خانه » دانلود » کتاب های تاریخ ایران باستان » دانلود کتاب قیام بابک خرم دین در آذربایجان – متن کامل از تاریخ طبری

دانلود کتاب قیام بابک خرم دین در آذربایجان – متن کامل از تاریخ طبری

متن پارسیِ گزارش
تاریخ طبری، ترجمۀ ابوالقاسم پاینده، جلد سیزدهم

بازخوانی اندیشه‌ی اعتزالی
داستان تقابل تاریخی نواندیشی دینی و اسلام سنتی

چه‌گونگی شکل‌گیری مکتب معتزله توسط نسلهای دوم و سوم ایرانیانِ مسلمان‌شده
بررسی تلاشهای فکری ایرانی‌های مسلمان‌شده برای ارائه‌ی قرائت نوینی از اسلام که با نیازهای تمدنی بشر سازگار باشد
واشکافِ رویاروئی تاریخی تحجر با خردگرائی و نواندیشی دینی در اسلام
بررسی سهم معتزله در گسترش آزاداندیشی و نواندیشی دینی
معتزله از همان آغاز راهشان برای خودشان مشخص کرده بودند که باید به تعریف مشخصی از خدا و انسان و دولت رسید، و برمبنای این تعریف باید کوشید که اسلام تکلیف‌اندیشِ عربی را به یک دین حقوق‌اندیش و انسان‌گرا تبدیل گردد؛ و برای این هدف بود که بسیاری از باورهای اساسی اسلامی را محتاطانه از صافی خرد عبور می‌دادند و زیرکانه به تأویل و تفسیرِ خردمدارانه ازآنها برمی‌آمدند و می‌کوشیدند که این تأویل و تفسیرها را در جامعه جابیندازند.
کاری‌ترین سلاح مخالفان معتزله برای مقابله با آنها عوام تحریک‌پذیر بودند، که آماده بودند با دریافت فتوا از فقیهِ مخالف معتزله به مساجد و تجمعات معتزله حمله کنند و جو ارعاب به وجود آورند.
چه‌گونگی پیدایش مکتب اشعری و سلطه‌ یافتنش بر اندیشه‌ی اسلامی تا امروز
تلاشی برای شناختِ ریشه‌های تاریخی نواندیشی دینی که اکنون در ایران جریان دارد

جنبش‌های ضد فئودالی روستائیان ایران در اوائل خلافت عباسی

در این بخش چند جنبش ضد فئودالی روستائی در ایران که در نیمه‌ی دوم قرن دوم و دودهه‌ی نخست قرن سوم هجری به راه افتاد را مورد مطالعه قرار خواهیم داد:
سپیدجامگان پیرو المقنع خراسانی در سغد،
روستائیان ایرانی پیرو مذهب مساوات‌گری خوارج در سیستان و خراسان به رهبری حمزه آذرک سیستانی،
سرخ‌جامگان درست‌دینِ مزدکی آذربیجان و همدان به رهبری بابک خرم‌دین آذربایجانی،
و نهضت استقلال‌طلبانه‌ی روستائیان گیلان و مازندران به رهبری مازیار طبرستانی.

فرزندان سبکتگین، زمینه‌سازان حاکمیت ترک در ایران

در این بخش، رخدادهائی که به برافتادن پادشاهی ساماني‌ها انجامید را ازنظر خواهیم گذراند، شاهد افتادن خراسان و بخشهائی از ایران به دست محمود سبکتگین خواهیم بود. جهاد محمود سبکتگین در هندوستان را از نظر خواهیم گذراند. شاهد جنایات محمود و مسعود غزنوی در ایران و نابودسازی کتابخانه‌ها و مرکز فرهنگی و اعدام فرزندانگان ایرانی به دست او خواهیم بود. رواج همجنس‌بازی و غلام‌بارگی در دربار غزنوی را نظاره خواهیم کرد. بي‌لیاقتی مسعود غزنوی در کشورداری را خواهیم دید که سرانجام ترکان سلجوقی را تشویق میکند که ایران را از دست او بگیرند و او را به هندوستان بگریزانند.

بسترهای تاریخی اسلامهای متعارض در جامعه‌ی قبایل عربستان
و زمینه‌های پیدایش مذاهب شیعه، سنی، خوارج و معتزله

در این نوشتار به چگونگی پیدایش سه مذهب بزرگ شیعه و سنی و خوارج توسط عربهای جهادگر از سه دسته‌بندی بزرگ قبایلی رقیب در عربستان و در پرتو باورهای سنتی قبایلی خودشان پس از فتوحات اسلامی سخن رفته، و اشاره‌ئی هم به مکتب معتزله شده که توسط ایرانی‌های مسلمان‌شده پرداخته شد و همچنین اشاره‌ئی به اسلام پنجمی رفته که اسلام پیرپرست و گنبدپرست ترکی است

سابقه‌ی تاریخی اسکان قبایل و عشایر عرب در خوزستان

کند و کاوی گذرا در تاریخ و زبان مردم آذربایجان

با نگاهی به تاریخچه‌ی ورود چماعات ترک به‌درون ایران، جاگیر شدنشان در آذربایجان، و ترك‌زبان شدنِ مردم آذربایجان
از آترپاتیکان تا آذربایجان، آذربایجان در سلطه عرب، خودمختاری آذربایجان در خلافت عباسی، ترکان و توران، و موضوعات دیگر

آذری، یا زبان باستانِ آذربایجان ـ نوشته‌ی احمد کسروی

پژوهش ارزشمند شادروان احمد کسروی درباره‌ی زبان بومی مردم آذربایجان پیش از ترک‌زبان شدنشان
متن این کتاب- ظاهرا- توسط باهماد آزادگان برای نشر الکترونیک تهیه شده بوده است
من با اجازی ناگرفته از تهیه‌کنندگان کتاب که نمی‌شناسمشان، به‌خاطر خدمت به تاریخ و فرهنگ ایران زمین، آن‌را  بدون هیچ‌گونه دستکاریی‌ئی در این وبگاه منتشر می‌کنم

متن کامل نامه‌ی جعفر پیشه‌وری و رهبران فرقه‌ی موسوم به دموکرات در آذربایجان، به استالین

پیشه‌وری و سردسته‌های فرقه‌ی تجزیه‌طلبِ موسوم به دموکرات در آذربایجان از استالین درخواست می‌کنند که مخفیانه برایشان اسلحه بفرستد، و به‌او قول می‌دهند که نخواهند گذاشت کارگزاران دولت ایران از این موضوع اطلاع بیابد. آنها به‌استالین هشدار مي‌دهند که اگر دیر بجنبد منافع اتحاد شوروی در ایران به‌خطر خواهد افتاد. به‌او اطلاع می‌دهند که مردم آذربایجان خواهان جدائی از ایران هستند ولی اگر استالین ترجیح بدهد که فعلا از ایران جدا نشوند هم همچنان برای برقرار کردن دولت سوسالیستی در ایران تلاش خواهند کرد تا کل ایران به شوروی وابسته شود.

متن کامل سخن‌رانی دکتر محمد مصدق در مجلس پنجم
در دفاع از قانون اساسی مشروطه و مخالفت با شاه شدن رضاخان نخست‌وزیر

 

قیام بابک خرم دین در آذربایجان

489
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن
پسر اهوازی
مهمان
پسر اهوازی

اگر ترکها عقل و خرد داشته باشند پیش خود بگویند چرا سلسله ترکی صفوی زبان رسمیشان پارسی بوده چرا سلسله ننگین قاجار به پارسی سخن میگفتند چرا طغرل بیگ سلجوقی که پدر ترکهای آناتولی است زبان رسمی واداری خود را پارسی انتخاب کرد چرا سلطان محود غزنوی که یک ترک متعصب بوده عاشق زبان و شعر پارسی بوده چرا سلطان محمد فاتح پادشاه مشهور عثمانی شکست دهنده روم شرقی در حال فتح و شکست بیزانس و گشودن دروازه استانبول (کنستانتینیوس) خود وسربازانش شروع به خواندن اشعار حماسی شاهنامه پارسی کردند چرا ایلخانان مغول و لشکر اردوزرین آسیای میانه تحت تاثیر… بیشتر..

محمد
مهمان
محمد

@پسر اهوازی،
سلام دوست عزیز، در ترکی بودن سلسله صفوی اشتباه می کنی. برو تاریخ صفویه رابخون اونا اصالتا کرد بودن از اهالی شنگار کردستان عراق استان اربیل که به دلیل اختلافات مذهبی با عثمانی ها مجبور به کوچ به اردبیل شدند.

turk
مهمان
turk

پسر كوچولو اهوازي برو اول از مادرت بپرس باباي اصليت كيه يه وقت ترك نباشه ها بعد بيا منتظر خرمدينان باش-فارس ها در 1300سال اونقدر حقارت كشيدند كه بعداز سال1300 توسط رضا پهلوي افتادند به جان تركها-اگه شما نميتونيد تركها را تحمل كنيد اشكال نداره ما ميريم ولي اگه فردا كسي مثل صدام اومد خواهر-مادر-زنت رو گرفت و….ديگه تركهانستند كه اونا رو از زيرشكم صدام بكشند بيرون-درضمن اينقدر از روي عقده اذري آذرينكنيد ما ترك هستيم-(فارسي سي وسومين گويش زبان عربي)با مدرك اينرو ميگم-بايد به مهرداد هم بگويم از روي عقده حرف نزن بچه جون اون حرفها سند داره –… بیشتر..

wd
مهمان
wd

@ح فارس, mh

wd
مهمان
wd

@شهرام, in farsha che qad bi adab o bi shakhsiyat hastan

حسین
مهمان
حسین

خیلی دوست دارم با یک دختر ترک آشنا بشم از این آقایون ترکی که پیام میذارن در خواست دارم که اگر میشه خواهر یا مادر یا دختر و یا همسرشون رو فقط یک شب بسپارن به من قول میدم از عقب نزنم که زیاد دردشون نگیره البته پول خوبی میدم ترکها که خوب توی کار خیر دخیلند هم من رو خوشحال میکنند هم اینکه ناموسشون رو میدن به من که ارضا شون کنم و نطفه خودم رو تو رحمشون جاسازی کنم نژادتون تغییر میکنه و دیگه کسی هم به شما نمیگه ترک خر پس منتظر شما میمونم ترکها

بهمن تورک
مهمان
بهمن تورک

@حسین, هرزادیواهردن بیرزادیواسوخوم

شعر تهران و تهرانی استاد شهریار
مهمان
شعر تهران و تهرانی استاد شهریار

مرگ بر فاشیست (پارس نکن).

