دانلود کتاب زبان لارستانی

بخشی از آثار کتابخانه تاریخ‌ما بدون حق نشر منتشر شده است. گروه تاریخ‌ما در حال حذف آثار بدون حق نشر است. چنانکه شما نیز کتابی را بدون حق نشر دیدید به آی‌دی @tarikhema_admin یا ایمیل eakni@yahoo.it اطلاع دهید.

نام کتاب

زبان لارستانی دانلود

دانلود کتاب

×
           

شکیبا باشید، دانلود شما کمی دیگر شروع می‌شود.

با توجه به حجم بالای دانلودها، لطفاً «20» ثانیه صبر کنید؛ سپس دانلود شما انجام می‌شود. تا شروع دانلود می‌توانید از کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام ما دیدن کنید.

زمان باقی مانده: 20

         

نویسنده

احمد اقتداری + به اهتمام صادق رحمانی

موضوعات

ادبیات

رمز (پسورد)

www.tarikhema.org

تهیه توسط

ناشناس

حجم

8.4 مگابایت (MB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ ما

 

 

 

 کتاب زبان لارستانی اثر احمد اقتداری با ترجمه صادق رحمانی است؛ این مجموعه حاوی مقالاتی است از نگارنده که در خصوص لهجه‌ی لارستانی” فراهم آمده است. عناوین برخی از مقالات بدین‌قرار است: زبان‌های محلی و فولکلور خلیج فارس، روش‌گردآوری لهجه‌های لارستانی، نکته‌های دستوری در لهجه‌ی لارستان، متن یک نامه به لهجه‌ی لاری، دو بیت شعر به لهجه‌ی اوزی، خنج مخ، واژه‌ای به جای جزر و مد، ترانه‌ی اسمش نادنم در لهجه‌ی بستکی، لهجه‌ی فیشوری، مثل‌های لارستانی، زبان‌های جنوب شرقی ایران، مفهوم سه واژه‌ی لارستانی در قرآن مجید، و چشترکو. گفتنی است نگارنده در مقاله‌ی “روش گردآوری لهجه‌های لارستانی”، ضمن بررسی لهجه‌ی شش محل در لارستان یعنی لار، گراش، اوز، خنج، بستک، و بینه، خاطرنشان می‌سازد: “خصوصیات مشترک لهجه‌های لارستانی آن است که مصادر، تقریبا در تمام لهجه‌ها یکسان است و یا حداقل ریشه‌ی آن‌ها یکی است. از خصوصیات مشترک دیگر، آن است که در ترکیب مفرداتی که در لهجه‌ها اختلاف دارند، تشابهی از نظر نوع ترکیب و پیشوندها و پسوندها و آکسمان کلمات دیده می‌شود. نکته‌ی دیگر آن است که افعال و ترکیب آن‌‌ها در بیش‌تر لهجه‌ها شبیه هم بوده و کم‌تر دگرگونی پیدا شده است. واژه‌ی اصلی هرلهجه اصالت خو را از دست نداده و یا این که در این لهجه وجود لغت‌های فارسی، بلوچی، اروپایی، عربی، ترکی و شبانکاره‌ای کم و بیش آشکار است. ولی صرف فعل با قواعد مخصوص به خود، اصالت لهجه و لغات اصلی را به خوبی تا به امروز حفظ نموده است.
Subscribe
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments