بردیا پسران کورش معرفی شده‌اند: «پسر کورش به نام کمبوجیه از دودمان ما در اینجا شاه بود»، «مغ گئومات به دروغ چنین می‌گفت که من بردیا پسر کورش هستم»، «وَهیَزداتَه به دروغ چنین می‌گفت که من بردیا پسر کورش هستم».
  ۴- کورش هخامنشی در متون پهلوی اشکانی

  نام کورش در متون پهلوی اشکانی (پارتی) نیامده است.
  ۵- کورش هخامنشی در متون پهلوی ساسانی

  نام کورش در متون پهلوی ساسانی (اعم از کتیبه‌ها و کتاب‌ها) نیامده است.
  ۶- کورش هخامنشی در متون مانوی

  نام کورش در متون مانوی نیامده است.
  ۷- کورش هخامنشی در متون فارسی
  الف) کورش هخامنشی در شاهنامه فردوسی

  نام کورش در شاهنامه فردوسی نیامده است.
  ب) کورش هخامنشی در شعر و ادبیات فارسی

  نام کورش در شعر و ادبیات فارسی نیامده است.
  ج) کورش هخامنشی در تاریخ‌نامه‌های ایرانی

  نام کورش چند بار به شکل‌های کورش، قورش، قورس همراه با شرح مختصری از او در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، تاریخ پادشاهان و پیامبران حمزه اصفهانی و چند متن دیگر آمده که بازتاب و تلخیصی از کتاب تورات یهودیان است. تفصیل این روایت‌ها را در بخش بعدی که به «بررسی نام و شرح حال کورش هخامنشی در منابع عبرانی» اختصاص خواهد داشت، دنبال می‌کنیم. حمزه اصفهانی نام کورش را یک نام عبرانی یهودی می‌داند.

  این همه آنچه بود که در متون ایرانی در باره کورش بزرگ آمده است. سکوت منابع ایرانی در قبال نام کورش نشان می‌دهد که ایرانیان با اینکه اندکی با نام او آشنا بوده‌اند، اما کورش در بهترین حالت شخصیتی ناچیز بوده است که ایرانیان برای او اهمیتی قائل نبوده‌اند.

  • ساسان گفت:

   @رضوان جوزانی, Today’s Turkish people are more closely related with the Balkan populations than to the Central Asian populations,[153][155] and a study looking into allele frequencies suggested that there was a lack of genetic relationship between the Mongols and the Turks, despite the historical relationship of their languages (The Turks and Germans were equally distant to all three Mongolian populations)

 8. محمد گفت:

  درود برهمه ایرانیان راستین
  بابا دشمن پشت درخانه ماست وما هنوز طبق سیاست انگلیسها و همان گروهی که خونمان را درشیشه کردن وهمه ما میشناسیمشان ، با هم دعوا داریم، ایران مال همه ایرانی هاست.
  برادران آدربایجانی شما آخرش ترکید؟ یا آذری هستید/
  شما فارسها مگراز این مرزو بوم نیستید؟ چه فرقی با آذریها و عربها وکردها دارید؟ بخدا میدانم اسم ایران میاد قلب همتان میطپد.
  درود و سپاس بر ایرانی یزدان شناس و پاک

 9. ساسان گفت:

  درود.بر ایرانیان.اندیشه پان ترکیسم، یعنی یکی کردن همه سرزمین‌هایی که ساکنان آن به یکی از زبان‌هایی که ریشه آن‌ها به زبان‌های آلتایی می‌رسد نخستین بار از سوی یک خاورشناس مجارستانی یهودی تبار بنام آرمینیوس وامبری در دهه ۱۸۶۰ ساخته و مطرح گشت.در ایران پان ترکیسم بر روی چند موضوع به گونه‌ای برجسته متمرکز شده است و این جریانات مورد تحریف و وارونه‌نمایی در جهت مصادره به مطلوب اندیشه‌ی پان ترکیسم قرار گرفته است[۱]:

  ضعیف نشان دادن و وابسته کردن زبان پارسی تنها به قوم پارس و کم رنگ کردن نقش زبان پارسی به عنوان زبان رسمی و مشترک اقوام ایرانی
  نشان دادن تباری غیر ایرانی برای قوم آذری (درحالی که آزمایش های DNA نشان می دهد آذری ها بیشتر ایرانی هستند تا ترک)
  ارائه‌ی آمارهای جمعیتی غیر از آمار رسمی کشور نظیر ۳۰ میلیون آذری ساکن در ایران
  یکسره رد کردن وجود اصطلاح و تبار آریایی و همچنین القاء این موضوع که واژه و نام ایران پیشینه ای ندارد
  تحریف قراردادهای ترکمنچای و گلستان و اشاره به دو تکه شدن کشوری به نام آذربایجان در پی این قراردادها
  ترک خواندن مادها، آذری‌ها، نظامی گنجوی، بابک خرمدین، اشکانیان، سکاها، سوری ها، ایلامی ها، تورانیان
  تاختن به بزرگان و نام‌آوران فرهنگی و تاریخی کشورهای پیرامون به ویژه ایران

  • بایازر گفت:

   جواب به دشمن ساسان
   خوب است که مطالعه ای درباره ملت تورک داشته ای باید یاد بگیری که با دم گرگ بازی نکنی فقط به من بگو که زمانی که شهرهای چون تهران کرج قزوین ساوه اراک قم همدان از وجود ناخالصی چون فارس پاک شد تو چیکار میتونی انجام بدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. بایازر گفت:

  به خدمت دشمنان ملت تورک آزربایجان
  انچه مشخص است ریشه ملت تورک به حضرت یافس پسر حضرت نوح میرسد که پس از واقعه طوفان نوح در کوه های اورارتو و در آزربایجان ساکن شد یعنی اولین مکان زندگی دنیا از آن تورکهاست فارس ها در آن تاریخ به دنیا نیامده بودند به نظره بنده هر انچه در ایران است از آن ملت تورک است
  کلمه ایران در تورکی از مصدر ایره مک و بر وزن صفت فاعلی ایران ساخته شده است یعنی پیوند
  پرچم سه رنگ شیر و خورشید که ادعای فارس ها به کوروش است پرچم اقا محمد خان قجر است تهران کلمه تورکیست به معنای مکان گرم
  من هر قدر به عقب برمیگردم می بینم همه چیز تحت حاکمیت ملت تورک بوده است فق احمق تاریخ رضا خان آمد تاریخ رو بهم زد این ولدالزنای تاریخ از پدری مازندرانی و مادری تورک همدانی به وجود آمده است که پس از مدتی پدرش مادرش را طلاق داده و با مادرش آواره قزوین شده بود و …
  خواستم به نفهمان فارس هشدار بدهم که تاریخ اعتبارتان به پایان رسیده است منطقه باید تحت حاکمیت ملت تورک اداره شود

 11. بایازر گفت:

  مطمئن باشید که این ۱۶ صحفه کتاب نیست بلکه جزوه ایست چاپ شده برای ادعا و جواب به اعترفات واقعی ملت تورک آزربایجان
  ای اقلیت فارس آیا دوست دارید توسط ملت تورک ریشه کن شوید؟
  ای فارس های ابله با این حرف ها تو خالی از کویر به دشت انتقال خواهید یافت؟
  یعنی شما بیابان نشین ها از ما دشت و کوهستان نشین برترید؟
  شما هم اگر خودتان را بکشید دیگر قادر نخواهید بود در سر زمین نژاد پرست تورک آزربایجان بتوانید حتی لحظه ای زندگی کنید
  ما ملت تورک از تمامی ابزارهایی که داریم برای نابودی شما تلاش میکنیم

  • پارسی گفت:

   @بایازر, اندازه این غلطا نیستی بچه جون تو و همه اون ترکایی که عینهو خودت فکر میکنند.تا حالا چک خوردی دور خودت بچرخی؟
   برو سرسره بازیتو بکن گنده تر از دهنتم حرف نزن.باید شکرگزار باشی همون اربابای عربتونو که با باز کردن مرزای شرقی کشور تا ابد پارسی ما اجازه دادن امثال توی گوسفند از بیابونای ترکستان بیایید و توی مراتع سرسبز ایران بچرید و صابخونهاتونو از خونه های خودشون بیرون کنید.که اگه اوناهم اینو میدونستن که اینقدر پررویید و واسه خودتون تاریخ جعل میکنیدو یه همچین غلطایی میکنید هیچ وقت همچین غلطی نمیکردن.برو بچه کلافمون نکنی دیگه ها.توی این مملکت همه دارن زندگیشونو با دربدری میگذرونن بابای بیچارت صبح تا شب میدووه واسه یه لقمه نون تا شکم تو یه الف بچه رو سیر کنه تا تو یه الف بچه بیای اینارو بگی؟
   برو بچه پررو دیگه نبینمتا!!!!!!

   • تایماز گفت:

    @پارسی, من موندم وقتی اینا رو داری می نویسی واقعا روی چه عقبه و هویتی داری عرض اندام می کنی اصلا وقتی خون جوشیده ات از غلیان افتاد و تو خلوت خودت نشستی واقعا به چی فارس بودنت افتخار می کنی اصلا یک تعریف از قوم فارس برام بگو تا من شما را بهتر بشناسم همه چیزهایی که در حال حاضر دارید و مال خودتان می دانید عاریتی و حتی دزدیه از تاریخ، زبان، هویت بگیر تا دانشمندان و موسیقی و شاعران… مرد حسابی آخه من موندم چرا شماها باید اینقدر انرژی صرف بکنید تا به خودتان و دیگران ثابت بکنید که عجب تاریخ و گذشته ای دارید و عجب قوم برتر و بزرگی هستید و بعدش هی انرژی مصرف بکنید هی خودتان را جر بدهید تا به ما هم ثابت بکنید که ما از شما پائینتریم و ترک نیستیم و فارس هستیم راستی به نظرت اگر این همه تبلیغات برای زبان فارسی صورت نمی گرفت و سیستم آموزشی ما فارسی نبود و صدا و سیما و روزنامه ها هم از زبان فارسی استفاه نمی کردند به نظرت الان زبان فارسی کجای قضیه بود… آخه با این همه سرمایه گذاری و هزینه و تبلیغات برای زبان فارسی، هنوز در مقابل زبان ترکی که نه حمایت می شود و نه حتی یک فرهنگستان دارد و مرتب هم تحت تمسخر از سوی به اصطلاح فارسهای با فرهنگ قرار دارد … حتما کم آورده که با همه پشتوانه هایش نتوانسته حقانیت خودش را ثابت بکند و مردم ترک را فارس بکند در پایان راستی به این فکر کرده ای که چرا سال به سال به میزان آدمهایی که با این همه تبلیغات منفی در مورد ترک بودن و آن همه تبلیغات مثبت در مورد فارس بودن به ترک بودنشان افتخار می کنند و تمام سعی خود را با وجود تمام محدودیتها به کار می گیرند تا هویت و تاریخ خود را حفظ بکنند افزوده می شود؟ شما دقت کرده ای در این کشور برای پیدا کردن یک کتاب که بشه با استفاده از آن برای بچه ات بتوانی ترکی را بیاموزی باید هفت خوان رستمتان را رد بکنیم حالا شما بگیرید اصلا ۳۰ میلیون نه ۳ میلیون در ایران ترک داشته باشیم آیا اینها حق ندارند از زبانی که از لحظه تولد با آن آشنا می شوند بیشتر بدانند و باهاش بخوانند و بنویسند؟ اما اگر برعکس برای زبان فارسی دنبال کتاب باشی با سلام و صلوات به زور می کنند توی حلقت! برو عمو جان کمی فکر بکن به خیلی چیزها می رسی… و بدان و آگاه باش که این بنده ناچیز ایران یکپارچه و متحد را دوست دارم و برایش جانم را هم می دهم مشکل جایی پیدا می شود که ابلهانی فکر می کنند یک حقی به آنها داده شده تا نسبت به کوبیدن دیگرانی که برای خودشان صاحب هویت و تاریخ و فرهنگ هستند همت بگمارند و با بزرگنمایی این چیزها در خودشان به اونها بفهمانند که خودشان نباشند و بیایند مثل اینها بشوند که ما خیلی خوبیم و قشنگیم و الخ… دوست من کافیه یک نگاهی به اون فرهنگ کبیرتان داشته باشید و بعدش دو زانو بشینی و فکر بکنی که چرا قومی به نام فارس یا کسانی که مشهور به فارس هستند همیشه خدا یا نگاهشان نژاد پرستانه بوده است مثل رفتاری که با اعراب دارند یا همراه با تمسخر و تحقیر بوده مثل نگاهشان به ترکها و سایر قومیت ها یا پر از خود شیفتگی بوده مثل شاهنامه و … حالا بگذریم اگر بیاییم به همدیگر احترام بگذاریم و به جای تفاوتها به اشتراکات هم بپردازیم به نظر می رسد نتیجه بهتری برای همزیستی مسالمت آمیز و پر از موفقیت خواهیم داشت.

    • تبریزی گفت:

     @تایماز, اخه این حرفها یعنی چه,مکر ما ترکزبانهای ایران ,با هم میهنانمان چه فرقی دارین,از اغاز پایه گذاری کشور ایران,زبان پارسی در این اب و خاک بوده و نیاکان ما با ان سخن گفته اند,ما اذربایجانیها پهلوی زبان بوده ایم که هم خانواده زبان پارسی بوده,ما زبان خود را در درازای روزگار از دست دادیم اما ریش و هویت خود را نه نه نه …….زبان فارسی زبان رسمی و پیوند دهنده همه ما ایرانیان به یکدیگر است.یه جوری حرف می زنید انگار ما غیر ایرانی هستیم همه ما اریایی تبار هستیم و خواهیم ماند.بیخود برای ما اذربایجانیها هویت دروغین ترکی نسازید.ما تنها و تنها ترک زبان شدیم,ما ترک تبار نیستیم.

    • فرانک گفت:

     @تایماز, شما که اینقدر از تواناییهای زبان ترکی میگی ,میشه بگی چرا یک اثر ادبی جهانی و فاخر از این زبان برجا نمونده,چرا کشورهای ترک زبان تلاش می کنندشاعران بزرگ ایرانی را که به زبات فارسی سروده اند را ,ترک معرفی کنند.فضولی بزرگترین شاعر ترک گفته زبان ترکی ,زبانی است پر از الفاظ رکیک.در زمان عثمانی ,زبان رسمی دربار و زبان نامه نکاری ,زبان فارسی بوده,همه پادشاهان عثمانی زبان فارسی را می دانسته اتد,و شعر فارسی می سروده اند.انها شیفته زبان و فرهنگ ایرانی بوده اند,بسیاری از اداب و رفتارها در دربار عثمانی برگرفته از ایران باستان بوده است,سلطان سلیم عثمانی تا جایی شیفته فرهنک ایران بوده که فرمان داده بود تا تاجی همانند پادشاهان باستانی ایران برایش بسازند و سروده های بسیاری نیز به زبان فارسی دارد..من خودم اهل ارومیه هستم اما هیچ تعصب ندارم,می دانم که زبان ترکی ما زبانی وارداتی و تحمیلی است.دست کم اموزش زبان فارسی باعث شده تا با زیبا ترین سروده های جهان اشنا شویم,چهسروری دارد خواندن دیوان حافظ و سعدی,یا شاهنامه فردوسی.مثنوی مولاناو اثار گرانبهای نظامی.ایا زبان ترکی می تواند چنین چیزی را برای ما به ارمغان بیاورد.ما اریایی هستیم نه ترک.زنده باد اذربایجان اریایی

    • فرزند اذربایجان گفت:

     @تایماز, میشه بگید این هویت و فرهنگی که ازش حرف می زنید,کجاس, مال چه کسانی,هویت و فرهنک همه ماایرانیان یکی است و ان فرهنگ ایرانی است.نکنه میخاین فرهنگ ایران رو بنام هویت دروغین ترکی که شما بیسوادها برای خودتون ساختین مصادره کنید.اگه شما فریب خورده ها هویت دارید چرا دست از سر ایران و فرهنگ ایرانی و بزرگان ایران برنمی دارید.ما ترک زبانان ایران,ترک نژاد نیستیم

 12. Motadal گفت:

  به نام الله رحمتگر بر آفریدگان رحمتگر بر ویژکان
  پشت هر کار بزرگ جسارتی ستودنی وجود دارد.
  زندگی مانند دوچرخه است بدون حرکت کردن امکان حفظ تعادل وجود ندارد.
  گرد هم آمدن آغاز کار است .باهم ماندن پیشروی است.باهم کار کردن پیشرفت است.
  باید بخواهیم تا بتوانیم.
  هر کار بزرگ در آغاز مهال به نظر می رسد.
  هر گز نمی توان با آدم های کوچک کار های بزرگ انجام داد.
  زیاد کار کردن مهم نیست درست کار کردن مهم است.
  کلمات کوه ها را تکان نمی دهند کار ها هستند که کوه ها را تکان می دهند.
  زیبایی کار تیمی در آن است که همیشه دیگران را درکنار خود دارید.
  بهترین راه برای پیش بینی آینده در آن است که خودمان آن را بسازیم.
  آفرین بر ملت….زتده کش مرده پرست!
  احسن بر قوم …نخبه کش کرو کور ولال!

  (۱) وَمَثَلُ الَّذِینَ کَفَرُوا کَمَثَلِ الَّذِی یَنْعِقُ بِمَا لَا یَسْمَعُ إِلَّا دُعَاءً وَنِدَاءً صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لَا یَعْقِلُونَ ﴿البقره: ١٧١﴾

  toggle (۲) صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لَا یَرْجِعُونَ ﴿البقره: ١٨﴾

  toggle (۳) وَلَوْ جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا أَعْجَمِیًّا لَّقَالُوا لَوْلَا فُصِّلَتْ آیَاتُهُ أَأَعْجَمِیٌّ وَعَرَبِیٌّ قُلْ هُوَ لِلَّذِینَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاءٌ وَالَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ فِی آذَانِهِمْ وَقْرٌ وَهُوَ عَلَیْهِمْ عَمًى أُولَٰئِکَ یُنَادَوْنَ مِن مَّکَانٍ بَعِیدٍ ﴿فصلت: ۴۴﴾

  toggle (۴) قَدْ جَاءَکُم بَصَائِرُ مِن رَّبِّکُمْ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ وَمَنْ عَمِیَ فَعَلَیْهَا وَمَا أَنَا عَلَیْکُم بِحَفِیظٍ ﴿الأنعام: ١٠۴﴾

  toggle (۵) وَالَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا صُمٌّ وَبُکْمٌ فِی الظُّلُمَاتِ مَن یَشَإِ اللَّهُ یُضْلِلْهُ وَمَن یَشَأْ یَجْعَلْهُ عَلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ ﴿الأنعام: ٣٩﴾

