دانلود کتاب علم و دین

بخشی از آثار کتابخانه تاریخ‌ما بدون حق نشر منتشر شده است. گروه تاریخ‌ما در حال حذف آثار بدون حق نشر است. چنانکه شما نیز کتابی را بدون حق نشر دیدید به آی‌دی @tarikhema_admin یا ایمیل eakni@yahoo.it اطلاع دهید.

نام کتاب

علم و دین دانلود

دانلود کتاب

×
           

شکیبا باشید، دانلود شما کمی دیگر شروع می‌شود.

با توجه به حجم بالای دانلودها، لطفاً «20» ثانیه صبر کنید؛ سپس دانلود شما انجام می‌شود. تا شروع دانلود می‌توانید از کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام ما دیدن کنید.

زمان باقی مانده: 20

         

نویسنده

زهیر باقری نوع پرست

موضوعات

مجله

رمز (پسورد)

www.tarikhema.org

تهیه توسط

ناشناس

حجم

 2.3 مگا بایت (MB)

قالب کتاب

PDF – پی دی اف

منبع الکترونیکی

تاریخ ما

 

 

 

کتاب علم و دین اثر زهیر باقری نوع پرست است ؛ در بحث پیرامون رابطه ی »علم و دین« در دوران معاصر، علم به عنوان پدیدهای جهانی در برابر ادیانی قرار می ِ گیرد که فراوانی پیروان هر یک از آنها در محدودههای جغرافیایی خاصی قابل مشاهده است )به رغم این تقسیم بندیهای جغرافیایی میان ادیان، برخی از این ادیان ادعای جهانی بودن دارند(. علم به عنوان پدیدهای جهانی – یعنی پدیدهای که اعتبار آن در سرتاسر جهان برقرار است و به پدیده هایی مانند جغرافیا، فرهنگ یا دین محدود نیست – مستقل از ادیان موجود تعریف میشود و از این رو هر دین باید همواره نسبت خود را با یافته های جدید علمی مشخص کند. ولی رابطهی علم و دین همواره چنین نبوده و استقلال نهاد علم از نهاد دین پدیدهای متاخر و مدرن است. در حالی که برخی این استقالل را شرط الزم پیشرفت علم و پیشبرد یافته های علمی میدانند برخی که دغدغه ی دینی دارند، این استقالل را انحرافی در مسیر درست علمورزی زیر سایهی دین برمیشمارند. در کنار »تمدن مسیحی« که به نوعی مادر علم مدرن است، »تمدن اسالمی« و دستاوردهای علمی آن نیز به عنوان نمونهای موفق از علمورزی در سایهی دین برشمرده میشود و با طرح شواهد تاریخی، طرفدار وابستگی نهاد علم به نهاد دین مدعی میشود احیای چنین ساز و کاری منجر به محدودیت دانشمندان و نازایی علمی نمیشود. برای بررسی دقیق تر این ادعا باید به »تمدن اسالمی« مراجعه کرد که در اینجا به اختصار نگاهی به این تمدن خواهیم کرد.

 
Subscribe
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments