خانه » دانلود » کتاب های تاریخ ایران باستان » دانلود کتاب قیام بابک خرم دین در آذربایجان – متن کامل از تاریخ طبری

دانلود کتاب قیام بابک خرم دین در آذربایجان – متن کامل از تاریخ طبری

متن پارسیِ گزارش
تاریخ طبری، ترجمۀ ابوالقاسم پاینده، جلد سیزدهم

بازخوانی اندیشه‌ی اعتزالی
داستان تقابل تاریخی نواندیشی دینی و اسلام سنتی

چه‌گونگی شکل‌گیری مکتب معتزله توسط نسلهای دوم و سوم ایرانیانِ مسلمان‌شده
بررسی تلاشهای فکری ایرانی‌های مسلمان‌شده برای ارائه‌ی قرائت نوینی از اسلام که با نیازهای تمدنی بشر سازگار باشد
واشکافِ رویاروئی تاریخی تحجر با خردگرائی و نواندیشی دینی در اسلام
بررسی سهم معتزله در گسترش آزاداندیشی و نواندیشی دینی
معتزله از همان آغاز راهشان برای خودشان مشخص کرده بودند که باید به تعریف مشخصی از خدا و انسان و دولت رسید، و برمبنای این تعریف باید کوشید که اسلام تکلیف‌اندیشِ عربی را به یک دین حقوق‌اندیش و انسان‌گرا تبدیل گردد؛ و برای این هدف بود که بسیاری از باورهای اساسی اسلامی را محتاطانه از صافی خرد عبور می‌دادند و زیرکانه به تأویل و تفسیرِ خردمدارانه ازآنها برمی‌آمدند و می‌کوشیدند که این تأویل و تفسیرها را در جامعه جابیندازند.
کاری‌ترین سلاح مخالفان معتزله برای مقابله با آنها عوام تحریک‌پذیر بودند، که آماده بودند با دریافت فتوا از فقیهِ مخالف معتزله به مساجد و تجمعات معتزله حمله کنند و جو ارعاب به وجود آورند.
چه‌گونگی پیدایش مکتب اشعری و سلطه‌ یافتنش بر اندیشه‌ی اسلامی تا امروز
تلاشی برای شناختِ ریشه‌های تاریخی نواندیشی دینی که اکنون در ایران جریان دارد

جنبش‌های ضد فئودالی روستائیان ایران در اوائل خلافت عباسی

در این بخش چند جنبش ضد فئودالی روستائی در ایران که در نیمه‌ی دوم قرن دوم و دودهه‌ی نخست قرن سوم هجری به راه افتاد را مورد مطالعه قرار خواهیم داد:
سپیدجامگان پیرو المقنع خراسانی در سغد،
روستائیان ایرانی پیرو مذهب مساوات‌گری خوارج در سیستان و خراسان به رهبری حمزه آذرک سیستانی،
سرخ‌جامگان درست‌دینِ مزدکی آذربیجان و همدان به رهبری بابک خرم‌دین آذربایجانی،
و نهضت استقلال‌طلبانه‌ی روستائیان گیلان و مازندران به رهبری مازیار طبرستانی.

فرزندان سبکتگین، زمینه‌سازان حاکمیت ترک در ایران

در این بخش، رخدادهائی که به برافتادن پادشاهی ساماني‌ها انجامید را ازنظر خواهیم گذراند، شاهد افتادن خراسان و بخشهائی از ایران به دست محمود سبکتگین خواهیم بود. جهاد محمود سبکتگین در هندوستان را از نظر خواهیم گذراند. شاهد جنایات محمود و مسعود غزنوی در ایران و نابودسازی کتابخانه‌ها و مرکز فرهنگی و اعدام فرزندانگان ایرانی به دست او خواهیم بود. رواج همجنس‌بازی و غلام‌بارگی در دربار غزنوی را نظاره خواهیم کرد. بي‌لیاقتی مسعود غزنوی در کشورداری را خواهیم دید که سرانجام ترکان سلجوقی را تشویق میکند که ایران را از دست او بگیرند و او را به هندوستان بگریزانند.

بسترهای تاریخی اسلامهای متعارض در جامعه‌ی قبایل عربستان
و زمینه‌های پیدایش مذاهب شیعه، سنی، خوارج و معتزله

در این نوشتار به چگونگی پیدایش سه مذهب بزرگ شیعه و سنی و خوارج توسط عربهای جهادگر از سه دسته‌بندی بزرگ قبایلی رقیب در عربستان و در پرتو باورهای سنتی قبایلی خودشان پس از فتوحات اسلامی سخن رفته، و اشاره‌ئی هم به مکتب معتزله شده که توسط ایرانی‌های مسلمان‌شده پرداخته شد و همچنین اشاره‌ئی به اسلام پنجمی رفته که اسلام پیرپرست و گنبدپرست ترکی است

سابقه‌ی تاریخی اسکان قبایل و عشایر عرب در خوزستان

کند و کاوی گذرا در تاریخ و زبان مردم آذربایجان

با نگاهی به تاریخچه‌ی ورود چماعات ترک به‌درون ایران، جاگیر شدنشان در آذربایجان، و ترك‌زبان شدنِ مردم آذربایجان
از آترپاتیکان تا آذربایجان، آذربایجان در سلطه عرب، خودمختاری آذربایجان در خلافت عباسی، ترکان و توران، و موضوعات دیگر

آذری، یا زبان باستانِ آذربایجان ـ نوشته‌ی احمد کسروی

پژوهش ارزشمند شادروان احمد کسروی درباره‌ی زبان بومی مردم آذربایجان پیش از ترک‌زبان شدنشان
متن این کتاب- ظاهرا- توسط باهماد آزادگان برای نشر الکترونیک تهیه شده بوده است
من با اجازی ناگرفته از تهیه‌کنندگان کتاب که نمی‌شناسمشان، به‌خاطر خدمت به تاریخ و فرهنگ ایران زمین، آن‌را  بدون هیچ‌گونه دستکاریی‌ئی در این وبگاه منتشر می‌کنم

متن کامل نامه‌ی جعفر پیشه‌وری و رهبران فرقه‌ی موسوم به دموکرات در آذربایجان، به استالین

پیشه‌وری و سردسته‌های فرقه‌ی تجزیه‌طلبِ موسوم به دموکرات در آذربایجان از استالین درخواست می‌کنند که مخفیانه برایشان اسلحه بفرستد، و به‌او قول می‌دهند که نخواهند گذاشت کارگزاران دولت ایران از این موضوع اطلاع بیابد. آنها به‌استالین هشدار مي‌دهند که اگر دیر بجنبد منافع اتحاد شوروی در ایران به‌خطر خواهد افتاد. به‌او اطلاع می‌دهند که مردم آذربایجان خواهان جدائی از ایران هستند ولی اگر استالین ترجیح بدهد که فعلا از ایران جدا نشوند هم همچنان برای برقرار کردن دولت سوسالیستی در ایران تلاش خواهند کرد تا کل ایران به شوروی وابسته شود.

متن کامل سخن‌رانی دکتر محمد مصدق در مجلس پنجم
در دفاع از قانون اساسی مشروطه و مخالفت با شاه شدن رضاخان نخست‌وزیر

488
دیدگاه بگذارید

avatar
208 Comment threads
280 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
222 Comment authors
مهردادفرزادمهدیدرود برتو هموطن باغیرت.ایرانی زنده به ایران است وایران زنده به غیرت ایرانیناشناس Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
وحید
Guest
وحید

دوستان اذری زبان توجه کنید زبان اذری با ترکی خیلی تفاوت دارد زبانی باستانی که مردمانش نیز اریایی اند چرا خودتونوبه ترکها می چسپونید این جوری مجبور می شیم شما رو عمو زاده ی مغولها خطاب کنیم . با ورود ترکها به ایران از دوره سامانیان بعدها غزنویان وخوارزمشاهان وبعدها مغولان وتا قاجاریه که ایران را به باد دادند دولتهای ترک نشین غرب ایران واذر ابادگان را مرکز حکومت قرارده لذا زبان اذری به فراموشی سپرده شده ومردم زبان فرمانروایان را پذیرفتند. احتمالا زبان باستانی اذری ها خویشاوندی نزدیکی با فارسی وکردی داشته است. چنانکه امروزه اذریها از لحاظ ژنتیکی… Read more »

فرشاد
Guest
فرشاد

میگم این تورک که میگین تو جیب جا میشه ؟

ترکم ترک آذربایجان
Guest
ترکم ترک آذربایجان

فارس زبانان عزیز…. یادتون نره که افرادی مثل ستار خان در گذشته و شهید باکری در زمان معاصر آذری بودندواز ناموس شما با جان بر کفی دفاع کردند.

آتا
Guest
آتا

یادتون نره که افرادی مثل ستار خان در گذشته و شهید باکری در زمان معاصر آذری بودندواز ناموس شما با جان بر کفی دفاع کردند.

شهروند گیلان
Guest
شهروند گیلان

با سلام خدمت تمام ایرانیان عزیز بویژه هموطنان آذری عزیز متاسفانه ترکان عثمانی با جعل تاریخ میخواهند همان بلایی که سر ارامنه وکردها اوردند سر اهالی عزیز اذربایجان (آتروپاد/آذرآبادگان)که دارای تمدن هفت هزارساله هستند نیز بیاورند یادمان نرود بیش از ۳۰۰ هزارنفر از اهالی آذربایجان و آران و نخجوان در زمان صفویه و حدود یک و نیم میلیون نفر از ارامنه در جریان پاکسازی نژادی توسط ترکان عثمانی قتل عام شدند و کردهای انجا پس از آزار و اذیت فراوان هم اکنون ترک های کوهستانی خطاب میشوند و ترکها هویت انها مخدوش نموده و انها از کلیه حقوق خود حتی… Read more »

مازیار
Guest
مازیار

بقول زنده یادصادق هدایت متاسفانه قبلا میخواستند به هر طریق ممکن ما را عرب جلوه دهند و هویت ملی مان را مسخ کنند حالا هم پان ترکهای عثمانی میخواهند هموطنان آذربایجان را با انهمه مستندات تاریخی ترک جلوه دهند کار بجایی رسیده که خشک شدن دریاچه ارومیه را که باعث ناراحتی تمام مردم ایران شده را هم بقول خودشان کار فارسها میدانن(حالا کاری نداریم که در ایران قومیتی بنام فارس اصلا وجود خارجی ندارد ) (خیلی ببخشید بقول هدایت در دوره های تاریخی مختلف میخواستند کاری کنند که ایرانیان ته عربها و سپس ترکها و در اخر انگلیسی ها را… Read more »

انوش
Guest
انوش

قول زنده یادصادق هدایت متاسفانه قبلا میخواستند به هر طریق ممکن ما را عرب جلوه دهند و هویت ملی مان را مسخ کنند حالا هم پان ترکهای عثمانی میخواهند هموطنان آذربایجان را با انهمه مستندات تاریخی ترک جلوه دهند کار بجایی رسیده که خشک شدن دریاچه ارومیه را که باعث ناراحتی تمام مردم ایران شده را هم بقول خودشان کار فارسها میدانن(حالا کاری نداریم که در ایران قومیتی بنام فارس اصلا وجود خارجی ندارد ) (خیلی ببخشید بقول هدایت در دوره های تاریخی مختلف میخواستند کاری کنند که ایرانیان ته عربها و سپس ترکها و در اخر انگلیسی ها را… Read more »

امير
Guest
امير

با عرض سلام
خاك بر سر منه انسانه ۲۰ هزار ساله كه هنوز گير تعصباي اينجوريم
بوس

کامران
Guest
کامران

من نمی خوام از خودم چیزی بگم به این آدرس ی سری بزنید!!! خیلی چیزا گفته درباره ی آذربایجان!!! نمیدونم درسته یا نه شما بگید لطفا!!!؟؟؟

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C

کامران
Guest
کامران

تاريخچه هفت هزار ساله زبان ترکی در آذربايجان چندي قبل مقاله‌اي تحت عنوان زبان فارسي و گويش آذري در آخرين شماره نشريه دانشجويي مبين (شماره ششم – اسفند ۱۳۸۰ ) به چاپ رسيد كه سراسر تحريف واقعيت و توهين به زبان و فرهنگ ملت آذربايجان بود كه احساسات قشر طالب علم و دانش دانشگاه را جريحه دار نمود. لذا با اينكه تحريفات نام برده در حد نوشتن جوابيه نمي‌باشد، ولي به منظور آگاهي افكار عمومي دانشجويان تصميم به تنظيم نوشته‌اي كه هم‌اكنون در خدمتتان مي‌‌باشد گرفتيم. در ابتدا قبل از شروع بررسي تاريخي تركي بودن زبان مردم آذربايجان از حداقل… Read more »

شیرزاد
Guest
شیرزاد

هموطنان، با احترام برخورد کنیم، اما هیچ یک اجازه نمیدهیم حتی یک وجب از ایران عزیز جدا شود

امیر
Guest
امیر

سلام

میلاد
Guest
میلاد

به نظر من مردم ایران احساساتی هستند تامنطقی اینکه کدام قوم بردیگری برتری دارد سوالی است که جواب ان راباید ازکسی پرسید که همه قومها اذری وفارس وکرد وعرب …ان فرد را باورداشته باشند وان کسی نیست جز خدا وخدا در قران کریم میفرماید هیچ قومی برقوم دیگری برتری ندارد مگر در پرهیزگاری ولی اگر بخواهیم ازلحاظ تاریخی ومنطقی بررسی کنیم باتوجه به اینکه بیش از۵۰درصد جمعیت ایران را اذری هاتشکیل میدهند نتیجه میگیریم که اذریها تاریخچه ای طولانی تراز سایر قومیت ها دارند واین درحالیه که کشور اذربایجان از ایران جدا شده یعنی …

بابک
Guest
بابک

bebinid chera harfe moft mizanin, man ye torkam va chizi be name azery sakhteye daste hamin farsaye fashiste k eftekhareshoon koroshie ke bad az khoonrizihaye ziad tooye(araz) aras koshtimesh ta donya az daste kesafat kariaye in adame khoonkhar rahat she , ,koorosh bad az hamle be babel va shekast dadane babelia nemidoonam che karayi kard vali midoonam adami ke ba koshto koshtar be hookoomat reside ba khaleye khodesh ejdevaj karde va har ruz be ye gesmat khavare miane hamle karde va adamaye besiari ro koshte ta inke dahanesho tooye aras…kardim o koshtimesh, fekr mikar azerbayjan ham mesle bagie jahast ,… Read more »

ايراني
Guest
ايراني

در حالي كه آمريكا در سايه اتحاد ايالات مختلف توانست بدون پشتوانه تاريخي به چنين هيمنه اي دست يابد، آنجا كه اروپاييها كه پس از دو جنگ ويرانگر و خانمانسوز چاره درد خود را در اتحاد يافتند، شيخ نشينهاي حاشيه جنوب خليج هميشه فارس در سايه اتحاد به شوكت، احترام و شكوفايي اقتصادي دست يافتند، من يكي كه متوجه نمي شوم زدن بعضي حرفها و تفاخر به نسب و نيا و نبش قبر برخي وقايع تاريخي كدام درد هموطن آذري يا كرد يا بلوچ يا عرب يا تركمن مرا درمان خواهد كرد؟! الا اينكه بعضيها بوي كباب به دماغشان خورده… Read more »

moji
Guest
moji

سلام عزيزان چه ترك و چه فارس انصاف بدهيد كه تركها از قبل تر ها در ايران بوده اند و دلايل زيادي هم در اين خصوص است كه اكثرا به جز يهودي زده ها به آن اذعان دارند. متاسفانه از زمان رضاخان عليه تركها جوسازي شديد شد و جك ها هم از آن زمان رايج شد البته به ساير قوميت ها هم توهين مي شود هم در روزنامه ها و هم در كتابها. ما پان نيستيم برادر فارسي زبان كه خود را فهيم ميداني و طالب آزادي هستي اما مغاير با آزادي حرف ميزني، بدان كه هر ملتي به زبان… Read more »

TTروزبهTT
Guest
TTروزبهTT

فارس ها هیچ افتخار تاریخی ندارند تنها چیزی هم که از تمدن دارند ساخته دست ترک هاست نمونه اش اصفهان و تهران و مشهد و…(در دوره های سلجوقی و صفوی و افشار و…) است کلا معماری ایران بعد از اسلام برخاسته از اذربایجان است(کتاب معماری ایران نوشته محمدکریم پیرنیا وتمامی کتاب های درسی معماری) ومعماری و تمدن فارس ها قبل از اسلام چیزی جز تقلید از قومیت های دیگه مثل بابلی ها و مصری ها و رومی ها نبوده (شعارشان .تقلید درست بهتر ازابتکار بد. می باشد). فارس ها خودشان را فرزندان کورش میدانند در حالی که فرزند کورش کمبوجیه… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

نقدي بر علي اكبر رائفي پور! یازار : SAVAŞ http://azerbaycan.arzublog.com/post-14999.html شايد اين روزها در بازار داغ روشن فكرها برخي اسامي برايتان آشنا باشد، از جمله اين اسامي شخصي است به نام علي اكبر رائفي پور كه ظاهرا با سخنراني هايش در مورد شيطان پرستي و فراماسونري و … معروف شده است. خود من تا چند روز قبل نه ايشان را مي شناختم و نه سخنراني هاي ايشان را شنيده بودم. اما اخيرا در وبلاگ يكي از دوستان كليپي از اين شخص به اصطلاح روشن فكر ديدم كه كه در قالب سخنراني در مورد فراماسونري افكار نژاد پرستانه و فاشيستي خود… Read more »

تورک ایران
Guest
تورک ایران

من نمی دونم شما پارسها چرا کمبود های فرهنگی و تاریخی دارین دوست دارین با تحریف در تاریخ مردم غیور آذر بایجان صاحبان اصیل ایران وایرانی به دست بیارین شماها عقده ای هستید از بی فرهنگی رنج میبرید از بی اصالتی رنج می برید شماها با فردوسی بیمار وحزیان گو وخیال پرداز افسانه ای لعنت اله پیمان بستید که ما مردم تورک را همیشه از خود نارحت کنید با اینکه میدونید دارید با دم شیر بازی میکنید .الان دیگه قرن ۲۱هست بهتره دست از عقده هات برداری .الن همه به فکر پیشرفت علمی هستند اما تو هنوز داری با عقده… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

تاریخ ورود آریائیها(فارسها)وسومریان(ترکها) به ایران آریائیها بررسی های گسترده علمی ثابت کرده است که آریائیان از ۹۰۰سال قبل از میلاد مسیح که به هزار سال هم نرسیده بود به منطقه خاور نزدیک وخاور میانه “ازجمله فلات ایران سرازیر شده اند وجریان این سرازیری وکوچ تا۶۰۰سال قبل از میلادبه مدت ۸۰۰سالادامه یافته است.لیکن باید گفت که سخن راندن از نژادآریائی ویا اقوام هندواروپایی زبان در سالهای پیش از سده نهم قبل از میلاد در منطقه و به تبع َآن در فلات ایران وآذربایجان بی معنی است.چرا که موج سرازیری آریائیان به این منطقه از همین تاریخ آغاز گشته است. در این… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

پارسی را پاس بداریم،تورکی را ترک(ختم به فتحه) کنیم!! ۱٫فارسی را بعنوان۳۳مین گویش عربی(گویش:لهجه),پاس بداریم ترکی را بعنوان سومین زبان زنده و توانمند دنیا ترک کنیم. ۲٫پارسی را با ۶۰میلیون متکلم پاس بداریم ،ترکی را با ۳۶۰میلیون متکلم ترک کنیم!!!! آیا این انصاف هست؟ ۳٫پارسی را با ۲۵۰۰سال قدمت پاس بداریم ،ترکی را با ۷۲۰۰سال قدمت ترک بکنیم. ۴٫ پارسی را با۴۰۰۰واژه اصیل پاس بداریم اما تورکی را با ۱۰۰/۰۰۰واژه اصیل ترک بکنیم. ۵٫پارسی را با ۶۰تا۷۰فعل اصلی پاس بداریم ،تورکی را با۳۵۰۰فعل اصلی ترک بکنیم. ۶٫پارسی را با ۳۵۰فعل غیر اصلی پاس بداریم ، تورکی را با ۲۴/۰۰۰فعل غیر… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

bakı, təbriz, ankara
biz hara farslar hara

شاه پارسی
Guest
شاه پارسی

در جواب اون دوستمون بگم واژه پارسی از کلمه پرشیا که انگلیسی ها پرسیا میگویند از کلمه پرسپولیس در زبان یونانی یعنی شهر پارسه گرفته شده . یونیانیان این سرزمین رو پرسپولیس نامیدند. در مورد تاریخ و مبدا تمدن بشر از جیرفت شروع شده/با توجه به کاوشهای باستانی سال ۸۰ که قبل از اون بین انهرین رو مبدا تمدن بشر میدونستند. این یعنی که ایران قدیمیترین و متمدترین کشور و سرزمین بوده و هست ۵۰۰ قبل از میلاد مسیح بزرگترین امپراتوری جهان رو ایرانیان پایه گذاری میکنند که در اون موقع به ۴۳ درصد جهان حکومت میکردند این رکود در… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

اگه کسی بخواد نظری درباره ی تاریخ فارسی و ترکی یا عربی نظری بده اول باید زبان های ترکی فارسی و عربی رو بلد باشه!!! لطفا شماهایی که حتی یه کلمه هم ترکی بلد نیستید نظری هم در این مورد ندید!!! چون این سه زبان درآمیختگی زیادی باهم دارن!