  مَثَل کسانی که کافر شدند، همچون مَثَل کسی است که حیوانی را -که جز صدا و ندایی (مبهم، چیزی) نمی‌شنود- بانگ می‌زند. (آری) کرانند، لالانند، کورانند. پس هم‌آنان خردورزی نمی‌کنند
  اینان) کران، لالان، (و) کورانند، پس اینان (به سوی حق) برنمی‌گردند.
  چنان که قرآن را به زبانی جز زبان عربی فرو می‌فرستادیم، حتماً می‌گفتند: اگر آیات آن (به عربی) توضیح و تبیین می‌گردید (چه می‌شد؟ در این صورت ما آن را روشن و گویا فهم می‌کردیم. و می‌گفتند:) آیا (کتاب) غیر عربی و (پیغمبر) عربی؟ بگو: قرآن برای مؤمنان مایه‌ی راهنمائی و بهبودی است. (ایشان را از راههای گمراهی و سرگشتگی می‌رهاند، و از بیماریهای شکّ و گمان نجات می‌بخشد) و امّا برای غیرمؤمنان، کری گوشهای ایشان و کوری (چشمان) آنان است. (انگار) آنان کسانیند که از دور صدا زده می‌شوند (این است که با وجود چشم باز و گوش باز، منادیگر را چنان که باید نمی‌بینند، و ندائی را که معلوم و مفهوم باشد
  به‌راستی بینش‌ها و دیدگاه‌هایی از جانب پروردگارتان برایتان آمد. پس هر کس به دیده‌ی بصیرت بنگرد، به سود خود اوست و هر کس از سر بصیرت ننگرد به زیان خود اوست و من بر شما نگهبانی نیستم
  آنها که آیات ما را تکذیب کردند، کرها و لالهایی هستند که در تاریکیها قرار دارند. هر کس را خدا بخواهد (و مستحق باشد،) گمراه می‌کند؛ و هر کس را بخواهد (و شایسته بداند،) بر راه راست قرار خواهد داد
  و اما:
  چرا به تاریخ تحریف شده ما مسلمانان بخصوص ایرانیان به شکل کارشناسی نگاه نکرده ایم.!؟
  چرا به مدال های افتخاری ی}… {.پان فارسیسم پان ترکیسم پان عربیسم و هود برای قومیت های مسلمانان بخصوص ایرانیان(توضیع شرک ) توجه نکرده ایم!؟
  چرا رفته رفته از زبان وحی -قرآن -لام حمد(ص )و اهل بیت(علیهم السلام)=عربی با توجیهات مشرکانه صدر و ذی الاشاره دورتر و دورتر می شویم!؟
  چرا یهودوتابعین یهود در گذشته وحال ما براحتی جولان داده ومیدهند و براحتی بر آینده ما برنامه درست می کنند.تا جایی که به نیا بت از آن ها خود و دیگران را به آتش و .نفاق جهنم !هدایت می کنیم!؟
  چرا از قبل اصلاح خود وا عتصام به ریسمان خدا انگشت اتهام را به برادران و همسایگان و اقوم دیگر نشانه می گیریم!؟
  آیا فرج ساختنی و آوردنی است یا هدیه مفت و آمدنی است؟( صرفانتظار ) کافی است؟
  چرا فقر مالی( مادی )و فرهنکی( آگاهی )روز افزون به شکل کارشناسی و واقعی وته شایسته ی امت محمد(ص ){ی نه به شکل صوری و سیاسی و روز مره گیر } گریبانگیر ما شده است !؟
  چرا روز به روز فرقه های متنوع وساختگی امت محمد(ص) را از هم جدا تر می سازد؟(مربوط به صعف ماست یا قوت یهود یا هردو یا دیکری)!؟
  آیا پاک کردن صورت مسئله راه حل مسأله است!؟
  چرا مسئله ربا در ایران اسلامی ما ( بخصوص ربای سازمان یافته ی بانکی ) به درستی طرح؛ بررسی وحل و فصل و اجرایی
  نشده است!؟
  با وجود قرآن وسنت محمدوسیره اهل بیت(علیهم السلام)وعدم تمسک ما به آنها آتش جهنم دنیوی و اخروی گوارا باد!!!!!!!

 13. رها گفت:

  لطفا کتاب ۱۲ قرن سکوت جناب پورپیرار رو هم بزار
  دوره جعل ودروغ باستان گرایان کوروش پرست به سر اومده
  ملت دارن کم کم بیدار میشن وعمر دورغهایی مثل سنگ قبر کوروش وصیت نامه کوروش وفروهر و…. به سر اومده
  من نه عربم ونه ترک یک مازی هستم وافتخار میکنم

 14. آیتن گفت:

  وای نویسنده این کتاب چقدر بی سواد بود که نمی دونست آیتن اسم دختره نه پسر. اونم آیتن نه آیتان.

 15. تبریزی گفت:

  خدا رو شکر که ایران و فرهنگ جهانگیرش هست تا این پان ترکها بتونن چیزی ازش مال خودشون کنن و واسه خودشون مثلا اعتباری بدست بیارن.درباره سرنوشت کوروش بزرگ سه تاریخ نویس هرودوت,گزنفون و یک تن دیگه که نامش رو به یاد نمییارم گفتن,هرودوت که به دروغگو بودن معروفه ,اون نوشته های دیگرون رو می خونده و دستکاری شون میکرده هرنوشته ای که به سود یونان بوده رو دوباره می نوشته و نوشته هایی رو که از یونان بد گفته بودند رو از بین می برده,حالا فکر کن این ادم بخاد از کوروش بزرگ بنویسه, بر اساس نوشته های گزنفون و نویسنده دیگه کوروش بزرگ یا در میدان جنگ کشته شده یا در سرزمین خود و در کهولت سن از دنیا رفته.که هر دوی اینها بسیار از ادعای هرودوت موثق تر ند,زیرا اگر دشمن کوروش را کشته بود هیچ گاه بدن او را پس نمی داد,در حالی که کوروش بزرگ در پاسارگاد به خاک سپرده شده,از اون گذشته ماساژتها چه ربطی به ترکها دارند,ماساژتها اریایی هستند ,نه ترک تبار.در ضمن بر اساس پژوهشهای دکتر جهانشاه درخشانی اریاییها باشندگان اصلی ایران هستند و دیرینگی انها در ایران به ۱۰۰۰۰ سال پیش میرسد یعنی بومیان ایران پیش از مادها همان اریاییهایند و همه تمدنهای کهن ایران زمین مانند تمدنهای شهر سوخته,جیرفت تپه سیلک,کاشیهای کاشان تمدنهای کهن اذربایجان ما همه اریایی تبارند هو هیچ وابستگی به ترکها ندارند.ما اذربایجانیها اریایی تباریم و خواهیم ماند.ما ترک زبان شدیم اما ترک نژاد نیستیم.دکتر درخشانی با مطالعه اثار و سنگ نبشته های برجا مانده از میانرودان مانند سومر و … و همچنین اثار برجامانده ی مصری واژه های اریایی بسیاری را در انها یافته اند که این نشان دهنده بودن اریاییها در ایران بسیار پیشتر از این تمدنهای کهن است ..اریاییها در این دورانها حکومت یکپارچهنداشته اند.برای نمونه واژه دجله در اصل تینگره بوده که ریشه اریایی دارد به معنی اب تند ,واژه تایگر انگلیسی هم از همین ریشه اریایی است یعنی جانور تیزپا و تند.دکتر درخشانی ثابت کرده که ایران خاستگاه اریاییهاست و انها از هیچ کجا به ایران ما کوچ نکرده اند,بلکه از ایران به دیگر سرزمینها کوچیده اند,مثلا نام رود دانوب بر کرفته از گروهی از اریایبها به نام دانوی هاست.اریاییها بر فرهنگها و زبانهای گوناگون بسیار تاثیر گذاشته اند,تا جایی که فلسفه یونان ها ریشه ایرانی دارد.ایا می دانستید دیوار چین با الگو برداری از دیواری ساخته شده که نخستبن بار به فرمان کوروش بزرگ برای جلوگیری از یورش اقوام شمالی ساخته شد.بارتلد بزرگترین ترک شناس جهان گفته که نخستین حضور ترکها در ایران به سده هشتم پس از میلاد می رسد.همه بزرگان اذربایجان از جمله بابک خرمدین فرزندان اریایی ایران ماهستند و هیچکس حق ندارد به انها و گذشته اریایی کهن اذربایجان برچسب ترکی بزند. ما اذربایجانیها اریایی ناب و فرزندان اریایی ایران هستیم.””ترکانه سخن سزای ما”” نیست

  • ایرانیxxxx گفت:

   ((معرفت در گرانیست که به هر کس ندهند))(( پر طاووس قشنگ است به کرکس ندهند)) اری واقعا ترک بودن به سخن نیست لیاقت می خواهد تو همان بهتر که اریایی باشی . ترکها در زمان جنگ وطن پرست و قهرمان هستند تا ملت ایران راحت بخوابند و در زمان صلح پان ترکیسم وغیره وغیره هستند تا سرمایه ها از مناطقشان کوچ کند و مردمانشان در حال کوچ و بدبختی باشند . مبادا هیچ سرمایگذاری در مناطق انها صورت گیرد . واقعا کوروش کجای این ماجرا قرار دارد و اریایی بودن یا نبودن تو . اصلا اگر واقعا اریایی هستی پس چرا اینقدر زیر تحقیر و توهین هستی چرا اینقدر حق وحقوقت را پایمال می کنند ایا منتظر هستی تاکوروش بیاید ثابت کند تو کی هستی بعد از ان حق و حقوقت را بدهند ایا خواهد امد

 16. تبریزی گفت:

  این روهم بگم که نام کنونی کشور مصر یعنی واژه مصر ریشه اریایی دارد

  • ایرانیxxxx گفت:

   @تبریزی, معنای لغوی اریایی یعنی شورشی ،اصلا تو می دانی چرا به این قوم ، اریایی یاهمان شورشی می گفتند که این گونه داری در موردش حرف می زنی و افتخار می کنی، سواد نداری حد اقل اسمت را عوض کن ابروی مردم تبریز را نبر

   • تبریزی گفت:

    @ایرانیxxxx, اهان,یعنی باید دشمن فرهنگ و هم میهنان خود باشم تا تبریزی باشم.تبریزیها و اذریها همیشه برای ایران جانفشانی کرده اند.این رو هم بدون که اریایی یعنی اصیل و پاک نژاد.ما اریایی هستیم.

    • ایرانیxxxx گفت:

     @تبریزی, همه انسانها و اقوام برای خود هویت و فرهنگ دارند و تا زمانی مورد احترام هستند که بدانند باید به دیگران احترام بذارند، ما نمی توایم با قربانی کردن فرهنگ و زبان خود منجی دیگران باشیم ، مگر کشورهای دیگر که دو یا حتی چند زبانی هستند دشمن فرهنگ و ملت خود هستند که ما هم دومی باشیم ، تعجب می کنم که خودت هم از جانفشانی ما ترکها حرف می زنی هم از دشمنی ما، یعنی کسانی که قدم به قدم کشورشان از رنگ خونشان گل گون شده است می توانند دشمن کشورشان باشند ، پس با این حساب که شما می فرمایید ما ترکها زمان جنگ ،ترک و شیر مرد و وطن پرست هستیم ، زمانی که خواهان هویت و حق وحقوقمان هستیم پان ترک و دشمن هموطنانمان هستیم ودر زمان عادی هم به قول شما اریایی هستیم احتمالا اریایی سیاه پوست ودرجه دوم یا سوم واین را بدان اری در زبان ترکی یعنی زنبور وبه معنی پاکی است ولی دز زبان خودشان به معنی شورش و اریایی یعنی شورشی

 17. اذری گفت:

  @رضوان جوزانی, پیش از اینکه چیزی بگید ,مطالعه کنید,مهمترین گواه کوروش بزرگ ذوالقرنین در قران است.چندین ایت الله بزرگ نیز این موضوع را پذیرفته اند.چندین تصویر از کوروش در اثار بابل است که او را در حال احترام به مردوک ,خدای بابلیها نشان می دهد.کوروش بزرگ اونقدر جوانمرد بود که هنگامی که سرزمینی را می گرفت,به مردم ان سرزمین و باور هایشان احترام می کذاشت,چیزی که در جهان امروزی دموکراسی نام دارد.جالبه بدونید ریشه فلسفه یونانی از ایران است.در تورات از زبان چند پیامبر یهودی گفته شده که ,خداوند او (کوروش) را مسیح خود در زمین قرار داد.اخه شما بیسوادهای خاین کی باشید که از کوروش بزرگ خرده بگیرید.نکنه پاسارگاد هم دروغه.نکنه منشور کوروش هم دروغه.

  • پxxxx گفت:

   من در مورد این که کوروش اصلا از نژاد فارسها نیست کاملا مطمئن هستم و خوب می دانم سرنوشت کوروش چگونه رقم خورده که زیر دست فارسها بزرگ شده و این را بدان این شخص داخل قومی بزرگ شده که ازدواج خواهر برادری داشتند که شامل حال این اقا هم می شده و در جنگها گل وشیرینی خیرات نمی کنند که این اقا هم با گل و شیرینی ممالک دیگر را تصرف کند فکر نکنم شخصی که بنا به رسوم فارسها با دو خواهر خود ازدواج کرد و سالها وخشیانه به ممالک دیگر حمله کرد در قران کریم جایی داشته باشد و لطفا اسم اون ایت الله هایی که فرمودید را هم برامون بنویسید

 18. پxxxx گفت:

  ما ترکها خوب می دانیم ما کی هستیم و پارسها کی هستند و خائنین به ترکها چه کسانی هستند ما فنون و سنون پان فارسیم را خوب می شناسیم وفنون وسنون خائنین ابله داخلی که به ما ترکها پشت پا می زنند فقط این را بدانید زمان زیادی برای اتمام فارس تازی های پان فارسیم نمانده است

 19. پxxxx گفت:

  معنی لغوی فارس در لغت نامه ی علامه دهخدا و لغت نامه های عربی به معانیه ۱) مجوس ۲) موالی (نوکر من) ۳) سگ من است و این معانی نژاد و گذشته تاریخی فارسها را به خوبی نشان می دهد نیازی به شناساندن کوروش و امثال انها به ما نیست و حال اگر فارسها از نژاد کوروش کبیر هستند و او به تمام ادیان وعقاید احترام می گذاشت پس چرا اینها حتی به برادران دینی خود و به کسانی که در جنگها دلاورمردانه جنگیدن و نذاشتن ناموس ایرانی به دست بیگانگان بیفتند این گونه فحاشی می کنند حال ایا ما باید انچه که می بینیم را نبینیم یعنی حال را و انچه که نمی بینیم را ببینیم یعنی تاریخ و گذشته را

 20. آبادانی گفت:

  من یک آبادانی دورگه عرب و فارس هستم.و برای وطن جان میدم . مدرک تحصیلی بنده ارشد دانشگاه دولتی هستم.ایران همیشه بوده و خواهد بود.آذربایجان سر ایران است.اولا ایران انقدر بزرگ هس که نیاز به تعریف نداره. متاسفانه بعضیهادر اوهام قرار دارند لطفا کمی مطالعه نمایید.و با دانش حرف بزنیداون کسانی که دم از جداییه آذربایجان میزنند تعدادشان کمه و تحت تاثیر دشمنان کشور قرار دارند من در دانشگاه با بعضی از این افراد آشنا بودم . دوستی داشتم اهل میانه که عاشق ایران و کوروش بود بعد از آشنایش با یک فرد قوم گرا بکلی تغیر کرد و هر آدم مهم رو که میشناخت میگفت ترکه. ما با ترکها مشکل نداریم همه انسان هستیم . اما اگه به مقالات و کتابهایی بین المللی سر بزنید در مورد نژاد مردم ترکیه و آذریهای ایران متوجه میشید که چه درصد اندکی از آنها ترک هستن.بسیاری از مردم ترکیه اروپایی و اریایی هستن.که زبانشان ترکی هس. و اما بعد از تفرقه بپرهیزید دشمنان ما دنبال تجزیه ایران برای منافعشان هستن مثال جمهوری آذربایجان با این کوچکی حتی در جنگ با ارمنستان نتوانست از خودش دفاع کند پس فکور باشید

  • پxxxx گفت:

   @آبادانی, با سلام باید بگویم ما ترکها به حد کافی مفاخر داریم که نیازی به دست درازی کردن به بزرگان دیگر اقوام نداشته باشیم ولی واقعا شما باور می کنید این قوم فارس که سالها موالی عرب بودن اصلا مفاخر تاریخی داشته باشند

 21. خان آراز گفت:

  با سلام . فرانک خانم جهت اطلاع اگر انسانها نخوان همدیگر و درک بکنن یا به حق وحقوق همدیگه احترام بذارن چه فرقی داره کل آدمای دنیا ترک یا فارس ویا عرب باشن .مگه همین داعش با نام خلافت اسلامی انسانها رو تیکه تیکه نمی کنه . پیشرفت علم جهت ارتقائ دانش ما و فهم ماست .اگه قرار باشه کسی عقیده و نظر خودشو بگه ودر جواب توهین یا تهدید بشه اون موقع ما چه فرقی با داعش داریم.کسانی که خود را از تبار فارس و کوروش و از پادشاهان بنام خود میدانند ولی در نوشتار خود ادب و هیچ نزاکتی نشان نمی دهند به نظر من نه تنها به خود بلکه به تاریخ خود نیز خیانت می کنند.به نظر من بجای حرفهای بی ریشه اگه وقت بذاریم تاریخ و بدون تعصبات فرهنگی قبول کنیم خیلی چیزها به خودی خود حل خواهد شد. ضمننآ اگه می تونین در مورد الفبای اورخون که در سال ۱۳۷۵ در اراضی اهر و مشکین شهر پیدا شده و توسط گوءک تورک ها نوشته شده مطالعه کنید ممنون میشم.

 22. فرانک گفت:

  من نمیدونم چرا برخی ترک زبانها اینجوری فکر می کنن,ما ترک زبانها چه مشکلی با هم میهنای خودمون که زبونشون فارسی داریم اخه یکی ما رو روشن کنه,ما تنها ترک زبان شدیم ترک تبار که نیستیم اخه چرا بعضیها قبول نمیکنن خب یکم مطالعه کنید,حتی همه شاعران قدیمی اذربایجان به زبان فارسی و پهلوی شعر گفتن,در سفرنامه یکی از اروپایی هایی هم که ۲۰۰سال پیش نوشته شده ,از گفتگوی این اروپایی با دو تن از سربازان اذربایجانی گفته شده و جالب این که این دو فارسی حرف زده اند ,یعنی که تا ۲۰۰ سال پیش زبان ترکی اینگونه در اذربایجان فراگیر نشده بود,حالاچرا برخی فریب می خورن و پان ترک شدن من نمیدونم .اینم بگماگه ترکها الفبا داشتن که با الفبای بازمانده از ایران باستان نمی نوشتن,,اگه ترکها فرهنگ داشتن در زمان چیرگی انها بر ایران چیزی از فرهنگ انها در اداب و رسوم ایرانیان دیده می شد,حالا هم که نوشتار در ترکیه با خط لاتینه.فرهنک ما اذربایجانیها هم که صددرصد ایرانی وذهمانند دیگر هم میهنانمان است,لطف کنید برای ترکها الکی تاریخ سازی نکنید,بزرگترین ترک شناس جهان بنام بارتلد گفته حضور ترکها در ایران به سال هشتصد پس از میلاد میرسد,الکی باستانی سازی نکنید,ما ایرانیهای اصیل و اریایی تباری هستیم که ترک زبان شدیم.اینم بگم که غلط کردن لغتنامه های عربی,خوبه که زبان عربی رو هم ایرانیها به پیشرفت رسوندن.