المیرا
مهمان
المیرا

@حسین, از اینکه با شما هم وطن هستم متاسفم
امیدوارم روزی چشماتون به دنیای زیبایی که دارین ازش استفاده می کنین و نمی فهمین کجای کارین باز بشه
تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است.

خدایگان بابک
مهمان
خدایگان بابک

با سلام خدمت دوستان!!
تقریبا همه افاضات دوستان!!! را خواندم
اول فوالعاده ناراهت شدم بعد از شدت ناراهتی از ته دل خندیدم.
واقعا خلائق هر چه لائق
دوستان از حکومت ننالین چون نهایت لیاقتمون همین اخوندان.
دم اخوندا گرم که عجب خراشونو شناختن.

نمی دونم دوستان فاضلم چیزی راجع به سوار شدن بر موج عوام یا پوپولیسم یا اوپورتونیست شنیدن یا نه!!!…….

عاقلان دانند.دورود…………..

amir
مهمان
amir

@خدایگان بابک,
دمت گرم
خلايق هر چه لايق

maria
مهمان
maria

سلام ، من نظرات دوستان رو خوندم برام خیلی جالب بود ، ما که هممون تو یه مملکت زندگی میکنیم و با افتخار میگیم ایرانی هستیم و یک ایرانی واسه خودش اصل و نسب داره و به فرهنگ خودمون میبالیم چرا باید اینطوری حرف بزنیم و با این جور حرف زدن ها شخصیت خودمون رو خورد کنیم و پایین بیاریم ، ما ایرانی هستیم و افتخار میکتیم که خودمون صادر کوننده فرهنگیم چرا با این کلمات سبک ایرانی بودن خودمون رو زیر سوال میبریم با این چیزهایی که من خوندم واقعاً خجالت میکشم که بگم با شما دوستان تو یه… بیشتر..

hichks.fedora
مهمان
hichks.fedora

maria
1+

واقعا كه بعضيها …

انوش تهراني
مهمان
انوش تهراني

من كه نمي دونم چي به چيه فقط ميدونم نادرشاه يه تبر داشته وبعد از حمله به تهران توچادر ريختن و كشتنش و بعد از كشته شدن نادر پسرش كورش به سلتنت مي رسه وعربهاي بدبخت و كثيف عربستان رو از ايران بيرون ميكنه و يك كتيبه به نام خودش مينويسه كه حالا تو لندنه اي خاك بر سر ما كه كتيبشم نتونستيم نگه داريم.

فربد
مهمان
فربد

اي بابا اين كيهونم كه هي ميخواد خودشو قاطي ميوه ها كنه اره بابا اصلا كوردي همون فارسيه شما هم پسرخاله هاي كورش هستين و چون از همه بهترين سه تيكه شدين اي داد بابا اين كوردا چه قدر خود كمبيني دارن بابا اصلا خدا هم اصالتا كورد بوده يه كم لحجش با كردي شما فرق داره در ضمن تمامي متون به سه زبان زنده دنيا نوشته ميشن كردي انگليسي كردي فرانسه كردي عربي خسته نباشي اينم سندش بگير ببر قاب كن بزنرو ديوار خونتون در ضمننادر هم با شلوار كردي به جنگ ميرفته اينم يه واقعيت كرديه ديگه برو… بیشتر..

کرماشان
مهمان
کرماشان

@فربد, چون از همه بهترین سه تیکه شدین
نه ما سه قسمت بازمون جدا شد چون نا لایقی چون اسماعیل ترک صفوی حاکم بر ما بود.

yashar
مهمان
yashar

harai..ahrai man turkame

yek irani
مهمان
yek irani

فقط در بی عقلی و بی مغزی این پانترها همین بس که به رئیس ماساژت های وحشی میگن : تومروس انا-حالا بماند که به تیمور لنگ وحشی با افتخار میگن امیر تیمور !!!!!!!!!!!!! واقعا این ادمها انسانهای از مخ تعطیلی هستند یه خورده فکر نمی کنند که این زنیکه تومروس کی بود !!!!!!!!! تازه با افتخار هم بهش میگند انا تومروس !!!!!!!!!!! خوب بهتره بدانیم که این تومروس مثلا انا ملکه ماساژت ها بود و جالبتر میشه که که با خصال ماساژت ها بیشتر اشنا بشیم : خصال ماساژت ها از دید هرودوت : متن انگلیسی : TRANSLATED BY George… بیشتر..

yek irani
مهمان
yek irani

راستی اقایون توررررک شما که میگن حکیم نظامی گنجوی گفته :
پدر بر پدر مرمرا ترک بود
به فرزانگی هر یکی گرگ بود
ممکنه لطف کنید ادرس این بیت نظامی رو اعلام کنید تا ما هم فیض ببریم !!!!!!!!!!!!!!!

هیتاسب
مهمان

درود خدمت بزرگواران من زیاد اهل صحبت و کامنت گذاشتن نیستم اما لازم میدونم سرور خویش را از چنین بزرگمردان زبان شناس که قصد دارند برای اثبات برتری خویش از ناسزا بهره میبرند اعلام کنم. باید گفته شود که من نیازی به ناسزا گویی وشتم ندارم فقط میخواهم اطلاعاتی را بدهم : 1.در جواب دوستی که پارسی را افغانی مینامند:شما عزیز یا تاریخ نخواندهای یا خود را به ندانستن زده ای به طور خلاصه که زبان دری و پشتو ریشه ای از زبان پارسی است که در نتیجه ی ترکیب با مغولی ، روسی و انگلیسی ایجاد شده و با… بیشتر..

یک ایرانی
مهمان
یک ایرانی

سلام دوست گرامی من با دیدگاهتون صد درصد موافقم . لطفا سوء تعبیر نشه من نژادپرست نیستم فقط من مخالف صد درصد جعل تاریخم حالا می خاد از طرف هرکی باشه . چه پارس چه ترک چه کرد چه لر و….. هیچ فرقی برام نداره که چه کسی تاریخ رو جعل می کنه من با تمام وجود و تا نفس در سینه دارم با جعل تاریخ مبارزه خواهم کرد چون این جعل تاریخ رو بر خلاف امنیت ملی کشورم میدونم . در مورد هموطنان اذربایجانی بحث من اینه که یه عده جاعل تاریخ دارند از احساسات پاکشون سوء استفاده می… بیشتر..

بابک
مهمان
بابک

سلام
قصد توهین ندارم
البته ترکهای ایران که اینقدر میگن آذربایجان آذربایجان اول برن با اون معلومات فوق العادشون در مورد اذزبایجان یکم تحقیق کنند که اسم این منطقه از اول آذربایگان بوده است.
واقعا متاسفم برای روانشاد احمد کسروی که اینقدر از شما ها حمایت کرد.
شما الگوتون همون توپال شاه ست که خیلی هم برازندتونه.

مهدان
مهمان
مهدان

من فقط یه سوال از دوستان دارم اونایی که به خواسته های ترک ها میگن غیر منطقی از جمله داشتن مدرسه به زبان مادری به این فکر کنن که اگه مجبور باشن مثلا به زبان فرانسوی درس بخونن چقدر میتونن موفق باشن فکر کن تا 7 سالگی فارسی باشی بعد بخوای به زبان فرانسه درس بخونی شماها نمیتونین درک کنین آموزش و تفهیم مطالب به فارسی برای یک بچه ی ترک چقدر مشکله و در بیشتر مواقع بیشتر مطالب رو متوجه نمیشن یعنی کسی حق نداره علم رو به زبان خودش آموزش ببینه تا از آموزشش لذت ببره و بتونه… بیشتر..

x
مهمان
x

سلام به همگی، اولا به فرض شما ثابت کردین که اصیل ترین ، چه دردی از جامعه رو دوا می کنه؟دوما هدفتون چیه که به جون هم افتادین؟ سوما اگه میگین جامعه رو فارسا یا ترکا خراب کردن چرا شما کاری نمیکنیددرست شه؟ میگین قدرت دست فلان گروهه؟یا احتمالا اونا نبوغشون زیاد بوده که تونستن قدرتو تو دست بگیرن یا شما خودتون خواستین اینجوری شه یا اصلا حالشو نداشتین یا نه حالشو داشتین ولی کار داشتین. اگه ظلمی بهتون شده چرا حقتونو نمیگیرین ؟ فقط بلدین به همدیگه فحش بدین. به نظرم خبه یه کم فکر کنین که چرا اینجوری… بیشتر..

x
مهمان
x

سلام به همگی، اولا به فرض شما ثابت کردین که اصیل ترین ، چه دردی از جامعه رو دوا می کنه؟دوما هدفتون چیه که به جون هم افتادین؟ سوما اگه میگین جامعه رو فارسا یا ترکا خراب کردن چرا شما کاری نمیکنیددرست شه؟ میگین قدرت دست فلان گروهه؟یا احتمالا اونا نبوغشون زیاد بوده که تونستن قدرتو تو دست بگیرن یا شما خودتون خواستین اینجوری شه یا اصلا حالشو نداشتین یا نه حالشو داشتین ولی کار داشتین. اگه ظلمی بهتون شده چرا حقتونو نمیگیرین ؟ فقط بلدین به همدیگه فحش بدین. به نظرم خبه یه کم فکر کنین که چرا اینجوری… بیشتر..

فرزاد
مهمان
فرزاد

پيوندهاي عاطفي شهريار با مام ميهن يكي از بزرگ‌ترين ويژگي‌هاي شهريار كه موجب شده آثارش در ميان شاعران معاصر از جايگاه ويژه‌اي برخوردار باشد، استقرار او در جايگاه «بزرگترين شاعران دو زبانه تاريخ ادبيات ايران» است. شهريار كه از سلسله شاعران فارسي‌گوي آذربايجان است، به دليل تسلط ماهرانه به زبان فارسي و پيوند آن با ظرايف آذري، شايسته دريافت اين عنوان شده است. در اين ميان ديوان شهريار منبع مهم و قابل‌توجهي براي بازتاب عاطفه‌هاي ميهني اوست. شهريار در جاي جاي آثارش از مام ميهن ياد مي‌كند و مقام ايران را گرامي مي‌دارد. بخش قابل توجهي از سروده‌هاي شهريار، مربوط… بیشتر..

مهدی
مهمان
مهدی

واقعا متاسفم که بدون مطالعه و صرفا از روی تعصب و اعتماد کورکورانه به عده ای خاص با مطامعی خاص، مرد بزرگی چون کسروی را مورد بی مهری قرار می دهید. اگر کسروی مطلبی گفته که به هر دلیلی درست یا نادرست باب میل شما نیست لااقل با احترام یادش کنید و منصفانه نقدش. کافی است چند تا از کتابهای این ابر مرد تاریخ ایران را صرفا مرور مختصری کنید تا ببیینید که چه خدمت بزرگی به فرهنگ ایران کرده و اگر کشته نمیشد شاید وضع ما الان این نبود. دروازه شهر علم را شک نام است. باورهای خود را… بیشتر..

boz kurt
مهمان
boz kurt

salam man be hame bebenen shoma farsi zaban ha az vojod torka zende ed ??????????????????>>>>>>>>>>>

کوپال
مهمان
کوپال

در مورد تاریخ وزبان تاریخدانها و محققین و زبانشناسها نظراتشونو دادن من اهل توهین کردن نیستم با اونایی که به ناموس ترکا توهین میکنن کاری ندارم چون ذات واصالت خودشونو … فقط شما فارسا یا پارسا برین دنبال تاریخی که بیشتر از 3000سال قدمت داشته باشه ما ترکا هم میریم دنبال تاریخی که بیشتر از 9000 سال قدمت داشته باشه

كامكار
مهمان

درود بر همه آريايي بودن مستلزم ايراني اصيل بودن نيست مستلزم آريايي انديشيدنه آريايي نژاد بودن انديشه كوروش رو زنده نگه داريد به كسي وفا نكرده اول فرهنگ ننگ عرب رو دور كنيم بعد با هم بحث ميكنيم اعرا زندگي همه رو سياه كردن قادسيه در ذهن داشته باشيد كه اعراب با اسم ايراني اصلا خوب نيستن و وظيفه همه ايرانيهاست بر عليه عرب بجنگن تا از ننگ قادسيه كم بشه بجنگيد با عرب قطعا خدا با شماست. (اهوراي پاك نگهدار همه)

كامكار
مهمان

درود بر همه آريايي بودن مستلزم ايراني اصيل بودن نيست مستلزم آريايي انديشيدنه آريايي نژاد بودن انديشه كوروش رو زنده نگه داريد زورگويي و ناسزا به كسي وفا نكرده اول فرهنگ ننگ عرب رو دور كنيم بعد با هم بحث ميكنيم اعراب زندگي همه رو سياه كردن قادسيه در ذهن داشته باشيد كه اعراب با اسم ايراني اصلا خوب نيستن و وظيفه همه ايرانيهاست بر عليه عرب بجنگن تا از ننگ قادسيه كم بشه بجنگيد با عرب قطعا خدا با شماست. (اهوراي پاك نگهدار همه)

آذر تورک
مهمان

قابل توجه پارس لهجه ها

برای اینکه بدانید این لهجه پارسی شما چقدر از بین رفته و مهتاج کلمات عربی شده با خواندن این بند شاید چیزی بفهمید

(باشد که هدایت شوید)

غذا در زبان عربی یعنی پس آب شتر یا همان دستشویی است.

جهت اطلاع بیشتر می‌توانید به لغت‌نامه دهخدا مراجعه كنيد.

شاهرخ
مهمان
شاهرخ

درود به همه ایرانیان دوستان زبان رسمی بیشتر کشورهای افریقایی فرانسه یا انگلیسیه ولی هیچکدامشون ادعای فرانسوی یا انگلیسی بودن نمی کنند.یک تبعه کنگو خودش رو فرانسه زبان میدونه نه فرانسوی.این هموطنایی که بنام ترک خوانده میشوند یا ایرانیان اجبارن ترک زبان شده اند یا از تخم و تبار همان ترکان مهاجم هستند که دست به کشتار و غارت زدن رسمشان بوده و هست.بنظر من هرکه اصرار به ترک بودن داره بهتره شناسنامه و مدارکش رو تحویل داده و به کشور ترکیه تشریف ببره پیش ابا اجدادش.ضمنن اونجا زبان ترکی رو هم یاد بگیره چون اینی که اینجا بلغور میکنند… بیشتر..

شاهرخ
مهمان
شاهرخ

دوستان ببخشید که اینو میگم.ما واقعن ملت بدبختی هستیم چون یه عده دارند هست و نیست ما رو به تاراج میبرند بعد ما نشستیم و با اسامی همچون سورنا -قورنا-یاشار و قرقوز خودمون رو علاف کردیم. فرزندان چنگیز مغول به دموکراسی دست یافتند ما هنوز علاف کوروش و قرقوز و یاشاسین هستیم.ما ملتی هستیم که 1400 سال زدند تو سرمون از بیچاره گی افتادیم به چه کنم چه کنم..ترک و فارس و کرد هستی باش یا نباش بمیر یا بمان .خر یا پروفسور ! وجود داشته باشی حقت رو بگیری انسانی وگرنه همه مون لال بمیریم بهتره.بابت تلخ زبانیم منو… بیشتر..

ايراني
مهمان
ايراني

ايرانيان عزيز واقعا” متاسفم. متاسفم به خاطر اين همه تعصب كوركورانه و اين همه بحث و جدل و دشنامي كه نثار يكديگر ميكنيد. مردم كشورهاي پيشرفته در مورد علم و تكنولوژي روز دنيا صحبت ميكنند اونوقت ما …؟ براي سادگي خودمون متاسفم همه ما را سرگرم فحش دادن به هم كردند, دارن سرمايه همين ايران را حيف و ميل ميكنند و يا به تاراج ميبرند. اي پارسي زبان(ايراني), كه دم از كوروش ميزني. كوروش روي استوانه معروفش چي نوشت؟ مگر نگفت هر كس به هر مذهبي و هر جايي كه دوست داره ميتونه زندگي كنه؟مگر آرزوش اين نبود كه نميخواست… بیشتر..

مرتضی 59
مهمان
مرتضی 59

همه نژاد های ایران اصالت دارند جز این افغانهای تهران نشین

صائب
مهمان
صائب

تا زمانیکه بلد نیستید انتقاد کردن را لطفا نظر ندهید؛انتقاد با توهین فرق میکنه ای تاریخدانان پاس،کرد،ترک،لر،عرب،گیلک و….

آیدین
مهمان
آیدین

به به بازم بحث قومیتی. فقط شاهرخ خان که میگی ترکها باید برن ترکیه دراشتباهی فعلا روند طوری هست که ترکیه میاد اینجا نه اینکه ما بریم ترکیه. منتظر باش اگه عمری بیش از 50 سال داشته باشی خواهی دید خودتونو واسه یه امپراطوری دیگه آماده کنین در ضمن استعمارم از همین میترسه که تو ایت منطقه یه قدرت بوجود بیاد و منافعش رو به خطر بندازه واسه همین شما اقلیت ها رو به ما تحمیل کرده شما فکر میکنی فارسی حرف زدن شاهان ترکی و به رسمیت شناخته شدن فارسی طی چند صد سال اخیر از قوی بدونشه نه… بیشتر..

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

به آذری بودن و تبریزی بودن و البته ایرانی وآریایی بودن خودم افتخار میکنم !! تبریزی و کلاً آذری های ایران از اقوام ایرانی هستند این چیزیست ثابت شده !! از هموطنان جاهلی که فکر میکنند آذری ایرانی از اقوام ترک هست تعجب میکنم این نهایت حماقت است زبان که نمیتواند دلیل بر تبار یک قوم باشد اصلاً این همه تفاوت میان زبان آذری و ترکی هست اول بروید زبان ترکی یاد بگیرید بعد بگید آذری و ترکی یکیه که فقط جزئی شباهت داره همین چرا بین پارس و آذری ها تفاوت میزارید ما همه ایرانی هستیم شما بهتر است… بیشتر..

مهسا
مهمان
مهسا

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی,

مرسی عشقم خوب اومدی

araz xan
مهمان
araz xan

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریا
آقا اينطوري تو نظر تخصصي دادي معلومه تعطيلي هنوز برو لا اقل كتاب همين فاشيست هارو بخون نه كتابهاي توركي رو.برات متاسفم كه از تاريخ چيزي نميدوني

شعر از نظامی گنچوی
مهمان
شعر از نظامی گنچوی

تُرکی صِفَت وَفای ما نيست // تُرکانِه سُخن سِزای ما نيست آن کز نَسَبِ بُلَند زايد// او را سُخن بُلند بايد به نِفرين تُرکان زَبان بَرگُشاد // که بی فِتنِه تُرکی زِ مادَر نَزاد زِ چينی بِجُز چينِ اَبروُ مَخواه //ندارند پِيمان مردم نِگاه سُخن راست گُفتند پيشينيان // که عَهد و وَفا نيست در چينيان همه تَنگ چِشمی پَسنديده اند// فَراخی به چَشمِ کَسان ديده اند خبر نی که مهر شما کين بُوَد// دل تُرکِ چين پُر خَمُ و چين بُوَد اگر تُرکِ چينی وَفا داشتی // جهان زيرِ چين قَبا داشتی هَمه عالم تَن است و ايران دِل… بیشتر..

آرسلان
مهمان
آرسلان

آذربای

علی
مهمان
علی

ایران سرای من است. ترک ، فارس ، عرب ، کرد ، لر ما همه ایرانی هستیم اما من میخواهم به این مسئله بپردازم که چرا آذربایجان و تبریز که به شهر وفا در ایران مشهوره هوس جدایی از ایران را کرد … لطفا احساسی فکر نکنید و به دقت در این مورد از منابع مطمئن تحقیق کنید. 1- چرا آذربایجان تجزیه شد ؟ 2-چرا اصل 15 قانون اساسی در قبال حق تدریس زبان مادری هر اقوامی در مدارس شهر خود اجرایی نمی شود؟ 3- چرا حق خواندن و نوشتن به زبان مادری گرفته مشود؟ 4- چرا تبریز شهر اولینهای… بیشتر..

کرماشان
مهمان
کرماشان

@علی, – 1- چرا آذربایجان تجزیه شد؟به همان دلیلی که خراسان به سه استان تقسیم شد،به همان دلیلی که مازندران به دو استان تقسیم شد.به همون دلیلی که کردها توی چهار استان تقسیم شدن. -چرا اصل ۱۵ قانون اساسی در قبال حق تدریس زبان مادری هر اقوامی در مدارس شهر خود اجرایی نمی شود؟ تو هیچ جای ایران اجرایی نشده.فکر میکنی ما کردها دلمان نمیخواد تو مدرسه کوردی تدریس بشه.یا لرا یا بلوچا … این شرایط که برا همه هست. – چرا حق خواندن و نوشتن به زبان مادری گرفته مشود؟ جوابش همون جواب سوال قبلیه. ۴- چرا تبریز شهر… بیشتر..

شعر تهران و تهرانی استاد شهریار
مهمان
شعر تهران و تهرانی استاد شهریار

الا ای داور دانا تو میدانی که ایرانی چه محنتها کشید از دست این تهران و تهرانی چه طرفی بست از این جمعیت ایران جز پریشانی چه داند رهبری سر گشته صحرای نادانی چرا مردی کند دعوی کسی کو کمتر است از زن الا تهرانیا انصاف میکن خر تویی یا من تو ای بیمار نادانی چه هذیان و هدر گفتی به رشتی کله ماهی خور به طوسی کله خر گفتی قمی را بد شمردی اصفهانی را بتر گفتی جوانمردان آذربایجان را ترک خر گفتی تو را آتش زدند و خود بر آن آتش زدی دامن الا تهرانیا انصاف میکن خر… بیشتر..

شعر تهران و تهرانی استاد شهریار
مهمان
شعر تهران و تهرانی استاد شهریار

یاشاسین آذربایجان

کرماشان
مهمان
کرماشان

@شعر تهران و تهرانی استاد شهریار, گوی وه ناوی

کورد
مهمان
کورد

@ضد ترک, هر بژی

وحید ابراهیمی(پلدشت)
مهمان
وحید ابراهیمی(پلدشت)

دوستان عزیز. شما به این سایت اومدید تا تبادل نظر کنید نه فحاشی اقای انی کاظمی اگه جای شما بودم دراین موارد مداخله نمیکردم.ادم خوب و بد در هر قومی وجود داره.قومها در طول تاریخ اونقدر با هم ادغام شدن که عملا قوم خالصی وجود نداره پس حرف بیخود نزنید. دوما به این اقایان شوونیسم میگم در طول تاریخ دو بار حکومت مقتدری داشتین که نمیتونم انکارش کنم ولی عاقبت چی شد .هر دوبار نتونستید حد اقل حکومت رو بدین دست هموطنان خودتون هخامنشیان تقدیم کردند به اسکندر مقدونی و ساسانیان به اعراب ولی ما حکومت به دست اجنبیها ندادیم… بیشتر..

سورنا
مهمان
سورنا

درود بر ایران بزرگ به کسانی که خود را ت ر ک میپندارند سفارش میکنم که درباره تاریخ ننگین و خفت بار قوم وحشی هون که نیاکان اصلی ترک و مغول میباشند کمی تحقیق کنید سپس فرمایشات خود را تراوش نمایید !!! ترک اصیل دارای موهای لخت سیاه و چشمانی تنگ و کشیده صورتی گرد و پهن و قدی کوتاه است که متخصصان علم ژنتیک ترکان را با این مشخصات میشناسند اگر هر کسی که این مشخصات را دارد خود را قطعا ت ر ک بداند اما اگر غیر از این باشد مطمئن باشید که تحت تاثیر زبان ترکی قرار… بیشتر..

آیسان
مهمان
آیسان

2 – اقوام وحشی یكی دیگر از این تاریخ سرایان هذیان گو، “پراشئك” تاریخ نویس چكی میباشد كه ماد ها را بدون ارائه هیچ سند تاریخی، فقط با استناد به اینكه مناطق ماد مركزی امروزه فارس نشین هستند پس مادها هم هندوایرانی بودند، ( تاریخ دیرین ترکان ایران، ص 397) البته این به اصطلاح تاریخ نویس ، اطلاعات غلط خود را راجع به تركیب ائتنیكی امروزی سرزمین ماد مركزی ( زنجان، قزوین، همدان و …) را از منابع رسمی دولت شوینیستی فارس تهیه كرده است، ولی بر خلاف این جعلیات ساكنین این مناطق همیشه ترك ها بودند و امروزه نیز… بیشتر..

behnam
مهمان
behnam

YASHASIN AZARBAYJAN TURK LARI
AZARBAYJAN ZABAN NIST BALKE YEK GOM AST VA ZABANE AN TORKIST

آیسان
مهمان
آیسان

ریشه های تورک ستیزی در ایران جواب را باید در 80 سال سیستم حاکم شونیسم فارس که ارمغان رژیم پهلوی است جست. شونیسم یعنی اعتقاد به برتری نژادی و یا حقوقی ملتی بر ملت دیگر. با کنار رفتن قاجاریه یا آخرین حکومت ترک در ایران، رژیم نژاد پرست پهلوی با نقاب وحدت ملی ولی در اصل برای خدمت به اربابان خارجی خود تمركزگرایی (سانترالیسم) افراطی ویکسان سازی اجباری هویتی – فرهنگی کشور کثیرالملله ایران را در دستور کار خود قرار داد. طبق سیستم جدید شونیستی ، ایران یعنی تنها سرزمین ملت فارس و دیگر ملتهای ترک ، کرد ، عرب… بیشتر..

آیسان
مهمان
آیسان

ادامه ریشه های تورک ستیزی در ایران شروع تحقیر ها مقارن با سرکار آمدن رژیم نژاد پرست پهلوی نوشته زیر در روزنامه سلامت چاپ گیلان درج می گردد: ” مقصد از خلع احمد شاه نه اینکه تبدیل اصول نظام به جمهوریت بود ، نه ، نه ، نعوذ بالله – بلکه تعویض طایفه قلدر آسای قاجاریان ترکی به سلاله طاهره نجیب پهلوی فارسی بود”. [31] تحقیر ها در این دوره شروع می شود. مستوفی استاندار دست نشانده حكومت پهلوی در آذربایجان از سرشماری در آذربایجان به خر شماری تعبیر می کرد و با جمله معروف خود اندیشه تبعیضگرایانه سیستم نژاد… بیشتر..

Azari
مهمان
Azari

برو ترکمنستان هر وقت ترکای اونجا رو دیدی قیافه هاشونو خوب نیگا کردی می فهمی زمین تا آسمون با اونا فرق می کنی میگی خدایا شکرت قیافم اینجوری نشد. ترک اصل میخوای یعنی ترکمنستان یعنی مغولستان کشور ترکیه همه که کلا جعلیه همه نژاده توشه از رومی گرفته تا یونانی آخه وقتی نیگاشون می کنی اصلا نژادشون به ترک نمیخوره همه مو زرد چشمای رنگی.

آیسان
مهمان
آیسان

@شهرام ,مادر هر چی بی تربیت پارس …/۲۰روش ساده برای مبارزه وحفاظت از هویت و فرهنگ آزربایجان شوونیزم فارس وتمرکزگرایان وکسانی که تحمل سربلندی تورکان را ندارند قریب صد سال است که قصد ازبین بردن هویت وهستی تورکان را دارند ودراین راه زبان،مدنیت وتاریخ ما را هدف گرفته اند. آنان با استعمارفرهنگی قصد راهگشایی برای استعمارسیاسی واقتصادی تورکان را دارند. ملتی که زبان مادری خود را ازدست داده ازکشف وتولید بی بهره بوده وتوانایی افتخارکردن و به کارگیری استعدادها وتوانایی های خود را ازدست می دهد این چنین ملتی آماده ی استعمارشدن است به همین جهت مبارزه با استعمار فرهنگی… بیشتر..

یکی
مهمان
یکی

@آیسان, بنازم مردم شریف ملایر تویسرکان و … همدانو الان قبضه کردن و بافت جمعیتیشو قشنگ عوض کردن.نه دادا رو همدان حساب وا نکن.

فرید951
مهمان
فرید951

هخامنشيان سلسله‌اي از اقوام وحشي و بيابانگرد به اصطلاح آريايي بودند كه توسط جوانكي دزد و فاسدالاخلاق بنام كوروش در سال 550 ق.م درايران تاسيس و با حمله اسكندر مقدوني و كشته شدن آخرين پادشاه جنايتكار اين سلسله بنام داريوش سوم در سال 331 ق.م همچون جرثومه‌هايي از فساد از روي زمين برافتاد و به زباله داني تاريخ سپرده شد. اعمال و افكار و حركات و سكنات اين جوانك دزد در دهه‌هاي اخير مورد تقليد و سرمشق و «ايدئولوژي» رژيمي فاسدتر از رژيم هخامنشي گرديد و احمقي از حُمقاي تاريخ كه «عقيده خودبزرگ بيني» داشت خواست كشور ايران را به… بیشتر..

کرماشان
مهمان
کرماشان

@فرید951, خیلی احمقی

ائلمان
مهمان
ائلمان

« يک فارس با يک نفر ترک دعوا داشت و هرچه فحش از دهانش بيرون آمد به وي گفت ، مرد ترک آرام نشسته بود و چپق خود را مي‌کشيد ، سر انجام چوب چپق را با دقت تمام از سر آن جدا کرد – گوئي که مي‌خواست آن را پاک کند – و با چوب آن ضربه‌اي به سر فارس وارد آورد و در حالي که فرياد مي‌کشيد کپي اوغلو دو باره سر جاي خود قرار گرفت ، به معاينه دسته چپق پرداخت که مبادا زياني ديده باشد و سپس به کشيدن چپق پرداخت. طوري که گفتي هيچ اتفاقي… بیشتر..

آراز
مهمان
آراز

كي ميگه كوردا نميتونن دولت تشكيل بدن و چهارتا گوسفند رو سرپرستي كنن اين خبرو ببينيد غارت دفاتر احزاب اسلامگرای کردستان عراق توسط هواداران بارزانی پس از آنکە مردم تعدادی از شهرهای منطقە کردستان عراق در اعتراض بە افزایش مراکز لهو لعب و عرضە کنندە مشروبات الکلی، تظاهرات اعتراض آمیزی را برگزار کردند، در مقابل طرفداران حزب دمکرات همە دفاتر حزب اتحاد اسلامی در استان دهوک را غارت کردند. خبرگزاری فارس: غارت دفاتر احزاب اسلامگرای کردستان عراق توسط هواداران بارزانی بە گزارش خبرنگار خبرگزای فارس در منطقە کردستان عراق، پس از آنکە روز گذشتە مردم تعدادی از شهرهای منطقە کردستان… بیشتر..

کورد
مهمان
کورد

@آراز, آخه گمال اقلی؟!مشکلات لانه ی فساد خاورمیانه(ترکیــــــــه)که از این مسائل و درگیری هام گذشته.

ائلمان
مهمان
ائلمان

بوتون تورک میلتی نه تقدیم ادیرم ..
آراز چايي چاي اولسون
نه مرز ايران اولسون
سينيق كؤرپو قورولسون
توركون گؤيلو شاد اولسون
یاشاسین تورک دنیاسی

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

دوستان آذربایجان ایران ترک نیست !! خودم آذریم و اهل تبریز هرگز خودم رو ترک نمیدونم !! ما آریایی هستیم !! خجالت بکشید مثلاً داریم تو قرن 21 زندگی میکنیم به جای این اراجیف گوش کنید به دانشمندان ژنتیک که ثابت کرده اند آذری های ایران با دیگر مناطق ایران نژاد مشترکی دارند و آریاییند !! چرا خودتون رو قول میزنید ؟؟ آخه این ترک ها مگه چی دارن که خودتون رو به خاطرش عذاب میدین ؟؟ آذری یکی از ریشه های زبان پارسی است و ریشه ی پارسی دارد ایت ترک های لعنتی باعث شدند زبان آذری تحریف بشه… بیشتر..

araz
مهمان
araz

همشهری واقعا برات متاسف هستم
درسته ما همه ایرانی هستیم ولی این درست نیس که به خاطر ایرانی بودن نژاد خودرا انکار کنیم
ما ترک آزربایجانیم نه آزری.
ما ترکها همیشه در تاریخ ایران بودیم و خواهیم بود.
ایران مال همه هستش.مال ترک فارس کرد عرب لر …..

حسين
مهمان
حسين

بعد دو سال(از ياددداشت قبلي- ۲۸م دی، ۱۳۸۸ ) هنوز هم ملت اينجا به هم بد و بيره مي گويند و بر سر برتري قوم و زبانشان با هم گلاويز مي شوند.
چه سرنوشتي در انتظار ماست. دوستان عزيز بين شما و جنگ داخلي و برادر كشي چه قدر فاصله است.
فكر مي كنيد نسل كشي در يوگوسلاوي ريشه اش در كجاست.
همينجا جلوي چشم همه
جمهوري اسلامي كه از بين برود ، از اينها كه شما مي گوييد دموكراسي و آزادي درنمي آيد .
از اينها فقط يك يوگوسلاوي جديد بيرون مي آيد

سینا - ل
مهمان
سینا - ل

تمامی ایرانیان یه ریشه از ملت های ترک – عرب و مغول دارند ودرکنار هم زندگی میکنند اما آنهائی که در زمانهای قدیم از نطفه سربازان مغول و عرب و تورک « مثل تو » از راه تجاوز پدیدار شده اند حال با ملتهای تورک و عرب به مخالفت برخاسته اند البته سربازان تورک بیش از هزار سال حاکم بودند و حرامسراهای عالی داشتند و اگر به عکسهای حرامسرای فتحعلی شاه نگاه کنی حتما عکس مادر بزرگت رو میبینی

arya
مهمان
arya

@سینا – ل, اتفاقا ورود تورکا به ایران در حدود پنج قرن اول بعد از حمله ی عربا به این صورت بود که کنیزای تورکو کرور کرور میاوردن و همین موجب نابودی بنیان خانواده های ایرانی میشد آره دادا.

سینا - ل
مهمان
سینا - ل

شعری زیبا از استاد شهریار بیر قرن ده قارداش دان اوزاخلاشماق اولورموش؟ قارداش دئیه ، بیر عمر ، سوراغلاشماق اولورموش؟ بیردنده ، بو قارداش لا ، قوجاقلاشماق اولورموش؟ بونلار بئله کی عرض ائلدیم ، گلدی و اولدی من هر نه محال فرض ائله دیم ، گلدی و اولدی بیز آیریلالی قرن ایدی ، قارداش لاریمیزدان لش لر کیمی آیری دوشه لی باشلاریمیزدان اوزموش الی قافقازلی قارین داشلار یمیزدان گور من نه حال اوللام بو قیزیل گول لری تاپسام رستم علی اوف تک گول بلبل لری تاپسام قارداش گوزوم آختارمادا قوی بیر سنی تاپسین عشقیم ، طیلیسم داغلاری فرهاد کیمی چاپسین… بیشتر..

سینا - ل
مهمان
سینا - ل

…..تمامی ایرانیان یه ژن خوب و بد از ملت های ترک – عرب و مغول دارند ودرکنار هم زندگی میکنند اما آنهائی که در زمانهای قدیم از نطفه سربازان مغول و عرب و تورک از راه تجاوز پدیدار شده اند و پان فارس وآریائی شده اند حال با ملتهای تورک و عرب به مخالفت برخاسته اند البته سربازان تورک بیش از هزار سال حاکم بودند و حرامسراهای عالی داشتند و اگر به عکسهای حرامسرای فتحعلی شاه نگاه کنی حتما عکس مادر بزرگ دشمنان تورک را در البوم قجر می بینند

لربهمنی
مهمان
لربهمنی

دوباره میسازمت وطن اگر چه با استخوان خویش یک روز خوب میاد که هر چی ترکه با خفت بیرون کنیم بیان خودمون رو برای ان روز اماده کنیم

سینا - ل
مهمان
سینا - ل

@لربهمنی,بهمنی تو حیف لر باشی درود برخلق لر… كاسی ها (كاسپی ها) و یا همزبانان تركان خزر اخیراً نام كاسی و یا كاسپی در ایران در مرکز توجه قرار گرفته و برای نامیدن دریای خزر كه نامی تركی و برگرفته از نام تركان خزر می باشد، پیشنهاد گردید. اما در این مورد با در نظر گرفتن غرض ورزی با ترکان منطقه و همچنین تحریف تاریخ منطقه در جهت اهداف استعماری بر علیه ترک ها، برآن شدیم تا در جهت افشاء تحریفات مذکور و همچنین ارائه ی اطلاعات صحیح در مورد كاسی ها تحقیقات مختصری را انجام داده، نظریات و ملاحظات… بیشتر..

بابک خور رمدین
مهمان
بابک خور رمدین

الا اي داور دانا تو ميداني که ايراني چه منتها کشيد از دست اين تهران و تهراني چه طرفي بست از ين جمعيت ايران جزپريشاني چه داند رهبري سر گشته صحراي ناداني چرا مردي کند دعوي کسي کو کمتر است اززن الا تهرا نيا انصاف ميکن خر تويي يامن تو اي بيمار ناداني چه هذيان و هدرگفتي برشتي کله ماهي خور بطوسي کله خرگفتي قمي را بد شمردي اصفهاني را بترگفتي جوانمردان آذربايجان را ترک خرگفتي ترا آتش زدند و خود بر آن آتش زدي دامن الا تهرانيا انصاف ميکن خر تويي يامن تو اهل پايتختي بايد اهل معرفت باشي… بیشتر..

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

آقا سینا این رو بدون که اون کسانی که این حرف ها رو میزنند از لحاظ روحی کم دارن چون یکی مثل تو که وقتی به آینه نگاه میکنه عرب میبینه یا مغول میبینه میاد این حرف ها رو به بقیه میزنه تا عقدش خالی بشه برات متاسفم ترک خودتی !! احتمالاً تو هم از مغول هم از ترک و هم از عرب از هر کدوم یکم داری برا همین اینطور عقدهای هستی این همه دوستانه سخن میگم از ایران و ایرانی جماعت طرفداری میکنم که یکی جاهل مثل تو بیاد این حرف ها رو بزنه ؟؟ فکر کردی خیلی… بیشتر..