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

بازخوانی تاریخ ایران باستان کوروش با خواهر مادرش دختراستیاگ ازدواج کرد . کمبوجیه با خواهرش اتوسا ازدواج کرد . داریوش دوم با دو دخترش اتوسا و امسترتیدا ازدواج کرد . ن.ک : دیاکونوف ۷/ ۶۱۱ و ۴۳۰ اردشیر دوم با دختر خویش و اردشیر سوم با مادرش ازدواج به جای اورد . ندیداد ۲ /۹۷۲ در دوره اشکان این سنت ارایی معمول بوده و داستان ویس و رامین نشان ختودت میان برادرو خواهر دارد . ندیداد ۲/۹۷۷ در دوره ساسانی شاهپور اول با دخترش ناهید ازدواج کرد و بهرام با دخترش ازدواج نمود . دختر شاهپور اول با برادرش نرسی… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

فارس یا ترک؟ آویزه ای که بعضی از شوونیستها در ایران آویزه دست خود قرار داده اند این است که ترکهای ایران (آذری و ترکمن و قشقایی و …) پس از حمله مغول به ایران ترک شده اند وقبل از ان فارس یا تاتار بوده اند؟ به راستی کدام یک از فارسها و ترکها قبلتر به ایران آمده اند؟ به راستی آیا ترکهای ایران ۶۰۰ سال قبل به یکباره ترک شده اند؟! نظریه آریایی بودن ترکها اولین بار توسط کسروی مطرح شد.او در پژوهشهای خود در آذربایجان به منطقه ای برخورد کرد که در آن دو روستا به زبان نوعی… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

فارس باشعور، ترک بیفرهنگ؟! اندیشمندان فارسی زبان پس از سالها تحقیق نظراتشان را اعلام کردند: «اگه جمعیت شماترکها زیاده بخاطر اینه که هر خانوادتون یه اتوبوس بچه پس انداختین مثل …». اندیشمندان عزیز جمعیت ما زیاد است. به قول شما هرکدام از ترکها مثل … یک اتوبوس بچه پس می‌اندازند و آن بچه‌ها می‌شوند قزلباش که خلیج فارس (یا همان عربی) شما را استعمار پرتغال برهانند. می‌شوند باکری تا برای حفظ سرزمین پرشیای شما شهید شوند. ترکها بچه پس می‌اندازند تا کویر اصفهان را گلستان کنند و شما به سی‌وسه‌پلش بنازید و به به نقش جهانش وبه عنوان نماد قوم… Read more »

مجید
Guest
مجید

ببینین همتونو انداختن به جون هم هیچکس به فکر اینده ایران نیست تا کی اخ نگیم فقط جلو بی حجابی اخ بگیم گوشت مرغ نون مهم نیست

حماسه لرهای جنوب
Guest
حماسه لرهای جنوب

درود بر ایران از شما ت ر ک ه ا که در نقصان عقل زبانزد خاص و عامید بیشتر از این انتظار نمیرود بیش از دو دهه میگذرد که کشور ترکیه به خاطر عضویت در اتحادیه اروپا درواز های خود را به روی توریسم جنسی گشوده و با به حراج گذاشتن ناموس و میهن خود قصد دم تکان دادن برای فرانسویان و انگلیسیان و به اصطلاح اروپایی شدن را در سر میپرورانند با یک جستجوی کوچک در سایتهای اروپایی براحتی عمق تنفر و انزجار از قوم وحشی و کثیف ت ر ک را به وضوح میتوانید بنگرید ت ر ک… Read more »

فرزندی از فرزندان کوروش
Guest
فرزندی از فرزندان کوروش

آفرین باد بر تو ای ایرانی اسطوره شاهنامه کیست ؟ رستم اهل زاولستان و بلوچستان نویسنده کیست ؟ جناب فردوسی اهل توس و پارس حال بیا ای همخون من ، ای ایرانی ، دست در دست هم نهیم به مهر میهن خویش کنیم آباد می خواهید میزان ایرانی بودن خود را بسنجید ؟ تصور کنید در کشور غریبی وارد شدید دیدید به یک دختر ایرانی توهین و تعدی می کنن چه دختر باشی ، چه پسر ، چیکار می کنی ؟ ( شرایط دفاع هم برای شما محیاست بهانه نگیر ) خودت هم می دونی که نمی تونی وایسی و… Read more »

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

لینک دانلود کتاب ۱۰۰۰ واژه ی اصیل ترکی در زبان فارسی
http://persianok.ir/files/1000kalmehturki.pdf

علی
Guest
علی

(این مقاله شاید بتواند دوستان رو آگاه کند)پارس گرایی و بحران هویت در ایران نوشته شده در تاریخ شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۱ توسط آیتام aytam اورمولو urmulu | نظرات (۰) مسئله قومیت و حقوق اقوام در ایران، پیشینه ای کمتر از صد سال دارد. تا قبل از شروع قرن فعلی هجری، حقوق اقوام جزو عوامل تعیین کننده سیاست کلی مملکت محسوب نمی شد. تنها با انقلاب مشروطیت و در حد بیشتر، با شروع سلطنت پهلوی این مسئله اهمیت پیدا کرد و با رشد روز افزون، تبدیل به یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی ایران گشت. پشتیبانان حقوق اقوام، کمبود… Read more »

تبریز
Guest
تبریز

وای برشما کهنه مغزها که کل دنیا داره به دهکده جهانی فکر میکنه شماهم …
راستی …
شماها که اینقدر از حق خودتون نمیگذرین… قیمت نان چقدره؟ نرخ تورم چقدر افزایش داشته؟ نرخ بیکاری چطور؟
هر بلایی سرتون بیاد حقتونه
متاسفم برا همتون

علی
Guest
علی

من از وارد شدن به این بحث واقعا متاسفم ، اکثر افرادی که کامنت میگذارند شرایط اولیه تحقیق و گفتمان که پیش کش ؛ به اصول اولیه انسانی نیز پا یبند نیستند و به غیر از فحش و بی ادبی هیچ کاری نمیکنند . ما مسلمانیم نه ، انسان که هستیم . درسته که گذشته چراغ راه اینده است اما در گذشته زندگی کردن فقط ناشی از جهل است، (چراغ خاموش نبودنش بهتر است)من تورک هستم و ایرانی هم هستم و هیچ سنخیتی بین این دو نمیبینم(مثل دو بال پرنده میمانند) و همواره به داشته هام افتخار میکنم ۱- تو… Read more »

حماسه لرهای جنوب
Guest
حماسه لرهای جنوب

ایران یک ملت دارد ملت بزرگ آریا چگونه به خود جرات میکنید به ایران عزیز بگویید کثیر المله ؟؟؟ این جملات و واژه های این چنینی برگفته از خوی پلید و زشت تجزیه طلبانه شماست اعراب گجستک تازی و ترکهای بی خرد آناتولی جرات ابراز چنین گستاخیهای مزدورانه استعماری انگلاساکسون را به خود میدادند اکنون شما با حرفهای منزجر کننده ژست اندیشمند و مورخ و نویسنده های مزدور و میهن سوز را به خود گرفته اید و به نام مردم ایران نیز توهین میکنید ایران یک ملت است و آن ملت شریف و نجیب ایران زمین فرش زیبای ایرانی برگرفته… Read more »

یوسف
Guest
یوسف

ترک گیلگ فارس نداره چهارگوشه این مملکت مال همه ماست تنها دشمن ما عرب هست بیخودی به همدیگه توهین نکنید کله پوکهآ ممکنه دی ان ای تک تکتونو بگیرند از یک نژاد باشید تنها چیزی که مهم هست همه آریایی ودشمن تازی باشید تمام شدورفت به هرزبانی که دوست دارید حرف بزنید زنده باد ایرانی با هر زبان

یوسف
Guest
یوسف

ترک گیلگ فارس نداره چهارگوشه این مملکت مال همه ماست تنها دشمن ما عرب هست بیخودی به همدیگه توهین نکنید کله پوکهآ ممکنه دی ان ای تک تکتونو بگیرند از یک نژاد باشید تنها چیزی که مهم هست همه آریایی ودشمن تازی باشید تمام شدورفت به هرزبانی که دوست دارید حرف بزنید زنده باد ایرانی با هر زبان maxmilyanous1346@gmail.com

یوسف
Guest
یوسف

زمانی بسیار به دین ومذهبم معتقدبودم آنقدراعتقاداتم قوی بود که صدهافرصت شغلی را بدلیل نامشروع بودن ردکردم در هرکاری نهایت احتیاط را انجام میدادم تا دامنم آلوده بگناه نگردد حال سخت پشیمان هستم وخود را بازنده میدانم چون از پاکی جز شرمندگی نزد همسر و فرزندم چیزدیگری عایدم نشده تنها دلخوشیم این است که شرافت دارم اکنون که این مطالب را می نگارم سخت ترین شرایط ممکن را با دلی مملو از خون طی میکنم دوستان که بی‌دلیل و بی مزد یک دیگر را سرزنش و توهین میکنید قصد اثبات چه چیز مهمی را دارید؟مگر شماها نه انسان یا بلکه… Read more »

بی نام
Guest
بی نام

درود برهمه هم میهنان گلم
عزیزان ۱۴۰۰ سال ستم و کشتن فقط به نام(ا…) ،خدایی که بی نیاز است؟اسلامش مثل یک موجود بی دفاع در خطر هست؟ با هر کسی که بخواهدابراز عقیده کندبا شمشیر مقابله کردن؟؟؟؟
ما ایرانیان باید فکر کنیم و دشمن فکری و ذهنی را از خود بیرون کنیم
شما ترکی باش شما فارسی باش کردی …باش عربی ..باش و….. ولی میهن پرست باش
همین جداییهایی که به دلیل تهاجم و بجا ماندن زبان غیر پارسی در بین ما هست کافیست.برای انسان بودن داشتن دین و نداشتن مهم نیست مهم اینست تو با دین خود دیگران را آزار ندهی

ابی
Guest
ابی

بنده بهعنوان یک عرب جنوبی
ازتمامی فارسهایی که بی محابا به من وقومیتم توهین کردند بی زارم
به امید روزیکه دیگر ریختتان را نبینم وکشور عربستان مستقل ایجاد کنیم

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

yaşasın azərbaycan ,yaşasın bütün türk milletlerini!!!! bakı təbriz ankara, biz hara farslar hara!!!

حماسه لرهای جنوب
Guest
حماسه لرهای جنوب

درود بر ایران
روز رستاخیز نابودی ترک و تازی فرا میرسد و این رستاخیز بدست لرهای جنوب انجام میپذیرد
همه اعراب تازی و ترکهای لواط کار احمق بدست ایل بختیاری خوزستان به دوزخ فرستاده میشود
درود بر کرد لر فارس بلوچ گیلک تالشی و همه تیره های برتر آریایی

ابی
Guest
ابی

لرهای جنوب دیگه چه صیغه ای هستند
انگار در رویا سیرمیکنی
اگرروزی برسه باشما شاخ به شاخ بشیم هرچه لرو فارس وپارس و..ازشهرهای عربی مان میندازیم بیرون

ابی
Guest
ابی

من از این اقا لره میپرسم
لرا جه حماسه ای افریدن؟

ابی
Guest
ابی

رییسعلی دلواری بختیاری بیده بود اخر منیوچ تاریخ ملتهای دیگه رو همینجوری برای خودتون ضبط میکنید
شمالرا مثل علف هرز میمونیداین بهترین ودقیقترین مثال برای شماست ادمای بدبخت مفلوک تهی از خرد.
علف هرزی که شهرهارو به نجاست کشیدید دزفولیهاازشمابیزارن بهبهان را به گند کشیدید وشهرهای دیگه…
درسایه قدرت پهلوی اول به شهرهای عربیمان سرازیر شدید ومطمین باشید در صورت فقدان قدرت مرکزی کنونی جایی برای موندن بی خردانی مثل شما نخواهد بود
زنده باد ملتهای ازاد بلوچ و کرد و اذربایجان وعربستان سرافراز
مرگ بر ناسیونالیستهای بیهویت وبی تاریخ پارس (سگان)
بی تردید جنوب ایران در دستان ازادمردان عرب خواهد شد

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

آیا من فاشیستم یا تو !!!!؟؟؟؟؟
آیا من زبان خود را به تو تحمیل, کرده ام؟
آیا من تاریخم را بر تو تحمیل, کرده ام؟
آیا من فرهنگم را بر تو تحمیل, کرده ام؟
آیا من سرمایه تو را تاراج, کردهام؟
آیا من تو را به بند و حبس, کشیده ام؟
آیا من تو را برده و کارگر, کردهام؟
آیا من تو را تحقیر و مسخره, کرده ام؟
آیا من سیاسیون تورا اعدام و سرکوب و شکنجه کرده ام؟
آیا………… ………..
حالا خداییش من فاشیستم یا تو!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کامران تؤرک
Guest
کامران تؤرک

گزیده هایی از متن فاشیستی درس سوم از کتاب فارسی پایه ی جدید ششم:
هر ایرانی از ابتدای تولّدبا آواهای دلنشین ونغمه های مهربانی من بزرگ پرورده شده است…
…آری درست حدس زده ایدبچه ها من زبان فارسی هستیم…
من پیوسته بر زبان شماجاری هستم وباگوش,چشم,ذهن وبلکهباجانتان همراه هستم. شما نیز بکوشید همواره با هم ونگهبان میهن باشیم
..شناسنامه وسندشناخت شمادرهربخش از ایران ودر هرگوشه ای از جهان,من,زبان ملی ایرانیان یعنی زبان فارسی هستم.

ابی
Guest
ابی

برادر الوار کوچنده به جنوب ضمن احترام به جنابعالی وقومیتت چندتا سوال دارم خواهشا طفره نرو به تک تک انها جواببده ۱-انهایی که گفتی همش که مربوط به گذشته بود حال چه دارید؟داشتم دشتم حساب نیست دارم دارم حساب است. ۲-قدمت اریاییهادر ایران بالاخره۲۵۰۰سال است یا ۷۰۰۰سال؟دلیل ومدرک؟تاجاییکه تو تاریخ مندراوردی خودتون بود۲۵۰۰ سال بیشتر نبود بعدش هم ازسیبری امدید وتمدن بابل هپلی هپول,تمدن اشور انالله وانا الیه راجعون,مردم اصلی فلات ایران هم کشتید. ۳-نگفتی ما بعنوان یک قومیت این حق را داریم که زبان ورسوماتمان را داشته باشیم یا نه فقط اینو شما باید داشته باشید؟ زنده باد ملتهای… Read more »

حماسه لرهای جنوب
Guest
حماسه لرهای جنوب

عربهای بی شرف ناموس فروش
شما کسانی هستید که واقعا جنوب خوزستان رو به گند کشیدید
ناموس فروشی و وطن فروشی واسه عربها پول خوبی داره به همین دلیله که تعداد زنها و دخترای هرزه خیابانی عرب روز به روز بیشتر میشه البته مشاهده تو اهواز امکان پذیره وشادگان و هویزه و خرمشهر
حالا این اعراب که یک سوم خوزستان رو تشکیل میدن ادعای حکومت میکنند !!!
حالا هر عرب تازی ابن گهبی که ادعای تجزیه طلبی داره آدرس بده تا بیام تو همون شیلنگ آباد ام و اختش رو باهم پیوند بزنم
منیوچ عر بناموسک لیس شرفک انتم جماعه الحرامی

ابی
Guest
ابی

الوار کوچانده شده به جنوب شما الوار از خرد بی بهره اید.همیشه التی در دست دیگران بودید اگه وقتش برسه تمامی اقوام ازاد این سرزمین برای ازادی خویش قیام میکنند وشما میمونید و شیهه الاقهایتان . در اینده ای نه چندان دور ایران به چند کشور تقسیم میشود: عربستان-بلوچستان بزرگ-کردستان ازاد-اذربایجان- بعد جهت اطلاعت میگم از کردها مایه نذارکه اونها اولین ملتی هستندکه برای ازادی خود با شما فارسها درافتادند وشماها به زن وبچه ومیانسال انها رحم نکردید. ” اذاالشعب یوما اراد الحیات فلابد ایستجیب القدر” اگرروزی ملتی اراده زندگی رو کرد حتما قضاوقدر استجابت میکنند بعد یک مشت لر… Read more »

قورد
Guest
قورد

اول از همه خاک تو سر همتون با این کس و شعراتون.واقعا بعضی از هموطنهای پارس=سگ زبان قد نخود نمیفهمن.دوم اینکه زبان ما ترکی ن آذری حالم از واژه آذری بهم میخوره.چرا میخوان خودتون رو ب ما ترکها بچسبونین ؟؟؟؟هم فارسی رو یاد گرفتم و هم ترکی رو ولی خدایی الان افسوس میخورم چرا منو مجبور کردن فارسی یاد بگیرم؟؟فارسی که چ عرض کنم عربی بلد باشی فارسی رو هم بلدی. ۱لعنت هم بفرستم به کسای که هیچی از زبان و تاریخ خودشون نمیدونن و خوشون رو ب آریایی و یا پارس میچسبونن.کوروش و داریوش بقیه همشیه افسانه هست که… Read more »