  • پxxxx گفت:

   خیلی بی سوادی فرانک یعنی در حد ومرز این سایت نیستی یعنی تو هنوز نفهمیده ای که فارسها با ترکها مشکل دارند یا ترکها با فارسها مشکل دارند حق وحقوق کدام قوم پایمال شده کدام قوم زیر تحقیر و توهین قوم دیگر استخوانهایش خورد شده در مورد معانی فارس بایدبگویم که ازدواج خواهر برادری در بین این قوم مرسوم بوده به خاطر همین به انها مجوس یعنی حرامزاده می گفتند و این قوم سالها ذلت بردرگی زیر دستان اعراب را کشیدن بخاطر همین به انها موالی یعنی نوکر من می گفتند و از اخلاق و رفتار این قوم کاملا معلوم است که چرا براشون لقب سگ من داده بودن و ایا تو می دانی چند درصد زبان فارسی از کلمات عربی تشکیل یافته است و این قوم سالانه چندین میلیارد مصرف می کنند که از فارسی که یک لهجه است یک زبان بسازند که ان هم ناشدنی است و تو یعنی نمی دانی رسم الخط فارسی کاملا عربی است تو که به اریایی بودنت افتخار می کنی می دونی معنی لغوی اریا یعنی شورش و اریایی یعنی شورشی در حالی که معنی لغوی ترک به معانی قدرت و توانمندی و زیبایی است چون تاریخ سرشار از قدرت نمایی ترکان بوده به طوری که پدر تاریخ جهان نوشته اگر نام ترکها را از تاریخ جهان حذف کنیم دیکر تاریخی باقی نمی ماند شاه عباس یک ابر نابغه بود که زمانی که سر کار امد جا برای دراز کردن پا هم نبود چون همه مناطق ایران در دست دشمنان بود با رشادتهای او و سرداران بزرگ مرد ترکش این کشور ایران شد در بندر عباس تنها یک عکس از دو سردار بزرگش زدن همان سردارانی که نوامیس مردم جنوب را از دست پرتقالی ها نجات دادند که مردم جنوب بخاطر تبلیغات بدی که نسبت به ترکها می شود چشمان ان عکسها را هم در اوردن همانهای که باید روزی صد بار پاهای این دو سردار را می بوسیدن حال واقعا فکر می کنی ما با فارسا مشکل داریم

   • فرانک گفت:

    @پxxxx, من ارک زبان هیچ مشکلی با دیگر هم میهنان خود که زبانشان فارسی است ندارم,چرت و پرتهایی هم که گفتی خیلی بی پایه و خنده دارن ,تو نمیدونی که ما اذریها اریایی تباریم و توی نادون به نیاکان خودت بددهنی می کنی.در ایران باستان هرگاه مردی پسردار نمیشد ,هنگامی که دخترش ازدواج می کرد و پسردار می شد پدر دختر ,نام فامیل خود را بر نوه اش می گذاشت و او را پسر خود می شمرد.پس از اسلام ایرانیان چون بسیار برتر از اعراب وحشی بودند جنبش شعوبیه را به راه انداختند برتریهای خود را به رخ اعراب کشیدند و اعراب چون در برابر ایرانیها کم می اوردند این دروغها را درست کردند,در حالی که خودشان از این رفتارها داشتند.اریایی یعنی نجیب ,اریایبها یکی از بزرگترین و شکوهمندترین و کهن ترین تمدنهای جهان را پایه گذاری کردند,انها تنها قوم یکتاپرست جهان بوده اند.اعراب به همه اقوامی که بر انها چیره شده بودند ستم می کردند و نام بر انها گذاشته بودند,تاریخ رو مطالعه کنید بسیاری از بزرگترین تاریخ نگاران بر این باورند که یورش اعراب به ایران و جنگهای گفته شده دروغ هستند,حتی سکه هایی از دوران اموی بدست امده که همراه نام معاویه نام ایرانیان پیش از اسلان هم اورده شده,تاریخ عباسیان رو بخونید تا بدانید که هریک از خلیفه های این دوره نام یکی از پادشاهان ساسانی را بر خود گذاشته بودند,نسب خود را به انها می رساندند و دربار خود را دقیقا همانند دربار ایران باستان ساخته بودند.نوشتار کنونی ما دستاورد ایرانیان باستان است نه اعراب بی فرهنک ,اخه اعراب کدوم فرهنک و پیشرفت رو داشتن که نوشتار داشته باش ,زبات فارسی کنونی هم بازمانده زبان فارسی باستان است که روند جابجایی ان اینگونه است,زبان فارسی باستان,فارسی میانه و فارسی دری یا درباری.خوبه که همه سرایندگان بزرگ کشورمان به زبان فارسی سروده اند,حتی زبان رسمی درباری عثمانیها هم فارسی بوده و پادشاهان عثمانی شیفته فرهنگ ایران باستان بوده اند تا جایی که سلطان سلیم فرمان داده بود تا تاجی همچون پادشاهان باستانی ایران برایش بسازند,همه پادشاهان عثمانی به فارسی سروده اند و همه شان شاهنامه خوانی داشته اند,صفویان هم کردتبار بوده اند انها ترک نبودند,چرا هنگامی که شاه اسماعیل تیریز را گرفت خود را پادشاه ایران خواند نه پادشاه اذ بایجان,پدر شاه اسماعیل شیعه بود و چون در ان هنگام بیشتر ایرانیها سنی بودند,پدرشاه اسماعیل برای اینکه سودای قدرت داشت و پشتیبان نداشت ,وارد قبیله قراقویونلوهای ترک شد که شیعه بودند و دختر پادشاه انها را به زنی گرفت ,جالب اینکه پادشاه قراقویونلو شیفته فرهنگ ایرانی و زبان فارسی بود و اگر کسی تبار اورا نمی دانست او را ایرانی می شمرد,شاه اسماعیل با کمک قزلباشهای شیعه ترک زبان به قدرت رسید و بهمین دلیل به اشتباه برخی او را ترک تبار می شمرند,سروده های شیخ صفی الدین اردبیلی برجا مانده که به زبان پهلوی یکی از شاخه های زبان فارسی هستند,کسی که صفویان او را نیای بزرگ خود می دانندو پادشاهان صفوی با پای پیاده به زیارت ارامگاه او می رفتند.شاه اسماعیل بزرگ هم پایتخت خود را به اصفهان جابجا کرد و قزلباشها را تار و مار کرد ,.ما اذریها ترک نژاد نیستیم .من اذری چرندهای قوم گراها و پان ترکها را باور ندارم و به اریایی بودنم می بالم .خوبه که پان ترکها تلاش می کنند بسیاری از بزرگان ایرانی و کذشته شکوهمند ایران را به نام ترکها بزنند و الکی تاریخ سازی کنند.زبان ما نشان دهنده نژاد ما نیست.

    • پxxxx گفت:

     @فرانک, آری در زبات ترکی یعنی زنبور و به معنی پاکی است ولی در زبان عربی به معنای شورش و اریایی یعنی شورشی است . فارسها پس از شورش برای رهایی از بردگی اعراب چند گروه شدن ، گروهی در سرزمین های اعراب در بردگی ماندند که در فیلم قیام مختار هم دیدیم ،گروهی به هند سفر کردن که هنوز هم در حال بت پرستی هستند و گروهی به ایران سفر کردن که سالها با احتمام تمام به جعل و تاریخ نویسی هنوز نتوانسته اند تعریفی از خود و قومشان داشته باشند ، فرق ترک وفارس در گویش نیست که که با ان ترک تبار یا فارس تبار باشند ، ترکها برای زنده ماندند می جنگند و فارسها برای زنده ماندند فرار می کنند و این یک نظریه ثابت شده است ، اینکه شما خودت را آذری معرفی کنی بعد از طرف همه انها فریاد بزنی که شما ترک تبار نیستید بلکه ترک زبان هستید مضحک و دور از منطق است ، نه تنها ایران بلکه تمامی کشورها چند ملیتی هستند مگر می توان کشور تک ملیتی در جهان یافت که ایران دومی باشد. وچه جالب است که شاه عباس وسردارانش با اسامی ترکی و شیعی ،کرد تبار سنی باشند ،ما ترکها افتخار می کنیم که همه دوست دارند یه چند روزی اسامی مفاخرمان را در اغوش بگیرند ولی فقط یه چند روزی و فقط اسامیشان را . احتمالا توارخی که تو می خوانی بعدها ساخته خواهد شد ولی مردم روز وشب را می شناسند حد اقل در مورد ان دروغ نگو. حال جالبتر اینکه رسم الخط چند صد میلیون عرب از فارسی گرفته شده باشد در حالی که زبان عربی جزو پنج زبان مادر دنیا به شمار می اید و فارسی فقط یک لهجه است، یعنی فارسها به جایی رسیده اند که می توانند بگویند فرزندی، مادرش را به دنیا اورد ،حد اقل بذارید دستکار ی زبان و رسم الخطتان پایان رسد بعد ادعای زبان و فرهنگ کنید

   • فرانک گفت:

    @پxxxx, بردیا تبریزی زاده,جناب پxxxx میشه بگید با حذف نام ترکها از تاریخ جهان کدوم تمدنهای باستانی زیر سوال میرن,تمدن شکوهمند ایران,تودن روم,چین,مصر یا یونان,کجای این تمدنها ترکها بودن,یا این پدر تاریخ کیه که این رو گفته,چرا ما نشنیدیم.ماجرای ترکی شدن زبان ما اذریها اونی نیست که تو فکر می کنی.

    • پxxxx گفت:

     @فرانک, تو که می دونی ما چطوری شده ترک شدیم بالاخره خواستی زحمت بکشی بفرمایی خوب درمورد لر زبان شدن لرستانی ها و کرد شدن کردستانی ها و عرب شدن خوزستانی ها و بلوچ شدن مردم سیستان وبلوچستان هم بفرما تا ما بدونیم که چطوری شده یعنی به نظر جناب عالی همه بی ریشه و بی اصل و نسب هستند فقط این موالی عرب اصل و نسب دارند، حالا خواستی بگی در مورد فارسها هم بفرما ببینیم اینها که نه زبانشان معلوم چیه ، تازه تازه دارن حروفها را بهم می چسبونند برای خودشان زبان درست می کنند و نه نژادشان معلومه چیه ،اینها راچه کسانی پارس کردن و تو یعنی تا بحال درمورد قدرت ترکان عثمانی چیزی نشنیدی وتو یعنی نمی دانی چه کسانی وبه چه علت مردم چین را مجبور کردن دیوار بزرگ چین را بکشند و حال وقتی مردم ژاپن ادعا می کنند که از نژاد پر افتخار ترکها هستند در حالی که نه زبانشان شبیه ماست نه چهریشان ، ما ترک بودنمان را انکار کنیم ، خواهر من تا بحال دیدی با کشتا ر و وحشی گری در یک جامعه ای در ان جامعه اتحاد و همبستگی ایجاد شود مثلا این داعش ایا تونسته اتحاد و همبستی در دول عربی ایجاد کند مطمئن باش با کشتا ر و لگدمال کردن فرهنگها هم نمی توان اتحاد و همبستگی در ایران ایجاد کرد ، همه این مسائلی که شروع شده بخاطر برتری جویی فارسهاست و به خاطر تحقیر و توهین انها نسبت به زبان و فرهنگ سایرین است ، حالا تو نمی خواد در مورد تایخ تفاسیری بفرمایی حد اقل مسائلی را که در زمان خودت رخ می دهد و خودت به عین می بینی درست بفهم

    • پxxxx گفت:

     @فرانک, ببخشید پرافسور فرانک لطفا در مورد چگونگی ترکمن شدن مردم ترکمنستان بیشتر توضیح بفرمایید چون اینها چهره هاشون هم دقیقا شبیه ترکمنها شده به خاطر اشراف کاملی که شما نسبت به تاریخ دارید احتمالا جراحان بزرگ پلاستیکی تاریخ جهان را که چنین ماهرانه چهره ی اینهارا تغییر داده وشبیه ترکمنها کرده را نیز مطمئنا می توانید نام ببرید اخه خانمم خیلی دوست داره شبیه ژاپنی ها بشه براش گفتم با یک پرافسور تو اینترنت اشنا شدم که می تونه برامون کمک کنه

    • پxxxx گفت:

     @فرانک, ببخشید پرافسور منظورم از ترکمنستان همان استان گلستان ایران است بلاخره در مقابل یک پرافسور قرار گرفتن اینطور کارام داره ادم خودشو گم می کنه

 23. بابک گفت:

  خطاب به همه ی دوستان و هم وطنان عزیزم به عنوان یک ترک زبان آذربایگانی:
  عزیزان این بحثی که الان دارین راجع بهش همدیگه رو متهم میکنین و بی رحمانه و وقیحانه تاریخ و ناموس و هویت و اقوام عزیز و هم خون کشورتون رو لگدمال میکنین بیشتر ریشه سیااااااااسی داره تا تاریخی…
  باید تاریخ سیاسی متاخر و معاصر ایران و کشورهای همسایه و قدرت های فرا منطقه ای رو کاملا مطالعه کنیم و این مسئله رو باز کنیم. والا اینکه ۲۵۰۰ ساله پیش که اصن معلوم نیس کی به کی بوده چه اتفاقاتی افتاده کمی قضیه خنده داره,۳۵ ساله از انقلاب میگذره هنوز معلوم نشده واقعا پشت پرده چه خبر بوده چه برسه به ۳۰۰۰ سال پیش!!!!
  کوروش یا مهرداد یا انوشیروان یا بابک یا ماذیار یا حسن صباح همه این بزرگان بخشی از تاریخ کشور ما هستن(خوب یا بد) و قابل احترام. اینجور بحث ها بیشتر مضحکه تا جدی.
  درضمن کدوم تاریخنگاری این ادعارو کرده که کورش نزدیک رود ارس کشته شده!!!!!! (اینم از اون حرفاستااااا) کورش در جنگ با ماساژت یا ماساگتها و ملکه ای به نام تومیریس در منطقه ماوراء النهر و شمال شرق خراسان و دریای خزر کشته شده که تازه هییییییچ اثر مکتوب و قابل استنادی بر ترک بودن این قوم وجود نداره!!!! اینکه کورش در ناحیه ماد و ماد غربی(آتروپاتن) یعنی شاکله سپاه کورش و سردارانش کشته شده واقعا خنده داره…..
  بهههههه والله اگه این بحثها ابسیلون دردی از دردهای بیشمار این ملت مظلوم و ساده دل احساساتی دوا کنه….!!!

 24. فرانک گفت:

  @پxxxx, به مولا تو دیوانه ای,کمی مطالعه کن و دانشت رو بالا ببر.سخنرانی دکتر یحیی ذکا تبریزی رو هم بخون.بیسواد زبان فارسی یک زبان صددرصد مستقل از زبان عربی است,دستور زبان این دو زمین تا اسمون با هم فرق داره,نوشته های روزنامه امید زنجان رو می نویسی,بخدا خیلی بیسوادی.کمی مطالعه کن تا تاثیر زبان فارسی بر زبانهای عربی,ترکی و زبانهای اروپایی بویژه انگلیسی رو بفهمی,تو می دونی بسیاری واژه ها از زبان فارسی به این زبانه رفته اند.ما اذریها ترک تبار نیستیم.واسه خودم متاسفم که با نادانی چون تو بحث می کنم.خوبه که همه شاعران قدیمی اذربایجان به زبان پهلوی سروده اند و حتی دست نوشته ها و سروده های شیخ صفی الدین اردبیلی به زبان پهلوی است.

  • ایرانیxxxx گفت:

   @فرانک, خوب باسواد و عاقل تو می توانی بفرمایی چرا با این همه قدرتی که زبان فارسی شما دارد چرا هر سال میلیاردها تومان برای به اصطلاح مستقل سازی این زبان خرج می کنند و چرا با این همه خرج و با این همه التماس و اسرار به اصطلاح ادیبان فارس ، این زبان یا درواقع این لهجه را به عنوان زبان در جامعه بین المللی ثبت نمی کنند ، احتمالا فقط شما همه چیز را می دانی و بقیه همه نادان هستند ، اصلا می دونی اگر به خواسته افرادی بی عرضه ای چون تو بود الان فارسها با ما چه برخوردی داشتند الان سیاه پوست ایران شده بودیم اگر واقعا ما ترک نیستیم پس چرا در استادیم صد هزارنفره ازادی در مقابل صدها رسانه چنان توهین هایی برامون کردن که حتی دشمنانمان هم خجالت کشیدن در رسانه هایشان نشان دهند ، یعنی ما هم نژاد قومی هستیم که با ان همه خدمتهایی که براشون کردیم چنان توهینهایی برامون می کنند که حتی دشمنانمان خجالت می کشند در رسانه هایشان پخش کنند یعنی ما باید اصالتمان را رها کنیم و یه اریایی سیاه پوست شویم یعنی ما که زماتی بر جهان حکومت می کرذیم انقدر باید رذیل و بی مایه شویم که به یک اریایی سیاه پوست تبدیل شویم یعنی خواسته افراد نادان و بی عرضه ای چون تو همین است تو فکر می کنی بعد از اینکه اریایی بودن را به زور به گردن ما گذاشتن بعد قدم های بعدی پان فارسیسم برعلیه ما چه خواهد بود ؟؟؟ دختر خوب تو یک طرف ماجرا را می بینی ولی طرف دیگر ماجرا را ما خوب می دانیم ،بهتر است به جای اینکه توهم بزنی واقعیات را ببینی ، واین را بدان من کلمه ی فارس را ننگ میدانم وکلمه ی اریایی را ننگ تر ، من به ترک بودنم افتخار می کنم و دوست دارم بدانی که کسی که به اصالتش پایبند نباشد به هیچ تعهدش پایبند نمی شود کسی که به اصالتش خیانت کند به همه چیزش خیانت می کند ،

  • پxxxx گفت:

   @فرانک, پرافسور فرانک لطفا یه نمنونه از تاثیرهای که زبان فارس به زبانهای دیگر گداشته را بفر مائید اصلا چرا به جای دور بریم برو به نوشته خودت ببین چند کلمه ازنوشته های هر سطری که نوشتی یا نوشتارش عربی است مثل تاثیر یا خودش عربی است مثل مطالعه ویا اصلا چرا تنوین وحمزه وغیره را از فارسی برداشتند که باعث شده مطالب نوشته شده در یک جمله نامفهوم شود حال این مطالبی که نوشتیم عامیانه است شما یک نامه اداری را بخوان ببین چند کلمه اش غیر عربی است نه غیر فارسی، من یک نامه را خواندم به خدا قصم فقط حروفهایی مثل و ، که و غیره فارسی بودن هفتاد درصدش عربی بود بقیه هم از زبان ترکی و زبانهای دیگر بود دکتر ذکا و اردبیلی وغیره وغیره بنده ی پولند نه بنده حقیقت یعنی شما می فرمائید ما انجه که می بینیم را رها کنیم بریم دهنمان در مقابل یک عده خود باخته باز کنیم تا ببینیم انها چه می فرمایند انهم افرادی که می فرمایند فارسی در زبان عربی تاثیر گذاشته یا در انگلیسی و ترکی یعنی تاثیر فارسی بر زبانهای اول، سوم و پنجم حهان، منکه شگفت زده شدم حالا پرافسور تاریخ وادبیات جهان شما احتمالا باید بدونید این زبان شگفت انگیز را چرا به عنوان یک زبان رسمی در جهان ثبت نمی کنند

   • ایرانی گفت:

    @پxxxx, زبان فارسی در اصل زبانی بوده که اقوام پارتی ساکن در شمال شرقی ایران با آن صحبت می کردند که با عربی و کمی ترکی مخلوط شده و غیر از زبان پارسی اصیلی است که دیگه وجود نداره البته در برخی مناطق کورد نشین و لر نشین و گیلان و مازندران بقایایی از اون پارسی باقی است. این زبان فارسی توسط شعرایی مانند رودکی و فردوسی که هر دو از شمال شرق ایران بودند در کل ایران رواج داده شده. در مورد آذریهای عزیز هم از روی قیافه و هم از آزمایش های ژنتیکی ثابت شده که آریای نژاد هستند. لطفا لینک زیر رو ببینید.
    https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF_%D8%A2%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C

    • پxxxxx گفت:

     @ایرانی, سلام عزیزم ولی در کشوری که به ابراهیم تاتلس بگن کرد هست با اینکه بیش از نود کیلو وزن دارد و بیش از صدو هشتاد سانتی متر قد و با تمام قدرت فریاد می زند که من فرزند ترکم نمی توان به چیز های میکروسکوبی که ارائه می فرمایند اعتماد کرد ما نمی توانیم این چرندیات را حتی به اندازه یک در صد قبول کنیم

 25. یاشار گفت:

  فرانک خانم ، در حال حاضر عرب های خوزستانی حق نام گذاری عربی ندارند و وادار میشن اسم فارسی بذارن.میشه بگی چرا؟ و همچین برخی اسامی کردی ، ترکی و بلوچی و ترکمنی ممنوعه .

 26. ساسان گفت:

  با سلام .اولاً سه قوم واقعی ایران ماد-پارس و پارت بوده اصلاً ترکی در کار نبوده.یعنی آذر بایجانی ها ترک نبودند .ترکها بعداً به عنوان اقوام مهاجم وارد ایران شده اند.بعد هم باید به فارس زبانها بگویم که اندر خم یک کوچه هستید.ترکها آرزوهای زیادی دارند در مورد اینکه زبان ایران را ترکی کنند یا مثل افغانستان دو زبان رسمیداشته باشنددر ایران ترکی و فارسی بر قرار کنند.در ایران بعد از اسلام هم حدود ۹۰۰سالش ترکها حاکم ایران بودند.جالبه هنوز ترکها طلبکار فارس زبانها هم هستند.بابا شما اومدین وارد این مملکت شدین حالا که صاحبش هم هستید تازه اقلیت هم نیستید.هنوز هم دنبال برنامه های دیگه هستید.متاسفانه فارسها هم اصلاً توی این فکر ها نیستند.الان هم خوب می دونید که زبان فارسی نقطه اتحاد این اقوام است برای همین دست گذاشتید روی همین نقطه.البته اینها ناشی از مسائل اقتصادی است.ما قرنهاست که در کنار هم داریم زندگی می کنیم هیچ مشکلی نبود.حالا دیگه نمی صرفه که در ایران متحد باشید؟لازم می دونم این را هم بگویم شما ترکها هیچ جا نخواهید رفت.یعنی الان اگر بگویند آقا همه پرسی استقلال بر گزار کنیم ترکها رای منفی می دهند.این فیلم ها هم که بازی می کنید برای باج گرفتن از بقیه اقوام ایرانیست.یعنی شما کلشو می خواهید نه فقط آذر بایجان ها رو.
  بابا کشور مال شما ترکهاست شما کجا می خواهید بروید.بیشتر از ۹۰۰ساله که شما حاکم هستید هر دفعه هم یک جاشو به باد دادید به جز نادر شاه افشار.

 27. آبادانی گفت:

  خدمت دوست عزیزم سلام.فرمودید مجوس یعنی بی ناموس در صورتی که در سوره حج آیه ۷ آمده که خداوند انها را یکتا پرست میدونه و کلمه مجوس بر گرفته شده از مگوس و مغ میباشد.اعراب گ ندارند و شده ج .گفتید که زبان فارسی لهجه عربی است برادر جان بسیاری از کلماتی که ما فکر میکنیم عربی است در اصل اوستایی است که عربها آنها را عوض کردند مثل خندق که در اصل کانال هس کلمه هندسه که از اندازه و هندچک آمده.باز بگم

 28. مهدی گفت:

  اقوام کورد و لر و آذری ماد تبار هستن من خودم لر بختیاریم و بر اساس مدارک معتبر تاریخی من ماد تبار آریایی هستم خواهشن الکی به مادها نگین تورک . تورک ها همراه با چنگیزخان مغول از ترکستان به ایران مهاجرت کردن( بعد از حمله مغول خونخوار ) ، درضمن بر اساس آثار باستانی که وجود داره اشکانیان از قوم پارت هستن و قوم پارت ، ماد و پارس آریایی هستن . به شما پان تورکیسم ها میگم با دم شیر ( ایران ) بازی نکنید . تورک ها که اقوامی وحشی و خونخوار بودن و خودتون از همه نژاد پرست ترین . نسل کشی ارمنی ها به دست تورکان ترکیه به خاطر همین جریان پان تورکسیم بود . شما تمام حرفاتون بدون مدرکه یا اگه مدرک دارین جعلیه ولی تو این قرن نیشه به مردم دروغ گفت . پان تورکیسم ها عددی نیستن که بخوان با ایران دربیفتن . به پان تورک ها میگم اینقد تعصب نداشته باشین و از حسادت و دشمنی دست بردارین وگرنه به ضرر خودتون تموم میشه

 29. ازربایجان گفت:

  با سلام دوست عزیزم، معنی مجوس از زبان امام صادق(ع): مجوس بر خلاف مردم عرب جاهلی به همه پیامبران منکر بودن و به هیچ یک از سنت های انها پایبند نبودن ،حدود سیصد پیغمبر را به قتل رساندند ،اینها برخلاف اعراب ،غسل جنابت نمی کردن ،مرده های خود را در صحرا ودر جوف سنگها رها می کردن ،ختنه نمیکردن وبادختران وخواهران خود ازدواج می کردن در حالی که اعراب به همه اینها پایبند بودن . و اصلا منطقی به نظر نمی اید اعراب بردگان خود را یکتا پرست ختاب کنند .در مورد خندق و هندچک و بازهم بگم ، یاد پیر زنی افتادم که با کلافی برای خرید حضرت یوسف رفته بود وخیلی دلم سوخت خیلی متاسفم که فارسی جزو زبانها حساب نمی شود ،البته این راهم خوب می دانم که بحث کردن با فارسها هیچ نتیجه ای ندارد چون این ها درحالی که دارند به دیگران فحاشی و توهین می کنند انها را به نژادپرستی و پان متهم می کنند و این یعنی، نه اینکه نمی فهمم، بلکه نمی خواهم بفهمم وبا کسی که نمی خواهد بفهمد نمی توان بحث کرد

 30. فرانک گفت:

  متاسفم که برخی افراد اینقدر بیسواد هستند,من خودم اذری ام و می دانم که ما اذریها در درازای روزگار ترک زبان شدیم,زبان سرزمینی ما اذری ها پهلوی بوده ,جالبه ادمهایی طعنه می زنند که حتی بلد نیستند درست بنویسند.از اینترنت که نباید برای دروغ نوشتن و دشنام دادن به دیگران استفاده کرد,تلاش کنید چیزی یاد بگیرید,بسیاری از واژه های زبان عربی ریشه فارسی و اریایی دارند مانند کتاب از کتاو,صباح از پگاه,هندسه از اندازه,نور از هور,طب از تب,نظر از نگاه,و واژه های بسیار دیگر.ی نسبیت هم که از زبان فارسی است.بسیاری از واژه های زبانهای اروپایی مانند زبان انگلیسی هم از زبان فارسی است.زبان فارسی دری یا درباری زبانی است که مورد توجه پادشاهان بوده حتی پادشاهان ترک.من اذری به تبار اریایی خود می بالم و ترک تبار بودن را ننگ می دانم,قصد توهین ندارم اما به ریشه های خود می بالم,زبان نشان دهنده نژاد نیست,همانطور که مردم امریکای جنوبی اروپایی تبار نیستند ,هر چند زبان انها اسپانیایی و پرتغالی است.نمیدونم جناب اذربایجان این چرت و پرتها را از کجا دراورده,ایرانیان نخستین مردم یکتاپرست جهان بوده اند,حتی پیامبر اسلام هم در حدیثی به کوهی در اذربایجان اشاره دارد که پیامبری در انجا ارمیده است.درباره پیامبر کشی هم اینکه این داستان را درباره بنی اسراییل گفته اند.همه نوشتارهای بر جا مانده از گذشته های اذربایجان هم به زبان پهلوی است,در گذشته هم که صنعت چاپ نبوده که بخواهیم بگوییم این اثار از جای دیگری امده اند.مولانا و نظامی هم بر پایبندی به زبانی پارسی بسیار گفته اند,ما تنها ترک زبان هستیم,چرا برخی که هیچ دانشی ندارند به خود اجازه می دهند و اینهمه چرت و پرت می نویسند.بارتلد بزرگترین ترک شناس تاریخ هم گفته که نخستین حضور ترکها در ایران به نهصد سال پس از میلاد بازمی گردد,در ضمن تاریخ هم از تاریک فارسی گرفته شده,زبان پهلوی مااذ ریها هم یکی از کهن ترین زبانهای اریایی است

  • پxxxxx گفت:

   @فرانک, تعریف لغی مجوس در لغتنامه علامه دهخدا و لغتنامه های عربی را در اینتر نت بزن تا ببینی جناب اذربایجان از کجا دراورده و این را بدان کسی که زبان خودش را نتواند حفظ کند هیچ یک از ارزشهای خودش را نمی تواند حفظ کند کسی که تغییر زبان می دهد و نمی تواند اصالت خود را حفظ کند شبیه فردی هستند تغییر جنسیت می دهد این دو گروه از نظر خصوصیات و غیرت و عرضه شبیه هم هستند از این افراد نمی توان هیچ انتظاری داشت شاید بخاطر همین است که ملت ارومیه جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه را نتوانستند بگیرند امیدوارم متوجه بشی چی دارم می گم سعی کن به نوک انگشتان طرف نگاه نکنی

  • اذربایجان گفت:

   @فرانک, این سایت افریده نشده که یک عده ای تخیلات خودشان را در ان بنویسد و بقیه حقی در ان نداشته باشند . هر چیزی یک شاهی دارد مثل شاه میگو وغیره تو هم شاه تاریخ دان و زبانشناس به شمار میایی .حال شاها قربانت گردم منظور شما از اینکه مردم ایران از ابتدا یکتا پرست بودن منظور شما قبل از پیدایش کره زمین است یا بعد از پیدایش کره زمین و علت حمله اعراب در زمان پیامبر اکرم به ایران بخاطر عدم اگاهی از این موضوع بوده که اصلا مردم ایران از ابتدا یکتا پرست هستندونیازی به حمله کردن نیست و در مورد ترکی شدن زبان شما هم بسیار مشتاقم بدانم که دیوارهایی که در اطراف شما مردم ارومیه و کردها و یا شما واعراب کشیده بودن که صدا ان طرف نرود و فقط شما ترکی زبان شوید چه بلایی سرشون امده و اینکه وقتی می گیم ترکی اذری یا ترکی استانبولی ترک نشاندهنده نژاد ماست و اذری و استانبولی نشان دهنده مکان زندگی ماست مثلا وقتی می گوییم حسین اهنگری تبریزی کلمه اهنگری شغل شخص را نشان می دهد و تبریزی مکان زندگی ان را نشان می دهد بنابر این منظور شما از اذری اریای چی هست من نمی دانم و احتمالا شما دوران کودکیت خیلی شلوغ بوده اید خانوادتون با طناب از گردنتون به تخت مخت می بسته اند بخاطر همین فکر می کنید که از نژاد فارسها هستید واگر نه هم نژاد بودن با افغانی ها چه افتخاری می تواند داشته باشد .مردم کرد و لر زیر شلواری های خودشان را به کت وشلوار های شیک نفروختن هنوز هم با انها بیرون میان من مانده تو کی هستی که سومین زبان دنیا را رها کرده ای چسبیدی به سی و سومین لهجه عرب حتی هیچ برای افرادی مثل تو زیاد است تو هویت خودت را گم کرده ای سعی کن یه چند سالی حرف نزنی که ابروی مردم ارومیه را می بری و این را بدان ما پان ترکیسم نیستیم ما فقط ظلم ستیزیم و حق و حقوق خودمان را می خواهیم .ایران برای همیشه جایگاه شیران همه اقوام بوده وهست و هیچ کس حق ندارد حتی یک نیش ناخنی از خاک انرا از ایران خارج کند

  • اذربایجان گفت:

   @فرانک, در جمله مردم ایران از اول یکتا پرست بودن منظورشما از اول قبل از پیدایش کره زمین است یابعدش حال چرا اعراب زمان پیامبر به ایران حمله کردن تو کجا بودی ان زمان که انها رامطلع کنی و دوم اینکه دیوارهایی که میان شما مردم ارومیه و کردها ویا شما واعراب و یا سایرین کشیده بودن که شما فقط ترکی زبان شوید وصدا ان طرف دیوار نره چی شدن از بین رفته یا هنوز هستند و در کلمه ترکی اذری و ترکی استانبولی کلمه ترکی نشان دهنده نژاد ماست و کلمه اذری یا همان اذربایجانی و استانبولی نشان دهنده مکان زندگی ما مثلا در کلمه حسن صراف تبریزی کلمه صراف شغل شخص را نشان می دهد و تبریزی مکان زندگی شخص می باشد بنابر این منظور شما از اذری اریایی چی هست من نمی دانم و در اخر واقعا هم نژاد بودن با افغانی ها چه افتخاری برای جناب عالی دارد باز باعث تعجب من شده است و اینکه کردها ولرها هنوز لباسهای خود را با کت وشلوارهای شیک عوض نکرده اند ولی افرادی مثل تو سومین زبان دنیا را که زبان مادریشان است رها کرده اند وچسبیده اند به سی وسومین اهجه عرب ادم را به فکر وا می دارد . ان کس که نداند ونداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند . سعی کن بیش از این ابروی مردم ارومیه را نبری انصاف کن

 31. تاابدایران گفت:

  اقا من یک سوال ازاین دوتسان پانترکیست دارم
  یک اثریک کتیبه یک چرم نوشته یک پوست نوشته یک خط حرف ازمورخ یک …بیاورید درایران که بگویدترکها درایران بودند
  اخرمگرمیشود یک نفرباقیافه مغولی ترک باشد شماهم ترک
  تنها وتنهاکتیبه به زبان ترکی که دانشمندان قبول دارند درصحرای اوروخون مغولستان هست
  ترکیعه داره وجب به وجب خاکش رومیگرده که یک تیکه چوب پیداکنه ببندش به ترکها
  حال شماچه میگویید
  من به شخصه طرفداراحقاق حق اموزش زبان مادری هستم
  اما تاریخ دزدی واین مسخره بازیهارو که شماهادرمیاری به خدادنیاروبه خنده واداشته
  بروید یک دانشمند بیاورید که حرفهای شماروتاییدبکنه

 32. فاطمه گفت:

  به قول دکتر طباطبایی:پان ترکیسم ملغمه ای از بیسوادی وبی شعوریست.

 33. مهدی گفت:

  چقدر بعضی ها به سوادشون می نازند.هر قدر که پان ترک میتونه به بیراهه بره پان فارس هم خیلی خودش رو خراب کرده.واما:
  قدیمی ترین قومی که در ایران قدیم ا نهادند قوم ماد ها بودند که همین ترک ها باشند.و چون اولین قومی بودند که از قسمت های شمالی ایران به این سرزمین سرازیر شدند تمام قسمت های خوش آب و هوا و حاصلخیز را تصاحب کردند.بعد ها قوم پارس هم آمد و چون قسمت های قابل کشاورزی و دامداری در اختیار قوم ماد (همین ترک ها) بود ناگزیر شد به مناطق کویری و خشک ایران برود.همچنان که از قبل ها اینطور بوده تا حالا.
  و در مورد مغول و ترک و فارس:
  آنهایی که نمیدانند و اصلا تاریخ نخوانده اند بدانند که مغول ها با فروپاشی حکومت عباسیان و سقوط بغداد وبعد مناطق پارس نشین توانستند به ایران بیایند.اینکه ابلهی قیافه و ظاهر ترک و آذری ها را با مغول ها اشتباه گرفته یا به اذربایجان پاش نخورده یا اینکه همینجوری یه چیزی رو هوا گفته.چشم و ابروی و اندام خوش تراش آذری ها کجا یا آن قد و قواره ای که دیگه نیاز به کنکاش در تاریخ نداره و اون قد کوتوله های مغول ها با اون قیلفه هاشون کجا.این جوری باید بگیم مشهدی ها اصل مغول اند.
  در مورد زبان ترک هم خواستید میام صحبت میکنم.دیدم لازم است در همچین سایتی که پر از کتابه حیفه مردم کتاب نمیخونن و الکی میان بحث میکنن.

 34. آرش گفت:

  من ترکم ولی عاشق ایرانم و اجازه نمیدم بینمون تفرقه بیوفته ما با هم برادریم زنده باد ایران زنده باد ستار خان یاشاسین آذربایجان یاشاسین ایران

  این نیرنگ دشمنه میخواد بین ما برادرا تفرقه بندازه و ما رو شکست بده چون به خوبی میدونه نمیتونه مستقیما مارو شکست بده

  اگر گل باغدان آیریلسا بو لور باغ داغدان آیریلسا منیم ایستکلی آذربایجان ایران دان آیریلماز
  اگر گل از باغ جداشود ابرها از کوهها جدا شوند آذربایجان دوست داشتنی من از ایران جدا نخواهد شدد

 35. ایرانی گفت:

  دوست عزیز برو کتابهای هرودوت و ویل دورانت که معتبرترین کتابهای تاریخی در دنیا هستند بخون ببین کورش کی بوده.کسی که پدربزرگ خودش رو بکشه تا شاه بشه یا با محارم خودش همبستر بشه چون ادعاش اینه رعیتی که از طبقات بالا نیستند و نباید با آنها ازدواج کرد وباید با محارم رابطه برقرار کرد تا نژاد آریایی برقرار بمونه.آخه چه طور یه هم چین شخصیت نژادپرست٬بی حیا و خونخوار بزرگه.حالا فهمیدین چرا تو ایران ما ایرانی ها یه هم چین آدمی رو به بزرگب نمی شناسیم؟

 36. سیامک گفت:

  سلام من امروز این سایتو دیدم و دیدگاه ها رو خوندم خودم اهل تبریزم برام یه سوال پیش اومد
  ایا مصری ها هم عربند چون عربی حرف میزنند? مراکشی ها چی? فلسطینی ها چطور ? اینها همه نژادشون عربه یا فقط زبانشون?
  خوزستانی های ما چطور ? حتی با دانشگاه جندی شاپور و ۰۰۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.