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, …نژاد آریا و هخامنشیان آرتور گوبینو (سفیر فرانسه در ایران) در کتاب “گفتگو در باب نژادهای بشری” (1853-1855) می نویسد:« میان اشراف و مردم عادی، اختلاف نژاد وجود دارد. اشراف اروپایی همه از «نژاد آریایی» یعنی نژادی كه بر حسب طبیعت ، برتر ، مسلط و تمدن ساز است ، منشعب می‌شوند. بنابراین حق حكمرانی و استفاده از امتیازات (نامشروع) را دارند».گوبینو با این تئوری تلاش كرد تا با توسل به افسانه نژاد آریایی و برتری این نژاد ، نابرابری اجتماعی میان طبقه اشراف با سایر طبقات جامعه را توجیه نماید و از ایده او می توان سرنخ علت… بیشتر..

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

آقا سینا – ل
ترک خودتی مغول خودتی و عرب هم خودتی !!

احتمالاً وقتی به آینه نگاه میکنی عربی مغولی ترکی چیزی میبینی که اینطوری عقده ای میشی و میای این حرف ها رو میزنی !!

آذری ها از نژاد پاک آریایی هستند
چرا حسودیت میشه ؟؟؟؟

پارس و آذری همشون هم نژاد هستند
ای بیسواد برو یکم سایت ها رو بخون انگلیسی هم اگه بلد باشی . البته اگه بلد باشی !!
چون آدم با سواد این حرف ها رو نمیزنه !!

همنژاد بودن پار و آذری ثابت شده با علم
و تمام !!

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, افسانۀ نژاد آریایی متن زیر از کتاب ” تحقیقات پیرامون زبان،باستان شناسی،واسطوره هندو-اروپایی ها ؟” (1) تالیف دکترج.پ.مالوری” بر گزیده شده است. کتاب دارای دوازده فصل است. فصل دوازدهم آن در عین حال نتیجه گیری مولف از تحقیقات خویش است، این فصل شامل دو عنوان می باشد. عنوان آول در بارهء “افسانهء آریایی” است که بنابر تازه بودن اکثر نکات آن خواستم آنرا ترجمه نموده به استفادهء علاقه مندان تقدیم نمایم. مدعی نیستم که ترجمه مبرا از کاستی و کمبودی است مگرمطمئن هستم که ازاصول و قواعد امانت داری تخطی صورت نگرفته است. درجریان ترجمه حین مواجه با مشکلی،… بیشتر..

بابک
مهمان
بابک

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی,
cherto pert nagoo maro be khodetoon nachasboonid!

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

آقای سینا – ل

ترک خودتی !!
احتمالاً تو آینه نگاه میکنی ترکی مغولی عربی چیزی میبینی اینطوری عقده ای میشی میای این حرف ها رو میزنی

آذری ها از نژاد پاک آریایی هستند
حسودیت نشه !!

ایرانی اصیل هستند
اگه باور نمیکنی برو سایت های خارجی رو در مورد ژنتیک بخون
البته اگه سوادت بکشه D:

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, آریایی – واژه ای موهوم ،نژادی ساختگی، سیاسی استعماری نژادآریایی،نژادی صرفاًافسانه ای است که بیشتر برای توجیه یک تسلط یا استثمار به کار گرفته است تمام این کوشش دلخراش در ابتدا یک تلاش هویت سازانه از سوی دانشگاه های اروپا بود . آ نها تلاش کردند تا دیرینه خود رابه مرکزی غنی تر ومتمدن تروصل کنند واز آنجا که مشرق زمین به واقع هم ( گهواره تمدن ) وهم مهد اخلاق وسازش وفرهنگ بوده است ، تئوری پردازان نژادی درغرب به منظور تدارک پیشینه درخشان برای خویش ناگزیرچشم به شرق به ویژه سرزمین وسیع وغنی (هندو ستان )دوختند. نخستین… بیشتر..

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

آقای سینا – ل

شما احتمالا وقتی تو آینه نگا میکنی ترکی – مغولی – عربی چیزی میبینی که میای این حرف ها رو میزنی !!

آذری ها از نژاد پاک آریایی هستند
چرا حسودی میکنی ؟؟

اگه سواد انگلیسی داری برو یه نگاه به سایت های علمی در باره ی ژنتیک مردم ایران بنداز میبینی که آذری ها آریای و ایرانی اصیل هستند !!

نمیدونم چرا این پستم مدام ناپدید میشه !!
این چندمین باریه که این نوشته رو میزارم

زنده بار ایران

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, ….حکایت پالان خر و تز نژاد آریا علیرضا قولونجو حکایت کرده اند که روزی شاه عباس صفوی و وزیرش با لباس مبدل برای کنترل قصبات می روند و شب را در کاروانسرایی بین راه سر می کنند. سلطان سردش می شود. مدتی مقاومت می کند ولی بعد که تحملش تمام می شود با انگشتش به سمتی اشاره کرده به وزیر می گوید ، آن را بیاور که روی خود بیاندازم. وزیر می گوید ، “سولطانیم! آن که پالان خر است.” سلطان اعتراض می کند که “اسمش را نگفتم خودش را بیاور.” واقعا هم نیازی به ذکر نام نیست. این… بیشتر..

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, …نژاد آریا دروغ بزرگ غربی پروفسور شاپور رواسانی محقق و پژوهشگر تاریخ و نویسنده کتاب ( اتحاد مردم شرق) درباره نژاد اشاراتی به بی اساس بودن نظریه نژادی دارند به گفته ایشان از نظر زیست شناسی تنها یک نژاد انسانی وجود دارد. از آن گذشته هیچ کتیبه ای را نمی یابیم که در آن از قوم سامی نامی برده شده باشد. این لفظ از زبان شناسی وارد جامعه شناسی شده و اختراعی است که بعدا معلوم شد اصلا مبنای غلط دارد. ولی متاسفانه وارد جامعه شناسی و تاریخ نگاری شد و امروزه عده زیادی از اقوام، سامی صحبت میکنند… بیشتر..

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, جهت مطالعه دوستان نژادپرست . . پيدايش افسانه آريا و آريايی نژاد: چگونگی پيدايش افسانه آريا برای اولين‌بار توسط نويسنده فرانسوی (ارتودو گوبينو) در سال (١٨١٦) كه هوادار سلطنت قانونی خانواده بوربون ضد آزاد منشی و ضد دموكراسی هست كه آزادی‌خواه معروف آلكسی دوتو كويل هنگامی كه وزير امور خارجه در جمهوری دوم بود وی را در دفتر خود استخدام كرد. گوبينو سپس حرفه ديپلمات پيشه خود كرد. كتاب اساسی وی زير عنوان گفت و گويی در باب نابرابری نژادهای بشری افسانه آريايی‌ها برای توجيه نابرابری، اجتماعی در درون هر يك از ملت‌ها بكار گرفت. ميان اشراف و مردم… بیشتر..

ali ghareaghaji
مهمان
ali ghareaghaji

man ye torkam. mikham begam vaghean brat motoasefam!! ma irani hastimo bedan moftakhar….

Dr.Nafisi
مهمان
Dr.Nafisi

man bra irano irani motoasefam. man ye balucham. doctoraye falsafe khondam. hameye irano gashtam va bad az phd be khyli keshvarhaye donya raftam…mididam ke hame hesrate tarikho mirase ma iraniha ro mikhoran vali maha chi..!!??? mese sago gorbe oftadim bejune ham!! alan hamin shoma ke dari be tork,fars,kord ya… tohin mikoni, vaghti miri untaraf nega nemikonan ke az che ghovmiyati, faghat toro be esme irani mishnasan va ba in raviye ke amsale bAzi shomaha dar pish grftid ruzberuz etebare irani kamtarokamtar mishe..!!! pas biyayn yad begirim be aghayede ham ehteram bezarim. be gofteye payambare bozorge eslam. melake arzeshe adama taghva… بیشتر..

دیاکو
مهمان
دیاکو

@سینا – ل, این منابعی که استفاده کردی 90% مال خود ترکاس.(با احترام به دوستان ترک زبان و عزیز خودم) خود گویی و خود خندی عجب خ…. هنرمندی!!!!! تاریخ تورک برکسی پوشیده نیس.قومی بی هویت که در جستجوی تاریخی خیالی و اثبات وجود خود از هیچ دزدی و یا جنایتی ابایی ندارد. جنایاتی که در زمان ورود تان به این کشور برسر تصاحب خاک داشتید کم از یهودیان اسراییل نبود. جنایاتی که در حق کردهای ایران وبخصوص ترکیه داشته و دارید برکسی پوشیده نیس (آخرینش کشتار 19 نوجوان بی گناه زیر 20 سال کرد در جنوب شرق ترکیه بخاطر توپ… بیشتر..

یکی
مهمان
یکی

@دیاکو, درود

پولاد
مهمان
پولاد

@دیاکو, نواحی با بیشترین جمعیت کرد زبان: اسیا ترکیه:۱۴ تا ۱۹ میلیون ایران:۶٬۵ تا ۷ میلیون عراق: ۶ تا ۶٬۵ میلیون سوریه: ۲ میلیون آذربایجان:۱۵۰٬۰۰۰ اسرائیل:۱۰۰٬۰۰۰ ارمنستان:۴۵٬۰۰۰ اروپا آلمان:۵۰۰٬۰۰۰ تا ۸۰۰٬۰۰۰ روسیه:۱۰۰٬۰۰۰ سوئد:۸۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ فرانسه:۱۵۰٬۰۰۰٬ انگلستان:۱۰۰٬۰۰۰ کل جمعیت 28 تا36میلیون نفر منبع :مردم کرد از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد 2 – کردستان ترکیه نام بخش شرقی ترکیه است که ساکنان آن کرد هستند. این منطقه بین ۱۹۰۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰۰ کیلومتر مربع، یا نزدیک به یک سوم خاک ترکیه را در بر می‌گیرد. جمعیت کردهای ترکیه ۱۳٫۸ تا ۱۹٫۲ میلیون تن تخمین زده می‌شود. ترکیه حدود ۷۶٫۸ میلیون تن (براورد ۲۰۰۹)… بیشتر..

arya
مهمان
arya

@پولاد, دقیقا منظورت چه بود؟این آمارو از کجات درآوردی؟هر نیمچه تورکیو به تورکا میچسبونی اونوقت وقتی نوبت به جمعیت کردا میرسه میشن ۳,۴۵۰,۰۰۰ ؟ما تو ایران فقط 5 استان داریم که اکثریتش با کورداس،چه جوری حساب کردی که این رقمو درآوردی؟

قارتال
مهمان
قارتال

@دیاکو,
بابک ( بای بک یعنی بویوک آتا ، همون پدره بزرگ) که ترک بود ، مولاناهم که از ترکان خوارزمی بود ، ترک ها هم تاریخ هفت هزار ساله دارن و مثل شما بی هویت نیستند ، سومری ها که بانیان تمدن بشری بودند ، ترک بودند و ترکها آذربایجان از نسل سومری ها هستند

احد
مهمان
احد

@قارتال, انگل تمدن بین النهرینو به یه عده بیابانگرد ول نسبت نده سومری ها به گواهی تمام دانشمندان آریایی بوده اند.