ابی
Guest
ابی

الوار کوچانده شده به جنوب حرف از ناموس نزن که تاریختون گواه این است که بی ناموسترین قوم ایرانیهای اریایی تبار است که ازدواج باخواهر چیز عادی ست حتی ازدواج با مادر هم رخ داده برو تاریخ کثیفتون رو بخون بی ناموس اگه مردی بگو ببینم معادل ناموس در زبان گنگ شما چی میشه ؟ اگه نگفتی ومطمینم هم نداری که بگی پس بی ناموسید چرا که ناموس برای شماها چیز وارداتی بود. لر بی خرد ابله بگو ببینم معادل غیرت در زبان گنگ شما چی میشه؟ لر بی ادب ابله معادل شرف در لهجه شما چی میشه؟ ندارید چون… Read more »

حماسه لرهای جنوب
Guest
حماسه لرهای جنوب

ابی دیگه به تو توهین نمیکنم چون خوزستانی هستی و مزه تلخ محرومیت رو چشیدی به تو توهین نمیکنم چون همسایه هستی و نو مرام ما لرهای بختیاری همسایه مثل برادر میمونه توهین نمیکنم چون حق تو رو هم مثل من و ما خوردند و به بیگانه دادند توهین نمیکنم چون بهترین دوستان دوران کودکیم بچه های کوت خروسیه و کانتکس و جنگیه بودند توهین نمیکنم چون باید تو و من در خوزستان عزیز دارای بهترین امکانات باشیم که از اولین حق زندگی که خوردن و آشامیدن سالم و پاکه محرومیم به تو توهین نمیکنم چون اهواز آلوده ترین شهر… Read more »

ابی
Guest
ابی

نه اتفاقا هرچه توهین بودکردی وفکر نکن من از این مسیله راضی نیستم صد البته راضی ام چرا که اگر این برخوردها با ما اقوام غیرفارس نشود به خودمان نمیاییم که دلیل اسارتمان بدست قوم پارس ,قوم عقب مانده از هرنظر, چیست؟ من در عجبم چگونه یه لر میاد و به ملتهایی چون ترک وعرب ودیگر اقوام توهین میکنه مردک اگه طقی به طوقی بخوره شجاعترین شما رو باید اول سپیده دم پشت کوهها پیدا کرد من وتو زمانی میشویم ما که من وجود داشته باشم نه اینکه من رو میخوای به تو تبدیل کنی یه ذره بشین وفکر کن… Read more »

حماسه لرهای جنوب
Guest
حماسه لرهای جنوب

ابی تازی سوسمار خوار قبول کن شما تازیان خیلی بد ذات و نمک نشناس هستید شما که اصالتی منحوس و نجس عراقی دارید احتمالا ۵۰سال یا صد سال بیشتر نیست که مهمان ما شدید حالا خودتون رو صاحب خانه میدونید ؟؟ قضیه هویزه و سوسنگرد رو یادتون رفت ؟ یادته که زنان و دختران شما جلو پای سربازان احمق و وحشی عراقی میرقصیدند و هلهله میکردند ؟ واقعا فکر کن یادگاری که عراقیها تو سوسنگرد جا گذاشتند الان بزرگ شدند واسه خودشون آقا!!!! شدند دهان باز کردند ؟ اگه همین باکری های تبریزی نبودند که حالا باید تو ابو غریب… Read more »

ataturk
Guest
ataturk

حماسه لرهای جنوب . تو با چه زبونی یا از چه نژادی هستی باش . تو کلاه خودت رو بگیر باد نبره وگرنه شبیه میمون های آفریقایی میشی. ترکها اصلا با کرد ها مشکلی ندارن . اگه روزی ام کسی مستقل بشه با دیگر همسایه های نزدیکش کاری نداره.چرا از کوره در میری.شماها اصلا از اولش وجود نداشتین .غیر از ایران عزیز کجای دنیا لر وجود داره موندین که اگه دیگرون مستقل بشن شماها باید چی کار کنین.من میگم. زناتون کلفتی میکنن مردهاتونم نوکری کردها رو بکنن. من غیرت و شکوه کردها رو احترام می زارم

مهدی
Guest
مهدی

همزبانی خویشی و پیوندی است ، همدلی از همزبانی خوشتر است. اگر به نقشه جغرافیایی دوره های مختلف امپراطوری ایران با توجه به این نکته نگاه بندازیم که در بعضی دوره ها غرب ایران کنونی جزء امپراطوری اونموقع نبوده متوجه میشیم کسایی که الآن خودشونو از همه بیشتر ایرانی میدونن یه روزی جزء امپراطوری نبودن ولی ایرانی بودن ، این نکته نشون میده که ایرانی بودن ربطی به مرز نداره. اشکانیان سلسله ای بودن که امروز ما به عنوان ایرانی نمیشناسیمشون ، نژاد سلسله قاجار از ترکهای آسیای میانه بودن که ابتدای اونا از چین و مغولستانه و انتهای اونا… Read more »

فرزاد
Guest
فرزاد

همون احمد کسروی ملعون اواخر عمرش اعتراف کرده که کج خوانی و تحریف تاریخ کرده, برای شما متاسفم که چرندیات بی پایه و اساس کسروی مفنگی رو پژوهش های علمی با ارزش قلمداد میکنید! کسروی توی روزنامه العرفان سوریه تحت مقاله ای با عنوان الغت الترکیه فی ایران اعتراف به قدمت زبان ترکی ایران کرده و چرندیات خودشو رد کرده,ترجمه فارسی این مقاله از پروفسر شهابی شجاعی موجوده, و ترجمه انگلیسیش هم از اوان زاگال دانشمند و کسروی شناس معروف امریکایی موجوده!هر چند که شاید نظرمو.چاپ نکنی ولی گفتم که بدونی مردم گاگول نیستن!!!دست از لجن پراکنی و تحریف تاریخ… Read more »

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است