خانه » دانلود » کتاب های تاریخ ایران باستان » دانلود کتاب قیام بابک خرم دین در آذربایجان – متن کامل از تاریخ طبری

دانلود کتاب قیام بابک خرم دین در آذربایجان – متن کامل از تاریخ طبری

متن پارسیِ گزارش
تاریخ طبری، ترجمۀ ابوالقاسم پاینده، جلد سیزدهم

بازخوانی اندیشه‌ی اعتزالی
داستان تقابل تاریخی نواندیشی دینی و اسلام سنتی

چه‌گونگی شکل‌گیری مکتب معتزله توسط نسلهای دوم و سوم ایرانیانِ مسلمان‌شده
بررسی تلاشهای فکری ایرانی‌های مسلمان‌شده برای ارائه‌ی قرائت نوینی از اسلام که با نیازهای تمدنی بشر سازگار باشد
واشکافِ رویاروئی تاریخی تحجر با خردگرائی و نواندیشی دینی در اسلام
بررسی سهم معتزله در گسترش آزاداندیشی و نواندیشی دینی
معتزله از همان آغاز راهشان برای خودشان مشخص کرده بودند که باید به تعریف مشخصی از خدا و انسان و دولت رسید، و برمبنای این تعریف باید کوشید که اسلام تکلیف‌اندیشِ عربی را به یک دین حقوق‌اندیش و انسان‌گرا تبدیل گردد؛ و برای این هدف بود که بسیاری از باورهای اساسی اسلامی را محتاطانه از صافی خرد عبور می‌دادند و زیرکانه به تأویل و تفسیرِ خردمدارانه ازآنها برمی‌آمدند و می‌کوشیدند که این تأویل و تفسیرها را در جامعه جابیندازند.
کاری‌ترین سلاح مخالفان معتزله برای مقابله با آنها عوام تحریک‌پذیر بودند، که آماده بودند با دریافت فتوا از فقیهِ مخالف معتزله به مساجد و تجمعات معتزله حمله کنند و جو ارعاب به وجود آورند.
چه‌گونگی پیدایش مکتب اشعری و سلطه‌ یافتنش بر اندیشه‌ی اسلامی تا امروز
تلاشی برای شناختِ ریشه‌های تاریخی نواندیشی دینی که اکنون در ایران جریان دارد

جنبش‌های ضد فئودالی روستائیان ایران در اوائل خلافت عباسی

در این بخش چند جنبش ضد فئودالی روستائی در ایران که در نیمه‌ی دوم قرن دوم و دودهه‌ی نخست قرن سوم هجری به راه افتاد را مورد مطالعه قرار خواهیم داد:
سپیدجامگان پیرو المقنع خراسانی در سغد،
روستائیان ایرانی پیرو مذهب مساوات‌گری خوارج در سیستان و خراسان به رهبری حمزه آذرک سیستانی،
سرخ‌جامگان درست‌دینِ مزدکی آذربیجان و همدان به رهبری بابک خرم‌دین آذربایجانی،
و نهضت استقلال‌طلبانه‌ی روستائیان گیلان و مازندران به رهبری مازیار طبرستانی.

فرزندان سبکتگین، زمینه‌سازان حاکمیت ترک در ایران

در این بخش، رخدادهائی که به برافتادن پادشاهی ساماني‌ها انجامید را ازنظر خواهیم گذراند، شاهد افتادن خراسان و بخشهائی از ایران به دست محمود سبکتگین خواهیم بود. جهاد محمود سبکتگین در هندوستان را از نظر خواهیم گذراند. شاهد جنایات محمود و مسعود غزنوی در ایران و نابودسازی کتابخانه‌ها و مرکز فرهنگی و اعدام فرزندانگان ایرانی به دست او خواهیم بود. رواج همجنس‌بازی و غلام‌بارگی در دربار غزنوی را نظاره خواهیم کرد. بي‌لیاقتی مسعود غزنوی در کشورداری را خواهیم دید که سرانجام ترکان سلجوقی را تشویق میکند که ایران را از دست او بگیرند و او را به هندوستان بگریزانند.

بسترهای تاریخی اسلامهای متعارض در جامعه‌ی قبایل عربستان
و زمینه‌های پیدایش مذاهب شیعه، سنی، خوارج و معتزله

در این نوشتار به چگونگی پیدایش سه مذهب بزرگ شیعه و سنی و خوارج توسط عربهای جهادگر از سه دسته‌بندی بزرگ قبایلی رقیب در عربستان و در پرتو باورهای سنتی قبایلی خودشان پس از فتوحات اسلامی سخن رفته، و اشاره‌ئی هم به مکتب معتزله شده که توسط ایرانی‌های مسلمان‌شده پرداخته شد و همچنین اشاره‌ئی به اسلام پنجمی رفته که اسلام پیرپرست و گنبدپرست ترکی است

سابقه‌ی تاریخی اسکان قبایل و عشایر عرب در خوزستان

کند و کاوی گذرا در تاریخ و زبان مردم آذربایجان

با نگاهی به تاریخچه‌ی ورود چماعات ترک به‌درون ایران، جاگیر شدنشان در آذربایجان، و ترك‌زبان شدنِ مردم آذربایجان
از آترپاتیکان تا آذربایجان، آذربایجان در سلطه عرب، خودمختاری آذربایجان در خلافت عباسی، ترکان و توران، و موضوعات دیگر

آذری، یا زبان باستانِ آذربایجان ـ نوشته‌ی احمد کسروی

پژوهش ارزشمند شادروان احمد کسروی درباره‌ی زبان بومی مردم آذربایجان پیش از ترک‌زبان شدنشان
متن این کتاب- ظاهرا- توسط باهماد آزادگان برای نشر الکترونیک تهیه شده بوده است
من با اجازی ناگرفته از تهیه‌کنندگان کتاب که نمی‌شناسمشان، به‌خاطر خدمت به تاریخ و فرهنگ ایران زمین، آن‌را  بدون هیچ‌گونه دستکاریی‌ئی در این وبگاه منتشر می‌کنم

متن کامل نامه‌ی جعفر پیشه‌وری و رهبران فرقه‌ی موسوم به دموکرات در آذربایجان، به استالین

پیشه‌وری و سردسته‌های فرقه‌ی تجزیه‌طلبِ موسوم به دموکرات در آذربایجان از استالین درخواست می‌کنند که مخفیانه برایشان اسلحه بفرستد، و به‌او قول می‌دهند که نخواهند گذاشت کارگزاران دولت ایران از این موضوع اطلاع بیابد. آنها به‌استالین هشدار مي‌دهند که اگر دیر بجنبد منافع اتحاد شوروی در ایران به‌خطر خواهد افتاد. به‌او اطلاع می‌دهند که مردم آذربایجان خواهان جدائی از ایران هستند ولی اگر استالین ترجیح بدهد که فعلا از ایران جدا نشوند هم همچنان برای برقرار کردن دولت سوسالیستی در ایران تلاش خواهند کرد تا کل ایران به شوروی وابسته شود.

متن کامل سخن‌رانی دکتر محمد مصدق در مجلس پنجم
در دفاع از قانون اساسی مشروطه و مخالفت با شاه شدن رضاخان نخست‌وزیر

 

قیام بابک خرم دین در آذربایجان

490
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن
وحید
مهمان
وحید

دوستان اذری زبان توجه کنید زبان اذری با ترکی خیلی تفاوت دارد زبانی باستانی که مردمانش نیز اریایی اند چرا خودتونوبه ترکها می چسپونید این جوری مجبور می شیم شما رو عمو زاده ی مغولها خطاب کنیم . با ورود ترکها به ایران از دوره سامانیان بعدها غزنویان وخوارزمشاهان وبعدها مغولان وتا قاجاریه که ایران را به باد دادند دولتهای ترک نشین غرب ایران واذر ابادگان را مرکز حکومت قرارده لذا زبان اذری به فراموشی سپرده شده ومردم زبان فرمانروایان را پذیرفتند. احتمالا زبان باستانی اذری ها خویشاوندی نزدیکی با فارسی وکردی داشته است. چنانکه امروزه اذریها از لحاظ ژنتیکی… بیشتر..

فرشاد
مهمان
فرشاد

میگم این تورک که میگین تو جیب جا میشه ؟

لاهیجان
مهمان
لاهیجان

بیشرف

ترکم ترک آذربایجان
مهمان
ترکم ترک آذربایجان

فارس زبانان عزیز…. یادتون نره که افرادی مثل ستار خان در گذشته و شهید باکری در زمان معاصر آذری بودندواز ناموس شما با جان بر کفی دفاع کردند.

دارا
مهمان
دارا

@ترکم ترک آذربایجان, عزیز من ما چه مدلی بگیم در بست مخلص آذریهای عزیزمون هم هستیم حتی اگه اونایی هم که اون بالا نوشتی نبودن ما باز هم مخلصشون هستیم ولی مشکل بحث پان تورکیسمه که کاریشم نمی شه کرد، عزیزم نژادپرستی در هر مدلیش اشتباهه اگه یه به قول تو فارس زبان هم بیاد و آریایی بودن و به رخ بکشه (هر چند اعتقاد من بدونه هیچگونه تعصب قومیتی بر اینه که آزریها هم ژنتیکن هند و اروپایی هستند) اونم خریت می کنه اگه یه کسی دیگه هم بیاد و با فلسفه پان ترکیسم رو واقعیتها رو ماله بکشه… بیشتر..

آتا
مهمان
آتا

یادتون نره که افرادی مثل ستار خان در گذشته و شهید باکری در زمان معاصر آذری بودندواز ناموس شما با جان بر کفی دفاع کردند.

شهروند گیلان
مهمان
شهروند گیلان

با سلام خدمت تمام ایرانیان عزیز بویژه هموطنان آذری عزیز متاسفانه ترکان عثمانی با جعل تاریخ میخواهند همان بلایی که سر ارامنه وکردها اوردند سر اهالی عزیز اذربایجان (آتروپاد/آذرآبادگان)که دارای تمدن هفت هزارساله هستند نیز بیاورند یادمان نرود بیش از 300 هزارنفر از اهالی آذربایجان و آران و نخجوان در زمان صفویه و حدود یک و نیم میلیون نفر از ارامنه در جریان پاکسازی نژادی توسط ترکان عثمانی قتل عام شدند و کردهای انجا پس از آزار و اذیت فراوان هم اکنون ترک های کوهستانی خطاب میشوند و ترکها هویت انها مخدوش نموده و انها از کلیه حقوق خود حتی… بیشتر..

دارا
مهمان
دارا

@شهروند گیلان,

زنده باشی گیله مرد
زیبا نوشتی، ارزشش رو داشت که انقد براش وقت گذاشتی.

بابک
مهمان
بابک

@شهروند گیلان,
oonayi ke tooye jange jahanie koshte shodan azerbayjani naboodan aramanei boodan ke roosie tooye mantageye azerbayjan eskan dade bood darzemn boro tarikh bekhoon va dagig bekhoon kosht shodehaye armani lbe 800 hezar nafar ham nemiresan ke 3 ta ragam voojood dare yeki 250hezar va yeki 470hezar va yeki 720hezar ke age 720 hezar nafar ro begirim bazam nesfe amare 1.5milyoonie to nemishe .boro tarikh bekhoon bad bia fashiste .

ايراني
مهمان
ايراني

@شهروند گیلان,
جانا سخن از زبان ما مي گويي.

مازیار
مهمان
مازیار

بقول زنده یادصادق هدایت متاسفانه قبلا میخواستند به هر طریق ممکن ما را عرب جلوه دهند و هویت ملی مان را مسخ کنند حالا هم پان ترکهای عثمانی میخواهند هموطنان آذربایجان را با انهمه مستندات تاریخی ترک جلوه دهند کار بجایی رسیده که خشک شدن دریاچه ارومیه را که باعث ناراحتی تمام مردم ایران شده را هم بقول خودشان کار فارسها میدانن(حالا کاری نداریم که در ایران قومیتی بنام فارس اصلا وجود خارجی ندارد ) (خیلی ببخشید بقول هدایت در دوره های تاریخی مختلف میخواستند کاری کنند که ایرانیان ته عربها و سپس ترکها و در اخر انگلیسی ها را… بیشتر..

انوش
مهمان
انوش

قول زنده یادصادق هدایت متاسفانه قبلا میخواستند به هر طریق ممکن ما را عرب جلوه دهند و هویت ملی مان را مسخ کنند حالا هم پان ترکهای عثمانی میخواهند هموطنان آذربایجان را با انهمه مستندات تاریخی ترک جلوه دهند کار بجایی رسیده که خشک شدن دریاچه ارومیه را که باعث ناراحتی تمام مردم ایران شده را هم بقول خودشان کار فارسها میدانن(حالا کاری نداریم که در ایران قومیتی بنام فارس اصلا وجود خارجی ندارد ) (خیلی ببخشید بقول هدایت در دوره های تاریخی مختلف میخواستند کاری کنند که ایرانیان ته عربها و سپس ترکها و در اخر انگلیسی ها را… بیشتر..

امير
مهمان
امير

با عرض سلام
خاك بر سر منه انسانه 20 هزار ساله كه هنوز گير تعصباي اينجوريم
بوس

کامران
مهمان
کامران

من نمی خوام از خودم چیزی بگم به این آدرس ی سری بزنید!!! خیلی چیزا گفته درباره ی آذربایجان!!! نمیدونم درسته یا نه شما بگید لطفا!!!؟؟؟

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C

کامران
مهمان
کامران

تاريخچه هفت هزار ساله زبان ترکی در آذربايجان چندي قبل مقاله‌اي تحت عنوان زبان فارسي و گويش آذري در آخرين شماره نشريه دانشجويي مبين (شماره ششم – اسفند 1380 ) به چاپ رسيد كه سراسر تحريف واقعيت و توهين به زبان و فرهنگ ملت آذربايجان بود كه احساسات قشر طالب علم و دانش دانشگاه را جريحه دار نمود. لذا با اينكه تحريفات نام برده در حد نوشتن جوابيه نمي‌باشد، ولي به منظور آگاهي افكار عمومي دانشجويان تصميم به تنظيم نوشته‌اي كه هم‌اكنون در خدمتتان مي‌‌باشد گرفتيم. در ابتدا قبل از شروع بررسي تاريخي تركي بودن زبان مردم آذربايجان از حداقل… بیشتر..

شیرزاد
مهمان
شیرزاد

هموطنان، با احترام برخورد کنیم، اما هیچ یک اجازه نمیدهیم حتی یک وجب از ایران عزیز جدا شود

امیر
مهمان
امیر

سلام

میلاد
مهمان
میلاد

به نظر من مردم ایران احساساتی هستند تامنطقی اینکه کدام قوم بردیگری برتری دارد سوالی است که جواب ان راباید ازکسی پرسید که همه قومها اذری وفارس وکرد وعرب …ان فرد را باورداشته باشند وان کسی نیست جز خدا وخدا در قران کریم میفرماید هیچ قومی برقوم دیگری برتری ندارد مگر در پرهیزگاری ولی اگر بخواهیم ازلحاظ تاریخی ومنطقی بررسی کنیم باتوجه به اینکه بیش از50درصد جمعیت ایران را اذری هاتشکیل میدهند نتیجه میگیریم که اذریها تاریخچه ای طولانی تراز سایر قومیت ها دارند واین درحالیه که کشور اذربایجان از ایران جدا شده یعنی …

بابک
مهمان
بابک

bebinid chera harfe moft mizanin, man ye torkam va chizi be name azery sakhteye daste hamin farsaye fashiste k eftekhareshoon koroshie ke bad az khoonrizihaye ziad tooye(araz) aras koshtimesh ta donya az daste kesafat kariaye in adame khoonkhar rahat she , ,koorosh bad az hamle be babel va shekast dadane babelia nemidoonam che karayi kard vali midoonam adami ke ba koshto koshtar be hookoomat reside ba khaleye khodesh ejdevaj karde va har ruz be ye gesmat khavare miane hamle karde va adamaye besiari ro koshte ta inke dahanesho tooye aras…kardim o koshtimesh, fekr mikar azerbayjan ham mesle bagie jahast ,… بیشتر..

مسعود اکبری
مهمان
مسعود اکبری

درود @بابک,
از زبان فارسی برای فرستادن دیدگاه استفاده کنید

ايراني
مهمان
ايراني

در حالي كه آمريكا در سايه اتحاد ايالات مختلف توانست بدون پشتوانه تاريخي به چنين هيمنه اي دست يابد، آنجا كه اروپاييها كه پس از دو جنگ ويرانگر و خانمانسوز چاره درد خود را در اتحاد يافتند، شيخ نشينهاي حاشيه جنوب خليج هميشه فارس در سايه اتحاد به شوكت، احترام و شكوفايي اقتصادي دست يافتند، من يكي كه متوجه نمي شوم زدن بعضي حرفها و تفاخر به نسب و نيا و نبش قبر برخي وقايع تاريخي كدام درد هموطن آذري يا كرد يا بلوچ يا عرب يا تركمن مرا درمان خواهد كرد؟! الا اينكه بعضيها بوي كباب به دماغشان خورده… بیشتر..

moji
مهمان
moji

سلام عزيزان چه ترك و چه فارس انصاف بدهيد كه تركها از قبل تر ها در ايران بوده اند و دلايل زيادي هم در اين خصوص است كه اكثرا به جز يهودي زده ها به آن اذعان دارند. متاسفانه از زمان رضاخان عليه تركها جوسازي شديد شد و جك ها هم از آن زمان رايج شد البته به ساير قوميت ها هم توهين مي شود هم در روزنامه ها و هم در كتابها. ما پان نيستيم برادر فارسي زبان كه خود را فهيم ميداني و طالب آزادي هستي اما مغاير با آزادي حرف ميزني، بدان كه هر ملتي به زبان… بیشتر..

براخاس
مهمان
براخاس

@moji, اگر ماد ها فارس بوده اند لزومی نداشت که قوم دیگری به اسم پارس ظهور کند! دلیل ازاین خرانه تر و مسخره تر تو عمرم نشنیده و نه دیده بودم.نه دادا مادها اجداد کردها بودن.از چند گوردخمه و آثار بازمانده از دوره ی مادها فقط سه تاش تو شهرستانه هرسینه که همگی لک زبانند هست و یکی دوتا تو کوردستان عراق!خود تورکتون ده جا بالتر میگین از زبان مادها چیزی به ما نرسیده بعد میگین زبانشون تورکی بوده؟!خداییش کجای این اسما به تورکی میخوره آژی دهاک،فره ور تیش ،دیااکو؟!ما تو کرمانشاه ایل بزرگی رو داریم به نام ایل سنجابی… بیشتر..

TTروزبهTT
مهمان
TTروزبهTT

فارس ها هیچ افتخار تاریخی ندارند تنها چیزی هم که از تمدن دارند ساخته دست ترک هاست نمونه اش اصفهان و تهران و مشهد و…(در دوره های سلجوقی و صفوی و افشار و…) است کلا معماری ایران بعد از اسلام برخاسته از اذربایجان است(کتاب معماری ایران نوشته محمدکریم پیرنیا وتمامی کتاب های درسی معماری) ومعماری و تمدن فارس ها قبل از اسلام چیزی جز تقلید از قومیت های دیگه مثل بابلی ها و مصری ها و رومی ها نبوده (شعارشان .تقلید درست بهتر ازابتکار بد. می باشد). فارس ها خودشان را فرزندان کورش میدانند در حالی که فرزند کورش کمبوجیه… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

نقدي بر علي اكبر رائفي پور! یازار : SAVAŞ http://azerbaycan.arzublog.com/post-14999.html شايد اين روزها در بازار داغ روشن فكرها برخي اسامي برايتان آشنا باشد، از جمله اين اسامي شخصي است به نام علي اكبر رائفي پور كه ظاهرا با سخنراني هايش در مورد شيطان پرستي و فراماسونري و … معروف شده است. خود من تا چند روز قبل نه ايشان را مي شناختم و نه سخنراني هاي ايشان را شنيده بودم. اما اخيرا در وبلاگ يكي از دوستان كليپي از اين شخص به اصطلاح روشن فكر ديدم كه كه در قالب سخنراني در مورد فراماسونري افكار نژاد پرستانه و فاشيستي خود… بیشتر..

تورک ایران
مهمان
تورک ایران

من نمی دونم شما پارسها چرا کمبود های فرهنگی و تاریخی دارین دوست دارین با تحریف در تاریخ مردم غیور آذر بایجان صاحبان اصیل ایران وایرانی به دست بیارین شماها عقده ای هستید از بی فرهنگی رنج میبرید از بی اصالتی رنج می برید شماها با فردوسی بیمار وحزیان گو وخیال پرداز افسانه ای لعنت اله پیمان بستید که ما مردم تورک را همیشه از خود نارحت کنید با اینکه میدونید دارید با دم شیر بازی میکنید .الان دیگه قرن 21هست بهتره دست از عقده هات برداری .الن همه به فکر پیشرفت علمی هستند اما تو هنوز داری با عقده… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

تاریخ ورود آریائیها(فارسها)وسومریان(ترکها) به ایران آریائیها بررسی های گسترده علمی ثابت کرده است که آریائیان از ۹۰۰سال قبل از میلاد مسیح که به هزار سال هم نرسیده بود به منطقه خاور نزدیک وخاور میانه “ازجمله فلات ایران سرازیر شده اند وجریان این سرازیری وکوچ تا۶۰۰سال قبل از میلادبه مدت ۸۰۰سالادامه یافته است.لیکن باید گفت که سخن راندن از نژادآریائی ویا اقوام هندواروپایی زبان در سالهای پیش از سده نهم قبل از میلاد در منطقه و به تبع َآن در فلات ایران وآذربایجان بی معنی است.چرا که موج سرازیری آریائیان به این منطقه از همین تاریخ آغاز گشته است. در این… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

پارسی را پاس بداریم،تورکی را ترک(ختم به فتحه) کنیم!! 1.فارسی را بعنوان33مین گویش عربی(گویش:لهجه),پاس بداریم ترکی را بعنوان سومین زبان زنده و توانمند دنیا ترک کنیم. 2.پارسی را با 60میلیون متکلم پاس بداریم ،ترکی را با 360میلیون متکلم ترک کنیم!!!! آیا این انصاف هست؟ 3.پارسی را با 2500سال قدمت پاس بداریم ،ترکی را با 7200سال قدمت ترک بکنیم. 4. پارسی را با4000واژه اصیل پاس بداریم اما تورکی را با 100/000واژه اصیل ترک بکنیم. 5.پارسی را با 60تا70فعل اصلی پاس بداریم ،تورکی را با3500فعل اصلی ترک بکنیم. 6.پارسی را با 350فعل غیر اصلی پاس بداریم ، تورکی را با 24/000فعل غیر… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

bakı, təbriz, ankara
biz hara farslar hara

شاه پارسی
مهمان
شاه پارسی

در جواب اون دوستمون بگم واژه پارسی از کلمه پرشیا که انگلیسی ها پرسیا میگویند از کلمه پرسپولیس در زبان یونانی یعنی شهر پارسه گرفته شده . یونیانیان این سرزمین رو پرسپولیس نامیدند. در مورد تاریخ و مبدا تمدن بشر از جیرفت شروع شده/با توجه به کاوشهای باستانی سال 80 که قبل از اون بین انهرین رو مبدا تمدن بشر میدونستند. این یعنی که ایران قدیمیترین و متمدترین کشور و سرزمین بوده و هست 500 قبل از میلاد مسیح بزرگترین امپراتوری جهان رو ایرانیان پایه گذاری میکنند که در اون موقع به 43 درصد جهان حکومت میکردند این رکود در… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

@شاه پارسی, شما مثله اینکه مطالب بالا رو نخوندین و لطفا بخونین جوابتو میگیرید!!! سند مدارکم گذاشتم واستون!!!

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

اگه کسی بخواد نظری درباره ی تاریخ فارسی و ترکی یا عربی نظری بده اول باید زبان های ترکی فارسی و عربی رو بلد باشه!!! لطفا شماهایی که حتی یه کلمه هم ترکی بلد نیستید نظری هم در این مورد ندید!!! چون این سه زبان درآمیختگی زیادی باهم دارن!

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

بازخوانی تاریخ ایران باستان کوروش با خواهر مادرش دختراستیاگ ازدواج کرد . کمبوجیه با خواهرش اتوسا ازدواج کرد . داریوش دوم با دو دخترش اتوسا و امسترتیدا ازدواج کرد . ن.ک : دیاکونوف 7/ 611 و 430 اردشیر دوم با دختر خویش و اردشیر سوم با مادرش ازدواج به جای اورد . ندیداد 2 /972 در دوره اشکان این سنت ارایی معمول بوده و داستان ویس و رامین نشان ختودت میان برادرو خواهر دارد . ندیداد 2/977 در دوره ساسانی شاهپور اول با دخترش ناهید ازدواج کرد و بهرام با دخترش ازدواج نمود . دختر شاهپور اول با برادرش نرسی… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

فارس یا ترک؟ آویزه ای که بعضی از شوونیستها در ایران آویزه دست خود قرار داده اند این است که ترکهای ایران (آذری و ترکمن و قشقایی و …) پس از حمله مغول به ایران ترک شده اند وقبل از ان فارس یا تاتار بوده اند؟ به راستی کدام یک از فارسها و ترکها قبلتر به ایران آمده اند؟ به راستی آیا ترکهای ایران ۶۰۰ سال قبل به یکباره ترک شده اند؟! نظریه آریایی بودن ترکها اولین بار توسط کسروی مطرح شد.او در پژوهشهای خود در آذربایجان به منطقه ای برخورد کرد که در آن دو روستا به زبان نوعی… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

فارس باشعور، ترک بیفرهنگ؟! اندیشمندان فارسی زبان پس از سالها تحقیق نظراتشان را اعلام کردند: «اگه جمعیت شماترکها زیاده بخاطر اینه که هر خانوادتون یه اتوبوس بچه پس انداختین مثل …». اندیشمندان عزیز جمعیت ما زیاد است. به قول شما هرکدام از ترکها مثل … یک اتوبوس بچه پس می‌اندازند و آن بچه‌ها می‌شوند قزلباش که خلیج فارس (یا همان عربی) شما را استعمار پرتغال برهانند. می‌شوند باکری تا برای حفظ سرزمین پرشیای شما شهید شوند. ترکها بچه پس می‌اندازند تا کویر اصفهان را گلستان کنند و شما به سی‌وسه‌پلش بنازید و به به نقش جهانش وبه عنوان نماد قوم… بیشتر..

امیر سامی
مهمان
امیر سامی

ممنونم کامران جون اینا هنوز نفهمیدن که دیگه فارس و ترک و غیره و غیره دیگه نیستش دیگه مرزی واسه کسی نیست فقط و فقط علم و فرا علم است که مهم و مطرح هستش ول کن حرفتو به هر کسی نگو اونی که نفهمه نفهمه تا آخرش هم نفهمه
الا … انصاف میکن خر تویی یا من

مجید
مهمان
مجید

ببینین همتونو انداختن به جون هم هیچکس به فکر اینده ایران نیست تا کی اخ نگیم فقط جلو بی حجابی اخ بگیم گوشت مرغ نون مهم نیست

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

درود بر ایران از شما ت ر ک ه ا که در نقصان عقل زبانزد خاص و عامید بیشتر از این انتظار نمیرود بیش از دو دهه میگذرد که کشور ترکیه به خاطر عضویت در اتحادیه اروپا درواز های خود را به روی توریسم جنسی گشوده و با به حراج گذاشتن ناموس و میهن خود قصد دم تکان دادن برای فرانسویان و انگلیسیان و به اصطلاح اروپایی شدن را در سر میپرورانند با یک جستجوی کوچک در سایتهای اروپایی براحتی عمق تنفر و انزجار از قوم وحشی و کثیف ت ر ک را به وضوح میتوانید بنگرید ت ر ک… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

@حماسه لرهای جنوب, حکایت تورک با فارس تورکی ،فارسی را دید بی استخوان ، فرو ماند در لطف و صنع خدای ، که چون بی استخوان به سر می‌برد؟ بدون استخوان ، از کجا می‌خورد؟ در این بود تورک شوریده رنگ ، که پارسی به قاپید استخوانی به چنگ ، شعری از سگ نامه ************************************************************************************************************************** پارس خوب. من پارس مهربانم. برتر و خوش نژاد ام . واق واق کنم فراوان با آنكه بي استخوان ام . چاخان کنم فراوان من پارس با چاخان ام . من سگی چاپلوس، بی سود و با زيانم. شعری از سگ نامه

فرزندی از فرزندان کوروش
مهمان
فرزندی از فرزندان کوروش

@کامران تؤرک, من مطمئنم که تو ایرانی نیستی برو از نیاکانت بپرس

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

@کامران تؤرک,
کامران ترکه خیلی خوشحالم که بااین همه توهینهایی که به مردم پارس میکنی اسم تو هم پارسیه چون بی هویتی اصالت نداری و احتمالا شناخت دقیقی از بابا و مامانت نداری !!!
خواهش میکنم از مامان جونت سوال کن که زیر کدوم مرد پارسی خوابیده بود ؟؟؟
شاید هم با اجازه بابای باغیرتت شکم خودش رو زیر یه آریایی اصیل قرار داده بود که اصلاح نژادی بشی ؟!؟!
همین حال برو آزمایش دی ان ای بده ترکه ….

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

@حماسه لرهای جنوب, از توهین هایی که میکنی معلومه حتی سواد ابتدایی هم نداری برای گرفتن جواب سوال دی ان ای برو به درسو مشقت برس هر وقت بحدش رسیدی جوابتو میگیری البته اگه عقل و هوش درستو حسابی داشته باشی!!!

علی
مهمان
علی

@حماسه لرهای جنوب, اگر ایرانی همچون تو فرهنگ و ادب دارد من شرم دارم که ایرانی باشم و فرهنگی چون تو داشته باشم . تو اول اصول انسانیت و ادب را یاد بگیر سپس بر روی مطالب بعدی بحث کن؛ بسیار بسیار برایت متاسفم.

علی
مهمان
علی

پارس گرایی و بحران هویت در ایران نوشته شده در تاریخ شنبه 13 خرداد 1391 توسط آیتام aytam اورمولو urmulu | نظرات (0) مسئله قومیت و حقوق اقوام در ایران، پیشینه ای کمتر از صد سال دارد. تا قبل از شروع قرن فعلی هجری، حقوق اقوام جزو عوامل تعیین کننده سیاست کلی مملکت محسوب نمی شد. تنها با انقلاب مشروطیت و در حد بیشتر، با شروع سلطنت پهلوی این مسئله اهمیت پیدا کرد و با رشد روز افزون، تبدیل به یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی ایران گشت. پشتیبانان حقوق اقوام، کمبود حساسیت به این مسئله در دورانهای قبل… بیشتر..

رضا
مهمان
رضا

الان ایران می تواند به عنوان مراکز مطرح در فحشا در سطح جهان عنوان شود میزان فساد اخلاقی در ایران آنقدر بالاست که دیگر نمی شود نامی از ترکیه گرفت ؟؟؟؟!!!! در ایران مراکز دانشگاهی مصادیق اصلی فساد اخلاقی با مقیاس هزاران نفری هستند ….

فرزندی از فرزندان کوروش
مهمان
فرزندی از فرزندان کوروش

آفرین باد بر تو ای ایرانی اسطوره شاهنامه کیست ؟ رستم اهل زاولستان و بلوچستان نویسنده کیست ؟ جناب فردوسی اهل توس و پارس حال بیا ای همخون من ، ای ایرانی ، دست در دست هم نهیم به مهر میهن خویش کنیم آباد می خواهید میزان ایرانی بودن خود را بسنجید ؟ تصور کنید در کشور غریبی وارد شدید دیدید به یک دختر ایرانی توهین و تعدی می کنن چه دختر باشی ، چه پسر ، چیکار می کنی ؟ ( شرایط دفاع هم برای شما محیاست بهانه نگیر ) خودت هم می دونی که نمی تونی وایسی و… بیشتر..

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

لینک دانلود کتاب 1000 واژه ی اصیل ترکی در زبان فارسی
http://persianok.ir/files/1000kalmehturki.pdf

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

@کامران تؤرک, ناراحت نشو کامران جونم پاسخ توهین و ناسزاهای تو رو دادم چون به زبان پارسی و ملت ایران توهین کردی به شاهنامه و فردوسی بزرگ توهین کردی به ناموس قوم ایرانی توهین کردی حالا از توهین من ناراحت شدی ؟؟؟ چرا خودت رو از هرگونه توهین مبرا میدونی اما به همه مقدسات تاریخی ایران ناسزا میگی ؟؟؟ اگر از گفته من ناراحت شدی من رسما از شما پوزش میخوام و بدون که من از شدت عصبانیت اون حرفهای نادرست رو زدم که دوباره از شما معذرت میخوام از شما هم خواهش میکنم که به تاریخ باشکوه ایران از… بیشتر..

علی
مهمان
علی

(این مقاله شاید بتواند دوستان رو آگاه کند)پارس گرایی و بحران هویت در ایران نوشته شده در تاریخ شنبه 13 خرداد 1391 توسط آیتام aytam اورمولو urmulu | نظرات (0) مسئله قومیت و حقوق اقوام در ایران، پیشینه ای کمتر از صد سال دارد. تا قبل از شروع قرن فعلی هجری، حقوق اقوام جزو عوامل تعیین کننده سیاست کلی مملکت محسوب نمی شد. تنها با انقلاب مشروطیت و در حد بیشتر، با شروع سلطنت پهلوی این مسئله اهمیت پیدا کرد و با رشد روز افزون، تبدیل به یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی ایران گشت. پشتیبانان حقوق اقوام، کمبود… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

شما اصلا ایرانی نیستی که بخوای خودت رو هموطن معرفی کنی من شرم میکنم که امثال شما فاحشه های مغزی در خاک مقدس ایران زمین قدم میزنید و آن را نجس میکنید از هوای پاک ایران تنفس میکنید اما عاشق توحشگاه اولان باتور هستید همه دنیا به تاریخ باشکوه ایران باستان چه قبل از هخامنشیان و چه پس از آن افتخار میکنند اما شما که عاشق نوشته های (مزخرفات) پورپیرای توده ای مسلمان مارکسیست ترکزاده عرب صفت هستید نمیتونید با کمک بودجه کثیف دولتی تاریخ تحریف و جعل کنید و برای گذشته ناشناخته خود تاریخ بسازید هر جا که در… بیشتر..

فرامرز
مهمان
فرامرز

@حماسه لرهای جنوب, آفرین لر امل. بگو ببینم در تاریخ ایران لرها چه موقعی حکومت کردن و چقدر و مقایسه کن اونو با پسر عموی خینگتون کردهای گدا صفت و این هر دو شو مقایسه کن با ترکان که از باستان در ایران حضور داشتند و از قرن سوم تا الان هم به غیر از دوره پهلوی و زند و سامانیان بقیه ترکها بودند که شما را از دست عربها نجات دادند و حکومت کردند بر این سرزمین. مگه یادت نیست مادر هرمزد چهارم که زن انوشیروانتون باشه ترک بوده. پس ترکها در دوران باستان و در دوره ساسانی در… بیشتر..

تبریز
مهمان
تبریز

وای برشما کهنه مغزها که کل دنیا داره به دهکده جهانی فکر میکنه شماهم …
راستی …
شماها که اینقدر از حق خودتون نمیگذرین… قیمت نان چقدره؟ نرخ تورم چقدر افزایش داشته؟ نرخ بیکاری چطور؟
هر بلایی سرتون بیاد حقتونه
متاسفم برا همتون

علی
مهمان
علی

من از وارد شدن به این بحث واقعا متاسفم ، اکثر افرادی که کامنت میگذارند شرایط اولیه تحقیق و گفتمان که پیش کش ؛ به اصول اولیه انسانی نیز پا یبند نیستند و به غیر از فحش و بی ادبی هیچ کاری نمیکنند . ما مسلمانیم نه ، انسان که هستیم . درسته که گذشته چراغ راه اینده است اما در گذشته زندگی کردن فقط ناشی از جهل است، (چراغ خاموش نبودنش بهتر است)من تورک هستم و ایرانی هم هستم و هیچ سنخیتی بین این دو نمیبینم(مثل دو بال پرنده میمانند) و همواره به داشته هام افتخار میکنم ۱- تو… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

ایران یک ملت دارد ملت بزرگ آریا چگونه به خود جرات میکنید به ایران عزیز بگویید کثیر المله ؟؟؟ این جملات و واژه های این چنینی برگفته از خوی پلید و زشت تجزیه طلبانه شماست اعراب گجستک تازی جرات ابراز چنین گستاخیهای مزدورانه استعماری انگلاساکسون را به خود میدادند اکنون شما با حرفهای منزجر کننده ژست اندیشمند و مورخ و نویسنده های مزدور و میهن سوز را به خود گرفته اید و به نام مردم ایران نیز توهین میکنید ایران یک ملت است و آن ملت شریف و نجیب ایران زمین فرش زیبای ایرانی برگرفته از گلهای نفیس و درخشانی… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

ایران یک ملت دارد ملت بزرگ آریا چگونه به خود جرات میکنید به ایران عزیز بگویید کثیر المله ؟؟؟ این جملات و واژه های این چنینی برگفته از خوی پلید و زشت تجزیه طلبانه شماست اعراب گجستک تازی و ترکهای بی خرد آناتولی جرات ابراز چنین گستاخیهای مزدورانه استعماری انگلاساکسون را به خود میدادند اکنون شما با حرفهای منزجر کننده ژست اندیشمند و مورخ و نویسنده های مزدور و میهن سوز را به خود گرفته اید و به نام مردم ایران نیز توهین میکنید ایران یک ملت است و آن ملت شریف و نجیب ایران زمین فرش زیبای ایرانی برگرفته… بیشتر..

یوسف
مهمان
یوسف

ترک گیلگ فارس نداره چهارگوشه این مملکت مال همه ماست تنها دشمن ما عرب هست بیخودی به همدیگه توهین نکنید کله پوکهآ ممکنه دی ان ای تک تکتونو بگیرند از یک نژاد باشید تنها چیزی که مهم هست همه آریایی ودشمن تازی باشید تمام شدورفت به هرزبانی که دوست دارید حرف بزنید زنده باد ایرانی با هر زبان

یوسف
مهمان
یوسف

ترک گیلگ فارس نداره چهارگوشه این مملکت مال همه ماست تنها دشمن ما عرب هست بیخودی به همدیگه توهین نکنید کله پوکهآ ممکنه دی ان ای تک تکتونو بگیرند از یک نژاد باشید تنها چیزی که مهم هست همه آریایی ودشمن تازی باشید تمام شدورفت به هرزبانی که دوست دارید حرف بزنید زنده باد ایرانی با هر زبان maxmilyanous1346@gmail.com

یوسف
مهمان
یوسف

زمانی بسیار به دین ومذهبم معتقدبودم آنقدراعتقاداتم قوی بود که صدهافرصت شغلی را بدلیل نامشروع بودن ردکردم در هرکاری نهایت احتیاط را انجام میدادم تا دامنم آلوده بگناه نگردد حال سخت پشیمان هستم وخود را بازنده میدانم چون از پاکی جز شرمندگی نزد همسر و فرزندم چیزدیگری عایدم نشده تنها دلخوشیم این است که شرافت دارم اکنون که این مطالب را می نگارم سخت ترین شرایط ممکن را با دلی مملو از خون طی میکنم دوستان که بی‌دلیل و بی مزد یک دیگر را سرزنش و توهین میکنید قصد اثبات چه چیز مهمی را دارید؟مگر شماها نه انسان یا بلکه… بیشتر..

فرامرز
مهمان
فرامرز

@یوسف,
آقای ماکسیمیلیانوس یا ببخشید یوسف!!!
اگر مشکلی دارید برای خودتان ولی لطفا از انتحار و انزجار بیرون بیایید و چشم خود را به واقعیته نبندید. ضمنا شما آریایی هستید یا رومی؟

بی نام
مهمان
بی نام

درود برهمه هم میهنان گلم
عزیزان 1400 سال ستم و کشتن فقط به نام(ا…) ،خدایی که بی نیاز است؟اسلامش مثل یک موجود بی دفاع در خطر هست؟ با هر کسی که بخواهدابراز عقیده کندبا شمشیر مقابله کردن؟؟؟؟
ما ایرانیان باید فکر کنیم و دشمن فکری و ذهنی را از خود بیرون کنیم
شما ترکی باش شما فارسی باش کردی …باش عربی ..باش و….. ولی میهن پرست باش
همین جداییهایی که به دلیل تهاجم و بجا ماندن زبان غیر پارسی در بین ما هست کافیست.برای انسان بودن داشتن دین و نداشتن مهم نیست مهم اینست تو با دین خود دیگران را آزار ندهی

ابی
مهمان
ابی

بنده بهعنوان یک عرب جنوبی
ازتمامی فارسهایی که بی محابا به من وقومیتم توهین کردند بی زارم
به امید روزیکه دیگر ریختتان را نبینم وکشور عربستان مستقل ایجاد کنیم

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

yaşasın azərbaycan ,yaşasın bütün türk milletlerini!!!! bakı təbriz ankara, biz hara farslar hara!!!

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

درود بر ایران
روز رستاخیز نابودی ترک و تازی فرا میرسد و این رستاخیز بدست لرهای جنوب انجام میپذیرد
همه اعراب تازی و ترکهای لواط کار احمق بدست ایل بختیاری خوزستان به دوزخ فرستاده میشود
درود بر کرد لر فارس بلوچ گیلک تالشی و همه تیره های برتر آریایی

ابی
مهمان
ابی

لرهای جنوب دیگه چه صیغه ای هستند
انگار در رویا سیرمیکنی
اگرروزی برسه باشما شاخ به شاخ بشیم هرچه لرو فارس وپارس و..ازشهرهای عربی مان میندازیم بیرون

ابی
مهمان
ابی

من از این اقا لره میپرسم
لرا جه حماسه ای افریدن؟

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

جاوید باد ایران بزرگ نابود باد تازیان سوسمارخوار و تفکرات گندیده تازی 175سال از ورود اولین تازیان سوسمارخوار به جنوب ایران میگذره اونم بر اثر بی لیاقتی حکومت قاجار که شما رو به خاطر مذهب کثیفتون اجازه اقامت موقت دادند حالا نیومده صاحب خونه شدید ؟؟؟ تازی منیوچ شما اگر غیرت داشتید ناموستون رو جلوی صدام به حراج نمیگذاشتید آریوبرزن کریم خان زند سردار اسعد بختیاری رئیسعلی دلواری این 4سردار بزرگ ایرانی همه از نژاد برتر آریایی و تیره اصیل لر هستند اگر ما لرها نبودیم شما چیزی ازجنوب ایران باقی نمیموند اگر همین ایل مبارز بختیاری نبود این مشروطه… بیشتر..

ابی
مهمان
ابی

رییسعلی دلواری بختیاری بیده بود اخر منیوچ تاریخ ملتهای دیگه رو همینجوری برای خودتون ضبط میکنید
شمالرا مثل علف هرز میمونیداین بهترین ودقیقترین مثال برای شماست ادمای بدبخت مفلوک تهی از خرد.
علف هرزی که شهرهارو به نجاست کشیدید دزفولیهاازشمابیزارن بهبهان را به گند کشیدید وشهرهای دیگه…
درسایه قدرت پهلوی اول به شهرهای عربیمان سرازیر شدید ومطمین باشید در صورت فقدان قدرت مرکزی کنونی جایی برای موندن بی خردانی مثل شما نخواهد بود
زنده باد ملتهای ازاد بلوچ و کرد و اذربایجان وعربستان سرافراز
مرگ بر ناسیونالیستهای بیهویت وبی تاریخ پارس (سگان)
بی تردید جنوب ایران در دستان ازادمردان عرب خواهد شد

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

آیا من فاشیستم یا تو !!!!؟؟؟؟؟
آیا من زبان خود را به تو تحمیل, کرده ام؟
آیا من تاریخم را بر تو تحمیل, کرده ام؟
آیا من فرهنگم را بر تو تحمیل, کرده ام؟
آیا من سرمایه تو را تاراج, کردهام؟
آیا من تو را به بند و حبس, کشیده ام؟
آیا من تو را برده و کارگر, کردهام؟
آیا من تو را تحقیر و مسخره, کرده ام؟
آیا من سیاسیون تورا اعدام و سرکوب و شکنجه کرده ام؟
آیا………… ………..
حالا خداییش من فاشیستم یا تو!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کامران تؤرک
مهمان
کامران تؤرک

گزیده هایی از متن فاشیستی درس سوم از کتاب فارسی پایه ی جدید ششم:
هر ایرانی از ابتدای تولّدبا آواهای دلنشین ونغمه های مهربانی من بزرگ پرورده شده است…
…آری درست حدس زده ایدبچه ها من زبان فارسی هستیم…
من پیوسته بر زبان شماجاری هستم وباگوش,چشم,ذهن وبلکهباجانتان همراه هستم. شما نیز بکوشید همواره با هم ونگهبان میهن باشیم
..شناسنامه وسندشناخت شمادرهربخش از ایران ودر هرگوشه ای از جهان,من,زبان ملی ایرانیان یعنی زبان فارسی هستم.

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

کامران جون تور به خدا یا بیخیال شو یا یه ذره فکر کن 1. خواهش میکنم صحبت از فاشیسم نکن که شما ترکها چه در ایران و چه در آناتولی به نژادپرستی کورکورانه مشهورید 2.میخواستید زبان مغول و تاتار رو به خورد ما بدین اما زبان باشکوه پارسی کجا زبان بیابانی ها کجا ؟ زبان پارسی سومین زبان باستانی زنده دنیاست اگر قبول نداری برو تحقیق کن البته این زبانی که ما بنام پارسی گفتگو میکنیم بر گرفته از واژه های فراوان و مهجور تازیست که نیاز به پالایش کلی دارد 3.در رابطه با تحمیل تاریخ ؟؟؟!!!؟؟؟ سلطان محمود خان… بیشتر..

ابی
مهمان
ابی

برادران الوار کوچنده به جنوب چی شد تاریختون از2500 سال یهویی شد 7000 توهمین کتابهای تاریخی تون اول برا خودتون تاریخ 2500 ساله ساختید چون بسازبساز شد یهویی شد 7000ساله اریایی؟ زنده باد ملتهای ازاد کرد-ترک-بلوچ-عرب سرافراز برادر الوار کوچنده به جنوب ازت یه سوالی دارم وجدانت رو قاضی بذاروجواب بده اگر همینکاری که با قومیتها میکنید با شما بکنند چه نظریداری؟مثلا مجبورت بکنند عربی یا ترکی صحبت کنی و درس بخونی وبه ان افتخار کنی؟ اخه مرد مومن چطور اولین نعمت خدادادی بهانسان در همان دوران کودکی(زبان مادری) رو از انسان سلب میکنید جنابعالیبعنوان یک انسان چرا به این… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

ابی جون واسه اینکه به چشم خودت کوچ لرها رو ببینی یه سر به خوزستان بزن تاببینی که لرها چه تمدنی در رامهرمز و مسجد سلیمان و اندیمشک و باغملک و دزفول و شوشتر و بهبهان و هندیجان و گتوند و لالی و اندیکا و امیدیه و آغاجاری و هفتکل ساختند ما کوچرو هستیم و به این شیوه نیاکان افتخار میکنیم درباره کوچ تاریخی لرها حتما فیلم مشهور Grass: A Nation’s Battle for Life علف: نبرد یک ملت برای زندگی به کارگردانی مریان کوپر رو مشاهده کن شاید متوجه سترگدلی مردم لر بشی واسه یادگیری هم بد نیست که بدونی… بیشتر..

ابی
مهمان
ابی

برادر الوار کوچنده به جنوب ضمن احترام به جنابعالی وقومیتت چندتا سوال دارم خواهشا طفره نرو به تک تک انها جواببده 1-انهایی که گفتی همش که مربوط به گذشته بود حال چه دارید؟داشتم دشتم حساب نیست دارم دارم حساب است. 2-قدمت اریاییهادر ایران بالاخره2500سال است یا 7000سال؟دلیل ومدرک؟تاجاییکه تو تاریخ مندراوردی خودتون بود2500 سال بیشتر نبود بعدش هم ازسیبری امدید وتمدن بابل هپلی هپول,تمدن اشور انالله وانا الیه راجعون,مردم اصلی فلات ایران هم کشتید. 3-نگفتی ما بعنوان یک قومیت این حق را داریم که زبان ورسوماتمان را داشته باشیم یا نه فقط اینو شما باید داشته باشید؟ زنده باد ملتهای… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

ابی ترک عرب زاده اولا رستاخیز آریایی ها نزدیکه و ترکهای بیابان گرد باید آماده باشند که شیهه اسب ایل بختیاری به دروازهای تبریز میرسه اون وقت میام تو تبریز اشغال شده بدست شغالها با شما گفتگو میکنیم که از کجا آویزونتون کنیم که زیاد فشار متحمل نشید دوم اینکه از خود بی هویتت مایه بزار نه از پسر عموهای آریایی کرد و بلوچ عزیز سوم کردها به خون شما ترکهای لواط کار تشنه هستند کافی جرقه ای زده بشه اون وقت یا باید به اولان باتور برگردید یا باید تا آخر عمر ننگینتون نوکری قوم سرافراز کرد رو انجام… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

عربهای بی شرف ناموس فروش
شما کسانی هستید که واقعا جنوب خوزستان رو به گند کشیدید
ناموس فروشی و وطن فروشی واسه عربها پول خوبی داره به همین دلیله که تعداد زنها و دخترای هرزه خیابانی عرب روز به روز بیشتر میشه البته مشاهده تو اهواز امکان پذیره وشادگان و هویزه و خرمشهر
حالا این اعراب که یک سوم خوزستان رو تشکیل میدن ادعای حکومت میکنند !!!
حالا هر عرب تازی ابن گهبی که ادعای تجزیه طلبی داره آدرس بده تا بیام تو همون شیلنگ آباد ام و اختش رو باهم پیوند بزنم
منیوچ عر بناموسک لیس شرفک انتم جماعه الحرامی

ابی
مهمان
ابی

الوار کوچانده شده به جنوب شما الوار از خرد بی بهره اید.همیشه التی در دست دیگران بودید اگه وقتش برسه تمامی اقوام ازاد این سرزمین برای ازادی خویش قیام میکنند وشما میمونید و شیهه الاقهایتان . در اینده ای نه چندان دور ایران به چند کشور تقسیم میشود: عربستان-بلوچستان بزرگ-کردستان ازاد-اذربایجان- بعد جهت اطلاعت میگم از کردها مایه نذارکه اونها اولین ملتی هستندکه برای ازادی خود با شما فارسها درافتادند وشماها به زن وبچه ومیانسال انها رحم نکردید. ” اذاالشعب یوما اراد الحیات فلابد ایستجیب القدر” اگرروزی ملتی اراده زندگی رو کرد حتما قضاوقدر استجابت میکنند بعد یک مشت لر… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

عرب تازی 14 شهر خوزستان لرنشین و زادگاه ایل بختیاریست حالا اگر یه ذره مردی تو وجودته بیا تو یکی از این شهرها فریاد بکش که من عربم اونوقت اگر مورد تجاوز قرار نگیری مطمئن باش سرت رو گوش تا گوش میبرند نفرت از عرب تازی تو خون ایل بختیاریه از اون شیوخ حمار سوال کن بختیاری کیه ؟ شاید آدرس بابات رو از خونه یه بختیاری پیدا کنی واسه اصلاع بیشتر میتونی از مادرت بپرسی اون حتما میگه کدوم لر بختیاری تخمت رو کجای خوزستان تو رحمش کار گذاشته من هم بعنوان یه ایرانی منتظر آزادیم که با امثال… بیشتر..

قورد
مهمان
قورد

اول از همه خاک تو سر همتون با این کس و شعراتون.واقعا بعضی از هموطنهای پارس=سگ زبان قد نخود نمیفهمن.دوم اینکه زبان ما ترکی ن آذری حالم از واژه آذری بهم میخوره.چرا میخوان خودتون رو ب ما ترکها بچسبونین ؟؟؟؟هم فارسی رو یاد گرفتم و هم ترکی رو ولی خدایی الان افسوس میخورم چرا منو مجبور کردن فارسی یاد بگیرم؟؟فارسی که چ عرض کنم عربی بلد باشی فارسی رو هم بلدی. 1لعنت هم بفرستم به کسای که هیچی از زبان و تاریخ خودشون نمیدونن و خوشون رو ب آریایی و یا پارس میچسبونن.کوروش و داریوش بقیه همشیه افسانه هست که… بیشتر..

ابی
مهمان
ابی

الوار کوچانده شده به جنوب حرف از ناموس نزن که تاریختون گواه این است که بی ناموسترین قوم ایرانیهای اریایی تبار است که ازدواج باخواهر چیز عادی ست حتی ازدواج با مادر هم رخ داده برو تاریخ کثیفتون رو بخون بی ناموس اگه مردی بگو ببینم معادل ناموس در زبان گنگ شما چی میشه ؟ اگه نگفتی ومطمینم هم نداری که بگی پس بی ناموسید چرا که ناموس برای شماها چیز وارداتی بود. لر بی خرد ابله بگو ببینم معادل غیرت در زبان گنگ شما چی میشه؟ لر بی ادب ابله معادل شرف در لهجه شما چی میشه؟ ندارید چون… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

ابی دیگه به تو توهین نمیکنم چون خوزستانی هستی و مزه تلخ محرومیت رو چشیدی به تو توهین نمیکنم چون همسایه هستی و نو مرام ما لرهای بختیاری همسایه مثل برادر میمونه توهین نمیکنم چون حق تو رو هم مثل من و ما خوردند و به بیگانه دادند توهین نمیکنم چون بهترین دوستان دوران کودکیم بچه های کوت خروسیه و کانتکس و جنگیه بودند توهین نمیکنم چون باید تو و من در خوزستان عزیز دارای بهترین امکانات باشیم که از اولین حق زندگی که خوردن و آشامیدن سالم و پاکه محرومیم به تو توهین نمیکنم چون اهواز آلوده ترین شهر… بیشتر..

ابی
مهمان
ابی

نه اتفاقا هرچه توهین بودکردی وفکر نکن من از این مسیله راضی نیستم صد البته راضی ام چرا که اگر این برخوردها با ما اقوام غیرفارس نشود به خودمان نمیاییم که دلیل اسارتمان بدست قوم پارس ,قوم عقب مانده از هرنظر, چیست؟ من در عجبم چگونه یه لر میاد و به ملتهایی چون ترک وعرب ودیگر اقوام توهین میکنه مردک اگه طقی به طوقی بخوره شجاعترین شما رو باید اول سپیده دم پشت کوهها پیدا کرد من وتو زمانی میشویم ما که من وجود داشته باشم نه اینکه من رو میخوای به تو تبدیل کنی یه ذره بشین وفکر کن… بیشتر..

حماسه لرهای جنوب
مهمان
حماسه لرهای جنوب

ابی تازی سوسمار خوار قبول کن شما تازیان خیلی بد ذات و نمک نشناس هستید شما که اصالتی منحوس و نجس عراقی دارید احتمالا 50سال یا صد سال بیشتر نیست که مهمان ما شدید حالا خودتون رو صاحب خانه میدونید ؟؟ قضیه هویزه و سوسنگرد رو یادتون رفت ؟ یادته که زنان و دختران شما جلو پای سربازان احمق و وحشی عراقی میرقصیدند و هلهله میکردند ؟ واقعا فکر کن یادگاری که عراقیها تو سوسنگرد جا گذاشتند الان بزرگ شدند واسه خودشون آقا!!!! شدند دهان باز کردند ؟ اگه همین باکری های تبریزی نبودند که حالا باید تو ابو غریب… بیشتر..

ataturk
مهمان
ataturk

حماسه لرهای جنوب . تو با چه زبونی یا از چه نژادی هستی باش . تو کلاه خودت رو بگیر باد نبره وگرنه شبیه میمون های آفریقایی میشی. ترکها اصلا با کرد ها مشکلی ندارن . اگه روزی ام کسی مستقل بشه با دیگر همسایه های نزدیکش کاری نداره.چرا از کوره در میری.شماها اصلا از اولش وجود نداشتین .غیر از ایران عزیز کجای دنیا لر وجود داره موندین که اگه دیگرون مستقل بشن شماها باید چی کار کنین.من میگم. زناتون کلفتی میکنن مردهاتونم نوکری کردها رو بکنن. من غیرت و شکوه کردها رو احترام می زارم

مهدی
مهمان
مهدی

همزبانی خویشی و پیوندی است ، همدلی از همزبانی خوشتر است. اگر به نقشه جغرافیایی دوره های مختلف امپراطوری ایران با توجه به این نکته نگاه بندازیم که در بعضی دوره ها غرب ایران کنونی جزء امپراطوری اونموقع نبوده متوجه میشیم کسایی که الآن خودشونو از همه بیشتر ایرانی میدونن یه روزی جزء امپراطوری نبودن ولی ایرانی بودن ، این نکته نشون میده که ایرانی بودن ربطی به مرز نداره. اشکانیان سلسله ای بودن که امروز ما به عنوان ایرانی نمیشناسیمشون ، نژاد سلسله قاجار از ترکهای آسیای میانه بودن که ابتدای اونا از چین و مغولستانه و انتهای اونا… بیشتر..

فرزاد
مهمان
فرزاد

همون احمد کسروی ملعون اواخر عمرش اعتراف کرده که کج خوانی و تحریف تاریخ کرده, برای شما متاسفم که چرندیات بی پایه و اساس کسروی مفنگی رو پژوهش های علمی با ارزش قلمداد میکنید! کسروی توی روزنامه العرفان سوریه تحت مقاله ای با عنوان الغت الترکیه فی ایران اعتراف به قدمت زبان ترکی ایران کرده و چرندیات خودشو رد کرده,ترجمه فارسی این مقاله از پروفسر شهابی شجاعی موجوده, و ترجمه انگلیسیش هم از اوان زاگال دانشمند و کسروی شناس معروف امریکایی موجوده!هر چند که شاید نظرمو.چاپ نکنی ولی گفتم که بدونی مردم گاگول نیستن!!!دست از لجن پراکنی و تحریف تاریخ… بیشتر..

مهرداد
مهمان
مهرداد

خب الغت الفارسیه فی ترکیه نداریم مثلا…لجن پراکنی رو پان ترکها میکنن آقای محترم

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است