آتیلا
مهمان
آتیلا

سلام این نوشته ها خبر از نگرش این روزهای مردمان مملکتیرو نشان میده که جز جدایی راه دیگری نداره. من در اینجا جا داره به هم وطنانه تورکم در هر جا که هستن اینو بگم با شناختی که از دشمنانمون دارذیم برای نجات جان ملتمان و وجب به وجبه خاک اجدادیمانکه بعضی مهمانان که جا خشک کرده و به رویا رفته اند بجای این بحثها کم ارزش ملتمان را بیدار کنیم تا شاهد سولدوزهاو قره باغها وایروانهاو….. غیره نشویم. حتما دیگر تا حال دوست و دشمن را شناختیم بس آگاه باشید جلوی کسانی که از انسانیت بوی نبرده اند از… بیشتر..

کرماشان
مهمان
کرماشان

@آتیلا, کردها می توانستن کشور شوند و آزاد گردن اما با آغشته کردنه دست کثیفشان به خون تورکها در عراق ودر غرب ایران
خودت فهمیدی چه گفتی؟!!!خاکنونو ؟!!آزاد کنین مگه ما مرده باشیم که آذرآبادگان از ایران جداشه شما ها میتانین گورتانه هر جا مخواین گم کنین ولی ما تاریخمان سرزمینمانه نادیده نمیگیریم.

آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی
مهمان
آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی

دوستان منم یه آذری و تبریزیم کی گفته ما ترک هستیم آخه چرا بهمون مارک تورک میچسبونید مگه ما چه گناهی کردیم ؟؟ اون هایی که آذری هستند وفکر میکنند ترک هستن کور خوانده اند بی جا کردند !! آنها ابلهانی بیش نیستند . حالا چه رئیس دانشگاه باشه یه هرکی میخواد باشه آقای دیاکو آذری ها همشون فاشیست و پان ترکی نیستند امثال منم پیدا میشه ما ها آذری هایی هستیم وطن پرست و ناسیونالیس واقعی و به ایران پارسیمان افتخار میکنیم آذری ها نه نژادشون ترکه نه زبانشون !!!! به امید نابودی پان ترک به امید نابودی صهیونیسم… بیشتر..

شاهین
مهمان
شاهین

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی, تمامی این درود هایت شایسته یک تبریزی نیست لطفا و لطفا شعئر تورکون دیلی تک سوگلی ایستکلی دیل اولماز … استاد شهریار رو بخوان و مغزت رو از افکار پان فارسیسم بشوی واقعا شهریار زرد پوست است و « لیاقتش؟؟؟ همان ترکان زرد پوست و همان گرگ هست» نژادپرستی زشت ترین و حیوانی ترین صفت پارسی است ..درود بر تمامی رنگین پوستان جهان

حمید اسماعیل پور
مهمان
حمید اسماعیل پور

@شاهین,
ساقول افندی

الهام تبریزی
مهمان
الهام تبریزی

@شاهین,
یعنی چی که ترکا زرد پوستن؟ کجای رنگ پوست ترکا زرده؟ آذربایجان که کلا سفید پوسته و ترکیه ها هم که رنگشون سفیده ولی کمی تیره تر. و برعکس فارسی زبانها هستند که رنگشون رنگ زرده یا زرده سوخته (خودشون چون نمی خوان کم بیارن میگن گندمی و سبزه 😀 )

آتا
مهمان
آتا

@الهام تبریزی, ساغول گوزلیدی

قارتال
مهمان
قارتال

@آذری-تبریزی-ایرانی-آریایی,
یاواش بالام ، یاواش ، اصلا زبانی به نام آذری وجود نداره ، ما سرزمینمون آذربایجانه و آذری میگن بچه جون ،

شاهین
مهمان
شاهین

HƏR KƏS BİRAZ TÜRK 51378 دانلود عکس از سرور متفاوت (http://www.irfreeup.com/images/88535909854561416121.jpg) هر کس کمی تُرک، یک واقعیت علمی انکار ناپذیر، عنوان روزنامه ی مشهور آلمانی ست،با اینکه همگان آلمانی ها را بسیار نژاد پرست می دانند، با این حال بر اساس تحقیقات انسان شناسان و باستان شناسان آلمانی، این مطلب در یکی از روزنامه های معتبر آلمان-کؤلنر اکسپرس- درج گردیده و واقعیت آن به اثبات رسیده است.البته پیش از این نیز زبانشناسان اروپایی17 درصد آلمانی را ترکی اعلام کرده بودند. یک واقعیت علمی: هر کس کمی تورک است! تورک بودن مردم 7000 سال قبل از میلاد در کشورهای اروپایی درنتیجۀ… بیشتر..

یکی
مهمان
یکی

@شاهین, منبعت هم که ترکیه؟!

حمید اسماعیل پور
مهمان
حمید اسماعیل پور

آنی یا اِنی من یک جا توی این سایت ازت تشکر کرده بودم و الان حرفمو پس میگیرم چون فهمیدم یک شونیسم و پان فارس هستی
من یه آذربایجانی هستم و تووووووووووووووووووورک و اگه سر از تنم جدا کنند بازم تووووووووووووووووورکم و افتخار میکنم که از برترین نژادم (تورک)
من اینجا اعلام میکنم که اگه بندبند استخونامو بشکنن و جدا کنند هیچوقت نمیگم آذری هستم چون بعد از 5 سال مطالعه شبانه روزی 100% مطمعن شدم که آذری زاییده ی تخیلات کسروی هستش و حرف آخر:
آذربایجان ==================تورک
واسلامّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّّ

امیر
مهمان
امیر

زنده باد اذربایجان…زنده باد ایران..زنده باد یاد و نام بابک خرمدین…

کامران
مهمان
کامران

Ümumi Türk Tarixi (Azerice) Mesajgöndərən KutluBozkurt tarix Çərşənbə Fev 20, 2008 2:51 pm ŞəkilOrhun Yazıtlarında qullanılan dil, Türk dilinin və Türk xalqlarının çox əvvələ dayandığını göstermektedir. Hunlar əvvəli Türk toplulukları haqqında, * Karasuk mədəniyyəti * Afayesnova mədəniyyəti * Andrenova mədəniyyəti * Anav mədəniyyəti olaraq adlandırılan dört ana bölgədən bəhs edilmekdədir. Ön-Türklər haqqında Şölgentaş, Kurgan, Pazırık kalıntıları bulunmaktadır. Ön-Türkler Orta Asya’daki iqlim dəyişikler yüzünden yerleşik hayattan, köçmən həyətə geçmek zorunda kalmışlardır. Özlərinə yazlıq və qışlıq bölgeler tayin etmişlerdir. Ön-Türklər ilə ələqalı yapılan araştırmalarda yerleşik mədəniyyətə aid objelere rastlanılmaktadır. Ön-Türkler’de geyik ön plana çıkmaktadır. Türk kavimleri atla göçebe hayata geçtikten sonra tanışmıştır.… بیشتر..

کامران
مهمان
کامران

Azərbaycan Tarixi Bunu hamımız bilməliyik! Azərbaycan sivilizasiyanin ən qədim mərkəzlərindən biri olmaqla zəngin və qədim tarixə malikdir. Min illər ərzində onun ərazisində dünyanın mədəniyyət xəzinəsinə daxil olmuş zəngin mədəni irs yaradılmışdır. Dünyada ən qədim insan məskənlərindən olan Azıx mağarasının , qədim daş dövrünə aid bir sıra insan məskənlərinin kəşfi sübut edir ki, Azərbaycan antropogenez zonasına daxildir, bəşəriyyətin ilkin beşiklərindəndir. Azərbaycanda sivilizasiyanın inkişafının əsas mərhələləri müəyyən edilmişdir. Eramızdan əvvəl III minillikdə burada qəbilələrin formalaşması prosesi getmiş, eramızdan əvvəl I minillikdə isə ilk siyasi qurumlar meydana gəlmişdir. Eramızdan əvvəl IX əsrdə Azərbaycan dövlətçiliyi təşəkkül tapır: yüksək iqtisadi və mədəni səviyyəyə malik Manna… بیشتر..

احمد
مهمان
احمد

یه ضرب المثل ترکی که میگه نقدر آلا کوپگین جانی ساغدی اوشاق بلگه سیچاجاغ:بیخیال باشین

دارا
مهمان
دارا

بدون تعصب خوانده شود عزیز من تحریف تاریخ شنیده بودیم تحریف زبان نشنیده بودیم بابا شما ها هستید که آبروی آذریها رو می برین اگه یک دلیل منطقی داشتید که زبان سومری و نژاد سومری آلتایی بوده بعد بیا اینجا از تاریخ صحبت کن، البته دلیل منطقی منظور دلایلی نژاد پرستانه ای که پان ترکیستها می یارن این روزا و آسمون ریسمون به هم می بافن نیستها. عزیز من سومریها از اقوام غیر هند و اروپایی و غیر سامب و حتی غیر آلتایی بودن با پوستی تیره که الان در آسیا باقیموندشون دراویدیهای هندن و حتی رد پاشون رو تو… بیشتر..

حسین
مهمان
حسین

@دارا, سلام لطفآ همیشه خود را دست بالا نگیریدشما برو کتیبه هایی رو که از سومر پیدا شده مطالعه کن و بعدآ ببین چطوری به راحتی ریشه ی زبان ترکی ما در سومر آشکار است گل من چقدر زبان شناسی خوانده ایی که به راحتی میخوایی اصالت یک قوم بزرگ را زیر سوال ببری مهم ریشه ی زبان است اگر اونجوری باشد که تو میگویی یعنی ما فارس آذری شده ایم با این حساب منطقه ایی در آمریکای لاتین است که ریشه ی زبانیش آلتاییک است، باید انگلیسی هایی باشند که ترک شده اند!!!از آن گذشته شماچطوری نقشه ی زنتیکی… بیشتر..

دارا
مهمان
دارا

@حسین, عزیز من اگه شما سواد روانشناسیتو به رخ من می کشی من پزشکی خوندم که بیشتر در این مورد باید بدونم ولی از این حرفا اگه بگزریم می گن آدم خواب رو می شه بیدار کرد آدمی که خودش رو به خواب زده رو نه. شما مقالات علمی به روز دنیا رو در این مورد قابل قبول نمی دونی و می گی علم ژنتیک پشمه بعدش برای من منبع پرفسور زهتابی می یاری. در ضمن نقشه ژنتیکی ایران رو تو ویکی پدیا هم حتی می شه پیدا کرد. نکته دوم شما الان خودت نتیجه گرفتی که ریشه کردها به… بیشتر..

eshan
مهمان
eshan

@دارا, دوست من من نمیدانم شما با چه فلسفه ی فکری داری حرف میزنی و پیش خودت فکر کردی با چسبوندن اصطلاح پان ترکیسم را که این روزها برای شما ها مد شده و میخواهید هرکس از ماها حرفی بزند که دلیلی برای نا عدالتی حکومت بیاورد به ما بچسبانید وتمام شود . من باهمهی احترامی که به تک تک انسانها قا ئلم باید بگویم که ای حکومت شوئنیزمی است که میخواهد نژاد آریایی کوچنده را بر ما تحمیل کند عزیز من اگر چه شباهت ما آذربایجانی های تر روز به روز چه از لحاظ رنگ پوستو ژن و… شبیهتر… بیشتر..

دارا
مهمان
دارا

@حسین, یه نصیحتی هم دارم برات که هیچ وقت کتابی در مورد تاریخ یه ملت رو از نویسنده ای با همون ملیت نخون که مثل سم می مونه، برای تاریخ ترکها از یه نویسنده ترک نخون برای تاریخ ایران از یه نویسنده ایرانی تا می تونی نخون و همینطور برای بقیه جاها، درباره یه مورد دیگه هم می خوام صحبت کنم اونم نژاد پرستیه عزیز من نژاد پرستی در هر مدلش از هر تیره و طایفه ای هم احمقانس هم تاثیر هولناکی می تونه داشته باشه، همونطوری که من با آریایی بازی مشکل دارم با پان تورکیسمم مشکل دارم (سه… بیشتر..

eshan
مهمان
eshan

@دارا, @دارا, دوست عزیز از تویی که تاریخ خوندی چرا ان هرف را میزنی من نژاد پرست نیستم و مثل اجداد ترک نژادم همیشه عدالت خواه بوده ام ولی من ان را در نمیکنم که دستندر کاران کشور چرا اسرار بر نژاد واحد میکنند مگر نمیشود با چند نزاد عدالت را برقرار کرد. شاید نقشه ی ژنتیکی ما شباهت هایی به بقیه ی نژادهای ایرانی دارد ولی این نتیجه ی صدها سال زندگی در کنار ه م است من با کمال اطمینان میگویم که ما آذر بایجانی ها قبل از آریایی ها در این مناطق زندگی میکردیم و عدالت حق… بیشتر..

دارا
مهمان
دارا

@eshan, عزیز من اولا من خودمم ترکم و در منطقه ای زندگی می کنم که ترکها نسبت به آزربایجان در اقلیت قرار می گیرن ولی این بی عدالتیه نژادی که شما می گین رو از طرف مردم که اصلا ندیدم و از طرف دولت هم که با این چگالی بالای دولتمردای ترک تو این جمهوری اسلامی فکر کنم یه افسانه باشه، (در ضمن استان آذربایجان شرقی سال پیش رتبه اول رو تو جذب سرمایه آورد) من تبعیض دینی رو تو ایران قبول دارم ولی تبعیض نژادی اونم در مورد ترکها رو نه. اگه بحثتون زبان مادریه که این یه بحث… بیشتر..

بابک
مهمان
بابک

@دارا,
azize del be khodet bia ma nemigim az kasi behtarim in amarha hambe darde onayi mikhore ke chapesh kardan man khodam tabriziam be geyr az tiraxtur sazi karkhaneye dolatie dg too tabriz nist . vali esfahan , shiraz, kerman ,mashhad , torki geyrat ashte bash vagarna hici nadari.

دارا
مهمان
دارا

@دارا, بابک جان مجبورم جواب تو اینجا بدم امیدوارم که ببینی (نمی دونم چرا گزینه پاسخ زیر کامنتت فعال نیس) بابک عزیز اولا تشکر می کنم که در نهایت ادب و آرامش جواب من رو دادی (هر چند که من خودم توی یکی از کامنتهای قبلیم این کار رو نکرده بودم و تند زیانی کرده بودم و الان پشیمونم ) آقا بابک عزیز تو حرفات دو تا نکته هست که می تونم ازشون اشکال بگیرم اولا میزان تخصیص سرمایه استان آذربایجانه اولا چیزی که به چشم دیدم من بعد از 12-13 سال زندگی تو مشهد با این که دومین شهر… بیشتر..

احد
مهمان
احد

@دارا, هوکوش

دوست
مهمان
دوست

باسلام متاسفانه اكثر دوستان بدون مطالعه وفقط از روي تعصب حرف ميزنند وميدانيد كه تعصب بيجا زاييده جهل است .فقط شباهت زباني دليل اين نميشود كه يك قوم با قوم ديگر ارتباط نژادي داشته باشد همه كودكان بجز در چند كشور به مادرانشان ماما ميگويند يا در 10 زبان يا بيشتر به پدر اتا يا دادا ميگويند اينه دليل يكي بودن نژادآنها نيست حتي وقتي برخي كلمات مشابه درزبانهاي ديگر با يك معنا پيدا شود كه ميتواند بدليل مهاجرت .جنگ .و … به آن زبان سرايت كرده باشد دوستاني كه در مورد زبان اظهار نظر ميفرمايند ابتدا ازخودشان بپرسند آيا… بیشتر..

araz xan
مهمان
araz xan

متاسفم واسه اونايي كه جز فحش چيزي بلد نيستن.اونا فرهنگ خودشونو و تمدنشو نشون ميدن ما ملت تورك آذربايجان با تمدن و با فرهنگ كه تاريخ ايران را نوشتيم با ادب هستيم.ياشاسين تورك ديليم.شهريار ميفرمايد توركون ديلي تك سوملي ايستكلي ديل اولماز

araz xan
مهمان
araz xan

الهام تبريزي تو كتاب احمد كسروي رو خوندي آذربايجانيها3000 سال قبل آرييها در اين منطقه بودن وهستن.اين هم از آثار بدت آمده از مسجد كبود تبرز وكتاب پروفسور ذهتابي .سرداري نيا .رييس نيا ميه

a
مهمان
a

@araz xan, مسجد کبود؟؟؟1500 قبل از پیدایش اسلام؟؟؟؟؟؟

araz xan
مهمان
araz xan

@ضد ترک,
اين ادب يه فارسه.شما يك جمله بنويس بعد ريششو
برو نگاه كن ببين از كجاست.برو 2تا كتاب زبان شناسي از نويسنده هاي خارجي بخون ببين الن فارسي عربي هست يا نه.هرچي فحش هم دادي مال خودت.ما مردم با فرهنگ تورك آذربايجان با ادب و متمدنيم

حسن
مهمان
حسن

ازکجادانلودکنم

خرچنگ
مهمان
خرچنگ

درود برهمه. داداش” انی” راست میگه ولی اول جواب ” آرش “رو میدم ! رفیق تمام جهان به” بهشت “چی میگن؟؟؟ Paradis میگن مگه نه؟ می دونستی این همون اسمیه که کوروش رو باغهای خودش گذاشته بود””پردیس””. تازه این کلمه ی اصیل پارسی در قرآن به شکل “فردوس” اومده. من قبلا تو نظر دهی خودم چند کلمه ی اصیل پارسی که تو قرآن هم اومده رو اشاره کردم. بیشتر از 100 کلمه پارسی تو قرآنه. اما یه سوال! ترک زبانها به” بابا نوئل” و ” آدم برفی” به صورت جداگانه چی میگن؟ یعنی: بابا نوئل ؟ آدم برفی؟ بدرود خردمند… بیشتر..

امیر
مهمان
امیر

اولا بعضی از این آدمای مسخره ای که میان به عنوان تورک و فارس و … میان و نظر میذارن و به هم وطناشون توهین میکنن یه عدهشون تو خود هم زبوناشون به آدمم حسابشون نمیکنن چونکه منطقشون فحاشیه،یه عده هم که روی سخنم با اوناست از کوره در میرن و از روی عصبانیت یه چیزایی مینویسن. در ایران ما ایران بزرگ (منظورم این ایران کوچیک امروزی نیستا !منظور حوزه تمدنی و فرهنگی ایرانه)در شکل گیری تمدن چند هزارساله ش همه ی اقوامش نقش پررنگی دارن.اون دوستی که به خودش اجازه میده و به هم وطنای تورکمون توهین میکنه آیا… بیشتر..

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است